ח'כ שלי יחימוביץ': הצומת המסוכן שבו נפגשים הסלמונלה והקיצוץ בתקציב

מי קרא את התקציב שהצביע עליו? שיקום. הכינותי בעצמי: החומוס, הקורנפלקס, התקציב והסלמונלה, ולמה קיצוץ רוחבי בבסיס התקציב הורס את המדינה. שובה של מפלצת חוק ההסדרים. מה יהיה עם הרמטכ"ל שלנו, שמתעקש לעשות דברים הגיוניים?! ואם אתם קצת בדאון ממה שקורה בפוליטיקה (בצדק!) יש לי הצעה בשבילכם: תעשו משהו. תתפקדו

 

מם של עמיר שיבי על ארועי היום באולימפיאדה. בהצלחה לספורטאים שלנו!

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

 

שערוריה: אף אחד מהשרים שהצביעו בבוקר על התקציב לא קרא אותו ולא את חוק ההסדרים לפני שהצביע עליו. קומץ זעיר ומובחר מהם קרא את התקציב של המשרד של עצמו. הדיונים הלילה היו אירוע מופקר וחסר אחריות, שבו בשטחיות, בפזיזות, ותחת איומים ופיתויים ליליים נגזר גורלם של אזרחי מדינת ישראל.

 

גם נתניהו היה יכול להיות חתום על רוב הסעיפים, וזאת לא מחמאה לכחלון. קיצוץ מתוקשר וזניח במס הכנסה, הטבות מס מפליגות לענקיות הייטק, חלוקת שלל חד פעמית לשרים – ומנגד, כדי לממן את זה - נזק נורא ותמידי של הקטנת המדינה: קיצוץ רוחבי עמוק, לתמיד, של מיליארדים, בבסיס התקציב, שפוגע שוב בשרותים שהמדינה חבה לאזרח. עוד שחיקה של מעמד הביניים השחוח שיאלץ לעבוד יותר כדי לשלם מכיסו את מה שנשלל ממנו. והעניים – אותם התקציב הזה פשוט לא סופר.

הנה חלק מהראיונות השבוע על כל מני היבטים של התקציב: ברשת ב, צבע הכסף, עם רונן פולק ונעמה סיקולר, בגל"צ, בוקר טוב ישראל עם גלית אלטשטיין, ברדיו חיפה "זירה חופשית" עם אלי לוי ויוסי מזרחי, ברדיו קול חי אצל אבי ממרן, ברדיו קול ברמה עם משה גלסנר, בערוץ 10, "הכל כלול" עם סיון כהן, הקליקו: 

 

ב"עושים סדר" של החינוכית, עם בן כספית, בערוץ 2:

 

החומוס, הקורנפלקס, התקציב והסלמונלה. לעיתים קרובות קצת קשה להסביר את הקשר שבין "קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה", משפט סתום משהו, ובין ההשלכות של זה על חיינו.

השבוע הזה סיפק לנו סרט מתח להמחשת העניין כולו. במאמר מפורט בפייסבוק, אני מסבירה את הקשר בין הקיצוצים, היבוש ותת התקצוב של המדינה - מששתמשת בדוגמת המעבדות לבריאות הציבור  – ובין הסכנה הברורה והמיידית לבריאות שלנו ושל בני המשפחה שלנו.

בתמונה חומוס שהכנתי בעצמי, במקרה, ערב לפני שהתפוצץ עניין סלטי שמיר. אבל בפוסט לא תמצאו מתכון לחומוס, אלא מתכון בדוק להידרדרות חיינו כאן. לקריאה הקליקו על הציוץ עם התמונה:

 

 

עוד קצת על התקציב וחוק ההסדרים. תקדים מסוכן ביותר - מס על פיצויי פיטורין. שלא לדבר על  הכיס הקבוע שהיד נשלחת אליו: העובדים, בדמות העיכוב (לא הראשון) בהעלאת השכר הזעומה ממילא. מנגד הרבה דיבורים על "רפורמות" ועל "יוקר מחיה" שאין בצידם ולו מנוע צמיחה אחד.

גם הדברים שאני מסכימה אתם ערכית, נעשים בדרך שהם מעמיקים את הפצע בלי המרפא המובטח. למשל: הפגיעה המוצדקת והמוסרית במפעל ההימורים הלאומי על חשבון העניים ביותר – מפעל הפיס, לא מלווה בתקצוב צבוע וראוי לרשויות המקומיות, שיפצה אותן על פגיעה בתרומה המשמעותית של מפעל הפיס למבנים ומתקנים שמשרתים את הציבור. ויש עוד דוגמאות.

 

שובה של המפלצת. וחוק ההסדרים, זה שנלחמנו בו בעוז וביסודיות, והלך והצטמק עם השנים בזכות המאבק הזה – חוזר בגודל מפלצתי. ענקי וחסר תקדים בהיקפו, הוא מובא כתחליף לחקיקה סדורה ומעמיקה. מה זה מבטיח? חקיקה חפוזה, שטחית, בלי בחינת חלופות ראויות ובלי תהליך דמוקרטי בסיסי של חקיקה. נסיגה קשה לאחור. בכנסת עוד יתנהלו מאבקים על כך – ועם הסעיפים הטובים והנכונים – אשתף פעולה באופן ענייני. כמו תמיד. ובינתיים, וזה רק למי שממש בעניין, כל היתר מוזמנים לדלג ולהמשיך הלאה –

 

מזמינה אתכם לקרוא את שלושת חלקיו של חוק ההסדרים (רק כשתגמרו לקרוא את עיתון ספשבוע!) אם יש לכם מידע ותובנות שאתם רוצים לחלוק אתנו בקשר אליו – כתבו לנו לbudgetshelly@gmail.com ואל תשכחו להיות חשדנים כשאתם מבחינים במלים "שיפור" "יעול" ועוד שאר מלים מכובסות.

 

כששר הבטחון פוגע בבטחון המדינה. בתוכנית "המטה" בערוץ 10 עם אור הלר, פרשנים דובי וייסגלס ולימור לבנת. על ההודעה הסהרורית ששיגר ליברמן (מחופש למשרד הבטחון) נגד ארה"ב עם כל חבילת מינכן והיטלר בתוכה. מאז הוא הספיק לחזור בו עם זנב מקופל בין הרגליים. עוד בראיון: מצב המפלגה, ותאגיד השידור הציבורי בראי נסיונות ההשתלטות של נתניהו על התקשורת.

מה יהיה עם הרמטכ"ל שלנו, שמתעקש לעשות דברים הגיוניים?! יכול להיות שמצעד הנדבנים המיוחצ"ן לצה"ל, שעושה צחוק מחיילי צה"ל ומערכיו, עומד להסתיים. התרומות, מעכשיו, לא יהיו תוכנית כבקשתך בהתאם לפנטסיות של התורמים, שרוצים, מטבע הדברים, לתרום ליחידות "הנחשבות" בלבד. הן ינוקזו לטובת לימודים אקדמאים לחיילים משוחררים, השלמה לסכום שכבר כעת עומד לרשות מי שמשתחרר/ת. זה יעד ראוי מאין כמותו, שמייצר, ולו במעט, שוויון הזדמנויות בנקודת זינוק קריטית להמשך החיים – הלימודים באוניברסיטה. אבל עוד לפני כן, יש כאן תחילתו של טיפול באחת התופעות היותר מטרידות בצבא העם: תרומות של בעלי הון ליחידות החביבות עליהם... למה מה שמקבלים מי שמשרתים בשייטת ובסיירת מטכ"ל לא מגיע גם להנדסה ולגולני? ולמה שההחלטה למי מגיע ולמי לא תהיה נתונה לגחמותיהם של התורמים?

לומר את האמת – לא חושבת שצה"ל זקוק לתרומות ולנדבות. תקציב הבטחון הוא אדיר, והוא מספיק גם לתנאי שרות הולמים לחיילים. אבל – לפוסט המלא הקליקו:

 

והלא יאמן קורה, אפילו ערוץ 7 מסכים אתי בעניין זה:

 

לא עוצר באדום. על הצעת נתניהו, בעיצומה של חקירה, לאסור חקירות ראש ממשלה. ח"כ אמסלם הוא כמובן רק כלי להצעה הנואלת הזאת.

 

שנתיים לצוק איתן, והמשמרת הצעירה הפעלתנית במחוז ירושלים, בראשותו של יאיא פינק,  בחרה לקיים את הצגת תוכנית העבודה הענפה שלה ב"בוטקה", בית קפה חברתי קהילתי בקטמונים, שמנציח את מושיקו דוינו ז"ל, בן השכונה שנפל. הוריו, רוחמה וניסים, בחרו להנציח אותו כך: בשכונה, במקום חי, יוזם, תוסס והומה, דומה באופיו למי שהיה מושיקו. אמא שלו, רוחמה דוינו, (בתמונה הראשונה, משמאלי) פתחה את האירוע בדברים יפים שנשאה. אחר כך היתה שיחה פתוחה ומעניינת  על כל מה שקורה עכשיו.

 

עמר בר לב ואני סיירנו יחד בעמק המעייינות, עם מחוז הצפון של החטיבה להתיישבות ועם יו"ר המועצה יורם קארין. מימין הבת המתוקה של ח"כ אורלי לוי, במרכז המרשים "עידן טכנולוגי".

 

 

 

עוד כמה מציוצי השבוע בטוויטר, ושוב אני מזמינה אתכם לפתוח חשבון בטוויטר, לעקוב אחרי, לסייע לי, ולהינות מהזירה הזאת, שבה העדכונים רציפים יותר, וגם ההתכתבויות הפנימיות מעניינות לפעמים, כמו שתוכלו לראות:

 

 

 

 ועכשיו להתפקדות. מול דילים וקומבינות דרכנו אינה פשוטה אך היא צודקת. רוצים להיות שותפים שלי? לחזק את הדרך שלנו ואותי? תתפקדו ופקדו אחרים.  תוכלו להתפקד או לפקוד עכשיו כאן. או כתבו לנו, עם שם מלא וטלפון ל hitpakdutshelly@gmail.com

ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות.

יהיה נחמד ויועיל אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. קראו גם לחברים שלכם לעשות אותו הדבר. צרפו לפוסט גם את הלינק להתפקדות, ו/או שימו את הפוסט גם אצלי בעמוד בתגובות לפוסטים. ממש כמו שעשתה ליז, הנה: 

 

תודה ליז, ותודה לכולכם, צום מועיל לצמות ולצמים,

שבת שלום וסופשבוע רגוע,

שלכם,

שלי

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית