ניוזלטר מח'כ ברושי - ספטמבר 2016

 

12/09/16

 

ט' באלול תשע"ו

 

חברים וחברות,

 

שלום רב,

 

אנחנו בעיצומה של פגרת הקיץ ואני ממשיך לסייר במשך השבוע בכל הארץ, להגיע לדיונים בכנסת ולקיים פגישות במסגרת העבודה השוטפת. בתקופה הקרובה אני מתכוון לקחת חלק פעיל יותר בפעילות המפלגתית על מנת שנחזור להיות אלטרנטיבה לממשלה ולעומד בראשה. מוזמנים לקרוא טור דעה שכתבתי על ההערכות שצריכה המפלגה לבצע לאחר דחיית הבחירות ליו"ר בשנה. מזכיר לכם ולכן כי אשמח להגיע לכל מקום ויישוב אליו יזמינו אותי ומבקש מכם/ן לעשות זאת. לפני שאתחיל בדיווח על פעילותי בעת האחרונה, אי אפשר שלא להתייחס לפטירתו של איש רב זכויות ומעשים במפלגתנו.

 

 

בנימין (פואד) בן אליעזר ז"ל

נעצבתי עם קבלת הבשורה הקשה על פטירתו של חברי, שר הביטחון, ויו"ר מפלגת העבודה לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר ז"ל והשתתפתי בהלווייתו. פואד היה בעל זכויות רבות בביטחון המדינה, בתמיכה בהתיישבות ובחיים הפוליטיים. הכרתי את פואד היכרות אישית ורבת שנים מהפעילות הציבורית והמפלגתית. תקופה משמעותית בחיינו הייתה בפעילות במחנה רבין ובתמיכה וההליכה המשותפת עם יצחק רבין ז"ל. בעיניי, פואד היה דמות וסמל מאז היותו נער שעלה לבדו מעיראק, ולאחר מכן כאשר התגורר בעמק יזרעאל – תקופה שזכר לטובה וסיפר לי עליה. כמי שפיקד בצה"ל והגיע לתפקידים בכירים ביותר בהמשך כשר, לרבות שר הביטחון ויו"ר המפלגה, והיה לוחם פטריוט, תמיד הייתה לפואד אוזן קשבת לפריפריה ולהתיישבות, והוא עמד לימין החקלאים, המושבים והקיבוצים – גם אם לא תמיד ידעו להודות לו על כך.

נזכור אותו בימיו הטובים ובמעשיו הרבים עד לשנים האחרונות. תנחומיי לבני משפחתו וחבריו. יהיה זכרו ברוך.

 

 

משאל עם –

בשבוע שעבר יצא לדרך קמפיין ציבורי שנועד לקדם משאל עם בישראל בנוגע לעתידם של השטחים שנכבשו על ידי ישראל בשנת 67' מטעם יוזמת "מחליטים ב50". ליוזמה שותפים מספר עמותות, אמנים ואישי ציבור שונים וביניהם קצינים בכירים בדימוס ושרים לשעבר.  מזה כשנה אני מתבטא, כותב ופועל למען קיומו של משאל עם בשאלה של עתידה של המדינה וגבולותיה. חמישים שנה לאחר מלחמת ששת הימים, הגיע הזמן לקבל הכרעה על עתיד המדינה, עתיד ההתיישבות ביהודה ושומרון ובשאלה האם תהיה כאן מדינה יהודית ודמוקרטית, או חס וחלילה - מדינה דו-לאומית.

לאורך כל השנים האמינה מפלגת העבודה, ובהמשך המחנה הציוני, בפשרה ובניסיון ליצור כאן שתי מדינות לשני עמים, אלא שמזה זמן רב שולט הימין במדינה ומקדם הלכה למעשה מצב המונע את האפשרות לסיים את השליטה על הפלסטינים ולהיפרד מהם. משאל העם מאפשר לשאול את העם לדעתו בנושא שאין חשוב ומכריע ממנו.אני מברך על היוזמה של גופים רבים ונוספים לקדם משאל עם וקורא למחנה הציוני ולשאר המפלגות להצטרף ולאמץ את היוזמה, ולשתף את החברה הישראלית, על כל מרכיביה, בהכרעה הגורלית ביותר על עתידה, אופייה וגבולותיה של ישראל.

אנחנו נמצאים באיחור גדול ואולי זו ההזדמנות האחרונה להוביל הסדר מדיני, במקום להיגרר למאבקים אין סופיים ועקובים מדם. זו הדרך היחידה לתת תקווה לצעירים ולחזור למשפחת העמים. הזמן פועל לטובת מי שמשתמש בו נכון.לטורי הדעה שכתבתי בנושא:

http://www.mako.co.il/video-…/Article-60384ea5ccac251006.htm

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/793/097.html

לדברים שכתב בנושא העיתונאי בן כספית:

http://goo.gl/KoZQjg

 

 

חקלאות והתיישבות

 

צוות מיוחד לגיבוש מדיניות ממשלתית בתחום החקלאות וההתיישבות -  בהמשך לפנייתי לראש הממשלה באופן אישי ובמליאת הכנסת, ולאחר דיונים במשרד ראש הממשלה בשבועות האחרונים עם המנכ"ל אלי גרונר וראש הלשכה יואב הורוביץ בהשתתפות כל ראשי הארגוניים החקלאיים, נפגשתי עם שר האוצר משה כחלון.בתיאום ושיתוף עם שר החקלאות, אורי אריאל, סיכמנו שצוות משותף בראשות שר החקלאות ובהשתתפות משרד האוצר, משרד ראש הממשלה והתאחדות חקלאי ישראל, ינסחו ויגבשו מדיניות ברורה של הממשלה בתחום החקלאות וההתיישבות אשר תובא לאישורם של שר האוצר ושר החקלאות, ובמידת הצורך לאישור הממשלה כולה. עבודת הצוות תמשך לפרק זמן קצר על מנת להשפיע על התקציב וחוק ההסדרים לשנים 2017/18.מדובר בהתקדמות משמעותית לאחר שבתקופה האחרונה נתגלעו מספר מחלוקות בין האוצר ומשרד החקלאות לחקלאים, ועל פי הנתונים של התאחדות חקלאי ישראל נמצאת החקלאות הישראלית בנסיגה בכל הקשור למספר החקלאים הפעילים, לייצור ולייצוא. אני מקווה שעבודת הצוות שיוקם תביא לניסוח מדיניות ברורה של הממשלה בתחום החקלאות וההתיישבות, שתוביל ליציבות וודאות שהן תנאי הכרחי לקיומה ופיתוחה של החקלאות בישראל. אני רואה בכך הזדמנות אחרונה בהחלט לפני נקיטת צעדים חריפים יותר. תוכלו להאזין לידיעה על כך ששודרה  בתכנית צבע הכסףובכתבה על משבר החקלאות ששודרה ביומן השבוע ברשת ב'.

 

 

 

 

 

ביקורים אצל חקלאים בפתחת ניצנה ובאר טוביה – ביקרתי חקלאים באזור פתחת ניצנה ונפגשתי לשיחה עם חקלאים ממועצה אזורית באר טוביה והסביבה, בעקבות הגזירות האחרונות של משרדי האוצר והחקלאות כנגד החקלאים, ובהן ההחלטה שהתקבלה לאחרונה לייבא עגבניות מטורקיה ולהגדיל את ייבוא בשר הבקר הטרי והקפוא, ומוצרים נוספים לקראת החגים. בפגישה תיארו בפניי החקלאים קשיים הולכים וגדלים שמעמידה בפניהם המדינה, החל מעלויות הייצור כגון מחיר המים לחקלאות, פערי התיווך והייבוא המהווה סכנה לעתיד החקלאות המקומית. לדבריי החקלאים, אין דור המשך לענף, וגם מעט החקלאים שעוד נותרו הולכים ומתמעטים עקב חוסר כדאיות והפסדים כספיים.אמרתי לחקלאים כי לאור המדיניות של התקופה אחרונה, ההחלטות על ייבוא ונושאים נוספים - אין מנוס ממרד חקלאים ומתיישבים על מנת להחזיר את הממשלה והמדינה לסדר עדיפויות נכון, לחזור לתמיכה ממשלתית בחקלאות ולחזור לציונות. מוזמנים להאזין לראיון עמי ביומן הבוקר של רשת ב'. בביקורי בבאר טוביה, התארחתי בפרלמנט המקומי בהנהגת אלכס גולדפרב. היה מוצלח ואני מודה לאלכס על ההזמנה.

 

 

 

 

טקס נטיעת הכרם המשותף לקיבוץ נתיב הל"ה וליקב עמק האלה  -  התכבדתי להיות האורח המרכזי בטקס חניכת הנטיעה של כרם חדש בשטחי קיבוץ נתיב הל"ה המשותף 50%-50% לקיבוץ וליקבי עמק האלה, לברך ולגזור את הסרט מעל הכרם החדש. יקב עמק האלה הוקם בשנת 2000 בתוך אזור התעשייה של הקיבוץ ומייצר כ - 300 אלף בקבוקים בשנה, כולל לצורך ייצוא. בדבריי אמרתי כי נתיב הל"ה הוא קיבוץ שכולנו גדלנו אתו ועם הסיפורים עליו ועל חבריו, אבל פה יש חידוש מרענן של נטיעת הכרם יחד עם היקב שבקיבוץ, ושותפות עסקית בין קיבוץ לגורם נוסף, שתמיד חשבתי שהיא דבר נכון. מדובר בהזדמנות לפיתוח ויזמות נוספים לאלה הקיימים, ובעוד ציון דרך לחיזוק ענף החקלאות בישראל, והוכחה שתחום היין הישראלי מתפתח. למרות כל הקשיים והמכשולים, החקלאות מתרחבת ומנצחת.

 

 

 

ביקור בקיבוץ אפיקים – ביקרתי בקיבוץ אפיקים – קיבוץ גדול ומשמעותי בעמק הירדן ובתנועה הקיבוצית כולה – ונפגשתי עם הנהגת הקיבוץ והתושבים על מנת לשמוע מפיהם על המתרחש בקיבוץ, הבעיות המקשות עליהם והסיוע שהם צריכים ממני כנציגם, וגם בכללי על ענייני המדינה, המפלגה וההתיישבות.

 

 

 

פשיעה חקלאית והירי בפורץ במושב בית אלעזרי - מצב הביטחון ביישובים הכפריים הוא איום על אדמות המדינה ולא רק בעיה של גניבת רכוש פרטי. המרחב הכפרי הוא צבא ההגנה לאדמות ישראל אבל גורמי האכיפה נכשלים בהגנה עליו. חייבים לשנות את סדרי העדיפויות של כוחות הביטחון, ואני מקווה שזה אכן הולך להשתנות.פניתי ביחד עם חבר הכנסת אמיר אוחנה מהליכוד לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בבקשה לערוך דיון דחוף בנושא הביטחון האישי במרחב הכפרי בעקבות המקרה בבית אלעזרי שהתרחש בחודש שעבר, בו נאלץ תושב הישוב לירות בפורצים שניסו לגנוב את משאיתו באישון לילה וכתוצאה מכך, נהרג אחד הפורצים. במכתב ציינו כי תושבי המרחב הכפרי נאלצים להתמודד מזה שנים עם מקרים רבים של פריצות, גניבות ומקרי חבלה רבים, וכי זו לא הפעם הראשונה שתושב המרחב הכפרי נאלץ להתמודד בסיטואציה כזו מול פורץ.

 

מוזמנים לצפות בדיון בהשתתפותי שנערך בנושא מתוך תכנית 'המטה המרכזי' בערוץ 10ולקרוא את דעתי בנושא.

 

 

 

שוק איכרים בעמק חפר - ביום שישי לפני שבוע הפעילה, לראשונה, המועצה האזורית עמק חפר שוק איכרים חקלאי בשם "תוצרת העמק", בו חקלאים ויצרנים מעמק חפר מכרו לתושבי המועצה את מרכולתם הטרייה. השוק צפוי להתקיים מעתה בכל יום שישי. החקלאות בעמק חפר היא רבת שנים ובעלת היסטוריה מפוארת. כמעט מאה אחוז מהאדמות החקלאיות בעמק חפר מעובדות, והמועצה היא מהמובילות בארץ בתחום זה. ניצלתי את יום שישי כדי לבקר בשוק בהזמנתו של ראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, עברתי בין הדוכנים השונים ושוחחתי עם החקלאים וביניהם כוורן שהוא דור שני במשפחתו בתחום - נועם טור מחופית - אותו בטח אתם מכירים יותר מתכנית הטלוויזיה 'הישרדות' ומטורי הרכילות.  פערי התיווך בחקלאות הם איום ממשי על קיומה ופוגעים גם בצרכן שקונה ביוקר, נוסף על כך שעלויות הייצור בישראל הן גבוהות בהשוואה למדינות אחרות. מגמת שווקי האיכרים שצומחים בשנים האחרונות בארץ היא מבורכת ואני שמח על השוק החדש בעמק חפר.

 

 

 

משבר הדיור

בחודש שעבר פרסם השמאי הממשלתי הראשי את דו"ח השתנות מחירי הדירות ב-16 ערים מרכזיות בארץ ברבעון השני של שנת 2016, ומצא כי המחירים המשיכו לעלות. "נצפתה עליה בשיעור של 2.5% (נומינלי) במחיר הממוצע של הדירות שנסקרו, לעומת הרבעון שקדם לו", ציין השמאי טל אלדרוטי. פניתי ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, וביקשתי ממנו לכנס דיון דחוף בוועדת הכספים בעקבות הפרסום של דו"ח השתנות. הקרקע היא משאב לאומי לבניית מגורים ולפיזור אוכלוסייה ולא קופה לאוצר. תכנית מחיר למשתכן היא פתרון לקהל חשוב אך מצומצם, ואין די בה בשעה שמחירי הדירות והשכירות עולים.

 

בראיונות השונים אמרתי כי יש לשווק יותר קרקעות במחיר נמוך יותר, ולהסיר חסמי בנייה במקומות בהם יש אפשרות ויכולת לבנות, אך קיימות מגבלות במסגרת תמ"א 35. מגבלות תמ"א 35 (הקובעות את גודל היישוב) הפכו להיות חסם המגביל את הבנייה במקומות שהיה ניתן לבנות בהם יותר. צריך להכריז על תקופת חירום על מנת שהמועצה הארצית לתכנון ובניה תוכל לשנות ולפתוח את התמ"א ולהכריז על מתחמים בהם יש יכולת לבנות שבתוך זמן קצר יהיה ניתן להפוך לברי מימוש, גם אם קיימות חריגות מתקנות תמ"א 35. מוזמנים להאזיןלראיון עמי בתכנית 'צבע הכסף' ברשת ב', ולצפות בדבריי בדיון בנושא מתוך התכנית 'חשבון פתוח' בערוץ הכנסת בהגשת עיתונאי 'דה מרקר' צבי זרחיה

 

 

 

הראשון בספטמבר והחזרה לבית הספר

 

לקחתי חלק ביום הערכות של מערכת החינוך במגדל העמק. השתתפו בכנס למעלה מ-150 מורים, מחנכים, מנהלים ומפקחים, וראשי מערכת החינוך והנהלת העיר בראשות חברי, ראש העיר, אלי ברדה. בירכתי אותם על עשייתם החשובה והודיתי להם על פעילותם המבורכת.

 

 

צילום: קרן בנימיני

 

 

פתחתי את שנת הלימודים בביקור בבתי ספר בבית שאן ובמועצה האזורית עמק המעיינות הסמוכה, בליווי ראש עיריית בית שאן רפי בן שטרית, וראש המועצה האזורית עמק המעיינות יורם קרין.בחרתי בכוונה תחילה להשתתף בטקסים באזור זה, שכן על פי תפיסתי יש לתת עדיפות במשאבים לפריפריה ובמיוחד לנגב ולגליל, ואני מקווה כי גם בממשלה יבינו את הצורך בהשקעה בחינוך בפריפריה.

 

התחלתי את היום בבית הספר היסודי האזורי "רימון" בקיבוץ מסילות, ומשם המשכתי לבית הספר העל-יסודי האזורי "גאון הירדן" בנוה איתן בו לומדים כיתות ז' - י"ב כולל כיתות תקשורת לנערים ונערות שנמצאים על הרצף האוטיסטי, בהן הם לומדים להשתלב בחברה בדרך לתפקוד עצמאי ולפי הצרכים שלהם. מנוה איתן המשכתי לבית הספר היסודי האזורי "דקלים" בקיבוץ חמדיה, ולאחר מכן לבית ספר ממ"ד תורני מדעי "רמב"ם" בבית שאן וסיימנו בטקס פתיחת השנה במתנ"ס החדש בעיר במעמד ראש העיר.בטקסים השונים אמרתי כי עתידה של המדינה ועתידו של האזור יושפעו במידה רבה מהחינוך וההשכלה של הדור הצעיר. רכבת העמק החשובה תיסע ריקה בלי שיהיה חינוך טוב ותעסוקה באזור הזה. ביטחון וחינוך הם יסודות קיומה של המדינה. בפתיחת שנת הלימודים חשוב לי להדגיש את הצורך בשילוב בין ציונות למצוינות ובין הישגיות לערכים. חשוב לחנך את ילדינו לציונות ולא לציניות, לכבוד הדדי, כיבוד השונה ותרומה לחברה ולקהילה. מוזמנים לקרוא עוד.

 

איחלתי למורים ולתלמידים שנת לימודים פוריה ושנה טובה.

 

 

 

העבודה בכנסת מאפשרת מדי פעם רגעים אמתיים של סיפוק כאשר אתה מצליח לעזור למי שבאמת זקוק לכך. בסוף המושב עזרתי לקדם את תיקון החוק בדבר פקודת מסי העירייה ומסי הממשלה (פטורין), המאפשר קבלת הפטור מתשלום ארנונה גם לעמותות ארציות. בוועדת הפנים התעקשתי על כך שהפטור יינתן למוסדות לתלמידים עד גיל 25 במקום עד גיל 18 כמו שהיה נהוג עד כה, בכך תתאפשר הגדלת משאבים למטרות חברתיות  וחיזוק החברה האזרחית ובפרט עמותות העוסקות בחינוך לגילאים מתקדמים. בעקבות עזרתי קיבלתי מכתב תודה מארגוני נחברה האזרחית ופורום המכללות הטכנולוגיות.

 

 

 

לקחתי חלק בטקס ההתייחדות השנתי לזכרם של 1467 נופלי חטיבת גולני שהתקיים באתר ההנצחה בצומת גולני.כבן למפקדו הראשון של גדוד ברק בחטיבת גולני וכלוחם ומפקד בסיירת ובחטיבה, אני מקפיד להשתתף באירוע זה מדי שנה. חטיבת גולני שנוסדה עם הקמת המדינה, וסמלה הוא עץ עם שורשים הנטועים באדמה וצמרת הצומחת למרומים - זוהי ישראל האמיתית וכור ההיתוך של החברה. אני שמח על הזכות שנפלה בחלקי לשרת בחטיבה.

 

יהי זכרם של הנופלים ברוך.

 

 

 

חג הקורבן

 

ברצוני לברך את חברינו הדרוזים והמוסלמים החוגגים את חג הקורבן - עִיד אלְאַצְ'חא – ולאחל חג שמח. שהשלום, האחווה, הצדק והשוויון ישגשגו בתוכנו ובינינו לבין שכנינו.

 

بمناسبة حلول عيد الاضحى المبارك

اتمنى لكم عيداً سعيداً، اعاده الله عليكم بالصحة والسعادة.

عضو الكنيست

ايتان بروشي

 

 

לסיום:

 

נפגשתי עם נשיא המדינה מר ראובן רובי ריבלין בבית הנשיא לשיחה ארוכה ומקיפה. סקרתי בפניו נושאים בתחום החקלאות, ההתיישבות והתעשייה. אמרתי לו שיש תחושה כללית שהחריפה לאחרונה של שחיקה גדולה במעמדן של החקלאות וההתיישבות ומעמד האדם העובד בישראל, ונדמה שיש שחושבים שהן סיימו את תפקידן ההיסטורי. ביקשתי ממנו שיתערב ויפעל על מנת להחזיר את האיזונים הנכונים לחברה ולכלכלה, ולהביא זאת לידי ביטוי כבר בתקופה הקרובה בשל דחיפות העניין. הסכמנו על כך שהחקלאות וההתיישבות במדינה הן ערך וחלק מרכזי בנדבך הציוני. החקלאות וההתיישבות הם נושאים כלכליים, חברתיים וערכיים, וגם צורך ויעד לאומי. נוסף לכך דנו גם בנושאים שעל סדר היום בתחום המדיני והביטחוני והסכמנו על כך שטובת המדינה קודמת לכל שיקול אחר.

 

צילום: דוברות בית הנשיא

 

 

מוזמנים לעקוב אחריי בדף הפייסבוק שלי,ביוטיוב ובsoundcloud ולפנות אליי בכל נושאeitanbr@knesset.gov.il

 

מזמין אתכם להאזין לראיון מקיף עמי בתכנית 'פרלמנט שישי' ברדיו תל אביב עם העיתונאי רועי כ"ץ - http://goo.gl/u7NC3L

 

שלכם,

 

 

 

הלשכה והצוות עומדים לרשותכם בכל עת, ואשמח לכל פנייה

טלפון בכנסת:     02-6408104

טלפון נוסף:        02-6408106

דואר אלקטרוני:  eitanbr@knesset.gov.il

אליס – 0525527255

בני-  0525224334

רועי- 0542620611

 

הודעה זו נשלחה ל- broshispokesman@gmail.com על ידי eitanbr@knesset.gov.il


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית