ח'כ מרב מיכאלי: הסדרה עאלק

חברות וחברים יקרות ויקרים,

השבוע הזה נגמר בצל חשדות כבדים לגבי החלטתו של ראש הממשלה שלכאורה דחף לקניית צוללות בניגוד לעמדת צה"ל, כשעורך הדין המקורב שלו מתווך את העסקה. סיעת המחנה הציוני תגיש השבוע הצעה לוועדת חקירה פרלמנטרית ובואו נראה אם ימצאו בקואליציה כמה ח"כים הגונים שיצביעו בעדה או לפחות ידירו את עצמם מהאולם.

הכנסת אישרה השבוע את חוק ההסדרה, "חוק הגזל", כמו שקרא לו ח"כ בני בגין, החוק שיקרב את ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג. אבל לנתניהו זה לא משנה – מה שמשנה לנתניהו הוא רק שבנט לא יצא יותר ימני ממנו. האופוזיציה, אותה אני מרכזת, ניסתה לנצל את המחלוקת שהייתה בקואליציה עד הרגע האחרון. גם ביטלנו קיזוזים וגם - רגע לפני ההצבעה משכנו את כל ההצעות שלנו מסדר היום והקדמנו את ההצבעה בכמה שעות טובות. לצערי, מול הרפיסות של שר האוצר גם זה לא הספיק – סיעת "כולנו" תמכה בחוק והוא אושר ברוב של שמונה קולות. דיברתי על זה ביומן הצהריים של קול ישראל ובמהדורת הערב של הערוץ הראשון.

אם אתןם לקוחות בנק הפועלים וגם אם לא, בטוח שהתעצבנתןם לשמוע שהכסף של לקוחות הבנק מימן הסדר פשרה מרחיק לכת בין מתלוננת על תקיפה מינית לבין ציון קינן, מנכ"ל הבנק לשעבר. הועדה למעמד האישה התכנסה ביום ד' לדון בהסדר השערורייתי הזה, בדיון מהיר שאני יזמתי (בהמשך להצעה של שדולת הנשים שהמנכ"לית שלה עכשיו היא מיכל גרא מרגליות, היועצת שלי לשעבר). בועדה אמרתי שמה שמטריד אותי הוא שכל בכיר יודע עכשיו שהוא יכול להרשות לעצמו להטריד ולפגוע מינית והבנק ידאג לו. החוק למניעת הטרדה מינית נותן בכוונה אפשרות בתוך מקום העבודה למסלול משמעתי, לא פלילי, בשביל הנפגעת וכדי לוודא שמקום העבודה ימנע שזה יקרה שוב. אבל במקרה הזה, הבנק טיפל במקרה באופן לא בטוח לנפגעת אלא לפוגע. לגיטימי לנפגעות לרצות לסגור את המקרה שעברו בלי ללכת למשטרה, אבל זה לא יכול להיות באופן שהפוגע לא משלם מחיר, ועוד שמי שמשלם את המחיר הם אנחנו, הציבור. על פניו נראה שבנק הפועלים עבר על החוק ומן הראוי שייתן על כך את הדין. מה שבטוח, אני וחברותי נפעל לתקן את החוק כך שמקרים כאלה לא יוכל לחזור על עצמם.

אז לשאלתכןם, אנחנו במגעים עם משרד הפנים לעשות גם מבצע הנחות על חובות ארנונה וחניה עירונית. הלוואי ונצליח. אבל בינתיים, החוק שלנו למחיקת חובות על קנסות יצא השבוע לדרך! עוד לא בדקתןם את הזכאות שלכןם להחזיר חובות ולשלם פחות קנסות? למה אתןם מחכות? המבצע בתוקף לארבעה חודשים, כל הפרטים תמצאו בלינק הזה, ויש גם סרטון שהצטלמנו אליו, כי זה החוק שלנו – לחצו פה כדי לראות! השבוע הייתי במרכז לגביית קנסות שיתפעל את המבצע הזה, פגשתי שם את העובדות והעובדים הנהדרות והנהדרים ואיחלתי להם שהטלפון במרכז לא יפסיק לצלצל מרוב ציבור שרוצה לשלם!

ועוד בענייני החובות שלכןם, יש לנו הישג ראשון במאבק על ביטול פקודת המסים גביה הדרקונית, שמאפשרת לעקל לנו את החשבון בלי להוכיח שיש חוב ולהתפיח לנו חובות. בישיבת מעקב ראשונה בוועדת החוקה התחייבה הממשלה שמשרדי הממשלה יפסיקו להשתמש בפקודה וגם מד"א! צעד ראשון בדרך לשינוי השיטה הרעה הזאת גם אצל כל השאר.

השבוע בועדת החוץ והבטחון למדנו שצה"ל בוחן את האפשרות לשלב נשים כלוחמות בחיל השריון. אתןם כבר יודעות ויודעים מה אני חושבת על שירות נשים בצה"ל, וכמה יש לצבא להרוויח מזה שיעבור למיין את המועמדות והמועמדים לפי כישורים ולא לפי מגדר. צה"ל זז לאט מדי ומאוחר מדי. בקרוב נעלה את הצעת החוק שלנו למיון לפי כישורים. כשהייתי בארצות הברית לפני כמה שבועות נפגשתי בפנטגון עם בכירות ובכירים שפירטו לי כמה טוב זה עובד אצלןם, בצבא ארצות הברית, כי יש לו יותר אפשרויות לבחור מהן, וככה הוא זוכה בכוח האדם האיכותי ביותר. אמרתי לראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם את מה שאמרתי לרמטכ"ל – אנחנו לא נניח לעניין עד שיהיה בצה"ל מיון ענייני לטובת העניין ולא מיון לפי סטריאוטיפים. עד שיהיה גם בצה"ל לא רק שוויון בחובות אלא גם שוויון הזדמנויות.

אני חייבת לשתף ברגע של התרגשות אישית. כמו שיודעות ויודעים כל מי שהחליטו להתגרש בשנה האחרונה, החוק שלי ליישוב סכסוכים במשפחה נכנס לתוקף בקיץ האחרון. לפי החוק, זוגות שמחליטים להתגרש מופנים לארבע פגישות מהו"ת שבמסגרתן מנסים למצוא פתרונות אחרים להיפרד מאשר בית משפט. שימו לב, זה לא שמנסים למנוע מהןם להתגרש – אלא רק למצוא דרך לעשות את זה בדרך שתחסוך לזוג ובעיקר לילדות ולילדים – הרבה כאב לב וכסף. השבוע השתתפתי בכנס במכללת שערי משפט שהוקדש לחוק, לבחון את ההישגים שלו אחרי כמה חודשים של הרצה וגיליתי שכבר עכשיו, 30% מהזוגות שעברו את התהליך, יצאו מיחידות הסיוע והחליטו לא ללכת למסלול של תביעה בבית משפט אלא להליך בהסכמה! לזה מתכוונות כשאומרות "יגעת ומצאת תאמיני". כל רגע מאלפי רגעי המאבק על החוק הזה ועל יישומו (שעוד לא נגמר) היה שווה. מסתבר שאפשר. עכשיו אתןם מבינים למה אני אופטימית?

תאי אופק של מפלגת העבודה עושים עבודה מדהימה ומגיעים לכל כך הרבה סטודנטיות וסטודנטים. השבוע הייתי בתא אופק באונ' בן גוריון בב"ש עם חברי מיכאל ביטון מירוחם, דיברנו על פוליטיקה, שייכות ומחויבות, עם הצעירות והצעירים המעולים האלו שמבינים שלהתערב פוליטית – זו הדרך היחידה.

ועוד קבוצה של נשים מעורבות, חכמות ומעוררות השראה פגשתי בשישי בבוקר – נשות נעמ"ת הצעירה, בהובלת אורלי ביטי, נגה קלינגר ונורית חג'ג' שלנו, שותפות אמיתיות לדרך בהרבה דברים שאני עושה בכנסת ומחוץ לה. אם גם אתןם רוצות להיפגש, ממש אשמח! כתבו לי למייל ונמשיך משם? michaelim@knesset.gov.il.

ועוד השבוע - ערב של כיף בכפר סבא, עם הורות-הורים ותלמידות-תלמידים בביה"ס התיכון גלילי, ועם נבחרת נשית מהממת אצל סופה בבית.  


ורגע של אינסטוש לפני פרידה – עם רוני דלומי הפיה המהממת מאחורי הקלעים בשבתרבות בשבת האחרונה בתיאטרון הבימה. מוזמנות ומוזמנים לעקוב אחרי שם, רוני כבר עוקבת!

שבת שלום, 

שלכן ושלכם, 

מרב. 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית