הצעת החוק של ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) בנושא הוספת עבודות בתחום החינוך כעבודה מועדפת תעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה

ביום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה -  מענק לעבודה מועדפת גם בתחום החינוך

 

הצעת החוק של ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) בנושא הוספת עבודות בתחום החינוך כעבודה מועדפת תעלה ביום ראשון 24.7.16 לדיון בוועדת השרים לחקיקה

 

 ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) יוזם הצעת חוק לקידום עבודות בתחום החינוך והכרתם כעבודה מועדפת.  על ההצעה חתומות גם חברות הכנסת ד"ר יפעת שאשא-ביטון (כולנו) ונורית קורן (הליכוד). הכוונה היא לבטל את ההכרה בעבודה בתחנות הדלק כעבודה מועדפת, ולתעדף במקום עבודה בתחומי החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, התרבות והספורט.

 

בהצעת החוק נכתב כי "בעת חקיקת חוק הביטוח הלאומי, ענף הדלק העסיק בעיקר עובדים זרים ונעדרו ממנו עובדים ישראליים. תכלית ההכרה במקצועות הדלק כ"עבודה מועדפת" הייתה לעודד חיילים משוחררים להצטרף לענף, אולם כיום בענפי הדלק לא מועסקים כלל עובדים זרים ונראה שהישראלים השתלבו בו היטב בשנים האחרונות. בנוסף, בהיעדר פיקוח נאות, רבים מן החיילים המשוחררים מועסקים בחנויות הנוחות ולא כמתדלקים בפועל. ענף הדלק התייצב בשנים האחרונות ואינו זקוק עוד לתמיכה ממשלתית בתחום זה. בעקבות השינוי, ניתן יהיה להסיט את התקציב המהווה כ-25 מיליון ₪ בשנה, למקומות ראויים יותר כמו תנועות נוער, מערכת החינוך ופיתוח התרבות והספורט בישראל."

 

לחוק זה קיימת חשיבות רבה למסיימי השירות הצבאי והלאומי, מאחר והוא מגדיל את הסיכוי לכך שבהמשך יבחרו הצעירים להישאר במערכת או לחזור אליה כמורים מוסמכים. בנוסף, גם במסגרות הבלתי פורמליות יש לתנועות הנוער השפעה חיובית ומשמעותית על ילדים ובני נוער ועל כן יש להן תפקיד חשוב המשלים את פעולות מערכת החינוך הפורמאלית. אישור הצעת החוק תחזק את מערך החינוך הבלתי פורמלי במדינה, בעיקר באזורי הפריפריה בהם קיים ביקוש גדול לעובדים בחינוך אך היצע מוגבל ומצומצם, ויוסיף פן ערכי ומשמעותי לעבודה המועדפת. קיים סיכוי שבעקבות התמריץ לעבודה מועדפת, יעברו הצעירים אל יישובי הפריפריה הזקוקים יותר לעובדים בחינוך ובעקבות כך יחליטו גם להישאר ולקבוע את ביתם ביישובים אלו.

 

על פי דו"ח של צוות בין משרדי שהוקם בינואר 2012 לבחינת ענפי התעסוקה המזכים במענק עבודה מועדפת ישנה המלצה חד משמעית להסיר את ענף תחנות הדלק מתחום העבודה המועדפת.

 

הצעת החוק זוכה לתמיכתם של שר החינוך, נפתלי בנט, שר העבודה והרווחה, חיים כץ, השלטון המקומי וראשי רשויות רבים בפריפריה. גם "ארגון סוכנים ובעלי תחנות הדלק בישראל" נענו ליוזמה לשלב את החינוך בעבודה המועדפת ולחלק את התקציב המיועד לעבודה של חיילים משוחררים בתחנות הדלק לפיילוט בשנת 2017 בחינוך.

 

ח"כ ברושי: "החינוך, הוא המרכיב המרכזי בפיתוח ההון האנושי. החוק יאפשר לצעירים וצעירות תוך מתן עדיפות לאזורי עדיפות לאומית ובפריפריה החברתית לעסוק בתחום החינוך מיד בתום השירות הצבאי והלאומי. חינוך טוב הוא משאב לאומי נדרש אשר מגיע לכל ילד בישראל ללא קשר למוצאו, המקום שבו נולד או רמת ההכנסה של הוריו. הפערים החברתיים מתחילים ברמת החינוך שמקבלים הילדים במקומות השונים ובהיעדר כלים שווים להצלחה והתפתחות. ללא חינוך טוב לא ייתכן שינוי ברשות חלשה וחוק זה יעזור גם הוא במתן מענה לכך. מחקרים מראים כי אחוז ניכר ממקבלי המענק ממשיכים לעבוד במקצוע ולא נוטשים אותו."

 

אלון שוסטר, ראש מועצה אזורית שער הנגב: "הצעת החוק היא צעד חיוני לביסוס מעמדו של החינוך בישראל, וכיו"ר ועדת החינוך של המועצות האזוריות ניסיתי להטמיע ברחבי הארץ. יש חשיבות לחוק בעיקר בפריפריה וביישובי קו העימות. זו הזדמנות לחבר צעירים בכלל, ובני היישובים עצמם בפרט, לחינוך למקום, למשפחות שגרות ביישובים. בצעד זה יש רק מרוויחים. להצעה אין שום משמעות כספית אלא רק משמעות ערכית ומוסרית שמחזקת את ההתיישבות בפריפריה ובגבולות ומעמידה את החינוך במקומו הראוי כפי שצריך להיות במדינה מתוקנת"

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית