ח'כ מרב מיכאלי: שלום, יזיז

לצפייה לחצו על התמונה או כאן 

חברות וחברים יקרות ויקרים, 
זה באותה מידה לא מפתיע ובלתי נתפס. וזה כואב. אין דרך אחרת לתאר את התחושה של להיות פסע מזה שבתפקיד החשוב ביותר בעולם תכהן אישה. כמו שאמרתי בוידאו, מפח הנפש הוא כפול. גם על מי שלא נבחרה, וגם על מי שכן נבחר – מי שדוגל, וגם נתפס, בפגיעה בנשים ובמיעוטים. היחסים עם ארה"ב הם הנכס האסטרטגי החשוב ביותר שיש לישראל, ואני בטוחה שהברית הזו תישמר גם עם דונלד טראמפ בתור הנשיא. אבל זה שבוע קשה בשביל כל מי שרצתה ורצה כל כך לראות את תקרת הזכוכית מתנפצת סוף סוף. על האכזבה הגדולה דיברתי בקול ברמה וגם בתכנית הפוליטית של יואב קרקובסקי ברשת ב' ובערוץ 10. 

בשבוע שעבר פתחתי את הדיווח השבועי שלי אליכןם ואת הוידאו בקריאה לבוא לכיכר. ולשמחת כולנו, הרבה הרבה מכןם היו בככר במוצאי שבת. אחרי שבבוקר אמר יו"ר הקואליציה ש"רצח רבין לא היה פוליטי", באמת שלא הייתה אפשרות אחרת מאשר לצאת החוצה כדי לצעוק: זה היה ועוד איך רצח פוליטי ואנחנו לא ניתן לרצח הזה להשיג את מטרתו. אנחנו פה, להיאבק בהסתה ובשנאה, אנחנו פה להיאבק על המדינה שלנו, על הדמוקרטיה שלנו, על הבטחון והשלום. אנחנו פה עד שנחליף את הממשלה הרעה הזו בממשלה שלא תדבר דבר על שלום אלא תעשה שלום.

רגע לפני שהתחילה העצרת המרכזית, שארגן המחנה הציוני – נפגשנו, חברות וחברי הכנסת של הסיעה, ליד המדרגות שעליהן נרצח רבין, לזכור את ראש הממשלה וראש המפלגה שלנו שנרצח בגלל שניסה לעשות שלום.

ברגע אחד מרגש ביקשו מהקהל להרים את הטלפונים באוויר, ועשרות אלפי סלולריים הפיצו אור קטן במקום הנרות של לפני 21 שנה. ככה זה נראה מאיפה שאני עמדתי: 

וככה נקלטתי בפעולה בעדשת המצלמה של גיא פינס: 

יו"ר המפלגה יצחק הרצוג ואני נפגשנו הבוקר עם ראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבדב. דיברנו איתו על המצב בסוריה והדגשתי בפניו את האינטרסים הביטחוניים של ישראל ברמת הגולן ומול איראן, ושמענו את הערכותיו לגבי היחסים העתידיים של רוסיה עם אמריקה של טראמפ. הרצוג ביקש את עזרתו עם החזרת אברה מנגיסטו וגופות החיילים ואני הודיתי לו על הסכם הפנסיות לישראליות והישראלים שבאו לכאן מרוסיה. ישראל אמנם מעצמה אבל היא מדינה קטנה באזור לא פשוט ואנחנו צריכות לדאוג כל הזמן לאינטרס שלנו, והאינטרס שלנו כולל יחסים טובים גם עם רוסיה. חשוב שלמחנה הציוני יהיה קשר ישיר עם רוסיה במסגרת העצמאות המדינית-ביטחונית שלנו כמפלגת שלטון שכרגע באופוזיציה.

השבוע הגיעו לכנסת גם הנשים הנפלאות בלבן של "נשים עושות שלום", עם אותה הקריאה: די לנסות את אותו הדבר, הגיע הזמן להחליף דיסקט ולחפש איך באמת אפשר להתחיל מהלך מדיני שיוציא אותנו מהמצב הזה. בכניסה לכנסת אמרתי להן שנשים הן אלו שהכי נפגעות ממלחמה, ולכן לנו יש האינטרס הכי חזק לסיים אותה.

בזמן שאנחנו במחנה הציוני נלחמות ונלחמים על הדמוקרטיה, ראש הממשלה שלנו ואנשיו נלחם בתקשורת. נשבעת לכןם שלא ידעתי שבערב תבוא ההתקפה האישית החמורה והמטורפת של נתניהו על אילנה דיין המעולה, כשאמרתי בפתח ישיבת הסיעה את  הדברים האלה. סיעת המחנה הציוני פנתה מיד ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לבדוק את מה שהעלה תחקיר "עובדה", כי ברור שראש הממשלה מעדיף שנתעסק עכשיו בתגובה שלו ולא בטענות נגדו, שעליהן לא עולה על דעתו לתת תשובות.

הבלגן בממשלה של נתניהו המשיך גם השבוע, בדיון הזוי לתוך הלילה שבו אישרו העברה של סעיפים מחוק ההסדרים בין הועדות. בשבוע שעבר סיפרתי פה שבזכות תרגיל שעשינו לקואליציה, הצלחנו להעביר את כל הסעיפים לועדת הכספים ולתקוע לכמה ימים את עבודת הקואליציה על התקציב. בית המשפט העליון כבר אמר בנחרצות את מה שאנחנו במחנ"צ אומרות ואומרים כל הזמן: חוק ההסדרים הוא חוק לא דמוקרטי וזה שדנים בו בוועדות השונות לא עושה אותו כזה.  


זוכרותים שבשבוע שעבר סיפרתי לכןם על מבצע "תספורת לחייבות וחייבים", שיקצץ עד 40% מהחובות שיש לכןם לשלם? אז שמחה מאד לעדכן שהשבוע הוא אושר כחוק ויוצא לדרך ממש ביום שלישי הקרוב, ה-15.11.16. אם יש לכןם קנס שהתחיל בקטן ותפח לממדי מפלצת, זה ממש בשבילכןם: הזדמנות נדירה למחוק חלק ניכר מהסכום שהצטבר עליו ולפתוח דף חדש ונקי. יחד עם החוק להפטר וביטול מאסר חייבים שהובלתי, זה חוק שיעזור לכל מי שיש לה או לו חוב לצאת מהבוץ. אל תפספסו! אתןם אפילו לא צריכים לחפש את הקנסות שמעלים אבק, אפשר לגשת לכל סניף דואר ושם ידעו בדיוק איזה קנסות יש לכןם יחד עם ההנחה. פרטים אפשר למצוא באתר רשות האכיפה והגבייה ובמוקד הטלפוני 35592*. סיפרתי על המבצע לדוד חכם ברשת מורשת ולרן שריג ודנה ספקטור בתכנית הלילה שלהןם, מוזמנותים להאזין או לצפות בדברים שאמרתי במליאה רגע לפני שאישרנו את החוק. 


זה קרה לכולןם – או למישהו שאתןם מכירות או מכירים: עזבתןם מקום עבודה, על כל אי הוודאות שמתלווה לכך. אתןם מחפשות מקום עבודה חדש ובדיוק בזמן הזה, שבו אין הכנסה ויש חוסר ודאות, חברות הפנסיה מעלות את דמי הניהול הנוחים שהיו לכןם כשעבדתןם במקום הקודם. הצעת חוק שהעליתי השבוע מבקשת לעשות את הדבר הפשוט הזה: לאסור להעלות לנו את דמי הניהול של הפנסיה למשך שנה ולתת לנו להתארגן בעבודה חדשה על תנאים חדשים בלי לנצל את התורפה שלנו. על ההצעה שלי חתמו 73 ח"כיות וח"כים, ולמרות זאת היא לא עברה בועדת השרים. אבל - היא לא נפלה! – שר האוצר אמנם לא הגיע כדי להשיב עליה וגם לא סגנו, אבל השר יריב לוין מצא הרבה הגיון בהסברים שלי והציע שנדחה את ההצבעה ובזמן הזה ננסה למצוא פתרון כדי שהממשלה תוכל לתמוך בה. כמובן שאעדכן אתכןם בהתפתחויות. זו כתבה ששודרה ביומן הבוקר בקול ישראל, וכתבו על ההצעה גם בכלכליסט.


ביום רביעי חגגנו בהפתעה שישים לחברנו, מזכיר הסניף הפעלתן מיבנה, מאיר בן הרוש. אשתו ריגשה במילים, והלוואי על כולנו כל כך הרבה חברות וחברים שישמחו שנולדנו. עד 120 מאיר! בריאות אושר וסיבות לחגוג.


וכמיטב המסורת, רגע אחד מהשבוע באינסטגרם – בדיון לילי של ועדת הכנסת עם שגית, היועצת המשפטית המעולה של ועדת הכספים והיורשת אמילי, שמגיל אפס צוברת הרבה שעות משה גפני... בואו לעקוב אחרי באינסטגרם, בשעות הקטנות של הלילה קורים שם הדברים הכי מעניינים!


שבת שלום,

שלכן ושלכם, 

מרב. 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית