"תפסיקו לירות בתוך הנגמ"ש" - אהוד ברק 2001

5.2.2006

 

בשנת 2001 בערב הבחירות לכנסת אהוד ברק פנה לפעילי ה"עבודה", שהיו מאוכזבים ממנהיגותו, לשלב ידיים ביחד ולפעול למען המפלגה, כדי להבטיח את הניצחון בבחירות.

 

בהתייחסו לביקורת המושמעת נגדו הוא קרא קריאה נרגשת: "בואו נתלכד יחד, נאחד שורות במאבקנו נגד הליכוד - תפסיקו לירות בתוך הנגמ"ש". הקריאה הייתה נכונה ב-2001 והיא נכונה היום.

 

תכונתה המולדת של מפלגת ה"עבודה", שתמיד היו בתוכה גורמים שהטילו דופי בהנהגתה. להזכירכם, לפני הבחירות לכנסת ה-13 ב-1992, כשמועמד המפלגה לראשות הממשלה היה יצחק רבין נאמר: " ניקח כדור נגד בחילה ונצביע למפלגת ה'עבודה'".

כמה געגועים יש לנו היום לתקופת שלטונו של רבין בין השנים 1995-1992.

 

היום אנחנו בסיטואציה של מגששים באפלה. יש אי ודאות בכל שטחי חיינו. כנראה שיש לנו הסכמה רק על דבר אחד: למנוע מנתניהו להיות ראש ממשלה או שר אוצר. אני מתקשה להאמין שמישהו רואה  באולמרט ראש ממשלה אולטימטיבי. נכון, הוא שימש בתפקיד שר בהרבה משרדים, יקום אחד ויאמר שהוא הטביע חותם אישי, משמעותי באחד המשרדים. יקום  זה שיאמר שהייתה לו החלטה משמעותית בנושא המדיני והביטחוני. אולמרט משרת את ממשלת ישראל כ-20 שנה. להוציא את תקופתם של רבין וברק.

 

תגידו אתם איזה מעשים טובים וראויים היו באותם השנים?

 

נכון, לעמיר פרץ אין ניסיון ממלכתי, אך האם עדיף ניסיון כושל על חוסר ניסיון?

 

תיבחנו אחד לאחד את הפוטנציאל הגלום בנבחרת של ה"עבודה" מול קדימה. בכל אחת משאלות הקיום, ותיבחנו מי נותן את המענה הטוב ביותר. אתם טוענים ואולי בצדק. שגם היום השאלה המדינית ביטחונית היא הנושא המרכזי בחיינו.

 

תבחנו את נציגי ה"עבודה": עמי אילון, פואד בן אליעזר, מתן וילנאי, אפריים סנה, דני יתום - כולם נציגים בטוחים לכנסת, לעומת שאול מופז ואבי דיכטר. על מי אתם סומכים יותר?

 

שלא לדבר בשאלות חברה וכלכלה, חינוך והשכלה - עמיר פרץ, בוז'י הרצוג, אופיר פינס, אבישי ברוורמן, יולי תמיר. תמצאו בקדימה מקבילות אליהם?

 

או אם נתייחס לנושא ההתיישבות והחקלאות - שלום שמחון ואורית נוקד לעומת שי חרמש שנזרק למקום ה-30 וריפמן למקום ה-46.

 

בעידן אליו נקלענו של חוסר מחויבות, של נהירה תקשורתית לא מוסברת אחרי קדימה, יש משמעות לשמירת הייחוד של הבית הקיבוצי. איש לא ישמור על הבית שלנו אם לא נשמור עליו.

 

קבוץ בלי רעיון של אחריות משותפת, ערבות הדדית, כבוד לאדם, לא יתקיים.

תבחנו כמה שותפי דרך יש לנו בקדימה וכמה יש לנו בעבודה. מי באמת יהיה לצדך כשתצטרך ומי ישיב פניך ריקם.

 

אחרי מענה לשאלות אלה יהיה קל יותר לעשות את הבחירה הנכונה.

 

יגאל צחור

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית