ח'כ קסניה סבטלובה: מושב החורף התחיל. למה עליתי לנאום כשהינומה לראשי, על האמא אליה נתניהו לא מתקשר, על נשים שעושות שלום ונושאים נוספים
  

חברים יקרים,
 

חזרנו מפגרת הקיץ אל מושב החורף של הכנסת, בו אנחנו צפויים להתמודד עם אתגרים רבים: תקציב המדינה וחוק ההסדרים, גורלו של תאגיד השידור הציבורי, וגם גורלה של הדמוקרטיה הישראלית – לא פחות מכך.

קבלו עדכון קצר על השבועות האחרונים, ועל אלו הבאים:

הכל כבר נאמר על ניצחונו של טראמפ בבחירות לנשיאות ארצות הברית, ובהקשר זה ארצה לצטט משפט אחד שאמרה המפסידה, הילארי קלינטון בנאום ההפסד שלה: "לכל הנשים, ובעיקר הצעירות שבכן, אני יודעת שעדיין לא ניפצנו את תקרת הזכוכית, אבל יום אחד מישהי מכן תצליח".
 
רק מנאום ההפסד שלה, למדנו איזו נשיאה נפלאה הייתה יכולה להיות למעצמה החזקה בעולם. יותר מהכול, הנאום של הילארי מלמד אותנו שתמיד יש תקווה, ואסור לוותר גם אם נדמה שתקרת בטון עומדת מעלינו.

 


 

אם ממשלת ישראל שולחת אותנו להתחתן בקפריסין (ובכל מקום אחר) – שתשלם על זה!

 

מתוך המדרוג של מוסף "הארץ", יום שישי 4 בנובמבר 2016

 

לאחרונה הגשתי הצעת חוק שביקשה לחייב את המדינה לשלם החזר כספי לכל הזוגות שלא יכולים או לא רוצים להתחתן בדרך היחידה האפשרית כיום בישראל - ברבנות האורתודוקסית.

עליתי לנאום כשהינומה לראשי, כדי להמחיש את זכותה של כל אחת, זכותו של כל אחד, להתחתן בדרך בה הם בוחרים.

מוקדם יותר באותו היום, הגיעו עשרות נשים לבושות ככלות אל הכנסת והצטרפו אלי להפגנה למען הזכות של כולנו להתחתן בדרך שלנו.

לצערי, הצעת החוק נדחתה על ידי הממשלה, אך לא אעצור כאן ואמשיך להיאבק על מדינה פלורליסטית, חופשית וליברלית יותר, שאינה מכתיבה לנו את הדרך בה אנו צריכים לאהוב.

צפו בנאומי במליאת הכנסת:

האזינו לראיון בגלי צה"ל:

 


 

לאמא הזאת בנימין נתניהו לא מתקשר. אברה מנגיסטו כבר 800 ימים בשבי חמאס

פגישה עם משפחתו של אברה מנגיסטו בכנסת

 

הקדשתי נאום בן דקה לאגרנש מנגיסטו, אמו של אברה מנגיסטו שנמצא כבר מעל 800 ימים בשבי החמאס. אליה בנימין נתניהו לא מתקשר, כפי שהתקשר לאמו של אלאור אזריה.
אני וחברי כנסת נוספים נפגשנו עם משפחתו אשר מוצאת את עצמה בקושי כפול: חוסר ידיעה באשר לגורל בנה, וקשיים אשר מערימות עליהם הרשויות האחראיות על השבת בנם.
מנגיסטו באמהרית זה "שליט". מעניין אם כך היה מתייחס נתניהו למשפחה, אם לא היתה זאת משפחתו של "אברה מנגיסטו" - אלא משפחתו של "אברהם שליט".

צפו בנאום שנשאתי במליאה:

 


 

העלאת גיל הפרישה לנשים אינו הפתרון!

האזינו לראיון עימי בגל"צ בו הסברתי לעיתונאית טלי חירותי סובר מדוע העלאת גיל הפרישה לנשים אינו פתרון אלא העמקת הבעיה, ואיך ניתן למנוע מצב בו נשים רבות ימצאו עצמן ללא עבודה עד גיל מאוחר, ועם פנסיה נמוכה יותר.

 


 

באנו לומר עד כאן!

 

כעיתונאית לשעבר ויו"ר השדולה לחופש הביטוי והעיתונות בכנסת, אני יודעת כמה חשוב לשמור על עיתונות חופשית וחפה מאינטרסים. עיתונות חופשית היא כמו אוויר לנשימה עבור דמוקרטיה יציבה, וכל מי שמנסה לחנוק אותה ולהצר את צעדיה, כאילו חונק את הציבור, ולא רק את העיתונאים והיוצרים.


הצטרפתי לעיתונאים שהפגינו בכיכר הבימה נגד הזיגזג של ממשלת נתניהו בנושא השידור הציבורי. 


 

יום עלייה שמח?

בשבוע שעבר ציינו בכנסת את יום העלייה. האם אפשר לאחל "יום עלייה שמח" כשכל כך הרבה עולים עדיין חווים גזענות וקשיי קליטה? כי לזכור כי בעוד עלייה לארץ נמשכת כמה ימים, תהליך הקליטה עשוי להמשך חיים שלמים. עולים רבים עדיין חווים קשיי פרנסה, סוגיית הפנסיות לעולים טרם נפתרה ומדינת ישראל עדיין לא עושה די על מנת  שכל עולה - מבריה"מ לשעבר, מאתיופיה ומכל מקום אחר, ירגיש כי ישראל היא ביתו האחד והיחיד. 

צפו בנאומי במליאה: על עליה, ובעיקר על קליטה. על הסיפור שלי ושל אחרים, ועל כמה זה חשוב להעריך לא רק את מעשה העליה, אלא גם את העולים עצמם.

 

בנוסף, השתתפתי בשבוע שעבר בדיון בועדת העליה והקליטה בה הוצג דו"ח כואב בנושא אלימות וגזענות של מורים כלפי תלמידים יוצאי אתיופיה, ועל תחושת השייכות של תלמידים עולים וכאלו שנולדו בארץ להורים עולים. הממצאים, לצערי, מדאיגים ומוכיחים כי נותרה לנו הרבה עבודה. 

 

קראו כאן:

 


 

הגענו לכיכר כדי לזכור, אבל גם כדי להזכיר את דרכו של רבין. את דרכנו שלנו

 

יצחק רבין ז״ל נרצח על ידי ימני קיצוני שניסה לרצוח גם את הדרך שלנו: הדרך הציונית היחידה, הדרך שתבטיח לנו ביטחון ושגשוג כלכלי, דרך השלום.

ההסתה הפרועה שקדמה לרצח עדיין לא נעלמה ממחוזותינו, אך יחד, אנחנו יכולים לה.

בעוד הם, בימין ומסביב לשולחן הממשלה ממשיכים בהסתה חסרת אחריות, בשיסוי והפחדה ומובילים אותנו, את הציונות, את מדינת ישראל האהובה, לתהום - אנחנו החומה הבצורה שמציעה דרך שונה.
אנחנו נחליף אותם ונשיב את מדינת ישראל שלנו אלינו, אל העם, אל כולו.


 

נכה הוא לא חצי בן אדם!

הצטרפתי לקבוצת נכים שעשו את כל הדרך לירושלים והפגינו מול הכנסת. ומה הם דורשים בסך הכול? שהממשלה ושר האוצר שמציג עצמו "כשר הכי החברתי שכיהן כאן מעולם" יקשיב להם. במושב הקודם, הקואליציה הפילה הצעת חוק שביקשה להשוות את קצבת הנכים לשכר המינימום, בשל שיקולים פוליטיים צרים. אני מבטיחה לעשות כל שאוכל על מנת לעזור להם להזכיר לנו: נכה הוא לא חצי בן אדם!  


אם תרצו שמישהו יישא נאום - פנו לגבר. אם תרצו שמשהו ייעשה - בקשו מאישה. על נשים שעושות שלום

 

השתתפתי בצעדה של תנועת נשים עושות שלום, ובהפגנתן בכנסת ביומו הראשון של המושב בו דרשו מממשלת ישראל ומחברי הכנסת: הסכם מדיני עכשיו!

 


 

יריד תעסוקה לדוברי שפות

השתתפתי בשבוע שעבר ביריד התעסוקה השני לעולים ודוברי שפות, שהתקיים בסינמטק תל אביב. הסתובבתי בין הדוכנים הרבים שהציעו שלל אופציות תעסוקתיות, השתתפתי בפאנל שעסק בבניית קריירה בישראל, ושיתפתי את קהל הצופים בדרך הארוכה שאני עשיתי מאז עלייתי ארצה ועד כנסת ישראל.


 

מה הסיכוי שעיתונאי ערבי יסקר נושאים שאינם "ערביים"? והסיכוי עיתונאי "רוסי" יסקר נושאים שאינם רוסיים?
 

השתתפתי אתמול בפאנל "בגטו הערבי" על הדרת ערבים בשוק התקשורת. אמרתי כי חשוב להזכיר גם את "הגטו הרוסי" בתקשורת.

צפו בדבריי:


 

את הרפורמה הזאת אסור לפספס! אירוע שהובלתי בנושא מסקנות ועדת ביטון

ההדרה של תרבות יהדות ארצות ערב והאיסלאם היא לא בעיה סקטוריאלית, אלא כלל ישראלית, ולכן חשוב שדו"ח ביטון, שעליו עמלו רבים וטובים, יאחד את החברה הישראלית, ולא יבצע בה עוד הפרדות. אנחנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות, ובמידת הצורך נדרוש דין וחשבון מהאחראים על יישום הרפורמה הזו, על מנת שלא תתמסמס.
אני רוצה להודות למכון יד בן צבי שאירח אותנו ביד רחבה, ולכל דוברי ודוברות הפאנל שכיבדו אותנו בנוכחותם: העיתונאי  בן דרור ימיני שהנחה את הכנס, סם שטרית, לבנה זמיר, צבי גבאי, זהבה ברכה, נועם שוסטר, לילי הלפרין ועוד רבים נוספים. תודה מיוחדת לחברי תזמורת פירקת אל נור שהנעימו את זמננו בנגינה מזרחית קלאסית.

 

וזה הכל בינתיים.

לשכתי ואני נשמח לעמוד לשירותכם, לשמוע דעות, הצעות ובקשות, וגם לתאם חוגי בית בכל הארץ.


מוזמנים לקרוא עוד באתר שלי, לעקוב אחר פעילותי בעמ' הפייסבוק שלי ובטוויטר, ולצפות בדברים שאמרתי בערוץ היוטיוב שלי.

לשאלות ופרטים נוספים ניתן לפנות אלינו בדוא"ל:  ksenias@knesset.gov.il
או בטלפון: 02-6408111
נייד (שי גל): 054-4310320


שלכם ולשרותכם,
ח"כ קסניה סבטלובה


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית