ח'כ איתן ברושי באירוע סיום שנתה הראשונה של התכנית החינוכית חאל"ס: יש לעודד פעילות חינוכית מסוג זה התורמת למנהיגות העתידית


​אירוע סיום שנתה הראשונה של התכנית החינוכית חאל"ס

 

מירה עווד:  "על אף השוני הרב של כל אדם מחברו. הערב הזה חוגג דווקא את המשותף, המאחד והמקשר בין כולנו".  

ח"כ איתן ברושי: "יש לעודד פעילות חינוכית מסוג זה התורמת למנהיגות העתידית שתוביל את הדו-קיום בשנים הבאות ובעתיד הרחוק."

 

ביום ד' עלו לבמה 100 חניכים, משישה בתי ספר יהודים וערבים בגליל, בוגרי התכנית החינוכית 'חלא"ס' – חיים ללא אלימות וסכסוכים, פרי פיתוחו של המוזיאון הארכיאולוגי עין-דור וביוזמה משותפת עם ה- USAID, ולצדם היוצרת והשחקנית והזמרת מירה עווד וח"כ איתן ברושי לאירוע הסיום של סמינר קיץ מרגש בן 3 ימים.

מופע הסיום, בהנחיית היוצרת השחקנית והזמרת מירה עווד, הועלה בפני קהל של 350 איש וכלל חומרים מקורים אותם יצרו הילדים בליווי אומנים בתחומי קולנוע, תאטרון, מוסיקה, אמנות פלסטית, וריקוד.

מירה עווד ציטטה מעל לבמה את המשורר יהודה עמיחי בשירו המפורסם 'זכרו והזכירו': "זכרו שגם היציאה לקרבות הנוראים עוברת תמיד דרך גנים וחלונות וילדים משחקים וכלב נובח".  

ח"כ איתן ברושי ברך את המשתתפים והאורחים באומרו: "באזור עמק יזרעאל והגליל נוצרה ברית הדו קיום והחיים המשותפים בין יהודים לערבים במדינה. זוהי מציאות החיים של התושבים פה ונשמת אפם בשגרת היומיום. צריך להפוך כאן את החיים המשותפים מברית דמים לברית חיים. המסלול שעברנו מהקמת המדינה ועד היום רצוף בקשיים ומהמורות אבל מוכיח שהרצון בחיים משותפים גובר על הכל וניתן לראות זאת בעבודה המשותפת בין יהודים לערבים בבית חולים העמק, באזורי התעשייה ובמפגשים היומיומיים. הסמינר המשותף לבתי ספר יהודים וערבים בגליל הוא עוד נדבך נוסף וחשוב בדרך לחיים משותפים, נטולי אלימות, גזענות, בידול ודעות קדומות. לא ניתן להפריד בין יהודים לערבים במציאות חיים כמו שיש לנו כאן באזור. באתי לכאן כדי לעודד פעילות חינוכית מסוג זה התורמת למנהיגות העתידית שתוביל את הדו-קיום בשנים הבאות ובעתיד הרחוק ואני מברך על יוזמות כאלו."

החומרים שהוצגו שיופצו בשנת הלימודים הבאה בבתי ספר נוספים שאינם משתתפים בתוכנית בצפון הארץ. תלמידי התכנית אף ידריכו את בני גילם בפעילויות חינוכיות העוסקות באדם הדמוקרטי ובשיאן קמפיין חברתי מתוקשר נגד אלימות.

 

"דרכה של התכנית לא הייתה קלה" סיפרה באירוע כרמלה ארנון מנהלת מוזיאון עין דור: "המצב הביטחוני והחברתי אשר שרר בישראל בשנה האחרונה, הציב אתגרים לא פשוטים בפני הצוות החינוכי, התלמידים ובני משפחותיהם. יחד אם זאת, בני הנוער הצליחו לפגוש את האחר באומץ, ללא מסיכות תוך שלילת דעות קדומות ועל כן הצליחו לייצר חברויות, פתיחות והכלה הזולגות החוצה מגבולות התוכנית גם לחייהם הפרטיים והקהילתיים."

עוד הוסיפה: "הנערות והנערים הערבים והיהודים הפכו לאורך השנה לקבוצה מגובשת אחת שתישא את הערכים שנלמדו לתוך הקהילות והמשפחות מהן הגיעו. זה היה מרגש להיות עדה למפגש זה של בני נוער שלא היו נפגשים אחרת ושהפכו לנושאי דגל של חיים משותפים וסובלנות כלפי האחר".

רונזה רזיק, רכזת התוכנית מניר העמק הוסיפה: "חשבתי לרגע שזה חלום שבו אני רואה את הכול בוורוד: התלמידים שלי צחקו, ישנו, אכלו, שרו, רקדו ושחקו עם כל שאר התלמידים (ערבים עם יהודים). הייתי כל כך גאה בהם שהצליחו להתגבר על כל החששות והמחסומים ונתנו את כל כולם להצלחת התוכנית. במציאות בה אנו כולנו חיים, זה לא מובן מאילו".

 

'חלא"ס' – חיים ללא אלימות וסכסוכים, פרי פיתוחו של המוזיאון הארכיאולוגי עין-דור וביוזמה משותפת עם ה- USAID, הינה תכנית חינוכית א-פורמאלית המייצרת קבוצת מנהיגות נבחרת של 150 נערים ונערות בגיל חטה"ב, משישה בתי ספר יהודים וערבים באזור הגליל, הפועלים ליצירת מנהיגות חברתית צעירה תוך טיפול בנושאים כגון גזענות דעות קדומות ומניעת אלימות.

מפגשי המוזיאון נערכים משך שנתיים ובשתי שפות, עברית וערבית, וכוללים פעילויות והכשרות מקדמות מנהיגות המספקים כלים מעשיים בהנהגה והדרכה, תוך התנסות במגוון פעילויות בתחומי האומנות, התקשורת והמוסיקה. 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית