ח'כ ברושי: 70 שנה לקיבוץ משמר הנגב
בשבת (6.8) ציינו בקיבוץ משמר הנגב 70 שנה להיווסדותו של הקיבוץ. הקיבוץ הוקם על אדמות בביר מנסורה שנרכשו בראשית שנות השלושים על ידי משה סמילנסקי ונגאלו מאוחר יותר על ידי הקק"ל. משמר הנגב הוקמה כחלק ממבצע 11 הנקודות בנגב. העלייה לקרקע נעשתה במתכונת הדומה לחומה ומגדל מבחינת ריכוז מאמץ של מספר רב יחסית של אנשים להקמה מהירה של התיישבות חדשה בשטח. אבל, החומה הייתה רק גדר תיל. המגדל היה מגדל עץ עם חבית מים.

 
האירוע צוין במופע רב משתתפים "הבית שלי הפזמון של כולנו" שנערך ליד האסם בהשתתפות חברי הקיבוץ ועשרות אורחים. בין המכובדים שהגיעו לברך היו ח"כ איתן ברושי, מזכיר התק"צ, ניר מאיר, ראשת המועצה סיגל מורן, וטלאל אלקרינאווי ראש עיריית רהט השכנה.

 
מתוך דבריו של איתן ברושי באירוע:
"הסיפור של משמר הנגב הוא סיפורה של ההתיישבות בכלל, ובנגב בפרט. זהו הסיפור של הקמת המדינה והשילוב של התיישבות וביטחון, זה הסיפור של הדור שבלעדיו לא הייתה קמה המדינה - דור מיוחד, דור המייסדים
חיים גורי היה מצטט את דבריו של אלתרמן שדור כזה מופיע פעם באלף שנה וזה המקום להודות לוותיקים והמייסדים - בלעדיכם כל זה לא היה קורה!
זה גם סיפורה של התנועה הקיבוצית, של הקמת קיבוץ בנגב והיכולת להתגבר על אתגרים ומשימות קשות בתנאים ובזמנים קשים, קשיים ומשברים לאורך שנים ועליות וירידות, עם יכולת והתאמה למציאות משתנה, בהובלה של מנהיגות מקומית איתנה בשיתוף עם המועצה האזורית והתנועה הקיבוצית. והיום - חקלאות מתקדמת, תעשייה מפותחת, אנרגיה מתחדשת עם קהילה חזקה, מתרחבת וגדלה, עם חינוך ותרבות וערבות הדדית. חשוב לעודד את הבנייה וההרחבה ושיוך שמבטיח זכויות לחברים עם שמירת האגודה וקיומו של הקיבוץ.
היום אנחנו במאבק על דמותה, אופייה וערכיה של המדינה וגבולותיה. מדיניות שגויה של הממשלה מציבה סימני שאלה על ההתיישבות והחקלאות ועל ערכים בסיסיים נוספים. גם היום, 70 שנה לאחר עליית 11 הנקודות, אתם, חברים ותושבים כאן במשמר הנגב, שותפים לעשייה חשובה והישגים מרשימים ועל כך אתם ראויים לברכה והוקרה. ההתיישבות והחקלאות הם כמו הביטחון והחינוך - יסודות קיומה של המדינה ותנאי לפיתוחה ועתידה. אנחנו נעשה את הכל, בשותפות של כל הגורמים במרחב הכפרי ובהתיישבות כולה - בכל הארץ, לרבות בממשלה ובכנסת, כדי להבטיח את התנאים ולאפשר את המשך קיומה פיתוחה וצמיחתה של ההתיישבות והחקלאות, של כל יישוב בכל מקום תוך מתן עדיפות לנגב ולאזורי עדיפות לאומית.
מכאן בערב זה נאחל ונייחל לצמיחה וגידול, פיתוח ושוויון בחברה, ביטחון ושלום בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין שכנינו".

 

בהצלחה ותודה.מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית