ח"כ ברושי: יש להקצות סעיף מיוחד בתקציב 2017/18 לטיפול במצב היישובים שבסמוך לים המלח ולנזקי הבולענים

דיון מעקב בוועדת הפנים והגנת הסביבה על תופעת הבולענים באזור ים המלח ודרכי ההתמודדות איתה. ח"כ ברושי: יש להקצות סעיף מיוחד בתקציב 2017/18 לטיפול במצב היישובים שבסמוך לים המלח ולנזקי הבולענים


הבוקר נערך דיון מעקב בוועדת הפנים והגנת הסביבה על תופעת הבולענים באזור ים המלח ודרכי ההתמודדות איתה לבקשתו של ח"כ איתן ברושי בעקבות ביקור באזור ומפגשים עם התושבים לפני כחודשיים.

זה זמן רב שתושבי האזור סובלים קשות מתופעת הבולענים המשבשת את חייהם במרבית תחומי החיים. למרות הישיבות בנושא וההבטחות שפוזרו, טרם זכו התושבים לטיפול משמעותי והקצאת משאבים ראויה להתמודדות עם התופעה.

יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם פתח את הישיבה ואמר "הממשלה חשבה שתיירות ים המלח תכניס לה כסף. פתאום יש בעיית בולענים, אז כל משרד אומר זה לא אני", אמר יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה דודי אמסלם בדיון היום על הבולענים באזור ים המלח, "האחריות נחלקת כאן בין משרדי הפנים, התשתיות, התיירות והגנת הסביבה, אבל מישהו צריך לרכז. זה תפקיד ראש הממשלה, או יותר נכון מנכ"ל משרד רוה"מ. האם הוא מחכה שאני אכנס דיון? צריך לעשות כאן עבודת מטה של מספר חודשים. זה מתסכל שהתחלנו לדון בנושא בשנה שעברה, וכנראה נמשיך גם בשנה הבאה, והתושבים ימשיכו לקרוס".

ח"כ איתן ברושיאזור ים המלח משרת את כל עם ישראל ולא רק את תושבי האזור. יש להפריד בין התיירות לבין היתר. ליישוב יהאזור יש עוד צרכים מלבד התיירות. יש לחלק את האחריות הכוללת לשניים: צרכי היישובים הפנימיים וצרכי התיירות. משרד החקלאות ופיתוח הכפר צריך לטפל באוכלוסייה, בחצר היישובים, בחקלאות והמים ומשרד התיירות צריך לטפל בחלק התיירותי שיש לו גם השפעה על חיי התושבים. כספי המפעלים שמתפרנסים מים המלח בעקבות ועדת שישינסקי צריכים לשרת את תושבי האזור בכלל תחומי החיים ולא רק בהקשר של טיפול בבעיית הבולענים. למפעלים יש חלק במצב. יש להקצות סעיף מיוחד בתקציב 2017/18 לטיפול במצב היישובים שבסמוך לים המלח ולנזקי הבולענים. התושבים מיואשים וצריך לדאוג שיוכלו להישאר ביישובים". 

שאול גולדשטייןמנכל רשות הטבע והגנים: "אם האזור היה מגיע למצבו תוך שבוע, הוא היה מוכרז כאזור מוכה אסון, אבל בגלל שמדובר בתהליך שמתרחש לאורך שנים, הוא לא זוכה להכרה כזו".

 דב ליטבינוףראש המועצה האזורית תמר וחבר קיבוץ עין גדי: "זו טרגדיה. שנה אחרי הדיון הקודם בוועדה וכלום לא השתנה. התושבים מיואשים, ההבטחות לא מקוימות והכסף שמוקצה לעניין אינו מספיק"

 ח"כ בני בגין: "האם ברמה ממשלתית יש מיפוי של הצרכים באופק תכנון של 2020? האם יש רשימת צרכים שהגישו היישובים?" רם אלמוג, המשרד להגנת הסביבה: "חד משמעי אין כזה מסמך. טרום קבלת החלטת הממשלה פנה מי שהיה אז השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן לראש הממשלה בבקשה שיתקיים דיון על מנת שמנכ"ל משרד רוה"מ יתכלל את הנושא".

 אמיר הלוימנכ"ל משרד התיירות: בתקופה האחרונה פעלנו בנושא ביחד עם המשרד להגנת הסביבה. פרויקט שיקום חופי ים המלח נמצא בשלב הסופי והאזור עומד בסטנדרטים התיירותיים הגבוהים ביותר. סוגיית הבולענים היא סוגיה הדורשת מתווה מסודר. זו בעיה לאומית בעלת השלכות רבות ולמשרד התיירות אין איך להתמודד ולהוביל פרויקט לאומי בסדר גודל כזה. את החלק שלנו בנושא אנחנו מסיימים בימים אלה.

 שירי ספקטור בן ארימרכז המחקר והמידע של הכנסת: "נושא ים המלח נדון בכמה החלטות ממשלה ובדוח מבקר המדינה. זה שמשרד התיירות קיבל את האחריות לנושא, לא הביא לפתרון כי הוא עוסק בעניין רק מפריזמת התיירות. החלטת הממשלה מ-2012 ברובה לא עוסקת בבולענים. הוקצו לים המלח 800 מיליון שקל, מתוכם 85% להקמת תיירות ואטרקציות. 12 מיליון הוקצו למכון הגיאוןלוגי ו-122 מיליון למשרד להגנת הסביבה לתשתיות שנפגעו. בפועל התקציבים הוקצו למוקדים בעלי ערך סביבתי ונופי ולא ליישובים. 300,000 ₪ הוקצו לכתיבת המתווה של חל"י שמתמקד במיפוי פערים קיימים. לא תוכנית לאומית מלאה".

.ח"כ עבדאללה אבו מערוף: "הבולענים זה מעשה ידי בני אדם. מי ישלם את המחיר? כסף יש. מה חברת מפעלי ים המלח תורמת? כמה כסף היא מרוויחה משאיבת המים? לא צריך להיות פילוסוף או פוליטיקאי כדי להבין שחברת ים המלח ממשיכה להרוויח מיליארדים".

 יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם סיכם את הדיון: "מחדל הטיפול בהשלכות הבולענים הוא אחד הביזיונות הגדולים. יש שם יישובים שלאף אחד לא אכפת מהם. הם היו פעם חלוצים. כשהם שגשגו אני בטוח שמס הכנסה בא לעשות שם ביקורת, לוודא שהוא מקבל מהם כל שקל, עכשיו כשהם בצרה אף אחד לא בא. המדינה חייבת בדיון מקצועי להחליט מה עושים עם חבל הארץ הזה, לא בשנה הבאה, אלא בחמישים השנים הקרובות. בינתיים מה קורה מחר בבוקר? בינתיים רק מדברים. אזמן אצלי פגישה בשבועיים הקרובים עם מנכ"ל משרד רוה"מ, מנכ"ל משרד התיירות, החקלאות ואגף התקציבים. מטרת הדיון לקבוע מי מביא החלטת ממשלה בנושא הבולענים והשלכותיהם. לעזור למנכ"ל משרד רוה"מ למנכל את עצמו. שיבין שהוא צריך לקיים דיון. יש פה בעיה שחוצה 6-7 משרדי ממשלה. אני רוצה החלטת ממשלה לפני דיוני התקציב. האם מפנים את התושבים? האם מתגברים אותם? אולי פותחים להם ענפי פרנסה חדשים? אי אפשר לאכול בורקס ולהעביר כך עוד שנה".

 מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית