ח' איתן ברושי בדיון מיוחד בוועדה לענייני ביקורת המדינה על השפעת השינוי בשיעור המכס על מחיר המוצרים: "כחלון שר אוצר חברתי - ליבואנים ולסוחרים"

דיון מיוחד בוועדה לענייני ביקורת המדינה על השפעת השינוי בשיעור המכס על מחיר המוצרים - התועלת לצרכן הייתה שולית לעומת הכסף שהצעד עלה למדינה. המרוויחים העיקריים: היבואנים ורשתות השיווק

 
ח"כ איתן ברושי: "כחלון שר אוצר חברתי - ליבואנים ולסוחרים. סוף מעשה במחשבה תחילה - מבקר המדינה צריך לבדוק". אבשלום וילן: "נשקול להגיש תלונות למשטרה ובג"צים במידה ויתברר שהיה מידע מוקדם על הורדת המכסים שהוביל להבאת דגים קפואים מסין מראש"
   

היום התקיים דיון מיוחד בוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), יוזם הדיון, בנושא בחינת התוצאות של פתיחת והורדת המכסים על המוצרים החקלאיים בחג הפסח. ח"כ ברושי ביקש לקיים דיון דחוף בוועדה, בשיתוף נציג המשרד לביקורת המדינה , שלאחריו ייקבע האם יש צורך לפנות ולבדוק את הנושא בדו"ח מיוחד על מנת למנוע צעדים דומים בעתיד. לצורך הדיון חובר דו"ח בנושא על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת (מ.מ.מ). ממצאי הדו"ח (מצ"ב) מצביעים על תועלת שולית של המהלך לצרכן לעומת הרווח של היבואנים ואל מול הכסף שעלה למדינה.

 
ח"כ ברושי פתח את הדיון ואמר: "מהנתונים שאספנו עולה שהתועלת הייתה שולית לעומת העלות. בעוד אנחנו מלקקים את הפצעים התפרסמה ידיעה שמשרדי האוצר והחקלאות רוצים להמשיך את הפטור ממכס לייבוא הדגים מבלי שבכלל קיבלו את תוצאות הבדיקה".

 
איתמר מונצ'יק, מרכז המחקר והמידע של הכנסת: "פתיחת המכסות לוו בהורדת מחירים על מוצרים לעומת פסח שעבר. המחירים ירדו יותר ממדד מחירי המזון והפירות והירקות. החלק הארי של הירידה במחירי בדג האמנון הקפוא נותבה ליבואנים ולקמעונאים. כך גם בצ'יפס הקפוא. 80% מירידת מחירי הצ'יפס עברה למקטע השיווק".

 
אורי צוק בר, סמנכ"ל בכיר למחקר, כלכלה ואסטרטגיה, משרד החקלאות: "בפסח האחרון הייתה ירידה במחירי הדגים אך לאחר החג עלו המחירים בחזרה. כל המכסה של הדגים לפסח נוצלה. הצרכן קיבל הנחה של 36 מיליון ₪ על הדגים ברשתות מחמישים האחוזים שהלכו אליהן".

 
רחל בורושק, התאחדות חקלאי ישראל: "השפעתו של סל המוצרים שהורידו עליהם את המכסים על סך הכל ההוצאה על מזון של משקי הבית היא זניחה. לא ברור מדוע הוחלט להוריד את המכסים דווקא על מוצרים אלו. כשהמכס יורד ומשתבש מהלך המסחר הרגיל, הנזקים וההשפעה על החקלאים הם מיידים. המבצע עלה לאזרחים בין 120-130 מיליון ₪. הייתה ירידת מחירים בשבוע לפני ובמהלך פסח ולאחר מכן המחיר עלה. עיקר הייבוא של ירקות קפואים וצ'יפס קפוא הגיע לאחר סיומו של חג הפסח, מכיוון שהתאריכים של פסח הוגדרו בין מרץ ליולי".

 
עדי אבן חן, איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים: "התעשייה היא אחת הנפגעות העיקריות בסיפור. המפעלים לא קיבלו שום אפשרות להתחרות ולהתמודד וגם לא פיצוי. המוצרים המוגמרים שנכסו חתכו את התעשייה ולא ניתנה אפשרות להתמודד. חלק עיקרי מהמכסות בירקות הקפואים לא נוצל. צריך מותג למוצרים המוגמרים ואף אחד לא רוצה מוצר מוגמר. מבקשים לבדוק את ההשפעה על התעשייה".

 
נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים, דובי אמיתי: "כפי שכבר אמרנו כשהתנגדנו לרפורמה וכפי שניתן לראות בבדיקה שערכנו ובכל שאר הבדיקות שהוצגו בוועדה מדובר בהחלטה פופוליסטית שכל מטרתה למצוא חן בעיני הציבור ועכשיו שהציבור ישפוט לאור הממצאים. לא ייתכן שמחסלים את המגזר החקלאי עם רפורמות חסרות תועלת וזורקים לאוויר סיסמאות נבובות של טיפול ביוקר המחייה בשעה שהצרכן ממשיך להפסיד והקופות של רשתות השיווק רושמות רווחים על הגב של כולנו".

 
אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "המהלך היה תדמיתי בעיקרו. ביסודו של היום הצרכן נהנה מעט מדי והמגדלים שילמו מחיר יקר. כאשר מורידים את המכסים במכה, היבואנים גורפים כסף רב לכיסם. נשקול להגיש תלונות למשטרה ובג"צים במידה ויתברר שהיה מידע מוקדם על הורדת המכסים שהוביל להבאת דגים קפואים מסין מראש. לא ניתן להוריד מכסים במהלך כל כך קצר. לא יהיה מצב ששר אוצר יחסל חבל ארץ שלם במהלך חד צדדי. זה מתחיל בדגים וימשיך בדברים אחרים. חקלאות לא תישאר פה".

 
ח"כ חיים ילין: "אנחנו תמיד יודעים להכניס לכלא אדם שהריץ מניות. מה ההבדל בין הרצת מניות למקרה הנוכחי. היו שידעו וקיבלו מידע על הורדת המכסים ומילאו את מחסניהם בדגים לשיווק. מבקש שהוועדה תבדוק איך זלג המידע מהאוצר על הורדת המכסים ומי ידע וקנה. יש להעמידם למשפט. סין מסבסדת את התוצרת המיוצאת שלה ומציפה את השווקים בעולם. ההשלכות של הייבוא על החקלאות, התעשייה והפריפריה הן הרסניות. אין פיקוח וטרינרי ובריאותי על המוצרים החקלאיים המיובאים".

 
ח"כ מוטי יוגב: " חייבת לצאת מפה קריאה לשר האוצר בדבר חריפות הצעד הזה, גם אם מודבר רק לפני חגים. הדבר הזה גורם נזקים. אסור לשר האוצר למהר ולהוריד מכסים מבלי לקיים התייעצות עם משרד החקלאות והחקלאים".

 
ח"כ תמר זנדברג: "ההורדה במחירים לא הועילה לא לצרכנים ולא לחקלאים. יש לתת אפשרות לחקלאים להתפרנס מיגיע כפיהם ולא מפיצויים ותמיכה ישירה. המזון שאנו אוכלים הפך לבורסה ספקולטיבית. יש פה עניין לדו"ח מיוחד של מבקר המדינה".

 
יאיר שירן, משרד הכלכלה: "בחלק מהרשתות היו ירידות מחירים עמוקות יותר ממה שהוצג בדיון. מסכים לטיעון שקיום תעשייה בישראל חשוב לחקלאים ולאזרחים. כדי שמכסות יעבדו לאורך זמן ויבואו להורדות מחירים צריך תחרות וייצור מקומי, כמות מיובאת גדולה יותר ולאורך זמן רב יותר".

 
אמיתי פורת, מזכ"ל הקיבוץ הדתי: "ענף הדגים חשוב ומרכזי לקיבוצים בעמק המעיינות, כמו הביצים בגליל והפלפלים בערבה, צריך לקחת בחשבון את ההשפעות של המהלך גם בהיבט הזה".

 
יוסי יעיש, מזכ"ל ארגון מגדלי הדגים: "מהמידע שקיבלנו היבואנים ידעו על הורדת המכסים לפני ההכרזה ולפנינו. בסוף פברואר עמדו בנמל אשדוד 471 מכולות של אמנון קפוא מסין שחיכו להורדת המכסים".

 
שירה ברגמן, רכזת מים וחקלאות באגף התקציבים: "אין מחלוקת לגבי הנתונים. המחלוקת היא לגבי עיבוד הנתונים. ההשוואה צריכה להיות למחירי פברואר ואחורה ולא לחודש מרץ. בזמן הפסח הייתה ירידה משמעותית במחירי הדגים. אנחנו ערים לעובדה שבכל שנה יש עלייה במבצעים לחג ובכל זאת לפי בדיקתנו הייתה ירידת מחירים שחלקם הקטן עבר ליבואנים והקמעונאים, וזה טבעי. למהלך של הפחתת המכסים הייתה השפעה חיובית על המחירים. הבעיה היא במנגנון של הורדת המכס לזמן קצוב. למהלך של הפחתת מכסים יש פוטנציאל עצום בהורדת המחירים. הורדת המכסים בירקות הקפואים הייתה פחות מוצלחת מאשר בדגים".

 

אורי נעמתי, מנכ"ל ארגון עובדי הפלחה: "מפעלי התעשייה של ירקות קורסים. המהלך נעשה בחופזה ללא תיאום עם החקלאים והנזק עשוי להיות בלתי הפיך".

 
אמיתי דבי, משרד מבקר המדינה: "היה מהלך שהיה לפי המלצות, השאלה היא כיצד מבצעים. מהלך כזה צריך להיות עם יעדים ברורים וזמנים. הנתונים ששמענו בדיון מטרידים".

 

ח"כ איתן ברושי סיכם את הדיון: "שר האוצר יכול לקום בבוקר ולהחליט על הורדות מכסים. זה לא יכול להימשך כך. שיקול דעת של איש אחד לא מספיק. יש בעיה של ראיית התמונה בכללותה. מבקר המדינה צריך לבדוק. יש לשקול להגיש תלונה במשטרה כנגד חשש לקנוניה בין פקידים באוצר לסוחרים שהביאו מכולות של דגים מסין מראש. חובה לבדוק ולבצע הערכה מחודשת לפני שמחליטים לחתום על הארכת הצו של הורדת המכסים. מישהו החליט להגיד לחקלאים ולהתיישבות שתפקידם נגמר. הלקח העיקרי מהדיון הוא שהמהלך לא הביא את התוצאות המיוחלות. לקיים דיון נוסף למעקב אחר הנושא ולהשלים את הבדיקות לפני שמחלטים את המשך הורדת המכסים. סוף מעשה במחשבה תחילה".

 
הדו"ח שחובר על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת (מ.מ.מ):

השפעת הסכם מכסות פטורות ממכס לקראת חג הפסח על מחירי המוצרים


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית