ח'כ איתן ברושי: הקרב על הדגים - מבקר המדינה מתחיל הליך של בדיקה בנושא השפעת השינוי בשיעור המכס
בעקבות פנייתו של ח"כ איתן ברושי למבקר המדינה בבקשה "להטיל את כל כובד משקלו" על מנת לעצור את המשך הפחתת המכסים על ייבוא הדגים ולאפשר לימוד והבנה של תוצאות הייבוא עד כה, ולתקן את הליקויים במידה שהיו כאלו, פנה היום מבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, לשר האוצר וביקש ממנו את התייחסותו לטענות שהועלו בישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה משבוע שעבר, לצורך בדיקה ראשונית של הנושא.

 

במכתבו כותב המבקר כי "הוא מבקש לקבל בהקדם את עמדתו של אגף תקציבים לגבי התרומה של הפחתת המכסים במסגרת מכסות הייבוא, לגבי כל קבוצת מוצרים ולגבי הצעדים שבכוונתכם לנקוט בזמן הקרוב". בנוסף, מבקש המבקר במכתבו לקבל את העבודה הכלכלית שנעשתה טרם ההחלטה על הפחתת המכסים לקראת חג הפסח במסגרת מכסות הייבוא, וחומרים ובדיקות כלכליות נוספים בעניין זה בהקדם האפשרי.

 
לפני שבוע פנה ח"כ ברושי למבקר, וביקש ממנו לבדוק ולבחון את המהלכים שקדמו לקבלת ההחלטה על ייבוא מוצרי מזון לתקופת חג הפסח, ולבחון את הטענות בדבר התנהלות לא תקינה בכל הקשור לייבוא. ברושי ציין כי על פי הידוע לו, בכוונת שר האוצר לפעול תוך ימים ספורים להסרת מכסים על ייבוא דגים ולאפשר ייבוא ללא הגבלה של דגים לישראל. זאת ללא תיאום והסכמה עם ראשי הענף והתאחדות חקלאי ישראל. "הורדת יוקר המחייה הוא דבר חשוב אך לא במחיר של הרס החקלאות ופגיעה באזורי התיישבות חיוניים", כתב ברושי. בנוסף, ביקש את התערבותו של המבקר על מנת לעצור את המשך המהלך של הורדת המכסים על ייבוא הדגים.

 
הפנייה נעשתה בהמשך לדיון המיוחד שהתקיים בוועדה לענייני ביקורת המדינה, אותו הוביל ברושי, בנושא בחינת התוצאות של פתיחת והורדת המכסים על המוצרים החקלאיים בחג הפסח, בו הוצגו ממצאי הדו"ח אשר מצביעים על תועלת שולית של המהלך לטובת הצרכן, לעומת הרווח של היבואנים והכסף שעלה למדינה. על פי ממצאי הדו"ח המיוחד שהכינו במרכז המידע והמחקר של הכנסת, עלה כי החלק הארי של הירידה במחירי בדג האמנון הקפוא נותבה ליבואנים ולקמעונאים. כך גם בצ'יפס הקפוא. 80% מירידת מחירי הצ'יפס עברה למקטע השיווק.

 
ח"כ ברושי: "הגיעו מים עד נפש, ואפילו הדגים כבר לא יכולים לשתוק. מדיניות הייבוא השגויה והכושלת של האוצר עלולה למוטט את החקלאות בישראל ולהרוס יישובים בעמק בית שאן אשר תלויים בגידול הדגים. הורדת יוקר המחייה הוא דבר חשוב אך לא במחיר של הרס החקלאות ופגיעה באזורי התיישבות חיוניים. אין מנוס מהתערבות המבקר וראש הממשלה וחזרה לסדר עדיפות אחר."

 
בתאריך 26.7 מתוכננת עצרת חירום גדולה של מגדלי הדגים בתל יוסף בשעה 11:00.
  

מסמכים מצורפים:

1. מכתב ח"כ ברושי למבקר המדינה

2. מכתב מבקר המדינה לשר האוצר ח"כ משה כחלון


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית