תמחל על הכבוד, פרץ - לא אתה אשם במחדל, אך תקנה את עולמך אם תיקח אחריות על הכשלים - ותעבור לתפקיד חברתי בכיר
תמחל על הכבוד, פרץ

4.10.2006

 

לא אתה אשם במחדל, אך תקנה את עולמך אם תיקח אחריות על הכשלים - ותעבור לתפקיד חברתי בכיר

 

שלום לך, עמיר פרץ,

 

אני פונה אליך במכתב גלוי דווקא מתוך הערכה לדרכך ופועלך עד היום. אתה, הלוחם בשדה המערכה החברתית, שהובס במערכה הביטחונית- ולא באשמתך. זו יכולה להיות שעתך היפה, עמיר, אם תגלה גדלות נפש, ויתור על כבוד ויוקרה ותעבור לקבל תיק שכה הולם את כישורך ואת כל מה שהטפת לו בעת מערכת הבחירות שלך – תיק מורחב של רווחה ועבודה.

 

אני בטוח שאתה מסוגל להיות שר ביטחון לאחר תקופת קדנציה, בה תלמד את התפקיד ואת המערכת. אולם כיום זה מאוחר מדי: אתה עלול למצוא את עצמך בסוף הקריירה. אתה אומנם אינך אשם בתוצאות של מחמת לבנון השנייה, לא אתה ניהלת את הקרבות, לא אתה הפצצת, לא אתה תקפת. אתה גם לא אשם בכך שהמחסנים היו ריקים מציוד חיוני, שניהול המלחמה היה כושל, שלא היו תוכניות ולא אמצעים למיגור חיזבאללה. אתה לא אשם בכך שחיל-האוויר שלנו לא חיסל את ה משגרים קצרי הטווח, למרות שטען שהוא מסוגל; לא אשם בכך שהעורף לא היה ערוך כנדרש. אתה היית בסך-הכל ארבעה חודשים בתפקיד, והבלגה על חטיפת החיילים והריגת שלושה מהם הייתה יכולה לקרב אסון גדול יותר בעתיד.

 

ולמרות הכל, תוכל לקנות את עולמך באם תיקח אחריות מיניסטריאלית על הכשלים ועל ההישגים ותעבור לתפקיד חברתי בכיר. מפלגת העבודה חרתה על דגלה את השינוי בסדר היום הלאומי. בוחריה הצביעו עבור  התוכנית שאתה בעצמך הצעת. רבים ראו בך את התקווה לשינוי, תקווה למעבר לחברה המעמידה את כבוד העובד, החלש, הקשיש, המובטל ואיש הפריפריה במרכז ההוויה והמדיניות הממשלתית. אתה עצמך קראת לתקציב אחר. כעת נוצרה סיטואציה כואבת עבורך: תפקיד שר הביחון, שהיה אמור להכין אותך בתודעה הציבורית לראשות הממשלה, הפך לנטל עבורך. מהצד השני מחכה משרד הרווחה ועומד מיותם. הוא נתפס בעיניך ובעיני חבריך לממשלה כלא חשוב ולא יוקרתי מספיק.

 

אולי אתה סבור שהתפטרות מתפקיד שר הביטחון כמוה כהודאה בכשלון. ייתכן ואתה חושש מהסיכון שבהעברת התפקיד למי מיריביך. אפשר שאתה סבור כי מעבר לתפקיד חברתי יקטין את מעמדך. האמת פשוטה וכואבת: אין לך מה להפסיד. יקשה עליך לשנות את דעת הקהל בנושא כישוריך כשר ביטחון לאחר המלחמה הזאת. אתה, שכל פעילותך הציבורית הייתה בתחום החברתי, תחום שבו ביססת את מעמדך כמנהיג בעל יכולת וכריזמה, אתה יכול לחזור ולהנהיג תחום זה, תחום שאתה בקי בו, מכיר את רזיו ויודע מה ואיך צריך לשנותו. הייתה לך תוכנית להתמודדות עם העוני. זו ההזדמנות שלך כעת.

 

אתה נלחם כעת על תקציב הביטחון מול תקציבי רווחה, בריאות, נגב, גליל, תעסוקה וחברה. אין מצב אבסורדי יותר עבורך. מי היה מאמין שיבוא יום בו תמצא את עצמך פועל נגד כל מה שחלמת והיטפת לו. המציאות בה אנחנו חיים היא רבת תהפוכות. מה שחלמת להיות התהפך ברגע, כאמור- לא באשמתך. אבל זה הזמן לנצל את הרגע, אולי הרגע האחרון, כדי לנקוט צעד אמיץ, ולעשות את מה שאתה יודע לעשות הכי טוב: להתמודד עם בעיות המצוקה באמצעות כהונה כשר בכיר בתחום החברתי.

 

ד"ר עמיר לוי, מרצה לניהול ומנהיגות

גבעת ברנר


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית