תשס"ח בפתח
תשס"ח בפתח
16.9.2007

הדבר שמאפיין את מדינת ישראל זה הפער בין ההערכות למה שמתרחש במציאות. כשהמומחים צופים שנה שקטה בדרך כלל יתרחש עימות או חלילה פעולת טרור. כאשר חוזים שנה גשומה יש סיכוי סביר שמפלס הכנרת ירד. אך יש דברים שמתקיימים קבוע, אלימות בדרכים בפאבים, נגד נשים ונגד קשישים. חום בלתי נסבל בקיץ, כוכב נולד ונולד לרקוד.

 

מה צפוי לנו חדש? אולי מהפך פוליטי. אם יתקיים רצון העם כפי שהוא משתקף עכשיו, יש סיכוי שנפרד מאהוד אולמרט. אולם אם לפני חצי שנה זה נראה ודאי היום זה בגדר תקווה. נראה שהנסיבות יבשילו לשובם של החטופים בהסכם רב צדדי שיהיו מעורבים בו מצרים, ירדן, ערב הסעודית, החמאס, הרשות הפלשתינית וישראל. זה יתרחש אחרי שתהיה הסלמה בעזה ובגבול לבנון.

 

בנושאים החברתיים-כלכליים לא יהיה שינוי דרמטי, העשירים יתעשרו והעניים יזדקקו לעזרתו של גידאמק. המפלגות בישראל יתעוררו לקראת בחירות צפויות, כולן יציגו אותה השקפת עולם שמבטאת את מרכז המפה הפוליטית, שעיקריה: חידוש השיחות המדיניות באמצעות ועידה בינלאומית בהשתתפות מדינות ערב, הקוורטט, ארה"ב, הרשות הפלשתינית וישראל. השיחות יהיו בעיקר על שיתוף פעולה כלכלי והסכמה על הקמת מדינה פלשתינית בגבולות זמניים עם קביעת לוח זמנים לנסיגת ישראל מחלק מהשטחים. הנושא הסורי ידון בסבב שיחות חשאי, במטרה למנוע הסלמה עם סוריה ולבנון.

 

בנושא הכלכלי תמשיך מדיניות ההפרטה של הבנקים והמוסדות הממשלתיים כולל בתחום הרווחה והחינוך. הממשלה תצמצם מעורבותה בשוק ההון, תתבסס על מדיניות שתעודד צמיחה כלכלית ומוניטרית. כל אלה יאפשרו עדוד השקעות של בעלי ההון וישאירו את הפערים בחברה הישראלית כפי שהם. זאת מדיניות אותה הוביל נתניהו ואומץ על ידי כל המפלגות.

 

בשאר הנושאים כולם יהיו ירוקים וסביבתיים, יתחייבו על טיהור הקישון, פיקוח על הפסולת הרעילה ברמת חובב, יצירת מקורות אנרגיה סולריים ושמירה על הטבע.

 

מלחמת חורמה בתאונות הדרכים. בנושא דת ומדינה ובנושא המיעוטים יאמר שמחוייבים על שמירת כבוד האדם וחרותו, שיוויון ערך האדם וחופש הפולחן.

 

הציבור מכיר את המונח של הפוליטיקאים: "הבטחתי אבל לא התחייבתי לקיים".

 

המשוואה על פיה האזרח הקטן הוא יקיר הפוליטיקאים עד יום הבחירות ואחר כך לא סופרים אותו תתקיים גם בשנת תשס"ח.

 

יגאל צחור

מנהל המרכז הרעיוני-חינוכי, קרן ברל כצנלסון

יו"ר תע"צ

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית