ח"כ איתן ברושי בתגובה לכתבה על הטונה המיובאת: שוב הוכח כי הורדת המכסים על יבוא הטונה לישראל לא הפחיתה את המחירים לצרכן
ח"כ איתן ברושי בתגובה לכתבה על הטונה המיובאת: שוב הוכח כי הורדת המכסים על יבוא הטונה לישראל לא הפחיתה את המחירים לצרכן ואף חושפת אותו לסכנה בריאותית - אדרוש דיון דחוף בוועדת הכספים ואבקש ממבקר המדינה להאיץ את בדיקתו בנוגע לייבוא

 
אתמול שודרה בחדשות 10 תחקיר של נגה ניר נאמן על הטונה המיובאת בה נחשף כי הורדת המכסים על שימורי הטונה המיובאים הוזילה את המחירים לצרכן בצורה שולית וחשפה את הצרכנים בישראל לטונה מיובאת באיכות ירודה שמרכיביה אינם ברורים והפיקוח עליה אינו מחמיר בהשוואה לפיקוח בישראל. ח"כ איתן ברושי חבר ועדת הכספים של הכנסת שמוביל בשנה האחרונה את המאבק כנגד הורדת המכסים ביחד עם איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים ובעלי המפעלים המקומיים, הודיע בעקבות הכתבה שידרוש דיון דחוף בוועדת הכספים במטרה לבדוק מדוע עדיין לא בוטלה הפעימה הרביעית בהורדת המכסים כפי שדרשה הוועדה, וכמו כן יאיץ במבקר המדינה לסיים את בדיקתו באשר לייבוא מוצרי המזון, בדיקה שהחלה לאחר הדיון שהוביל בנושא בוועדה לביקורת המדינה בחודש יולי.

 
לפני כחודש וחצי ביקר ח"כ ברושי במפעל "פילטונה" לייצור טונה בבאר-שבע המעסיק כ-80 עובדים. בעלי המפעל ומנהליו הציגו בפני חה"כ ברושי נתונים ומסמכים מהם עולה כי הפחתת המכסים על הטונה המיובאת הנחיתה מכה אנושה על המפעל שהגיע לפרשת דרכים ושוקל אם להמשיך ולבצע צמצומים ופיטורים או לסגור את המפעל לחלוטין. בעקבות הביקור פנה ברושי לשר הבריאות ומשרד הכלכלה וקרא לשר הבריאות להעמיק ולהחמיר את הבדיקות של קופסאות הטונה המיובאות לארץ, כדי להבטיח את בריאותם של צרכני הטונה בישראל, ולמנכ"ל משרד הכלכלה לשקול מחדש את היקף הפחתת המכסים, לבטל לאלתר את הפעימה האחרונה - בהתאם להחלטת ועדת הכספים בדיוניה בנושא - ולתת לתעשיית הטונה בארץ לחיות ולהמשיך לייצר טונה איכותית טעימה ואיכותית שתתחרה בכל הפרמטרים בטונה המיובאת.

 
ח"כ ברושי: "נושא הטונה הוא נדבך נוסף במאבק נגד היבוא הפרוע והורדת מכסים בלתי-מבוקרת שפוגעת בתעשייה ובחקלאות בישראל. קיימת שחיקה גדולה במעמד התעשייה המקומית ובמעמד החקלאות - וביחס האוצר אליהן. יש לעודד תחרות, אבל בתנאים הוגנים. אילו לפחות כל ההפחתה במכסים הייתה מגיעה לכיסי הצרכנים והיינו נהנים מההנחה של כ-30 אחוזים ממוצרי הטונה, אולי היה מקום לומר שהפגיעה בעובדים היא הכרחית, אבל האבסורד הזועק לשמיים הוא שאת ההפחתה במכסים שלשלו היבואנים ובעלי רשתות השיווק לכיסם והצרכן הישראלי ממשיך לשלם כמעט את אותם מחירים תמורת סחורה איכותית הרבה פחות מזו המיוצרת בארץ. זו שערורייה של ממש".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית