ח"כ ברושי בפנייה ליו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בעקבות פרסום דו"ח גרוטו: "הפערים בלתי נסבלים - מבקש דיון דחוף בוועדה"
ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה לחיזוק ולפיתוח הגליל בכנסת, פנה היום (7/10) ליו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות וביקש ממנו לכנס בדחיפות את הוועדה, עוד בזמן הפגרה, ולקיים דיון בממצאי דו"ח גרוטו שפורסם השבוע וחשף שקיימים פערים משמעותיים בין הצפון לשאר חלקי הארץ בכל תחומי הבריאות והרפואה. 
  
במכתבו כותב ברושי "לאחר 20 חודשי עבודה, משרד הבריאות (דו"ח גרוטו) חושף נתונים קשים ופערים בלתי נתפסים בין שירותי הרפואה הקיימים בצפון ובין אלו הקיימים במרכז הארץ, אך לא מתכוון לתקצב את הצעדים הנדרשים לתיקון המצב... החוסר המהותי בשירותי רפואה, עולה בבריאות וחיי אדם! אבקשך לקבוע בהקדם דיון דחוף בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בזמן הפגרה, על מנת שנוכל לדון בסוגיה הדחופה המהווה בעיה קשה עבור האזרחים וזוגות צעירים בפרט."
  
מסקנות הדוח חושפות כי קיים מחסור בכוח אדם מקצועי באזור הצפון: מומחים ברפואת משפחה, ילדים, נשים, גריאטריה, פסיכיאטריה ילדים, נוירולוגיה ילדים וקלינאי תקשורת. כמו כן מבחינת שירותי רפואה שחסרים, מפרט הדוח מחסור במיטות שיקום, מרפאות כאב בבתי החולים, אולטרסאונד אנדוסקופי, מכון הקרנות, מכשירי PET CT, פסיכיאטריה באשפוז ומחסור בטיפות חלב. עוד נמצא כי במרבית היישובים אין מוקדי רפואה שפתוחים בשעות הלילה, זאת למרות מרחקי הנסיעה הגדולים ולמרות ששירותים של ביקור רופא בבית כמעט ואינם קיימים. תוחלת החיים בצפון נמוכה בשנתיים מתוחלת החיים במרכז, ותוחלת החיים בחברה הערבית נמוכה ב-3 שנים בממוצע מהאוכלוסייה היהודית.
  
ח"כ ברושי: "ממצאי הדו"ח של הוועדה שבראשה עמד פרופ' גרוטו (שכבר היו ידועים ואינם מפתיעים) מאששים שוב את ההזנחה הנפשעת של הצפון. במקרה זה מדובר בפערים בלתי נתפסים בתחומי הבריאות, אך הפערים קיימים במספר רב של תחומים ונושאים. במצב הקיים אין לצעירים עתיד בצפון גם אם הם מעוניינים בכך. אני קורא שוב לשר הבריאות להכין מפת עדיפות לאומית ובבריאות ולמצוא את הכסף על מנת שהפערים ייסגרו. זהו המשך לכך שהתכנית לפיתוח הצפון הוצאה בצורה תמוהה מהתקציב הקרוב. זוהי עדות לאיך מחסלת הממשלה את הפריפריה."
  
 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית