ח'כ איתן ברושי נפגש עם פורום המוסדות להנצחת השואה במטרה לסייע להם להשיג את התקציב הדרוש להמשך פעילותם
ח"כ איתן ברושי נפגש עם פורום המוסדות להנצחת השואה במטרה לסייע להם להשיג את התקציב הדרוש להמשך פעילותם
  
ביום חמישי האחרון (3/11) נפגש ח"כ איתן ברושי עם ראשי המוסדות להנצחת השואה מחוץ ליד ושם, על מנת לברר כיצד ניתן לסייע בקידום הטיפול להשגת תקציבים קבועים ממשרד התרבות והספורט ומשרד החינוך. הפגישה נערכה במרכז 'משואה' בקיבוץ תל יצחק, וכללה סיור במוזיאון. פורום מוסדות השואה הינה קבוצה של שבעה מוסדות להנצחת זכר השואה והגבורה, הכוללים את: "בית טרזין", "מוזיאון יד מרדכי", "בית לוחמי הגטאות", "משואה", "מורשת", "שם עולם", ו"בית העדות". למוסדות חסרים תקציבים לתפעולם השוטף, לפיתוח ובעיקר להמשך קיום העצרות ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.
  
במכתב ששלחו ראשי המוסדות למנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, הם כותבים:
"עצרות הזיכרון באמפיתיאטראות ברחבי הארץ מכנסות רבבות בני נוער, אנשי כוחות ביטחון, ניצולי שואה וציבור רחב להתייחדות בציבור עם זכר המיליונים. עצרות אלה נערכות ברציפות משנות ה-50 ועד היום וזוכות לעניין רב הן של עשרות אלפי המשתתפים בהן והן של מאות אלפי בתי אב הצופים בעצרות באמצעות שידורי הטלביזיה. במהלך עשרות שנים (משנות ה-50 ועד 2008) היה מרכז ההסברה שותף בתכנון ובתמיכה בעצרות הזיכרון ההמוניות שנערכו במוסדות להנצחת השואה ברחבי הארץ: משואה (מרכז), בית לוחמי הגטאות (צפון), יד מרדכי וניר גלים (דרום). לדאבוננו, שר התיירות סטס מסזניקוב בתפקידו כיו"ר ועדת השרים לטכסים וסמלים, החליט ללא דיון ציבורי לבטל את רצף התמיכה הממלכתית בעצרות אלה. עצרות הזיכרון במוסדות להנצחת השואה נערכות בשיתוף עם צה"ל, ומשלבות טכס ממלכתי ומסורתי, יחד עם ייצוגי זיכרון המבטאים את היצירה האמנותית העכשווית בישראל. יש לציין כי דווקא בשעה שדור הניצולים, פוחת והולך, הולך וגדל הציבור הישראלי הצעיר המבקש להתייחד בציבור עם זכר קורבנות השואה. ההשקעה בהפקת עצרת המונים היא נטל כלכלי של מאות אלפי שקלים על כל אחד המוסדות להנצחת השואה הרואה חוב של כבוד לקיימה למען הציבור בישראל. אנו מבקשים את תמיכת משרד התרבות בעצרות זיכרון אלה בסכום של 1,500,000 ₪."
  
ח"כ ברושי הבטיח לנסות ולסייע במה שניתן, כולל פנייתו האישית לשרים הרלוונטיים על מנת שיימצאו התקציבים הדרושים לקיום המרכזים והעצרות ויוכנסו כבר לתקציב 2017-2018.
  
ח"כ ברושי: "כמי שמרגיש מחויבות להנצחת השואה, בכל מקום ומקום, ובוודאי בתנועה הקיבוצית, אני מחויב לעשות כל מה שניתן על מנת לסייע למרכזים בהשגת התקציבים הדרושים להם לקיום העצרות, פיתוח ופעילת חינוכית שוטפת. יש מקום לעודד את המוסדות להנצחת השואה הנותנים ביטוי לאופני מחשבה מגוונים, לפרשנויות שונות וליצירה אמנותית ותרבותית עשירה. עם התדלדלות נוכחותם של ניצולי השואה "בנוף האנושי הישראלי", גוברת החשיבות בהבטחת קיומם של מוסדות הפועלים להנצחת זיכרון השואה. על מנת לאפשר המשך נשיאת לפיד הזיכרון לדורות הבאים, יש לקבע מעמדם של מוסדות להנצחת השואה לטובת המשך תרומתם המשמעותית להנחלת זיכרון השואה כמרכיב מרכזי בזהותנו הישראלית, היהודית והאנושית."
 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית