נאום איתן ברושי, ע. שהב'ט להתיישבות, בארוע לזכרו של יצחק רבין

30.10.11

משפחת רבין היקרה

 

חברים - מוקירי זכרם של יצחק ולאה רבין ז"ל.

 

עברו 16 שנים מאז הלילה הנורא בו נורה ונרצח ראש ממשלה בישראל.

 

נראה שכבר הכל נאמר - אבל אנחנו כל שנה זוכרים את דמותו ומתגעגעים, לא שוכחים ולא סולחים ומתחייבים כולנו ביחד וכל אחד לחוד-לדרך ולרעיון.

 

בזמן שחלף לצערנו לא הוסרו מסדר היום נושאים מרכזיים שיצחק עסק בהם וקידם אותם. גם היום האלימות מרימה ראש ואיננה עוד בגדר עשבים שוטים. לא לאלימות - אמירה נכונה גם להיום, גם אם קוראים לה היום "תג מחיר" שזה טרור יהודי ויש להילחם בו.

 

שינוי סדר העדיפות הלאומי והשאיפה לצדק חברתי, מתן עדיפות לנגב, לגליל ולפריפריה והעברת משאבים גדולים לחינוך, ובעיקר חתירה מתמדת לשלום - תוך שמירת האינטרסים הביטחוניים והאחרים של מדינת ישראל .

 

רבין אמר, עשה וגם דאג לוודא ביצוע!

 

ערב הפריימריס ב-1992 קרא לי רבין למשרדו הקטן ברחוב ארניה בתל אביב וביקש ממני לסייע בידו ולרכז את המטה הקיבוצי, מאז הצטרפתי למחנה רבין.

 

לתנועה הקיבוצית ולהתיישבות הייתה תרומה חשובה לבחירתו.

 

רבין השרה על העוזרים והצוותים שבמחיצתו תחושת שליחות ומחויבות אישית להגשמת היעדים והמטרות של הממשלה שעמד בראשה.

 

יצחק רבין ראה בחקלאות, בהתיישבות ובכפר אינטרס לאומי ויעד מרכזי והיה לכך ביטוי בדבריו ובמעשיו במהלך השנים בהם שימש ראש ממשלה.

 

יצחק רבין גדל בתל אביב ולמד בבית החינוך וכבר בילדותו היה קשור לעמק וינק מבית ההורים, בהמשך בבית הספר כדורי, בנוער העובד ובפלמ"ח את הזיקה לחקלאות, לאדמה, לכפר והיה מזוהה עם השילוב של אדם ואדמה.

 

החקלאות ההתיישבות והקיבוץ ליוו אותו מאז ילדותו ונעוריו. רבין סיפר: "בגיל שבו פורחות האהבות, בגיל 16, נתנו בידי רובה כדי להגן על חיי ולמרבה הצער גם כדי להרוג בשעת סכנה... חשבתי שמהנדס מים זה מקצוע חשוב במזרח התיכון הצחיח, אך נאלצתי להחזיק ברובה."

 

יצחק ראה בעיסוק בהתיישבות ובחקלאות במים ובקרקע חלום שלא זכה להגשימו בעצמו וראה חשיבות לסייע, לקדם ולטפח תחום זה.

 

יצחק הכיר היטב את הארץ שביליה ויישוביה על כל הגוונים והמורכבות שבהם.

 

בתפקידי כעוזר שר החקלאות - יעקב צור בממשלתו,

 

אני זוכר את תשומת הלב שלו - הזמן שהקדיש לדיונים ולסיורים, הרצינות והחשיבות ובעיקר הגיבוי כמעט בכל ויכוח או מחלוקת עם האוצר ואחרים.

 

באוקטובר 91, בדברים שנשא במליאת הכנסת לציון מלאות 50 שנה לפלמ"ח אמר בין היתר "ראשונים תמיד אנחנו - משמעותו להיות חוד החנית ליוזמה וקיר המגן לבלימה, בתחומי הביטחון, העלייה וההתיישבות".

 

רבין ידע, זכר ואמר שההתיישבות על כל דורותיה קבעה את גבולות המדינה מאצבע הגליל דרך בקעת הירדן עד הערבה ועד גבול מצרים.

רבין הבין שצריך לסייע ולתמוך בהתיישבות לרבות חילוץ ממשברים והיה מודע לכך, שיש פחות מדי הבנה לחשיבות ההתיישבות והחקלאות כגורם הכרחי להמשך קיומנו כאן.

 

רבין הרחיב את תחומי העיסוק של משרד החקלאות וכלל בתוכו את פיתוח הכפר, היום ברור עד כמה מהלך זה היה חיוני וחשוב.

 

מתן עדיפות ברכש של משרד הביטחון (המשרד היחידי) תרמה ותורמת רבות לאזורי העדיפות והעימות.

 

גם היום היינו רוצים ראש ממשלה שישנה את סדר העדיפות במדינה, שייאבק בתופעת האלימות ויחזק את החינוך לדמוקרטיה, שיכיר בחשיבותה של ההתיישבות ויסייע לה, כי היא תשתית עליה הוקמה המדינה אשר זקוקה לה גם היום ובעיקר ראש הממשלה שיחתור לשלום וביטחון.

 

אנחנו נזכור את רבין כמנהיג בולט וחשוב ביותר, נועז וכמי שתרם רבות לעיצוב דרכה של המדינה עתידה ועוצמתה.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית