אלגוריה פוליטית על השועל, הנמר, הטווס והאריה
אלגוריה פוליטית על השועל, הנמר, הטווס והאריה

17.12.2006

 

כתב: ישראל חולתי - כיסופים

 

בבוקר אביבי וצח של יום בהיר אחד, התעורר לו השועל במאורתו הדלה והמעופשת והביט בעיניו הכלות על המתרחש מסביבו. בתוך המאורה הקטנה והמכווצת ראה השועל רק עוד שועל רזה אחד המתפלש לו בבוץ העמוק. ימים אחדים קודם לכן, נטש ועזב את מאורתם השועל השלישי (עם מגבעת שחורה), אשר ליווה אותם במעבה הג'ונגל מספר שנים והלך לו לרעות בשדות זרים. חשב השועל לעצמו: אנא אני בא, מה צופן לי העתיד האישי במאורה המתרוקנת והנוטה ליפול? מי יגן עלי בחורף העומד לבוא? וכיצד אוכל להישמר מפני טורפים אחרים המשחרים לפתחי בחוץ?

 

ובעודו מהרהר לעצמו על מר גורלו, נזכר השועל בערגה רבה במאורה הגדולה והחמימה אשר הייתה ביתו בעבר הלא רחוק. במאורה ההיא השתכנו אומנם הרבה בעלי חיים אחרים, והסכנה הקיומית הייתה גדולה, אולם איך שהוא נוצרה הוויה אחידה בין כל בעלי החיים (שרובם היו כבר די עייפים) וכל אחד שם שמר אל האחוריים של רעהו,  גם אם בעצם כל כוונתו הייתה לשמר על רק אחוריו בלבד.  וממחשבה בעלת היגיון רעיוני הגיע השועל לעשיית המעשה!

 

חיש מהר, התיישב השועל ליד מכונת הפקס הישנה ופיקסס את הצעתו לשועל הזקן שישב בראש מועצת בעלי החיים במאורה הישנה. בהצעתו, כתב השועל, כי הוא מוכן לחבור למאורה הגדולה כנגד קבלת אחוזים במניות היסוד של המאורה. בתמורה, הודיע כי הוא מוכן להביא נדוניה גדולה בדמותם של כל הזוחלים, ההולכים על ארבע  ובעלי הכנף בג'ונגל. עוד הוסיף ואמר: כל בעלי החיים בג'ונגל נמצאים אצלי בכיס, כי בכל הפגנה כנגד הציידים הרעים עמדתי בראשם ללא פחד וייראה. את הפקס חתם בהתחייבות אישית, שלא להתחרות בשועל הזקן על הבכורה במאורה, כל עוד יהיו כוחות במותניו של השועל הזקן.

 

השועל הזקן שנלחם על חיי מנהיגותו במאורה הגדולה והחמימה, קנה במהירות את ההבטחה וההתחייבות של השועל הצעיר ואפילו הוביל במלוא עוצמתו את כל תהליך המיזוג במועצת בעלי החיים במאורתו. היו אומנם לא מעט בעלי חיים, שהזהירו את השועל הזקן מפני נפילה במלכודת הדבש של השועל הצעיר, אולם בגלל גילו הגבוה כהתה ראייתו של השועל הזקן וחוש הריח שלו התעמעם, כך שלא ראה כל סכנה בכניסה של השועל הצעיר למאורתו.

 

והנה, לא יצאו ימים רבים והשועל הצעיר הודיע במפגיע על התייצבותו למירוץ על ראשות מועצת בעלי החיים במאורה הגדולה והחמימה. לא התמודדות חס וחלילה כנגד השועל הזקן אותו הוא מעריך, אלא כנגד האריה הבוגר והרענן שחשקה נפשו בקבלה מחדש של כתר מועצה בעלי החיים עליו ויתר לפני מספר שנים. אם האריה לא היה מתמודד הודיע השועל הצעיר, לא הייתי מעיז להציג את מועמדותי. ובאותה העת, גייס השועל הצעיר בסתר בעורמה את כל בני חסותו מקרב הזוחלים, הולכי על ארבע ובעלי הכנף, לחזר על הפתחים בכל המאורות האחרות בג'ונגל ולהחתים אותם כחברים במאורה הגדולה. לא בגלל שמשהו מהם, חס וחלילה, חשב להתקבל למאורה הגדולה בחברות אמת, אלא רק כדי שיעמדו לרשותו ביום פקודה בקלפי בהצבעה על מנהיגות המאורה הגדולה. האריה חזר והזהיר אומנם את השועל הזקן מפני מלכודת הפתאים שטומן לו השועל הצעיר, אולם השועל הזקן שחיי במעין חלום ורוד לא שת את לבו לנושא. ואכן, ביום הבחירות הלך והסתבר כי השועל הצעיר הצליח לפקוד לשעה, עשרות אלפים של בעלי חיים בג'ונגל, במה שזכה מאוחר יותר לכינוי מפי האריה  כ"מפקד הארגזים".

 

הפעולה הראשונה שעשה השועל הצעיר עם זכייתו במקום הראשון לתפקיד ראש מועצת בעלי החיים במאורה, הייתה לנפנף את השועל הזקן. אומנם הוא הציע לו מקום כבוד למעלה ביציע בגובה של 120 מטר, אולם לא היה אכפת לו שהשועל הזקן יעזוב לנפשו את המאורה. גם את האריה הבוגר שזעם על המפקד המזויף וחבר לשועל הזקן עם עוד מספר בעלי חיים מכובדים הדיר השועל הצעיר מהמאורה, וכטוב לבו ביין עלז וצהל.

 

לא יצאו אלא ימים אחדים, ובבחירות הכלליות שנערכו לתפקיד מלך הג'ונגל זכה בכלל שועל ממאורה שכנה, שהוקמה אד-הוק ממש לפני הבחירות. השועל הצעיר, ניסה אומנם בהתחלה להקים מועצת צללים עם כל זבי החוטם האחרים בג'ונגל, תוך שהוא מנסה לחבור אליהם בחיבור משונה אבל עד מהרה הסתבר כי רק מלך הג'ונגל החדש יכול להרכיב את מועצת בעלי החיים הכללית ולעמוד בראשה. במהלך המו"מ שהתנהל עמו, חששו להציע לו את האחריות על קופת הג'ונגל, מחשש שהוצאת המזומנים בקופה תופנה לחלוקת מזון לכל החיות הנזקקות בלבד והיציבות הכלכלית בג'ונגל תתערער. אבל תוך כדי דין ודברים, עלתה פתאום ההצעה למנותו לאחראי על ביטחון החיות בג'ונגל. לא שהייתה לשועל הצעיר כל הבנה בנושאי הביטחון, אבל המציעים היו בטוחים שהצעתם תידחה מטעמים מובנים. למרבה ההפתעה ההצעה התקבלה והשועל הצעיר תפס את מקומו בראש הפירמידה הביטחונית בג'ונגל. בו זמנית, ניצל השועל הצעיר את מעמדו החדש במאורה, והרחיק מכל מוקדי הכוח במאורה גם את הנמר הימי שהגיח ממעמקי הים כמה חודשים לפני ההתמודדות.  יחד אתו, הזיז באופן ברוטלי גם את הטווס הנאה שהביא במו ידיו מהיכל האקדמיה על  מנת לקשט בנוצותיו את רשימתו. לטעמו, על הטווס היה להודות  לו על שלא טרף אותו מייד עם הלכידה, אלא השאיר אותו כחיית מחמד במאורה. כל החיות במאורה הבינו עד מהרה, כי כל מי שנתפס כמאיים על מעמדו של השועל הצעיר יימצא את מקומו חיש מהר מחוץ למאורה. במקומם, מינה השועל הצעיר מספר גורי שועלים, שנתפסו כלא מסוכנים למנהיגותו, לתפקידי מפתח במאורה.

 

והנה, עוד בטרם הספיק השועל הצעיר לחמם את כיסאו בתפקידו כאחראי על הביטחון בג'ונגל, ועימות חריף וקשה פרץ עם חיות ששכנו בג'ונגל השכן. השועל הצעיר ניסה אומנם בכל כוחותיו להבין את המתרחש, אולם עד מהרה התברר ששליטתו בנושאי הביטחון קלושים למדי, ובין עדר הפילים, הצבועים והכרישים המסתובבים הג'ונגל נשחק כוחו עד דוק. המהומה הייתה גדולה וככל שהמלחמה עם לוחמי הג'ונגל השכן התארכה, כך הלכה וגדלה התהייה לגבי כושר מנהיגותו ותפקודו. הערכה הכללית שהשתררה בג'ונגל בתום המערכה  הייתה, שהשועל הינו בגדר כישלון טוטלי בתפקידו כאחראי על הביטחון והחלה הפעילות להחלפתו בראש מועצת החיות במאורה.

 

בראש המתמודדים האקטיביים מול השועל הצעיר, ניצב הלוויתן ארוך הזנב, שהופיע משום מה מחופש בתחפושת חדישה (של נמר) שמצא את עצמו סוף סוף מהלך על היבשה המוצקה. הוא זקף את ראשו והביט ימינה ושמאלה תוך ניסיון למצוא מועמדים ראויים ממנו. אבל מאחר ועגלי המים הכבדים שעדיין זלגו מרעמת שערו טשטשו את שדה הראייה מלפניו, לא הצליח הנמר לראות את שאר החיות מסביבו. מה עוד שקודם לכן, כאשר היה הנמר עסוק בצלילות הממושכות במעמקי הים  בניסיון לתור אחר ציד, לא היה לו כל מגע עם החיות היבשתיות, הצבועים, השועלים, הזיקיות, הנחשים וכל שאר הזוחלים האחרים. למעשה, הוא כמעט שלא הכיר אותם  ובוודאי שלא היה מודע ליכולת המופלאה שלהם להחליף את עורם ולשנות את צבעם יום ביומו. רבים מבניהם עוד זכרו היטב כי כאשר הסכימו להצטרפותו  למאורה, אף הצהיר בראש חוצות כי אין לו כל ניסיון בניהול מאורה וכי כל רצונו הוא להתנסות בהתחלה בניהול בדרג ביניים בלבד. מאחורי גבו, היו אף התלחשויות, כי בעצם מדובר רק בנמר של נייר, שאיננו בקי כלל וכלל בניהול המאורה ובוודאי שאיננו יכול עדיין להתמודד עם ניהול הג'ונגל היבשתי כולו. צריך לתת לו עוד זמן להתנסות בתככים של הג'ונגל  לחשו כולם בקול דקיק.

 

ומן הצד, הילך לו הטווס הנאה שכזכור ניצל בפעם הקודמת משיניו של השועל הצעיר, שחס על חייו בשעת הציד והסכים להביאו כקישוט לרשימתו במאורה. פורש את כנפיו הנאות על פני כל פתח המאורה ומצהיר בקולו החזק בגאווה: תראו כמה אני יפה, תראו איזה כנפיים גדולות ונאות יש לי, אני מציע לכם לבחור דווקא אותי לראש מועצת החכמים במאורה. הרבה מהחיות מסביב אומנם התרשמו עמוקות מהגודל ומהצבעים הנאים של כנפיו, אבל אמרו זו לזאת בלחש: אכן הטווס יפה, אכן דבריו מרשימים, אבל כל הגיליון שלו מצביע על ניסיון מצומצם רק בתחום ניהול הקופה במאורת אוורירית אחת. אין לנו כל ביטחון שהטווס יוכל לנהל מערכות מורכבות ורגישות ולסחוף אחריו את כל בעלי החיים בג'ונגל המורכב. נהפוך הוא, יש אפילו חשש שהטווס ייטרף כבר בסיבוב הראשון. צריך לתת לו זמן להתנסות בתככים של הג'ונגל לחשו כולם בקול דקיק.

 

והאריה הבוגר ששכב לו בנחת כל העת על סלע מוגבה במאורה, השקיף בעיניו החודרות בסקרנות על המתרחש מסביבו למטה והרהר קלות בנפשו. הרי אני כבר התנסיתי בכל אלו, הרי הכתר הכבד של ראש מועצת החיות בג'ונגל כולו כבר היה מונח על ראשי ועל כתפי לפני שנים מעטות, הרי כבר הייתי ראש מועצת החיות במאורה הזאת, למה לי לחזור ולהתמודד עכשיו שוב על הבכורה במאורה. אבל מצד שני, המשיך והרהר לעצמו, כאשר אני רואה את המועמדים המתיימרים להתמודד על הבכורה במאורה, מועמדים בעלי ניסיון כללי מועט בניהול מאורה, בעלי יכולת מוגבלת של הישרדות במאורה בפרט ובג'ונגל הגדול והמורכב בכלל, ומתוך ידיעה  ברורה, שכל העת נשמעים קולות איומים מהג'ונגלים הסמוכים המאיימים כל הזמן על ביטחון החיות בג'ונגל הקטן, אין לי כל מנוס אלא לרדת ממקום מרבצי על הסלע ולטבול את רגלי וידי במהלכים והמעשים במאורה. אמר ועשה! הזדקף ונעמד על שתי רגליו האחוריות, פער את פיו ושאג שאגה גדולה וחזקה, אשר הרעידה את כל חיות הג'ונגל מקצה הארץ ועד קצה הג'ונגל .

 

ואז נשמעו  לחישותיהן של כל החיות בג'ונגל: האריה הוא אריה!!!


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית