ח'כ חיליק בר: על לכתו של המגדלור שמעון פרס ז"ל, 75 שנים לטבח בבאבי-יאר, נכנסתי למאה המשפיעים של כלכליסט, על הסינים, ממשיכים לחרוש את השטח, ו... שנה טובה!!

 

 

 

על לכתו של המגדלור שמעון פרס ז"ל, 75 שנים לטבח בבאבי-יאר, נכנסתי ל100 המשפיעים של כלכליסט, על יוסף קרא ז"ל, על מנהיגות יהודית ועולמית, על הסינים, ממשיכים לחרוש את השטח, ו... שנה טובה!!

 


שמעון פרס, לכתו של המגדלור האחרון

 

 

כמה עצב בלב, ויותר מזה – ריקנות. המגדלור האחרון, אחרון הענקים הלך לעולמו. מורה דרך ומצפן. לי אישית ולעוד אלפים, ודורות. מדהים שעל אף גילו, זה כל כך עצוב, ועדיין נראה כי היה זה ״בטרם עת״. הזקן הכי צעיר שהיה לנו בהיסטוריה - שמעון פרס, האיש שבגיל 93 עוד חש, ובצדק, כי משימתו לא הושלמה.


את שמעון הייתה לי הזכות להכיר עוד כנער במפלגה. שמעון לימד אותנו, הדור הצעיר במפלגה ובכלל, לחלום, ולהגשים. הוא עשה זאת עוד כשהיה יו״ר מפלגה וראש ממשלה, ואנחנו היינו ׳נוער העבודה׳ שהתרוצץ עבורו, עבור חזונו ועבור המפלגה במאות צמתים ברחבי הארץ. שמעון לימד אותנו מנהיגות מה היא, מה היא אהבת הארץ והמדינה, מה היא מחוייבות לדרך, מה היא ציונות אמיתית ולא רק בהצהרות, ומה היא רדיפת שלום. שמעון הלך מאיתנו כאשר שלום הוא כבר אפילו לא חלום. כאשר המנהיגות חלולה והתבוסתנות המדינית בשיאה. עצוב. כאן בתמונה, אני מארח אותו בשנת 2000 כיו"ר "אופק", תא הסטודנטים של מפלגת העבודה באוניברסיטה העברית:

 

 

 

 

 

כיו"ר תא אופק התעקשתי לארח את פרס בכל שנה בקמפוס. היה זה תמיד אירוע הדגל השנתי של התא בראשותי, אירוע שתמיד היה מלא עד אפס מקום במאות סטודנטים שהגיעו לגמוע בצמא את משנתו של מי שהיה בעבור רבים מאתנו כמעין מצפן רוחני.

 

בתמונה מטה, באירוע בו זכיתי להשיק יחד עם שמעון חוג רעיוני מפלגתי חדש בבית סוקולוב, הוא ויצחק בן אהרון ז"ל כנציגי הדור המייסדים ואילו אני, בניהם, כנציג הדור הצעיר, היה זה אירוע מרגש ומלמד של אשכח. הנה תמונה מהאירוע:

 

 

 

ואכן הדור הצעיר היה תמיד החשוב ביותר עבור שמעון. שמעון תמיד דאג, כמו אבא. מה יקרה? כיצד נגבר על האתגרים? כיצד נחזק את המדינה ונשמור עליה מבפנים ובחוץ? מה יהיה עם הרעיון הציוני? ומה יהיה עם הדורות הבאים? ״צריך לעשות למען הדורות הבאים!״ תמיד סנט ואמר. אך שמעון לא היה רק מאלה שדאגו וקיטרו, שאלו או ביקרו. שמעון תמיד ידע גם לעשות ולפעול, להציע, ולכוון.

 

כמגדלור ותיק הוא עמד שם מאז ומתמיד, יציב וחכם, עומד לו כמעט בדד באפלה ולא מפסיק להאיר אף פעם, בתקווה לאותת ולכוון ספינות טועות בים הסוער של ישראל והמזרח התיכון. למשוך אותן אליו, לחזונו ולחכמתו. אותי הוא משך, משך בכל עוצמתו וגדולתו. כאן בתמונה מטה, בישיבה ארוכה שעשינו על תכניתי המדינית ערב השקתה:

 

 


פגישתי האחרונה והארוכה איתו לא מזמן בנושא המדיני (בתמונה מטה)
, הזכירה לי מדוע אני עוסק רבות בנושא חשוב זה ואיזו משימה קריטית זו עבור אותם הדורות הבאים עליהם דיבר ללא הפסקה. משימה ממנה בוחרים כיום מנהיגינו לברוח. ״אל תרפה״ ביקש שמעון באותה פגישה. אנחנו לא נרפה ולא נברח. מבטיח לך.

 

 

 

 

 

ולבסוף, מתוך עשרות תמונות משותפות עם שמעון במהלך השנים בחרתי לשתף דווקא תמונה זו. בערב אזכרתו של רבין ז"ל לפני 4 שנים, מאחורי הבמה, זיהה פרס את בני הראל שאחזתי בידי, הוא מיד חטף אותו ממני היישר אל זרועותיו. בתמונה, פרס ובני הבכור הראל מנהלים "שיחת עומק", לצד רעייתי אדית. אני מקווה שהראל יידע להבין את גודל הזכות שנפלה בחלקו כשיגדל מעט. הנה התמונה:

 

 

 

 

 

נוח על משכבך בשלום שמעון פרס. חסרונך כבר מורגש. הוא הורגש עוד הרבה טרם לכתך. הייתי תמיד, ומבטיח להישאר תמיד מחוייב לדרכך ולדרכו של יצחק רבין ז"ל, למען שלומה וביטחונה של ישראל, ולמען סיום הסכסוך בנינו לבין הפלשתינים, מה שקראו "שלום" פעם. זוכרים? אם לא אנחנו נזכיר לכם. יהי זכרך ברוך איש ענק.

 

 

75 שנים לטבח בבאבי יאר.

 

כסגן יושב ראש הכנסת וכנכד לניצול שואה, התרגשתי להיבחר כנציג הכנסת ולהצטרף לנשיא המדינה ראובן ריבלין בנסיעה לאוקראינה לסדרת פגישות בכירות ולייצוג ישראל בטקס לציון 75 שנים לטבח הברברי והנורא בבאבי-יאר. כאן בתמונה אני מניח עלה שיבולת יחד עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, בקבר החייל האלמוני.

 

 

 

במהלך הביקור המוצלח הגענו לפרלמנט האוקראיני לסדרת פגישות, והתלוויתי לחלקים מביקורו הממלכתי של נשיא המדינה ריבלין במדינה. בפגישות אלו דנו עמם בחשיבות הנצחת האירועים הנוגעים בזיכרון השואה ובהידוק היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאוקראינה, במלאת 25 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

 

כנו כן השתתפתי במפגש המשותף בין נשיאי ישראל ואוקראינה, ואף נטלתי חלק בישיבה המיוחדת בראדה (הפרלמנט האוקראיני) לציון המאורעות. בפגישה עם נשיא אוראינה פטרו פורושנקו אמרתי בין היתר כי יש חשיבות למפעלי ההנצחה היהודים באוקראינה וכי עלינו ועליהם יחד להמשיך ולפעול להנצחת השואה וזוועות המלחמה כנגד העם היהודי, ולהילחם באנטישמיות, בכל מקום ובכל מדינה. בתמונה, עם נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו:

 

 

 

בישיבה עם שר התרבות האוקראיני ביקשתי ממנו לפעול להשבת ספרי תורה ומוצרי יודאיקה שהוחרמו בעבר מבתי כנסת וקהילות יהודיות - חזרה לחיק העם היהודי ומדינת ישראל. בתמונה למטה, עומד דקת דומייה באנדרטת באבי יאר, בטקס הרשמי לציון 75שנים לאירועי הטבח:

 

 

 

 

 

גאה להיות ברשימת מ-100 המשפיעים של כלכליסט!

 

שמחתי והתרגשתי להיכלל כאחד ממאה המשפיעים של כלכליסט לשנת 2016, כח"כ השני הכי חברתי, ביחד עם חברי שמוביל את הרשימה ח"כ איציק שמולי. אמשיך להוביל ולקדם סדר יום חברתי כלכלי שדואג לשכבות החלשות, לפריפריה ולאזרחי ישראל כולם. זו חובתנו ולשם כך נבחרנו. נמשיך ונפעל למען חברה וכלכלה צודקת בכל הכח.

 

 

 

חורשים את ארץ לשנה טובה יותר! 

 

במהלך השבועות האחרונים היה לי הכבוד להשתתף בהמון מפגשים לשנה החדשה, הרמות כוסית ושיחות סניפיות מחזקות צופי פני עתיד. בכל הסניפים פגשתי מאות ואלפי חברות וחברי מפלגה שבחרו לא להתייאש ולא להצטרף למצעד המספידים בגרוש. לשמחתי רוב החברים הם כאלו, ואנחנו גם ננצח בגישה זו את כל חורשי רעתה של המפלגה. עשינו זאת בעבר ונעשה זאת גם מחר. נקודה.

 

כאן בתמונה מטה, בהרמת כוסית מרוממת רוח וחגיגית במיוחד בסניף אשדוד, ביחד עם יו"ר המפלגה הרצוג, יחד עם עשרות חברות וחברים  נוספים. כולל לא מעט מצטרפים חדשים! איחלנו שנה טובה, דיברנו על מצב המפלגה, על הצורך באיחוד השורות ובעבודה משותפת וקשה לקראת העתיד. ישר כוח לחיה כהן ולאריה אזולאי שניצחו על האירוע!

 

 

 

 

 

 

דואגים לעובדים, זוכרים את חברנו היקר יוסף קרא ז"ל.

 

בשבוע שחלף זכיתי לדבר באירוע ייחודי שהתקיים באוניברסיטת תל אביב, בכנס בנושא ׳יחסי עבודה׳ שהוקדש לזכר חברנו היקר יוסף קרא ז״ל, חבר מפלגה נאמן ויקר וממובילי תחום חקר יחסי העבודה בישראל ובהסתדרות. מפלגת העבודה מובילה את העשייה בתחום זכויות העובדים ורווחתם מראשיתה ועד היום. יוסף קרא ז"ל היה משמעותי מאוד בפעילות המפלגה וההסתדרות בתחום כל כך חשוב זה. נזכור את יוסף היקר, שפעל ועשה רבות למען החברה הדרוזית ולמען כלל העובדים בישראל. יהי זכרו ברוך.  הנה תמונה מהאירוע:

 

 

 

 

 

אירוח יו"ר הפרלמנט הסיני בישראל.

 

ביקורו של יו"ר הפרלמנט הסיני, ז'אנג דג'יאנג, הדמות הסינית הבכירה ביותר שהגיעה לישראל בשנים האחרונות, הוא ביקור חשוב ומיוחד שאני שמח שהייתה לי האפשרות לקחת בו חלק, גם להיפגש איתו בכנסת וגם לייצג המדינה בטקס הפרידה ממנו בנתב"ג.

 

סין היא מדינה משפיעה ומשמעותית, ותפקידה ומעמדה בנוף המדיני הבינלאומי רק הולך ומתחזק. היחסים בינינו לבין סין הם דבר שיש לטפח ולשמור עליו. הסינים, כמונו, הם עם בעל היסטוריה ומסורת של אלפי שנים שהגיעו להישגים רבים במגוון רחב של תחומים ולשתי המדינות יש מה ללמוד אחת מהשנייה, גם מההצלחות וגם מהטעויות של שתי המדינות. בתמונה עם יו"ר הפרלמנט הסיני ז'אנג דג'יאנג.

 

 

 

 

 

 

נתניהו בעברית הוא נתניהו באנגלית? 

 

 

לא נפלתי ממתק השפתיים של נתניהו בנאומו באו"ם, אך בעקבות נאומו זה, ובניגוד להרבה אחרים שתקפו (הכי קל ומובן מאיליו) אני דווקא בירכתי את ראש הממשלה שחזר על התחייבותו לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים בהסכם המבוסס על שתי מדינות, על שהזמין את אבו מאזן לנאום בכנסת ושהתחייב לנאום ברמאללה (לא מובן מאיליו). עכשיו רק נותר לקוות שנתניהו גם ייתן משמעות למילותיו ושנתניהו באנגלית יהיה אותו נתניהו בעברית, זו ההזדמנות שלו להוכיח לעולם ובעיקר לישראלים שפיו וליבו שווים. האם אני אופטימי שזה יקרה? לא. אבל אשרי המאמין. לקריאת הסטטוס בפייסבוק לחצו כאן. להאזנה לראיון שלי לקול ישראל על פגישת נתניהו-אובמה לחצו כאן.

 

 

 

מפגשים עם סטודנטים יהודים

 

 

"תראו בישראל בית, תמיד, גם אם אתם לא חיים כאן. ישראל תהיה תמיד ביתכם, תחזקו את הקשר עם ישראל, עם היהדות ועם הרעיון הציוני".  כך אמרתי בפגישתי עם סטודנטים יהודיים מארה"ב וקנדה שבאו לישראל לתכנית של האוניברסיטה העברית. חשוב מאוד להיפגש איתם, להשמיע להם קול אחר, את הקול שלנו במפלגת העבודה. הם השגרירים שלנו בארה"ב וטוב שידעו ויכירו. דיברנו על הסכסוך עם שכנינו, על הצורך בהיפרדות מהפלסטינים, ועל חובתנו לפעול ולייצר תקווה. נמשיך להיפגש איתם. הנה תמונה מהמיפגש

 

 

 

 

מנהיגות צעירה מהעולם

 

וממנהיגות יהודית צעירה למנהיגות צעירה בינלאומית. בשבוע שעבר נפגשתי גם עם משלחת של מנהיגות ומנהיגים צעירים מעשרות מדינות מאמריקה הלטינית, חבר'ה צעירים עם סקרנות רבה ללמוד על ישראל, אשר הגיעו לארץ במסגרת תכנית של מרכז עפרי במש"ב (סוכנות ישראלית לפיתוח במשרד החוץ). שיתפתי אותם בחוויה האישית שלי כמנהיג צעיר שצמח במפלגה מראשית ימיו, וכמובן את מחשבותיי על עתיד ישראל, על החיים המורכבים בארץ ובמזה"ת, על ביקורי החשוב בדרום אמריקה ועל חשיבותה של מנהיגות צעירה לעתיד שלנו, בכל מדינה שהיא. הנה תמונה מהמיפגש:

 

 

ו... שנה טובה!!

 

ולבסוף, אני רוצה לאחל לכם ולבני ובנות משפחותיכם היקרים והיקרות שנה טובה! הנה איגרת שנה טובה שהכנתי בשבילכם ובשבילכן, עם ברכה שיוצאת מהלב ואני מקווה שתיכנס ללב. שנה טובה!

 

 


זהו, נמשיך ונפעל למען הדברים החשובים לנו באמת כחברה, כמדינה וכעם, ננצור את מורשתו של שמעון פרס ז"ל ונפעל למימוש חזונו. זה אפשרי וזה בידינו!

 

אני מזמין אתכן ואתכם לעקוב, להתעדכן ולשמור על קשר גם בדף הפייסבוק שלי, לחצו כאן, עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלי, והצטרפו אליי לעדכונים שוטפים!שלכם בחברות,

 

 

ח"כ חיליק בר

מזכ"ל מפלגת העבודה

סגן יושב ראש הכנסת

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית