חברים וחברות,

 

שלום רב,

 

אנחנו לקראת סיום מושב הקיץ ויציאה לפגרה, והמלאכה רבה. אני משתדל לפעול במספר רב של תחומים ונושאים, בדגש על חקלאות והתיישבות, פריפריה, חינוך ובריאות בוועדות הכנסת ובמליאה, מבלי להזניח כמובן את הסיורים בכל הארץ והמפגשים עם אנשים ופעילים של המפלגה. תקציב 2017/8 כבר בפתח ואנחנו נערכים אליו. עושה רושם שאנשי האוצר שמו לעצמם כמטרה לפתוח את הייבוא ולחסל הלכה למעשה את החקלאות והתעשייה המקומיות וכל מה שנשען עליהן. אני מתכוון להילחם כנגד זה בכל כוחי ומרצי.

 

מוזמנים לעקוב אחריי בדף הפייסבוק שלי,ביוטיוב ולפנות אליי בכל נושא eitanbr@knesset.gov.il

 

לפני הכל, אי אפשר שלא להתייחס לפיגוע הנורא שארע בצרפת בלילה שבין חמישי לשישי. התעוררנו בבוקר שישי  לאירוע טרור קשה ומצער בצרפת. המחיר הוא נוראי וחסר תקדים. על כולנו לגנות את הטרור בכל מקום בעולם, אך לא להסתפק רק במילים אלא לאגם את כל המשאבים ולרכז את כל הכוחות בעולם כולו, ומדינת ישראל כמובילה ומשמשת דוגמא, על מנת להיאבק בטרור הפונדמנטליסטי בכל מקום ובכל חזית, שכן זהו האיום הגדול ביותר על הציוויליזציה והעולם המערבי.

תנחומים למשפחות הנרצחים ולעם הצרפתי כולו.

 

רמדאן -  אחינו המוסלמים חגגו את חג הרמדאן והשתתפתי במספר ארוחות אפטאר (ארוחת שבירת הצום). אירועים אלו מעבירים מסר של שותפות ודו קיום בו אני מאמין בכל מעודי. איחלתי לנוכחים חג שמח ושקט ושעד הרמדאן הבא נברך על התקדמות בתהליך המדיני ונוכל לומר שמדינת ישראל מתקדמת אל עבר עתיד טוב יותר. מפלגת העבודה היא מפלגה של שוויון ושלום.

 

התיישבות, חקלאות, תעשייה ופריפריה:

 

דיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה על הורדת המכסים בפסח האחרון – דיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה על הורדת המכסים בפסח האחרון – כחבר הוועדה לענייני ביקורת המדינה וכיו"ר השדולה החקלאית יזמתי דיון מיוחד לסיכום המהלך של הורדת מכסים וייבוא תוצרת חקלאית בחג הפסח האחרון. אני ממשיך להוביל את המאבק למניעת הייבוא הפרוע והורדת המכסים של מוצרי המזון והחקלאות. דו"ח מיוחד שחובר לבקשתי במרכז המחקר והמידע של הכנסת הצביע על כישלון מדיניות הייבוא של האוצר, המחירים ירדו בצורה שולית לעומת הכסף שהשקיעה המדינה במהלך, החקלאים נפגעו והסוחרים התעשרו מהצעד שגלגל אליהם את מרבית הכסף. בנוסף למאבק, העליתי את הצעת החוק מסי המכס והבלו, במטרה להיאבק בניסיון הפגיעה של משרד האוצר והממשלה כלפי החקלאים בארץ ולמנוע משר האוצר להוריד ולהעלות מכסים ומע"מ על פי רצונו מבלי להתייעץ לקבל אישור מקדים מוועדת הכספים. מוזמנים לצפות בנאום שנשאתי במליאה בנושא. בכתבה בדה מרקר על הדו"חולהאזין לראיון ברדיו ללא הפסקה בנושא

 

שוויון הזדמנויות בחינוך בפריפריה - בחודש שעבר השתתפתי בצעדה לשוויון הזדמנויות בחינוך בהובלתו של ראש עיריית ירוחם מיכאל ביטון וגם חתמתי על המסמך שלהם ואני מזדהה עם הצורך בכך. שוויון הזדמנויות בתחומי החינוך והרווחה הוא תנאי לסגירת פערים בחברה. מהלך זה יקדם אותנו לכינונה של חברה צודקת וחזקה יותר במדינת ישראל. אני שוקד כעת על הצעת חוק לביטול והקטנת המצ'ינג ברשויות הנמצאות באשכול 1-5 בתקציבי המדינה של רווחה וחינוך. כמו כן יש לקבוע סל חינוך ברור ומוגדר לכל ילד וילדה במערכת החינוך כולה. קיבלתי את ברכתן של הרשויות המקומיות ואני עובד מולן בשיתוף פעולה. מוזמנים לצפות בדברים שאמרתי למשתתפים לפני היציאה מבית שמש.

 

דיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה על ריבוי תאונות דרכים בכביש 66 - השתתפתי בישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה שעסקה בבקשה לחוות דעת מבקר המדינה בנושא טיפול המדינה בריבוי תאונות הדרכים בכביש 66. הכביש אשר נמצא בשטחה של מועצה אזורית מגידו ומחבר בין צומת התשבי לצומת מגידו, ידוע זה זמן רב ככביש מסוכן אשר מתרחשות בו תאונות דרכים קטלניות באופן תדיר, כתוצאה מהקיפוח של הצפון במשך הרבה מאוד שנים. צפו בדבריי.

 

מאבק להצלת תעשיית הטונה בישראל – יזמתי דיון בוועדת הכספים של הכנסת בעקבות הורדת המכסים הפרועה של האוצר על שימורי הטונה אשר פוגעת קשות בתעשייה המקומית ובמפעלים הנמצאים ברובם בפריפריה. בעקבות הצעתי בדיון, ועדת הכספים קראה למשרד האוצר לבטל לאלתר את הפעימה הרביעית והאחרונה של הורדת המכסים על שימורי טונה מה- 1.1.16 ולהעלות את שיעור המכס הקיים על יבוא טונה מ- 12% חזרה ל- 18%. זאת לאחר שהתברר שבעקבות הרפורמה, שבמסגרתה ירדו שיעורי המכס בעשרות אחוזים, אמנם נוספו מספר יבואנים לענף אך המחירים הסופיים לצרכן לא ירדו. המפעלים עומדים לפני צמצום העבודה ואף קיימת סכנה לסגירתם ולפיטורי מאות עובדים. דרשנו מאנשי האוצר ורשות המיסים לבחון ביטול מלא של הרפורמה, לאחר שלדבריהם זו לא השיגה את מטרותיה, או לכל הפחות לצמצם את היקפה. מוזמנים לקרוא על כך.

 

חינוך:

 

ג'יסר א-זרקא -  בעקבות הביקור שלי ביישוב, התקיים דיון מיוחד בוועדת החינוך, התרבות והספורט  של הכנסת בנושא מצבה הקשה של מערכת החינוך בגי'סר א-זרקא בהשתתפות ראשי היישוב ומערכת החינוך שלו וח"כים רבים. בתום הישיבה, קראה הוועדה למשרד החינוך להכין תכנית נקודתית ייעודית ליישוב אשר תכלול יעדים ודרכי פעולה להשגתם, כולל תקציב מתאים לשם כך. יש להעדיף את היישוב בהזרמת כוחות הוראה חדשים ומוערכים אשר יוכלו להצעיד את מערכת החינוך במקום להישגים. מוזמנים לקרוא על כך בפוסט שכתבתי בפייסבוק.

 

 מפגשים עם חניכים ומועמדים מהפריפריה למכינת קדם צבאית "עמי-חי" -  פגשתי בנצרת עלית את חניכי מכינת עמי-חי, ולאחר מכן את תלמידי י"ב מערי הדרום והנגב המועמדים להגיע למכינה בשנה הבאה. מכינת עמי-חי הנה מכינה קדם צבאית מעורבת בקבוץ כרמים שבצפון הנגב. המכינה מציעה לתלמידים בוגרי י"ב, בנות ובנים, חילונים מסורתיים ודתיים , לדחות את הגיוס בשנה לטובת שנה של העמקת זהות, אהבת הארץ, עבודת מידות, עשייה חברתית, הכנה לשירות משמעותי, חלוציות, לימוד והקשבה. מדובר בבני נוער מצוינים והיה תענוג לפגוש אותם ולשוחח.

דיון בוועדת העלייה והקליטה על תכנית תל"מ – תל"מ היא תכנית המשלבת תעסוקה, לימודים ומגורים בקיבוצים לצעירים בני העדה האתיופית. המאבק על תקציבים מהממשלה עלול להרוס מפעל חשוב ביצירת שוויון הזדמנויות בין המגזרים השונים במדינה. כיו"ר התנועה הקיבוצית, אני גאה על קיומה של תכנית זו, ועל כן אאבק על מניעת ביטול התכנית.

מוזמנים לצפות בחלק מהדיון בו השתתפתי שנערך בועדת העלייה והקליטה.

 

שיעור על זהירות בדרכים בבית ספר בחיפה בשיתוף עם עמותת 'אור ירוק' – לקראת היציאה לחופש הגדול, העברתי שיעור בנושא בטיחות בדרכים לתלמידי כיתה ה' בבית ספר 'נירים' בחיפה. השיעור הועבר במסגרת פרויקט "כנסת מחנכת לבטיחות בדרכים" בשיתוף עם עמותת אור ירוק. פרויקט זה יוצר חיבור בלתי אמצעי בין חברי הכנסת לתלמידי בתי הספר בקהילה באזור מגוריהם. כחלק מהפרויקט מציגים חברי הכנסת בפני התלמידים כלים לחופשה בטוחה ושמים דגש על מסרי בטיחות בדרכים. מדובר בבית ספר ייחודי ובפרויקט חיים מרגש של המנהל. מוזמנים לקרוא יותר בפייסבוק.

 

בריאות:

 

פגישה עם מנכ"ל משרד הבריאות והצעה דחופה לסדר בנושא הזנחה מתמשכת של הבריאות בצפון ובדרום -  בפגישה שקיימתי עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בהמשך לפעילות שלי בנושא, העליתי בפניו את מצוקת שירותי הבריאות - הציבורית והפרטית - הקיימת בפריפריה, שפעמים רבות סובלים ממחסור ברופאים או בציוד רפואי מתקדם. בכוונתי להעלות על סדר היום את הנושא, ולקדם אותו לקראת התקציב הבא, על מנת לקדם את השוויון בין המרכז לפריפריה בתחום הבריאות. בהמשך העליתי במליאה הצעה דחופה לסדר שתעבור לדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בנושא הזנחה מתמשכת של הבריאות בצפון ובדרום. פעם נוספת הדגשתי את הצורך במפת עדיפות לאומית ובסדר עדיפויות שונה בבריאות. צפו בנאומי בכנסת.

 

שונות מהשטח:

 

ערב לזכרו של גזי קפלן ז"ל בנמל ת"א - השתתפתי בערב הנצחה לזכרו של גזי קפלן ז"ל, חבר קיבוץ לוחמי הגטאות, ששימש כמנכ"ל אסם והיה ממייסדי "טבעול". גזי היה חברי ושותף לדרך עוד מצעירותינו, כשני בנים לקיבוץ המאוחד וחניכים במחנות העולים. גזי נחשב לאחד המנכ"לים המוערכים ביותר בישראל. ערב ההנצחה שימש גם כסיכום השנה השנייה של פרויקט המנטורים "דרך גזי" שנפתח לזכרו. באמצעות תכנית המנטורים מבקשת משפחת קפלן לקדם ולהנציח את דרכו של גזי, אשר ראה הכרח בקידום התעשייה הקיבוצית ובתוך כך התעשייה בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, שלה ייחס ערך ראשון במעלה. גזי היה חבר קיבוץ נאמן בטרם היה בתעשייה ונשאר כזה גם לאחר שהפך למנהל בכיר בתעשייה הישראלית. בתמונה עם מירי קפלן, אלמנתו של גזי ואיציק צאיג מנכ"ל אסם.

פסטיבל כדורים פורחים בגלבוע - השתתפתי בפסטיבל כדורים פורחים למרגלות הגלבוע ביוזמת המועצה האזורית גלבוע, נכחו כעשרת אלפים איש, עשרות כדורים פורחים ומטוסים קלים. אירוע יפה מאוד של משפחות מכל הארץ. בירכתי את האנשים ואת עובד נור ראש המועצה האזורית גלבוע.

 

יובל למפעל טלדור - מפעל טלדור בקיבוץ עין דור חגג 50 שנים להיווסדותו. המפעל מעסיק 350 עובדים מתוכם 100 במפעל הנמצא בתוך בית שאן. 60% מתוצרתו הולך לייצוא. אחד המפעלים המצליחים בתעשייה הקיבוצית ובכלל. קיבוץ עין דור גדל, מתרחב ומתפתח ונמצא בגליל התחתון המזרחי – פריפריה אמיתית.  בדבריי פניתי לממשלה שלא הייתה מיוצגת ועמדתי על הצורך בעידוד התעשייה והחקלאות בנגב והגליל ובמתן עדיפות לייצור המקומי כחול-לבן שלנו. כ-1000 איש נכחו באירוע וביניהם העובדים מהקיבוץ, בית שאן ויישובים מהסביבה – יהודים, ערבים וצ'רקסים.

מוזמנים לקרוא את הריאיון שערך עמי העיתונאי גדעון אלון בעיתון ישראל היום:

לסיום:

 

אנחנו נמצאים בתקופה רבת חשיבות ונדרשות הכרעות. חשוב שסיעת המחנה הציוני תשפיע על סדר היום בישראל ושנמצא את האיזון בין החשוב לדחוף ונוביל סדר יום ברור אשר במרכזו קביעה של דמותה, אופייה וגבולותיה של המדינה וקידום פתרון של שתי מדינות לשני עמים ושמירה על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

שלכם,

ח"כ איתן ברושי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית