ח'כ איתן ברושי בדיון בוועדת הכספים: הממשלה לא העבירה את הכספים שהובטחו למרכזי המחקר והפיתוח האזוריים של החקלאות בפריפריה

דיון בוועדת הכספים: הממשלה לא העבירה את הכספים שהובטחו למרכזי המחקר והפיתוח האזוריים של החקלאות בפריפריה

 

ח"כ ברושי: "דורש העברה מידית של התקציב במהירות אפשרית. צריך לנזוף במשרד החקלאות על כך שצריך לקיים דיון מהיר בנושא כל כך ברור".

 

היום התקיים דיון בוועדת הכספים של הכנסת בהמשך הצעה לסדר-היום בנושא: "העברה דחופה של יתרת תקציב 2016, שהובטחה בהחלטת ממשלה למרכזי המחקר והפיתוח של הפריפריה החקלאית" שיזם ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) והצטרף ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) שניהל את הדיון.

 

שמונת המו"פים (מרכזי מחקר ופיתוח) האזוריים הקיימים בפריפריה/נגב וגליל, הם המנוע של פיתוח וייצור חקלאי בהיקף של יותר מ 12 מיליארד ₪, המהווים כ-40% מהיצור החקלאי הטרי של המדינה. מקור פרנסה משמעותי ביישובי הפריפריה הינו החקלאות על מעגליה, ועל מנת לבסס את ההתיישבות יש צורך בייצור ידע רלוונטי לאזור.

 

תקציבי המו"פים הוא 15 מיליון ₪ מקק"ל, ועוד 15 מיליון ₪ מארבעה משרדי ממשלה: 7.5 חקלאות, 2.5 שיתוף פעולה אזורי, 2.5 המשרד לפיתוח הנגב והגליל, 2.5 החטיבה להתיישבות. כתוצאה מפיזור התקציב בארבעה משרדי ממשלה, בכל שנה המו"פים מתקשים לקבל את התקציבים המיועדים, ובכל שנה קיימת אי ודאות גדולה. כך, השנה, עד היום אושרו לתשלום רק 5 מיליון ₪ ממשרד החקלאות, המהווים כ- 1/3 מתקציב תמיכות הממשלה לשנת 2016.

 

בתחילת הדיון אמר ח"כ ברושי: "קשה להפריז בחשיבותם של המו"פים לחקלאות, לגאווה הלאומית, וליישובים והחקלאים בפריפריה. קשה עוד יותר להבין איך יכול להיות שלאור אלו החליטו במשרדי הממשלה להפוך אותם לקבצן המחזר על הפתחים ונדרש לעבור ממשרד למשרד ולהתחנן לכספים אשר מגיעים להם. אם זו לא איוולת – אני באמת לא יודע מה כן. כאשר ראש הממשלה נוסע בעולם ומתפאר בהישגי החקלאות המקומית ופיתוחיה - בזמן שבארץ הממשלה שלו מחסלת אותה הלכה למעשה – הבסיס להישגים האלו מתחיל במרכזי הפיתוח שאמונים על החדשנות והמחקר בתחום. אי ביצוע החלטות ממשלה בנושא המו"פים מהווה איום על המשך פעילותה וקיומה של ההתיישבות החקלאית בפריפריה. יש להחליט על ביצוע מהיר של החלטת הממשלה ושבתקציב 2017/18 יוגדל תקציב המו"פים ויהיה כולו במשרד החקלאות בלבד כך שלא יטילו על ראשי המו"פים וראשי המועצות האזוריות להיות אלה שאוספים את הכסף ממשרדי הממשלה. צריך לנזוף במשרד החקלאות על כך שצריך לקיים דיון מהיר בנושא כל כך ברור.

 

ח"כ חיים ילין (יש עתיד): "מודה לאיתן ברושי שיזם את הדיון הזה. הכל פוליטיקה וזו מוציא אותי מהכלים. צריך להכפיל את התקציב ולרכז אותו במקום אחד. המו"פים זה הלב הפועם של הגידולים של החקלאים שיגדלו עוד שלוש שנים. זו ציונות אמיתית והתשובה שלנו לאויב שרואה איך הוא יורה ובעוטף עזה צומחים ירקות".

 

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "זו בושה וחרפה וצריך להיות בבסיס התקציב ולא משהו שצריך לרדוף אחריו".

 

אלקנה בן ישר, מהנהל מו"פ צפון: "חוסר הוודאות הוא הדבר הכי קשה שהוזכר פה. קשה לקלוט חוקרים במצב כזה וזה פוגע בפריפריה. התקציב שהובטח לקליטת חוקרים צעירים בפריפריה למשך שלוש שנים גם נעלם. היכולת שלנו לתפקד הולכת ויורדת. להסדיר את התקציב בבסיס התקציב של משרד החקלאות".

 

אייל בלום, ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה: "תודה לאיתן ברושי שקידם את הדיון וחמאד עמאר שהצטרף. אפשר להשתגע מפיזור על התקציב על פני 3-4 משרדי ממשלה. לא ראוה סיבה לא לרכז את כל התקציב במשרד החקלאות. מבקשים להכפיל את התקציב הממשלתי ל-30 מיליון לשנה כי התקציב הנוכחי אינו מספיק לצרכים".

 

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): "להעלות את הנושא לסדר היום. בתפקיד כיו"ר הות"ת עסקתי רבות בקידום המחקר. המו"פ החקלאי בפריפריה הוא ילד יתום. אין למו"פ אבא ואמא והוא נופל בין הכיסאות. זה מצב בלתי נסבל במדינה שחרטה על דגלה את המחקר והקדמה. אין דבר יותר גרוע ממוסדות מחקר שאין להם אופק ברור ותלויים בחסדיו של שר כזה או אחר. ליזום דיון עמוק יותר על איך צריך להשתית את המחקר במו"פים".

 

יורם קרין, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות: "נאלצנו להילחם השבוע בכמה גזרות בכנסת בנושא החקלאות. אין התיישבות בלי חקלאות ואין חקלאות בלי מו"פים. צריך להעביר את יתרת התקציב לשנה זו ולהכפיל אותו בהמשך".

 

שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב: "ראשי ממשלות מתגאים בחקלאות הישראלית ויש לי הרגשה שזה עומד להיגמר. אנחנו נמצאים בסוף יולי וחלק גדול מהמו"פים לא קיבלו עדיין את התקציב לשנת 2016. המו"פים עומדים לקרוס ולפטר אנשים. צריך לגמור את הסאגה של תקציבים שלא מועברים".

 

מיקי קפלן, ממונה על המו"פים האזוריים בפריפריה מטעם קק"ל: "קק"ל העמידה תקציבים רבים לטובת העניין בתנאי שהממשלה מעמידה את התקציבים שהיא צריכה. בשנת 2016 הועבר רק 30% מהתקציב המיועד מכיוון שמשרדי הממשלה לא עמדו בהבטחותיה . קק"ל רואה במו"פים האזוריים יעד מרכזי שלה. המשך התשלומים של קק"ל יועברו בתנאי שהממשלה תעביר את התקציבים שלה".

 

אסף לוי, משרד החקלאות: "השר סגר עם יו"ר קק"ל שלא תהיה התניה בהעברת הכסף ותקצוב 2016 יעבור במלואו. צריכה להיות ודאות תקציבית למו"פים בתקציב הבא והגדלה. מעבר לתקציב המובטח למו"פים משרד החקלאות מקציב מדי שנה 60 מיליון ₪ במשרד המדען לטובת מלגות לחוקרים צעירים".

 

ח"כ ברושי: "דורש העברה מידית של התקציב במהירות אפשרית".

 

ח"כ עמאר בסיכום הדיון: "מבקש מקק"ל והממשלה להגדיל את התקציב ל 25 מיליון מכל צד ושבשבוע הבא יועבר התקציב לשנת 2016. בשנת 2017/18 יעוגן התקציב במשרד אחד - משרד החקלאות". 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית