ח'כ איתן ברושי: הושגו הבנות בין האוצר למגדלי הדגים

לאחר ההפגנות ודיונים ארוכים הושגו הבנות בין האוצר למגדלי הדגים

 
ההסכם ייחתם לאחר אישור אסיפת המגדלים בשבוע הבא

 
בימים האחרונים נערכו דיונים ארוכים בין האוצר למגדלי הדגים. כזכור, מגדלי הדגים הכריזו על יציאה למאבק בעקבות החלטתו של שר האוצר לחתום על צו המוריד לאפס את המכס על ייבוא הדגים הקפואים. לפני חג הפסח האחרון הוריד שר האוצר את המכס על ייבוא הדגים תמורת פיצוי למגדלים. המהלך היה שנוי במחלוקת ובישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשותו של ח"כ איתן ברושי נחשף כי מרבית ההורדה התגלגלה לכיסי הייבואנים וכי המחירים עלו לאחר החג למרות שהורדת המכס נשארה בתוקף. ברושי אף פנה בנושא למבקר המדינה אשר ביקש מהאוצר נתונים ותשובות לצורך בדיקה.

 
על פי ההבנות, המכס על יבוא דגים יירד ב-50% למשך השנה וחצי הראשונות. מגדלי הדגים יקבלו בתמורה פיצוי בסך 30 מיליון שקל בשנה. במידה והפדיון יפחת ביותר מ-10%, המכס לא ירד בינואר 2018 (ויישאר ב-50% מכס, עם תמיכה ישירה של 30 מיליון ש״ח לשנה). במידה והפדיון יפחת בין 5%-10%, המכס יפחת ב-8% נוספים. במידה והפדיון יפחת עד 10%, המכס יפחת ב-16% נוספים. בינואר 2019 ובינואר 2020, ייבדק הפדיון שוב כאמור לעיל. בשלב זה אין כוונה לפתוח את הענף לתחרות מלאה ללא מכס.

 
בנוסף, משרד האוצר יממן את שיקום הבריכות על מנת שיעמדו בתנאי סביבה מחמירים. זאת בהיקף של 70 מיליון שקל, מתוך 120 מיליון שקל עלות משוערת, על ידי משרד החקלאות.

 
ההסכם יהיה תקף לשבע שנים, והוא יובא בשבוע הבא לאישור מועצת מגדלי הדגים.

 
ח"כ איתן ברושי יו"ר השדולה חקלאית בכנסת, בירך על ההסכם ואמר כי "ההסכם מראה שבהצעה הוגנת אפשר להגיע להסכמות ששומרות על המשך קיומה של החקלאות. שוב הוכח כי רק בהפעלת כוח ניתן להגיע לסיכום עם האוצר. אני סבור כי צריך להגדיל את מימון האוצר לשיקום הבריכות ל-75% מהסכום, וכי ניתן עדיין לשפר את ההסכם. אמשיך לפעול לכך שמבקר המדינה יחקור את מדיניות הייבוא הכושלת של האוצר".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית