ח'כ איתן ברושי בהפגנת מגדלי הדגים: "זהו לא מאבק רק על עמק בית שאן - אלא מאבק על עתידה של ההתיישבות..."

ח"כ איתן ברושי בהפגנה מרובת משתתפים של מגדלי הדגים ליד מעוז חיים במחאה כנגד החלטת משרד האוצר להסיר באופן חד צדדי את המכס על יבוא הדגים: "זהו לא מאבק רק על עמק בית שאן - אלא מאבק על עתידה של ההתיישבות. זהו לא מאבק רק על הדגים - אלא מאבק על עתידה של החקלאות בישראל"


מגדלי הדגים מקיימים כעת הפגנת המונים, בהשתתפות ראשי המועצות האזוריות, נציגי הארגונים החקלאיים וחברי הקיבוצים והמועצות האזוריות. ח"כ איתן ברושי שמוביל איתם את המאבק ובקבות פנייתו, החל מבקר המדינה הליך של בדיקה בנושא השפעת השינוי בשיעור המכס לפני חג הפסח על מחיר המוצרים בענף החקלאות, ובהם גם דגים.

בנאומו אמר ברושי: "האזור הזה עמד במבחנים קשים לאורך כל ההיסטוריה – מחומה ומגדל דרך מלחמת העצמאות, מלחמת ההתשה והמלחמה עם החום ונזקי הטבע. אבל לא תיארנו לעצמנו שהמאבק הקשה ביותר על קיומנו כאן יהיה דווקא בימי ממשלה ימנית, תומכת התיישבות, שחלק מרכזי בה היא מפלגת הבית היהודי ושר החקלאות הוא יליד המקום. זוהי ממשלה ימנית עם שתי ידיים שמאליות.

נדמה שהאוצר החליט להכריז מלחמה על החקלאות ולחסל אותה בשם יוקר המחיה לטובת היבואנים והסוחרים. חבריי החקלאים והמתיישבים, הגיע הזמן להפסיק להיות שקטים ומנומסים ולצאת ולומר עד כאן! המשך הייבוא והורדת המכסים הוא איום קיומי על החקלאות בישראל. זוהי מלחמה על הבית וכדאי שנבין זאת ונגרום גם לפקידי האוצר להבין זאת.

רק הודיע מבקר המדינה על פתיחת בדיקה בעקבות הממצאים על כך שהורדת המכסים בפסח תרמה בעיקר לסוחרים ופחות לצרכנים וכבר הזדרזו באוצר להודיע על ייבוא של עוד דגים. אם תימשך המדיניות הנוכחית של האוצר לא תספיק בדיקה של מבקר המדינה, יהיה פה צורך בוועדת חקירה ממלכתית שתחקור כיצד הושמדה פה החקלאות המקומית.

אני פונה לראש הממשלה שמתפאר בהישגי החקלאות המקומית במסעותיו בעולם להתערב באופן מידי במשבר הזה ולא לתת לשר האוצר להמשיך ולהתעלל בחקלאים. אנחנו לא נעצור עד שיוסר האיום לאלתר."

בארגון מגדלי הדגים בישראל טוענים כי ממשלת סין פועלת באופן מתוכנן ומסבסדת לפי שעה את מפעלי הדגים הגדולים המייצאים לעולם ולישראל משיקוליה, אולם לאחר חיסול כושר הגידול של ענף המדגה בישראל ואובדן תשתיות הייצור המקומיות- הסבסוד הסיני יסתיים והמחיר יאמיר, דבר שיפגע בצרכן הישראלי.

בחודשים האחרונים מקדם משרד האוצר רפורמה בתחום החקלאות, הכוללת הורדת מכסים ופתיחת השוק לייבוא תוצרת חקלאית. רפורמה זו מאיימת לחסל כליל את ענף המדגה הישראלי, שמאז הקמתו בשנת 1938 ולאורך 78 שנים מספק לצרכן הישראלי דגים טריים באיכות גבוהה, מפרנס אלפי משפחות בעשרות יישובים. ענף המדגה הישראלי נוסד לפני כ- 80 שנה וכיום הוא מהווה נדבך מרכזי ביציבותם הכלכלית של חבלי ארץ שלמים בפריפריה, בהם לא קיימת חלופה תעסוקתית לעובדים.

הענף, הפרוש במספר רחב של יישובים, בעיקר באזורי הפריפריה: עמק המעיינות והגליל העליון, אך גם באזורים נוספים בארץ, מהווה מאז קום המדינה חלק חשוב בשימור עצמאותה הכלכלית של מדינת ישראל בכלל ושל הפריפריה הישראלית בפרט. ענף המדגה מבטיח רציפות של אספקת תוצרת טרייה ואיכותית בעתות שגרה, כמו גם בשעת חירום. בנוסף, בריכות הדגים, המשתרעות על פני כ- 27,000 דונם של נופים פתוחים ובתי גידול מימיים, מהוות עוגן אקולוגי בעל ערך נופי, תיירותי וסביבתי רב למדינה.

במשך עשרות שנים שימש המכס המוטל רק על סוגי דגים המתחרים בגידול המקומי מנגנון הגנה אפקטיבי במיוחד, שהבטיח את עתיד הענף ואת יציבותם הכלכלית של עשרות ישובים ומשקים לאורך גבולות המדינה ובאזורים המרוחקים מריכוזי התעסוקה והעסקים של ישראל.

הדגים המיובאים מגיעים כיום לשוק במחירי היצף ומבלי שיידרשו לביקורת איכות מקיפה לאורך כל תהליך הגידול והשיווק, כפי שמקובל בדגי הבריכות בארץ, הכפופים לתקנות הגידול בתנאים מבוקרים הנהוגים בישראל: וטרינריה, כשרות ובריאות הציבור. אלו הם תנאים שלמגדלים הישראלים אין כל דרך להתחרות בהם.

  

תמונה מוטבעת 4תמונה מוטבעת 3

תמונה מוטבעת 2

--מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית