מכתב מוולולה שור לשר אהוד ברק: מסקנות דו"ח וינוגרד והמשתמע מהן
מכתב מוולולה שור לשר אהוד ברק: מסקנות דו"ח וינוגרד והמשתמע מהן

18.1.2008

לכב'

השר אהוד ברק,

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה

תל אביב

 

 שלום רב,

 

הנדון: מסקנות דו"ח וינוגרד והמשתמע מהן

 

לקראת סוף חודש ינואר אמור להתפרסם דו"ח וינוגרד. ככל שהימים חולפים מסתבר כי הדו"ח יכלול ביקורת קשה וחריפה על צה"ל, על הממשלה ועל   העומד בראשה, בכל הנוגע לדרכי הניהול והביצוע של מלחמת לבנון השנייה.

 

איש אינו חולק על חשיבות הדו"ח ועל החובה לתקן את הליקויים  שעליהם יצביע, בהמשך לתיקונים שנבעו מהמלצות 'הדו"ח החלקי'. עם זאת, על אף חומרת הדברים הצפויים מן הדו"ח, אני פונה אליך ומפציר בך שלא לפרוש מן הממשלה בעת הזו. המשך נוכחותך בה היא בעלת חשיבות לאומית עליונה למדינת ישראל, בראש ובראשונה, בקידום תהליך השלום בערוץ הפלשתינאי  ובעתיד הלא-רחוק אפשר שגם בערוץ הסורי. כאן גם אוסיף את חשיבות מעורבותה של מפלגת העבודה בתהליכי תיקון הליקויים עליהם יצביעו חברי וועדת וינוגרד.

 

אחרי ועידת אנאפוליס וביקור הנשיא ג'ורג' בוש באזור, נוצר חלון הזדמנויות נדיר לקידום תהליך השלום. אני משוכנע כי ללא השתתפותה ההכרחית של "העבודה", כחברה מרכזית בממשלה, עלול התהליך לגווע ולמות לעוד שנים ארוכות, ושוב נמצא את עצמנו חשופים לגלים חדשים של אלימות וטרור.

 

 ראוי לזכור כי המצב הביטחוני ב"עוטף עזה" מחייב מתן תשובות לתושבים שם.  תשובות, שיש עמן חזון ותקווה כאן ועכשיו.

 

מאחר והצורך החיוני להמשך התיישבות יהודית  באזור זה !!!  הנמצא  תחת אש בלתי פוסקת של טילים ופצ"מרים, אינו מוטל בספק, לא נוכל להתמודד כראוי עם מצב זה, בעת משבר קואליציוני פוטנציאלי וממשלה נופלת. 

נכון שניסיונות  העבר אינם ממלאים אותי בתחושה אופטימית. יחד עם זאת, אני מעדיף תמיד לתת 'צ'אנס' לכל מהלך של שיחות ו/או הידברות, שיש עמם בדל של סיכוי לשינוי המצב הקיים.

 

גם המצב החברתי במדינה מחייב את שיקול דעתך בהחלטה להמשיך ולהישאר בממשלה. ראה מה קורה מסביבך בתחום החינוך: אסור שנשאיר את שיקום מערכת החינוך והרווחה ואת המאמץ לצמצום הפערים החברתיים ללא כתובת אמינה וללא מנהיג בעל משקל, שיכול להניע מהלכים בתחומים אלו ואחרים. רציפות שלטונית היא תנאי הכרחי להתמודד ברצינות עם הבעיות החברתיות המרכזיות של החברה הישראלית.

 

הדבר האחרון שמדינת ישראל זקוקה לו היום זו מערכת בחירות. היציבות השלטונית-דמוקרטית עלולה לספוג חבטה אדירה אם פעם נוספת, אחרי תקופה קצרה שבה עברנו גם מלחמה קשה בגבול הצפון, ניגרר למערכת בחירות בזבזנית ומיותרת.

 

כמו רבים מאתנו, אני משוכנע שבעקבות פרסום דו"ח וינוגרד,  אכן יעלה הצורך "לבחון את הדרך"  בשורה ארוכה של  היבטים הנובעים ממנו. עם זאת, אני גם משוכנע כי יהיה צורך לעשות זאת רק במועד הבחירות הכלליות שיערכו בעוד כשנתיים. אין לי ספק שאזרחי המדינה ידעו אז באיזה מנהיג לבחור.

מחאתה של המפלגה בפרישה ממשלת אולמרט אחרי פרסום הדו"ח הסופי של וועדת וינוגרד, תזכה אולי למחיאות כפיים של פוליטיקאים,(רובם מונעים מאינטרסים מנוגדים לשלנו) ופרשנים למיניהם. יהיה זה שיקול קצר מועד! שכן, לא ירחק היום והציבור יבוא איתנו חשבון על אחריותנו לנזקים הקשים שייגרמו למדינה. 

 

 

להזכירך, אנחנו ראשונים תמיד להכריז בקולי קולות שטובת המדינה קודמת אצלנו לטובת המפלגה. 

 

לידיעתך, בכוונתי לכנס בהקדם את מוסדות "מחוז הקיבוצים" ב"מפלגת העבודה". בפורום זה אעלה את עמדותיי כפי שפורטו לעיל. "המחוז" הוא הגוף הסטטוטורי הסוברני לקבל החלטות מוסמכות בנושא.  סברתי כי יהיה זה מן הנכון לחשוף כבר עתה את עמדותיי ולהביע את דעתי בצורה גלויה וחברית. אני מאד מקווה כי רוב של חבריי ל"מחוז הקיבוצים" אכן יאמצו את האמור לעיל ויתמכו בי.

 

אודה לך  מאד אם תתייחס למכתבי זה.

  

בברכה ובידידות,

זאב (ולוולה) שור

מזכיר התנועה הקיבוצית

ויו"ר "מחוז הקיבוצים" במפלגת העבודה

 

העתק: 

שרי וחברי הכנסת - מפלגת העבודה

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית