תגובה אישית: מקור הביטוי "סוחרי דגים" ב"העבודה" הינו עמי אילון
תגובה אישית: מקור הביטוי "סוחרי דגים" ב"העבודה" הינו עמי אילון

16.6.2007

עבור

מכתבים למחוז הפוליטי בתק"ם

 

תגובה אישית

 

מקור הביטוי "סוחרי דגים" ב"עבודה" הינו עמי אילון

אבל ההקשר - בשני המקרים - הינו הקשר פוליטי בלבד

 

 

בדברים שצוטטו מפיו של עמי אילון, בראיון עיתונאי שהתפרסם לפני חודשים אחדים, מותח אילון ביקורת חריפה על התנהלות הנהגת מפלגת ה"עבודה" בראשות יו"ר המפלגה עמיר פרץ, בהקשר לשורה של מהלכים והסכמים שעשה עם ראש הממשלה אולמרט ו"קדימה".

בלשונו החדה כתער, מצוטט עמי אילון כלהלן:

 

... הטענה שלי היא שבשלב מסוים של המשא ומתן, כנראה גם אהוד וגם עמיר פרץ שכחו שיש מדינה לנהל, והעדיפו שניהם שיקולים פוליטיים על שיקולים ממלכתיים ציבוריים... אני מקבל הרבה טלפונים נזעמים שאומרים לי: אנחנו לא הצבענו עבור עמיר, הצבענו  עבור הרשימה. מפלגת ה"עבודה" האמיתית היא מפלגה של דייגים ולא של סוחרי דגים. סוחרי דגים מחלקים דגים ודייגים מחלקים חכות. חינוך והשכלה זה לא רק צדק חברתי, לא רק מפעל הזנה. זה כלי מרכזי שנותנים לאזרחים, בלעדיהם אין שום סיכוי לשרוד בו.

 

 מן הסתם, אפשר להניח בלב שלם, כי הביקורת של עמי אילון בדבריו אלו על ההתנהלות של יו"ר המפלגה עמיר פרץ, התייחסה אך ורק להתנהלות הפוליטית של יו"ר המפלגה - אשר העדיף לכאורה במהלך המו"מ חלוקת "שלל פוליטי" ל"מקורביו" ולאחרים – באמצעות הענקת משרות וטובות הנאה למיניהן, במקום למנות לדוגמה את עמי אילון ואבישי ברוורמן למשרות שרים בממשלה.

 

בתום דבריו של עמי אילון, במהלך הכנס של המחוז הפוליטי בתק"ם, ניתנה לי זכות הדיבור, לשם הצגת שאלות ותהיות, בהקשר למהלכיו של אילון, על רקע "הקומבינה", לדעתי, שנעשתה בינו לבין עמיר פרץ בין הסיבוב הראשון לשני. בסיפא של השאלה נאמרו המשפטים הבאים:

 

... במהלך ראיון שנתן עמי אילון לפני מספר חודשים הוא תקף בחריפות רבה את ההנהגה החלולה של ה"עבודה" בראשות יו"ר המפלגה עמיר פרץ על שורה של הסכמים והחלטות שהנ"ל קיבל במהלך כהונתו והשתמש במילים הבאות: ... "מפלגת העבודה היא מפלגה של דייגים ואיננה מפלגה של "סוחרי דגים" (סוף ציטוט). בדברים אלו שהביעו מורת רוח מהתנהלותו של יו"ר העבודה עמיר פרץ, נעשה ע"י עמי שימוש בפרפרזה על דברי אהוד ברק, שאמר בעבר במהלך כהונתו כראש הממשלה, שהמדינה צריכה לתת לאזרחים "חכות" ולא "דגים". לאור הדברים האלו, השאלה העומדת עכשיו על הפרק הנה: מדוע אם כן החלטת כעת להצטרף דווקא לאלו אשר זכו בעבר מפיך לכינוי של "סוחרי דגים"?

 

ההערות ודברי הביקורת, במידה והן התקבלו כביקורת – כוונו אך ורק כלפי עמי אילון – המתמודד בפריימריז על הנהגת ה"עבודה". מהדברים שהושמעו בכינוס, ומהשאלה שנשאלה, על בסיס ציטוט מראיון של עמי, ועד לעיוות הדברים וייחוס להם של השתמעויות אחרות, לרבות כוונות בעלות אופי עדתי סמוי – המרחק רב מאוד!!! בעיקר, מאחר ואבי הביטוי המיוחס להנהגת "העבודה" בהנהגת עמיר פרץ – היה לא אחר מאשר עמי אילון בכבודו ובעצמו, אולם ההקשר של דברים אלו, בשני המקרים, היה אך ורק לגבי התנהלות הפוליטית הצרופה של יו"ר ה"עבודה".

 

למרבה הפלא, וכנהוג במחוזותינו, עטו העיתונאים כמוצאי שלל רב על מחצית או רבע מהמשפט האחרון בשאלה ותפשו טרמפ אדיר על הפלטפורמה שנדף ממנה ריח גזעני. יתרה מכך, לא פלא שהפוליטיקאים והמקורבים לעמיר פרץ הפכו בתוך יממה אחת את הנושא לאייטם הלוהט ביותר של הפריימריז, באמצעותו ניסו ל-"גייס" את "המחנה" לתמיכה בעמיר ובאמצעותו בעמי, תוך כדי הכפשה והטלת בוץ על כל התנועה הקיבוצית. מפליא ומדהים יותר הוא הטיפוס והעלייה המהירה של מושכי העט הספרותית ו"נציגים מטעם" בתנועתנו, שעטו ועלו על "עגלת ההכפשות". וזאת מבלי שטרחו אפילו לפנות לחתום מטה על מנת לשמוע את האמת לאמיתה. אחדים מהכותבים אף הרחיקו נדוד והרשו לעצמם, כיד הדמיון הרחב, לתת לנושא פירושים ממיני פירושים מעולם הסוציולוגיה, האנתרפולוגיה וכו',  והיו אף כאלו שעשו בכתביהם אף ניתוח לחיבוטי הנפש של מציג השאלה.

 

אפילוג: חברים וידידים נוהגים לומר לי במקרים רבים, כי בדברי הנני משתמש בניסוחים מעגליים ומורכבים יתר על המידה הנשמעים ככאלו מסובכים לאוזן השומעים. ייתכן כי יש לא מעט מן הצדק בדבריהם, במיוחד לאחר הפיאסקו האחרון של הציטוטים מדברי בתקשורת וההשתמעויות שניתנו לדברים על פי הפרשנים ( שרובם לא היו במקום ואחרים הסתמכו על חלקי  ציטטות)

 

להגנתי, אני יכול להוסיף רק דבר אחד. בתום דבריו של עמי בכינוס, עמדתי ליד חבורת הצלמים והעיתונאים שנערכה בכוננות ג' מחוץ לאולם והמתינה ליציאתו. כאשר הם ראו אותי בכניסה פנו כולם אלי בשאלה: מה בעצם אמרת בנושא "סוחרי הדגים". אולם מאחר והזמן והמקום לא עמדו לרשותנו, חלפו הסברי עם משק כנפי הרוח.

 

גם E. Mail  דחוף, עם הבהרות והסברים מקיפים, אשר הועבר לח"כ יורם מרציאנו, ש"עשה את יומו" בגיוס מצביעים וחגג על "סוחרי הדגים" מעל כל במה וכל מיקרופון, נפל על אוזניים ערלות, כי הזמן והעת היו לפני ההצבעה ומלאכת ההכפשות הייתה "בון-טון" (בשיא השיאים).

 

 

                                                                                      בברכה,

                                                                                   ישראל חולתי – כיסופים

                                                                                  פלפון 054-7915012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

        

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית