ח'כ איתן ברושי: "הורדת המכסים על יבוא הטונה לישראל לא הפחיתה את המחירים לצרכן וקיים חשש שחשפה את הצרכן הישראלי לטונה באיכות ירודה ביותר"

בעקבות ביקורו של חה"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) במפעל הטונה "פילטונה" בב"ש :

"הורדת המכסים על יבוא הטונה לישראל לא הפחיתה את המחירים לצרכן וקיים חשש שחשפה את הצרכן הישראלי לטונה באיכות ירודה ביותר"

חה"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) טוען בפניה לשר הבריאות ומשרד הכלכלה כי הפחתת המכסים על הייבוא של מוצרי הטונה, שהסתכמה בשנתיים האחרונות בכ-30 אחוזים, לא זו בלבד שלא גרמה לירידה משמעותית במחירי הטונה שמשלם הצרכן הישראלי אלא שהיא חושפת אותו מידי יום לטונה שאיכותה ירודה משמעותית, וקיים ספק לגבי מרכיביה, ברוב המקרים מזו המיוצרת במפעלי טונה ישראלים הנדרשים לעמוד בתקנים מחמירים. הטונה אותה מייבאים מסין אינה נדרשת לעמוד באותם תקנים מחמירים הנדרשים מהתעשייה המקומית וזוכה לסבסוד של הממשלה.

עוד טוען ברושי, כי הפחתת המכסים על הטונה המיובאת הנחיתה מכה אנושה על מערך ייצור הטונה במפעלים ישראלים ועל מפעלים נלווים לתעשיית הטונה בארץ ועלולה לגרום לפיטורי אלפי עובדים בכל רחבי המדינה.

את הדברים כתב חה"כ ברושי בפניה דחופה לשרי הבריאות והכלכלה (תיק שבו מחזיק עדיין ראש הממשלה בנימין נתניהו), בעקבות ביקור שערך בסוף השבוע במפעל "פילטונה" לייצור טונה בבאר-שבע המעסיק כ-80 עובדים.

בעלי המפעל ומנהליו הציגו בפני חה"כ ברושי נתונים ומסמכים מהם עולה כי הפחתת המכסים על הטונה המיובאת הנחיתה מכה אנושה על המפעל שהגיע לפרשת דרכים ושוקל האם להמשיך ולבצע צמצומים ופיטורים או לסגור את המפעל לחלוטין.

ברושי אף סייר במפעל החדש שבעלי "פילטונה" הקימו בבאר-שבע בשנים הטובות לפני הפחת המכסים על יבוא הטונה – מפעל שנותר סגור והשלמת בנייתו הוקפאה לנוכח המצב שנוצר עקב הפחתת המכסים. המפעל היה אמור להגדיל משמעותית את כמות הייצור במכשור חדשני ולספק פרנסה לעוד עשרות עובדים נוספים.

מנכ"ל המפעל אורי שי לוי הסביר כי אם בעלי המפעל יכלו לחיות עם שתי הפעימות הראשונות של ההפחתה במכסים, הרי שההפחתה השלישית כבר העמידה בספק את המשך כדאיות הייצור בארץ. "אבל הפעימה האחרונה, כלומר הקיצוץ של ששת האחוזים האחרונים בהיטל על המכסים קבר סופית את הסיכוי שלנו להמשיך ולשרוד...שלא לדבר על פתיחת המפעל החדש שהיה אמור להביא להגדלת מספר המועסקים בעוד עשרות עובדים..."

חה"כ ברושי אמר בתום הסיור : "אני יוצא מכאן פסימי מאוד לנוכח העובדה שפקידי האוצר ברצונם העז לקדש את היבוא ואת הפחתת המכסים גורמים לחיסול תעשיית הטונה בישראל ולפיטורי עובדים."

"אילו לפחות כל ההפחתה במכסים הייתה מגיעה לכיסי הצרכנים והיינו נהנים מההנחה של כ-30 אחוזים ממוצרי הטונה, אולי היה מקום לומר שהפגיעה בעובדים היא הכרחית, אבל האבסורד הזועק לשמיים הוא שאת ההפחתה במכסים שלשלו היבואנים ובעלי רשתות השיווק לכיסם והצרכן הישראלי ממשיך לשלם כמעט את אותם מחירים תמורת סחורה איכותית הרבה פחות מזו המיוצרת בארץ. זו שערורייה של ממש..."

חה"כ ברושי אמר כי הוא מתכוון להעלות את הנושא לדיון נוסף בוועדת הכספים ולתבוע את מימוש החלטת הועדה בראשותו של חה"כ הרב משה גפני לבטל לאלתר את הפעימה האחרונה בגובה של 6 אחוזי הפחתה במכסים על יבוא הטונה.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית