הניוזלטר של ח'כ רויטל סויד - סוף מושב שני 4.8.2016

הניוזלטר של ח"כ רויטל סויד  סוף מושב שני 04.08.16
חברות וחברים יקרים

 

חברות וחברים יקרים,
 
אתמול, יותר נכון היום, בשעה 04:10 בבוקר הסתיים המושב השני של הכנסת ה20.
אומנם 17 שעות ישבנו במליאה ברצף, אך הקושי האמיתי הוא לראות לאן לוקחת הממשלה והקואליציה את אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל. הדמוקרטיה נשחקת, התקציב הוא כלי לשימור השלטון ולא בהכרח לטובת האזרח. סרטון התנצלות מביך הפיץ ראש הממשלה ונדמה היה לו שבכך מחק את ההסתה. ההשתלטות על התקשורת- בשם ״חופש הביטוי״ ואפילו ניצול ציני של דיון מיוחד לזכרו של זאב ז׳בוטינסקי לצרכים פוליטיים. ״הגמל אינו רואה את הדבשת שעל גבו״- וכך נטען ״שפשיזם הוא כינוי גנאי של השמאל לאויביו״ האומנם?. היכן הוא ז׳בוטינסקי והיכן הם ממשיכי דרכו. במפלגת הליכוד, על הרכבה הנוכחי, הם אינם בנמצא. 
ועכשיו אלינו. יש לשמוח על כך שהחברים מעורבים, איכפתיים והבית חשוב לנו עד מאוד. אך השבוע בוועידה צר היה לי עד מאוד לראות את חוסר הכבוד והתדרדרות השיח בתוך הבית. תדמיתנו בעיני הציבור היא שאנו משסים ופוגעים האחד בשני. אז, כאשר אנו טוענים, ובצדק, שאנו מפלגת שלטון, מיד מציגים בפננו את האופן בו אנו מתייחסים למנהיגנו ואחד כלפי השני. היום, היום שאחרי, חשוב שנעמוד בעמדה מאחדת ומאוחדת. נתחזק ונפעל למען המשימה הגדולה והחשובה לנו מכל- והיא החלפת שלטון נתניהו. למעננו, למען ילדנו ולמען המדינה.
 
שבת שלום חברים.  

 

השורדים האחרונים של האופוזיציה ששרדו עד סוף המושב השני וזהבלה היקרה שלנו, מנהלת הסיעה

 

דו״ח השנאה - כינוס השדולה למאבק באלימות ברשת

 

המאבק שלי כיו״ר השדולה למיגור שיח אלים, בריוני ומסית ברשת נושא פרי. במהלך השנה וחצי האחרונות, מאז שהקמתי את השדולה ולקחתי את הנושא כפרויקט, עברנו כברת דרך משמעותית בהעלאת המודעות לנושא, בקידום יוזמות חינוכיות, שיתוף פעולה עם השלטון המקומי וראשי הערים ואט אט גם קידום יוזמות חקיקה. למאבק שלי הצטרף כוח חזק בדמות שני משרדי ממשלה. המשרד לבט״פ עם תוכנית מאו״ר שמוביל השר ארדן וועדת ארבל שמינתה שרת המשפטים שקד. 
השבוע כינסתי את השדולה לישיבה מיוחדת בשיתוף עם קרן ברל כצנלסון, חברנו ערן חרמוני, מנהל המרכז הרעיוני בקרן, וענת רוזיליו, מנהלת פרויקט דו״ח השנאה. הנושא- ממצאי ״דו״ח שנאה״. דו״ח שהפיקה הקרן במעקב של שנה אחרי הרשת. הממצאים היו מדאיגים! 175,000 קריאות לאלימות בשנה. כל 3 דקות ישנה קריאה לאלימות. ההשפעה של פיגועים, משפט אלאור עזריה ואירועים פוליטים, מסלימים את האלימות ברשת. מעל שעתיים דנו בנושא עם גופים, עמותות, משרדי הממשלה השונים, אורחים העוסקים בתחום, מועצת הנוער הארצית וחברים רבים מהמפלגה. המסקנה החד משמעית אליה הגעתי שחלק מהותי בהתמודדות עם תופעת האלימות ברשת מחייבת הקמת נציבות או רשות לאומית. גוף אחד שיאגד תחתיו את כל המשרדים והעמותות העוסקים בנושאדו״ח השנאה נולד אחרי שבקרן הבחינו שביום הרצח של שירה בנקי ז״ל, נוטרו 4,000 קריאות עידוד לרצח. מאותו היום ובמשך שנה, ניטרו בקרן קריאות לאלימות ברשת. כינסתי את השדולה ביום השנה לרצח והקדשנו הדיון לזכרה של שירה ז״ל. 

 

כתבה בעיתון "ידיעות אחרונות"

 

 

לצפייה בראיון עימי בתוכנית "שיחת היום" עם לוסי אהריש לחצו על התמונה

 

להאזנה לראיון עימי ברדיו ללא הפסקה לחצו על התמונה

 

לקריאת הכתבה המלאה באתר "NRG" לחצו על התמונה

 

לצפייה בראיון  שלי ושל ערן חרמוני בתוכנית "ערב חדש" לחצו על התמונה

 

להאזנה לראיון עימי בגלי ישראל לחצו על התמונה

 

לצפייה בכתבה המלאה מאתר "News 1"  לחצו על התמונה

 

לצפייה בכתבה המלאה באולפן הערב,  ערוץ הכנסת לחצו על התמונה

 

אין נציב - לראשונה יש חוק נציבות ביקורת על הפרקליטות

 

הציבור במדינת ישראל איבד אמון. איבד אמון בהנהגה, בפוליטיקאים, בתקשורת, במשטרה ולצערי הרב, בשנים האחרונות איבד אמון גם במערכת המשפט. בית המשפט העליון, בתי המשפט ככלל, הפרקליטות, הם שומרי הסף האחרונים של הדמוקרטיה. אין גוף שחסין מפני ביקורת. אין גוף שהוא מעל החוק, גם לא שומרי הסף של החוק.
נציבות הביקורת על הפרקליטות. היא גוף מחויב המציאות, לצערי הרב בשנתיים האחרונות, מאז שהוקמה הנציבות, מים עכורים זרמו בינה לבין הפרקליטים. נציבת הביקורת השופטת בדימוס, גרסטל, שהקימה את הנציבות, התפטרה. ללא ספק, המאבק פגע מאוד באמון הציבור בפרקליטות. אתמול, לאחר מספר חודשי עבודה בוועדת חוקה עבר חוק שעיגן לראשונה את נציבות הביקורת על הפרקליטות בחקיקה. החוק אינו חף מכשלים אך יש בו הישגים. לראשונה, גם היועץ המשפטי לממשלה נתון לביקורת ומה שלי היה חשוב זה לא לאפשר, עד כמה שאפשר, לפוליטיקה ולפוליטקאים להשפיע על עצמאות הפרקליטות. אנו רוצים פרקליטות חזקה ופרקליטים שעובדים ללא חשש ומורא.בדברי במליאה פניתי באופן אישי לחברי הפרקליטים: אני מבקשת מכם, אפילו מתחננת, הניחו בצד את המשקעים מול הנציבות. שלטון החוק חשוב לנו. הרימו את נס הדגל, שאו אותו. יש לנו מטרה משותפת- להשיב את אמון הציבור במערכת המשפט. 
עכשיו נותר רק למנות נציב חדש- אחרי שהשופט שנלר גילה שיש לו ניגוד עניינים. בהצלחה לנציבות, לנציב שעדיין אין ולפרקליטות. 

 

לצפייה בדברי במליאה לחצו על התמונה

 

דו״ח פלמור- תיקון האפליה והקיפוח של בני העדה האתיופית

 

למעלה מ-30 שנה שבני העדה האתיופית סופגים אפליה וגזענות. כל זאת לצד הדרה ממרחב התעסוקה הציבורי, אפליה וקיפוח בהשכלה, ״שיטור יותר״ ואלימות מצד המשטרה. לפני כשנה פרצה מחאת בני העדה שזעקו בקול גדול על אפליה של 30 שנה. בעקבות המחאה הוקמה ועדה למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה בראשותה של אמי פלמור, מנכל״ית משרד המשפטים. השבוע הוצג דו״ח פלמור בפני ראש הממשלה וועדת השרים. ההמלצות העיקריות הן הקמת יחידות תיאום ממשלתיות לטיפול ומניעה בגזענות, מינוי ממונה להטרדה גזענית במשרדי הממשלה וחיוב שוטרים לצלם כל מפגש עם צעירים ממוצא אתיופי, על מנת להפחית פרופיילינג ואלימות. 53 מסקנות הדו״ח מתייחסות גם למערכת החינוך, הכשרת מורים לטיפול בדעות קדומות, השתלמויות ובובות כהות עור בגני הילדים. זאת לצד הקמת מאגר להשמה של אקדמאים מקרב יוצאי העדה בשירות המדינה. 
כך, באיחור של 30 שנה, דו״ח פלמור יוצא לדרך. נקווה ש-53 המסקנות לא ישארו על הנייר בלבד. מדינת ישראל חייבת לקחת אחריות לתיקון האפליה והקיפוח של בני העדה האתיופית- גם כך הדרך עוד ארוכה.  

 

לצפייה בדברי במליאה לחצו על התמונה

 

26 שעות ללא הפסקה- רופא עייף רופא מסוכן- מאבק המתמחים

 

הרפואה הציבורית במדינת ישראל מתבססת על המתמחים. הם אלו שמקבלים אותנו במיון ובמחלקות השונות. תורנות של מתמחה נמשכת 26 שעות ברצף. בזמן הזה, כשהם תשושים ועייפים הם מאבחנים חולים, מבצעים טיפולים מצילי חיים, מנתחים ניתוחי חירום וחלקם אף מצנתרים.  רופא עייף אינו מסוגל לתת טיפול רפואי טוב. רופא עייף יעשה טעויות באבחנה. רופא תשוש ועייף יכול להגיע למצב שהוא מסכן חיי אדם. 
אך בעוד שברוב המדינות המערביות קוצרו התורניות ל12-16 שעות בארץ עדיין עובדים על פי תקינה ארכאית מ- 1976. תקינה שאינה לוקחת בחשבון את גידול האוכלוסיה והארכת תוחלת החיים. 
מילא אם היה מחסור ברופאים אז ניתן היה להבין. אך האבסורד הוא שיש מאות רופאים צעירים שבעקבות העדר תקנים ממתינים חודשים רבים להתחלת ההתמחות. מאבק המתמחים הוא מאבק ראוי וצודק. הם לא מבקשים תוספת שכר- הם רק מבקשים קיצור שעות התורנות והוספת תקנים שישפרו את איכות הטיפול הרפואי ויצילו חיים.
בדיון שיזמתי במליאת הכנסת, קראתי לשר האוצר כחלון ולשר הבריאות ליצמן לפעול בתקציב הדו שנתי, הקרב ובא, להוספת 400 תקנים נוספים למתמחים ברפואה ולקצר שעות התורנות. כחלק מהמאבק הקימו המתמחים מאהל מחאה. הם שהו בו 26 שעות ברציפות, בדיוק כמו תורנות. בקרתי במאהל ופגשתי במתמחים הצעירים שאוהבים את עבודתם ומסורים לה. זה לא מאבק על שכר, זה מאבק על חיים, החיים שלנו. 

 

לצפייה בדברי ממליאת הכנסת לחצו על התמונה

 

ביקור במאהל המתמחים בכיכר רבין

 

לכתבה המלאה באתר "Ynet" לחצו על התמונה

 

חקלאות היא ציונות- מאבק מגדלי הדגים

 

מגדלי הדגים יצאו למאבק נגד החלטת משרד האוצר להסיר את המכס על ייבוא הדגים, מתוך מחשבה שהדבר יביא ליצירת תחרות והוזלת עלויות. השבוע הגיעו החקלאים- מגדלי הדגים, להפגין מול משרד האוצר.  ענף גידול הדגים בארץ הולך ונכחד, והחלטת האוצר תהווה פגיעה אנושה בענף. בשנים האחרונות הולכת ומתעצמת הפגיעה בענפי החקלאות השונים בארץ וגזרות ניתכות עליהם אחת אחרי השניה לצד קשיים בענפי החקלאות השונים. בשבועיים האחרונים, הגזרה נחתה על ענף גידול הדגים. חקלאות איננה רק ערך כלכלי, החקלאות היא ציונות. החקלאים וההתיישבות העובדת ככלל, שומרים על הקרקעות, מעבדים אותן ומיישבים את הארץ. הגעתי השבוע לתמוך במאבקם הצודק והנכון.

 

לקריאת הכתבה באתר "דבר ראשון" לחצו על התמונה

 

השבעת הדיינים בבית הנשיא- עידן חדש

 

רבות כתבתי על מעללי הפוליטיקה והמחלוקות בוועדה למינוי דיינים. אך סוף טוב הכל טוב- (נקווה!). השבוע הושבעו בבית הנשיא 9 דיינים לבית הדין הגדול. לכל הדעות הישג, אחרי 9 שנים שהוועדה לא הצליחה למנות דיינים ולאור החלטת בג״צ על סגירת בית הדין במידה והוועדה לא תתכנס. בדברים שנשא יו״ר הוועדה, השר יובל שטייניץ, הוא מצא לנכון להדגיש בפני קהל רב, של דיינים, חרדים, בני משפחותיהם ודיינים מכהנים מכל הארץ שהגיעו לטקס וביניהם כמובן שני הרבנים הראשיים, הרב האשכנזי, הרב דוד לאו, והרב הספרדי, הרב יצחק יוסף,את תרומתן של ארבע חברות הוועדה, שאלמלא נחישותן, התמדתן ויכולות המיקוח שלהן לא היו מתמנים הדיינים. שאפו לשטייניץ שאמר את הדברים מול קהל חרדי רב.  

 

עם הרב הראשי הספרדי, הרב יצחק יוסף

 

עם הרב הראשי האשכנזי, הרב דוד לאו

 

 

חייב להימצא פתרון לאלימות הגואה במגזר הערבי

 

85% ממקרי הרצח במגזר הערבי הם בכלי נשק בעוד שהממוצע העולמי עומד על 40%. דברים אלו אמר אב שבנו נרצח בירי. השבוע התקיים מפגש ראשון שכינס  יו״ר ועדת הפנים עם ראשי המגזר הערבי, הורים שאיבדו ילדיהם, נציגי משטרת ישראל והמשרד לבטחון פנים. זה היה המפגש הראשון בסדרת מפגשים שבסופם נוציא קול קורא משותף ובו מסקנות על אופן התמודדות עם האלימות במגזר וריבוי כלי הנשק. שיהיה לנו בהצלחה.

 

ממצאי דו"ח הקטל בדרכים בוועדת הכלכלה

 

לפני מספר חודשים החליט יו״ר ועדת הכלכלה, חברי, ח״כ איתן כבל, להוביל הליך ייחודי של שימוע פרלמנטרי בוועדת הכלכלה, על הקטל בדרכים. השבוע הציגה הוועדה את הדו״ח המסכם עם הממצאים החמורים. הדו״ח מרתק ועולה ממנו תמונה קשה. הדו״ח הופנה לראש הממשלה ולשר התחבורה על מנת שיישמו את המלצות ומסקנות הוועדה. 
על אף שאיני חברה בוועדת הכלכלה נטלתי חלק פעיל במפגשים מרתקים אלו, אשר הוביל חברי, ח״כ איתן כבל ביד רמה וביעילות והגשתי את המלצותי בנוגע לעומס בבתי המשפט, התנהלות והתייעלות שיש לקיים בבתי הדין ובמינוי שופטי התעבורה. בדו״ח המסכם אומצו המלצותי. הוועדה אף הטילה על משרד המשפטים ומשרד האוצר להקים צוות פעולה בשיתוף עם הנהלת בתי המשפט, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, משרד התחבורה והרשות הלאומית לשם הכנת תכנית עבודה כלל מערכתית לטיפול בהמלצות. 

 

לקריאת הכתבה המלאה באתר "ידיעות אחרונות" לחצו על התמונה

 

אל תשליכני לעת זקנה- יום הצדעה לאזרחים הוותיקים בכנסת

 

בשבוע שעבר ארגנו חברי ח״כ איציק שמולי וח״כ נחמן שי יום מיוחד בכנסת למען האזרחים והאזרחיות הוותיקים שחלקם  נאלץ להתמודד עם הישרדות יומיומית על מנת לחיות ולהתקיים בכבוד. ה אוכלוסיה הותיקה היא בעלת קצב הגידול הגבוה ביותר בישראל על אף שתחזיות האקטוארים חזו זאת כבר לפני 5 שנים, הממשלה אינה נערכת לכך. יותר ויותר קשישים נאלצים להסתמך על קצבאות ביטוח לאומי נמוכות למחייתם, נאלצים לבחור בין רכישת תרופות לרכישת מזון ומצטרפים בהכרח למעגל העוני. זו הייתה זכות לברך בטקס החגיגי שנערך בכנסת את דור בוני הארץ. 

 

דיון מיוחד על זכויות ניצולי השואה עם חכ״ל קולט אביטל

 

מפגש חברים בסניף אשקלון וקרית אתא

 

מפגש חברים עוצמתי בסניף אשקלון, שארגן חברנו מזכיר הסניף ישראל זיו, יחד עם חבריי איציק שמולי וחיליק בר

 

 

מפגש בביתו של חברנו אריה נחום, מזכיר סניף קרית אתא, שאירח מכל הלב אותי ואת חברי הסניף היקרים 

 

תערוכת שיימינג בכנסת

 

עמוד באחת מהרשתות החברתיות נפתח בשם "לגרום לר' להתאבד" - לעמוד הזה נרשמו 800 עוקבים! 800 משתמשים שנרתמו לעידוד נערה לקחת את חייה. תופעת השיימינג ברשתות החברתיות תופסת תאוצה. השבוע קיימנו   דיון מיוחד בוועדה לזכויות הילד על תופעת השיימינג בקרב ילדים ובני נוער ברשתות החברתיות. במסגרת הדיון הוצגה תערוכה של הבט״פ בשיתוף "הבצפר" לקראת הקמפיין התמודדות עם התופעה. טל מוסרי, כוכב הילדים נרתם גם הוא למאבק. במקרה של ר' לשמחתנו בני 17 מכפר סבא, שבמסגרת מעורבות חברתית מתנדבים בסיירת סייבר של העירייה בשיתוף "עמותת כפתור אדום"- גילו את העמוד ודיווחו על כך לעירייה ולעמותה.

 

 

לקריאת הכתבה המלאה באתר "וואלה!" לחצו על התמונה

 

איך יצאתי אמא תותחית עם הבת שלי!

 

 

שבת שלום חברות וחברים יקרים

 

שבת שלום חברות וחברים יקרים!
שלכם ולמענכם,
רויטל 
 
עמוד הפייסבוק שלי: "רויטל סויד עו"ד / Revital Swid"
צוות לשכתי עומד לרשותכם בכל עניין, טלפון בלשכה:  02-6408192 
אדר הרשקוביץ יועצת פרלמנטרית: 054-7917156. 
להסרה מרשימת התפוצה אנא השיבו הסר

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית