ח'כ איתן ברושי: ראשי הקיבוצים ביקשו את עזרתו של יו"ר הכנסת בהוצאת המיסוי הפרסונלי של החבר בקיבוץ המתחדש מחוק ההסדרים
ביוזמת ח"כ איתן ברושי נועדו ביום רביעי שעבר ראשי התנועה הקיבוצית עם יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין. מטרת הפגישה הייתה לבקש את עזרתו של אדלשטיין בהוצאת הצעת החלטה בחוק ההסדרים, עליה מתעקשים רשות המיסים והאוצר, לפיה כל עובד בקיבוץ ימוסה על פי הכנסתו האישית. בפגישה נכחו מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת, וגורמים מקצועיים כגון מנכ"ל ברית פיקוח ירון רייכמן. בכוחו של יו"ר הכנסת להוציא סעיפים מחוק ההסדרים.
  
נציגי הקיבוצים הציגו לאדלשטיין את האיום הממשי בשינוי כללי המיסוי של התנועה הקיבוצית. עוד אמרו לו כי חוק ההסדרים לא נועד לסעיפים מורכבים כאלה וצריך לצמצמו ככל הניתן. הכנסת הצעת ההחלטה לחוק ההסדרים אינה מאפשרת דיון בנושא כה רגיש ומורכב, ומונעת אפשרות של מו"מ בין הקיבוצים לרשות המיסים בנושא. להחלטה יש השפעה גורלית על עתידו של הקיבוץ המתחדש ולמעשה היא שומטת את הקרקע מתחת לגרעין השיתופי הקיים עדיין בקיבוצים אלו. עוד טענו כי אם האוצר רוצה לשנות את הכללים - צריך לעשות זאת לאחר דיונים עם הגורמים השונים ובהליך חקיקה רגיל.
  
על פי רשות המיסים השינוי במיסוי הקיבוצים יכניס מאות מיליוני ש"ח לתקציב הבא ועל כן הם מתעקשים שהשינוי יעבור בחוק ההסדרים ללא ניסיונות להגיע לפשרה עם הקיבוצים, על אף שהם מוכנים לכך.
  
יו"ר הכנסת אדלשטיין שמע את הנציגים בקשב רב, שאל שאלות, והתרשם לחיוב מטיעוניהם.
  
בסיום הפגישה הודו הנציגים לאדלשטיין והוא הבטיח לבדוק מה ניתן לעשות על מנת שההצעה לא תיכנס לחוק ההסדרים.
  
ח"כ איתן ברושי: "לא משנים קיבוץ ולא סוגרים את התנועה הקיבוצית דרך חוק ההסדרים בעבור חופן דולרים מדומים. התנועה הקיבוצית תמיד שילמה ותשלם על פי הכללים. אני שותף ומלא ומסייע למאמץ התנועתי, ובשלב השני לקיום הדברות עם הגורמים השונים בממשלה וברשות המיסים כדי לאפשר את המשך קיומה של התנועה הקיבוצית. הצעד החד-צדדי בו נקטו רשות המיסים והאוצר ללא ההתרעה מוקדמת מעמיד בסכנה 106 שנים של ציונות והקרבה".
  
בנוסף שלחו מזכירי התנועות מכתב לראש הממשלה בו הם מבקשים ממנו להתערב גם כן ולמנוע את המהלך.
  

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית