יו"ר המפלגה ושר הביטחון אהוד ברק, במכתב אל צירי ועידת העבודה

7.11.2010

לכבוד

חברי ועידת המפלגה

 

חברות וחברים יקרים,

 

עם עזיבתו של הח' שירי ויצמן את תפקיד מנכ"ל המפלגה אבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה והעמוקה לפעילותו החשובה בשנה וחצי האחרונה, אשר חייבה קבלת החלטות לא פשוטות אך הכרחיות לעתיד המפלגה..

 

אני שולח את ברכתי למזכ"ל הנבחר חיליק בר;אני מברך על מינויו של אושי אלמליח על ידי מזכירות הלשכה לתפקיד מנכ"ל המפלגה. אני סמוך ובטוח שהדור הצעיר יוביל את המפלגה באחריות ובנמרצות - עלינו לעודד התחדשות וחילופי דורות.

 

בשנה האחרונה המפלגה עברה תהליך הכרחי של הבראה כלכלית אשר בלעדיו לא הייתה לה תקומה כלכלית ופוליטית. עתה יש ביכולתנו לשוב ולקדם ביתר שאת את בנייתה המחודשת של המפלגה ומוסדותיה ובכוונתי לעסוק בכך בכל הכוח ביחד עם החברים והמזכ"ל הנבחר.

 

אני מתנצל מראש על אורכו היחסי של המכתב הנוכחי, אולם מתוך כבוד כלפיכם וכלפי המצב הקריטי והמורכב של המדינה והמפלגה, בחרתי לנצל הזדמנות זו על מנת לפרוש בפניכם את האופן שבו אני רואה את המציאות העכשווית.

 

לפני כשנה וחצי החליטה ועידת המפלגה על הצטרפותנו לממשלה.

 

מדובר היה בהכרעה קשה אשר הייתה כרוכה בסיכונים לא מעטים, אולם לבסוף חוש האחריות של החברים הכריע בעד טובת המדינה ושלח אותי וחברים נוספים לממשלה כנציגיה הנאמנים של התנועה וכדי לבלום את הימין הקיצוני, ליישם מדיניות חברתית ולהביא ליצירת תהליך מדיני פורה ומשמעותי.

 

אין ספק שעשייתנו בממשלה בתחום החברתי מדברת בעד עצמה וכוללת בין היתר: יישום עסקת החבילה במשק, הקמת פורום השולחן העגול, הרחבת המסגרת התקציבית אשר אפשרה לישראל לצלוח את המשבר הכלכלי העולמי באופן שכמעט אין לו אח ורע בעולם, הצמדת קצבאות הזקנה למדד כמידי שנה במקום שנתיים, החזר למבוטחים של קרנות הפנסיה הוותיקות בגובה של 1.75% מדמי הניהול למשך כשנתיים ולאחרונה ראשית הסדרת נושאי יסוד הנוגעים להתיישבות העובדת-אלה רק חלק מההישגים החברתיים והמשקיים שאפשר להניח בביטחון כי לא היו מתקיימים, לו היינו מפקירים את ניווט המדינה למשולש שהיה כולל את הליכוד, ישראל ביתנו והאיחוד הלאומי.

 

השליחות החברתית שלנו לא הסתיימה ועלינו להמשיך ולפעול ביתר שאת בתחום; בראש ובראשונה, הוטל לפתחנו בימים האחרונים האתגר הגדול של מניעת יישום "חוק האברכים" במתכונתו הנוכחית, המהווה סטירת לחי לציבור הסטודנטים ובכוונתי לפעול בנושא. הסטודנטים - הימניים, השמאלניים, הדתיים והחילוניים - הם מהמגזרים שנושאים יותר מכל בנטל ההגנה על בטחון המדינה. אנו מחוייבים להם מוסרית מסיבות שהפוליטיקה מתגמדת לידן.

 

שליחותנו המדינית בממשלה הינה בעלת חשיבות מכרעת, ואני מאמין כי עוד בטרם ייערכו הבחירות הבאות עשויה המציאות להקנות לה ממדים היסטוריים. כל חיי, גם במצבים הקשים ביותר בהם נתקלתי בשדה הקרב, הייתי אדם אופטימי אך ריאלי. גישתי זו לא השתנתה גם כאשר הפכתי, כמאמרו של מורי ורבי יצחק רבין, לחייל בצבא השלום. אינני מקבל את תחושת הייאוש מהתהליך המדיני שהשתלטה על השיח הציבורי בישראל. ההנהגה הפלסטינית הנוכחית היא המתונה ביותר בהיסטוריה של הסכסוך, ואני מאמין בכל לבי כי ניתן להגיע להסדר מדיני בטווח הזמן הקרוב ובוודאי שיש באחריותנו למצות הסיכוי לכך. תהיה זו טעות טראגית לנטוש כעת את המערכה לשלום עם ביטחון ולהוביל את ישראל לבידוד בינלאומי.

 

אני מאמין כי קיומו של הסדר מדיני בינינו לבין הפלשתינאים, תוך שמירה על צרכי הביטחון והקשר האינטימי עם ארה"ב, מהווה אינטרס ישראלי ראשון במעלה ותנאי הכרחי ליכולת של ישראל להמשיך ולהתפתח כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח עקרונות מגילת העצמאות-זו היא תמצית הציונות: בניית חברת מופת ציונית, יהודית ודמוקרטית בישראל.

 

לא נכונה טענת הימין שיש סתירה בין החתירה לשלום לבין צרכי הביטחון. ההיפך הוא הנכון-שלום עם ביטחון הוא תנאי חשוב ליכולתנו לבנות ולממש את "חברת המופת".

 

מדינת ישראל ניצבת בהצטלבות דרכים היסטורית. שביל אחד מוליך ימינה, ובקו האופק שלו מבהיקה החרב; ואילו השביל האחר מוליך שמאלה, ועלה של זית מלבלב בקצהו. בנקודה קריטית זו מושכים כוחות שונים בעם את העגלה לכיוונים מנוגדים. עלינו, על חברי מפלגת העבודה, מוטלת החובה להפעיל את מרב הלחץ האפשרי על מנת להבטיח שישראל תבחר בדרך הנכונה ולפיכך, מעבר לפעילותי כשר הביטחון "במשרה מלאה" ובנושאים הרגישים ביותר, הנני פועל ללא לאות אף בתחום המדיני ובזירה הבינלאומית ומקדיש לכך מאמצים אין ספור מתוך הבנה כי בכך אני משרת את מדינת ישראל, המדינה שלנו, על הצד הטוב ביותר.

 

אמנם ממשלת ישראל קיבלה החלטה דרמטית על הקפאה אולם לצערנו לא הצלחנו עד כה להביא להתנעת התהליך המדיני וסוגיה מהותית זו נמצאת כעת בשלבים של הכרעה הדורשים מכולנו לרכז מאמצים כנים ואמיתיים כדי להביא להצלחתו של התהליך המדיני כי יש דברים שיותר חשובים מפוליטיקה קטנה-אפילו מפוליטיקה פנים מפלגתית ואישית.

 

מתוך אחריות והתבוננות אמיתית על טובת המדינה, בכוונתי לעשות כל שביכולתי להביא להצלחת התהליך המדיני ובסוף השבוע הקרוב אצא למסע מדיני משמעותי בארה"ב במסגרת מאמצים אלו.

 

כעת, לאחר הבחירות לקונגרס, מערכת היחסית עם ידידתנו החשובה והכנה ביותר מחייבת טיפול עדין ומרחיק ראות. השנה הקרובה עשויה להתאפיין באנרגיה מחודשת של הממשל בכל הנוגע לתהליך השלום, ואסור לנו להחמיץ את ההזדמנות הזו.

 

לצערי, במקום לגבות ולרכז מאמצים משותפים להצלחת התהליך המדיני כעת כפי שנדרש, יש מי שבחר לעסוק דווקא בימים הכי רגישים לתהליך המדיני בפוליטיקה קטנטנה ופנים מפלגתית-עיסוק אשר "בגלי ההדף" שלו אף עלול שלא לתרום להצלחת המאמצים לקיום משא ומתן מדיני להסדר וזאת בלשון המעטה.

 

אינני עוין לשאיפות אישיות של חברים, אולם אני רואה בניסיון להציבן בקדמת הבמה, דווקא בעיתוי זה, חוסר אחריות משווע.את מיטב הכוחות והאנרגיות שלנו עלינו לתעל לטובת המדינה, החייבת מפלגת "עבודה" חזקה ויציבה – כזו שתוכל להצביע על הכיוון הנכון מבלי שכוחות פנימיים מנסים לרפות את ידיה. באופן אישי אינני חושש ואינני נרתע לרגע.לשקט הנפשי שלי תורמת היכרותי עם חברי הוועידה, והידיעה כי ברגעי האמת גוברת אצלם תחושת החובה למדינה על שיקולים של פוליטיקה פנימית.

 

מהיכרותי את חברי הועידה אני משוכנע כי דרך התככים והחתרנות הבלתי נלאית תזכה לכתף קרה ובכוונתי להמשיך ולהוביל את המפלגה מתוך שליחות ואחריות לגורל העם והארץ.

 

במבט לאחור נבחין בנקל כי היריבויות הפנימיות שהיו מנת חלקה של המפלגה לאורך העבר היו לא פחות חזקות ועצומות מימינו אנו, אולם כוחנו היה בכך כי תמיד בסוף, בקצה כאשר היה מאבק כלפי חוץ הצגנו חזית אחת ומאוחדת.

 

החברים במפלגה ידעו לריב, להתווכח,לאחוז ביומרות אישיות אבל הם גם ידעו ברגע האמת לשים את טובת המדינה ואת טובתה של המפלגה לפני הטובה האישית והאגואיסטית שלהם ובכך הייתה גדולתם-בכך תמיד הייתה גדולתנו.

 

בחלוף השנים חלה הידרדרות תמידית בערך הרעות והאחדות הפנימית ובעיקר ביכולת ליצור עם סיום הויכוחים אחדות פעולה. עלינו להיות מודאגים מהעובדה כי יש חברים המבקשים להפוך את היוצרות: להציב את "האני" לפני המדינה, לבקש את האישי לפני התנועה והכל בהתערטלות ציבורית מוחלטת, ללא מינימום נדרש של חברות ואחריות, מבלי ליתן דין ודיין בפני החברים והתנועה.

 

אל נא נתייאש ואל נא נרים ידינו בהכנעה; רבים וטובים במפלגה ובציבור הרחב משוועים למנהיגות הפועלת מתוך תחושת שליחות אמיתית לגורל המדינה; מנהיגות אשר לא חוששת מלקבל הכרעות גדולות ואמיצות גם עם הדבר כרוך בסיכונים ומחירים אישיים.

 

מפלגת העבודה עושה מה שנכון וטוב למדינה ועלינו להיות גאים בכך.

 

אני שולח תודה גדולה לכל השותפים לעשייה המבורכת של התנועה בממשלה, בכנסת ובמפלגה ובעיקר לכם החברים על הנאמנות לדרך-ביחד נצליח.

 

שלכם,

שר הביטחון ח"כ אהוד ברק

יו"ר מפלגת העבודה 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית