ח'כ איתן ברושי: להגדיל את תקציב התרבות. תמימות דעים בקרב חברי ועדת הכספים באשר למתן פטור מארנונה לארכיונים הציבוריים

תמימות דעים בקרב חברי ועדת הכספים באשר למתן פטור מארנונה לארכיונים הציבוריים

 
איתן ברושי: להגדיל את תקציב התרבות

 
בדיון שנערך בוועדת הכספים של הכנסת על הצעת חוק שיזמו חברי הכנסת נאוה בוקר (הליכוד) ויוסי יונה (המחנה הציוני). ההצעה זכתה לתמיכת ועדת שרים לענייני חקיקה לפני כארבעה חודשים, אלא שמהממשלה ביקשו באותה עת להמתין כשלושה חודשים עד לסיום בירור האם ניתן לקדם את העניין ללא חקיקה, אלא שעד היום לא חלה התקדמות בעניין. לאור זאת, נעתר יו"ר ועדת הכספים לבקשת חברי הכנסת המציעים ולפניות בנושא מטעם מנהלי ארכיונים וקיים היום את הדיון על-מנת לשמוע את עמדת הממשלה והשלטון המקומי. נציגי הממשלה נעדרו מהדיון ואילו נציג מרכז השלטון המקומי הודיעו שהם מתנגדים. בין הארכיונים נמצאים גם יד טבנקין ויד יערי.

 
ח"כ איתן ברושי, שכאמור שימש בעבר כמנכ"ל משרד התרבות והספורט, קיבל פניות לפני הדיון ממנהלי הארכיונים ובהם יונה פריטל, ודיבר בלהט בדיון בזכות הגדלת תקציב התרבות ובתוכו גם מתן הפטור והרחבת התמיכה בארכיונים. "ארכיונים מתוקצבים כחלק מתקציב משרד התרבות. התקציב הזה יכול להתחלק עד אינסוף גם אם הוא לא גדל. לכן אם רוצים לא רק לכבות שריפות אלא גם להטביע חותם, אני מציע שיהיה דיון על תקציב התרבות בישראל. תקציב התרבות לא ראוי, בטח לא למדינה בת 68. אחרי שנגדיל את תקציב התרבות, בתוך זה גם הארכיונים. אמנם הפטור מארנונה זה הקלה על חשבון השלטון המקומי ללא שיפוי, אך הארכיונים האלה הם נכס גם של העיריות".

 
ח"כ נאוה בוקר, ציינה ש"המטרה היא להוסיף לפטור הקיים מאנונה גם ארכיונים ציבוריים מוכרים שכיום לא נהנים מהכרה בהתאם לחוק הארכיונים. קיימים ארכיונים בודדים שפועלים באופן עצמאי כמו מכון ז'בוטינסקי או יד טבנקין". "ניהול ארכיון כרוך בהרבה קשיים ומאמצים" אמרה בוקר והוסיפה ש"החוק מחייב עמידה של ארכיון ציבורי באמות מידה רבות, למשל, להעמיד את הארכיון לרשות הציבור, להבטיח את החומר מפני אש, גניבה, או מזיקים, ולדווח מדי שנה לגנזך המדינה. הארכיונים אוצרים את ההיסטוריה והתרבות של מדינת ישראל וכוללים חומרים ייחודיים שמשמשים חוקרים ברחביי העולם ואת אזרחי ישראל. בוועדת שרים לענייני חקיקה הוחלט לתמוך בהצעת החוק שהגשתי יחד עם ח"כ יוסי יונה, אך נתבקשנו להמתין שלושה חודשים לצורך בחינה האם יש פתרון שלא בחקיקה ראשית. אלא שעברו כבר ארבעה חודשים ולא קרה דבר ועל-כן אנחנו מבקשים להכין את הצעת החוק לאישור בקריאה ראשונה".

 
ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "אני משוכנע שעיריית תל-אביב תוכל לספוג את ההפסד של עמה עשרות אלפי שקלים בודדים בתמורה לשמירה על ההיסטוריה והעבר שלנו. השמירה על הארכיונים זה נטל כלכלי קשה. בפועל ניתן להגדיר את הארכיונים כ'קשיי יום', שכן בתקציבים הזעומים שעומדים לרשותם הם מתקשים להתקיים ואם מוסיפים עליהם גם את הנטל הכלכלי של הארנונה, בעודם גופים ציבוריים לכל דבר ועניין, אזי שהם מתקשים עוד יותר להמשיך לפעול. בסה"כ המטרה שלהם היא להנציח את העבר. כמו שנותנים פטור לעמותות או לגופים ציבוריים אחרים נדרש לתת את הפטור גם להם".

 
ח"כ זהבה גלאון (מרצ): "אני תומכת כי זה נושא חשוב. הבעיה הגדולה יותר היא בתת התקצוב של הארכיונים. עלינו לפעול להגדלה משמעותית של התקציב השנתי של הארכיונים שעומד כיום על 8.3 מיליון ₪ בשנה בלבד. זו ההקצאה לכל הארכיונים במשרד התרבות וזה תת-תקצוב".

 
ח"כ אלי כהן (כולנו) בירך על ההצעה ואמר: "כמות הארכיונים לא גדולה ולא משמעותית ולכן צריך למצוא להם מקורות להגדלת התקציב שלהם ובוודאי לתת להם פטור מהארנונה".

 
מנהל ארכיון ז'בוטינסקי, יוסי אחימאיר: "מבחינתנו הדיון הזה הוא קיומי. גם הפטור מארנונה וגם הגדלת התקציב. אנחנו עניים מאוד וחיים מתקציבים מאוד קטנים והארנונה היא עול שקשה לעמוד בו. במכון ז'בוטינסקי אנחנו משלמים כמעט 10% מהתקציב שלנו על הארנונה. בפועל כ- 50 אלף ₪ בשנה כשכל התקציב הוא כ- 2.7 מיליון ₪".

 
מנהל יד יערי, דודו אמיתי: "אנחנו משלמים ארנונה למועצת מנשה, כמה עשרות אלפי שח בשנה, כ- 50-60 אלף ₪. מדובר בארכיון גדול. על-מנת לתפקד באופן אופטימלי נדרש לפחות להכפיל את תקציב הארכיונים. זאת בעוד אין אילו מחלקה האחראית על הנושא במשרד התרבות".

  
כלכלנית במרכז השלטון המקומי, הילה זהבי: "אנחנו מתנגדים להצעת החוק כי יש לזה השלכות רוחב. זה יכול להגיע למיליוני שקלים. לחלק יש פטור ולחלק לא. יש אינספור מוסדות כיום שמקבלים פטור. בכל הארץ יש 18 ארכיונים. הארנונה היא היום 40% מהכנסות הרשויות המקומיות וחדשות לבקרים, גורמים שונים מבקשים פטורים, ואי אפשר כל פעם לדרוש מהרשויות להעניק פטור לעוד ועוד גופים. השלכות הרוחב מדברות על מיליוני שקלים וזה החשש העיקרי שלנו".

 
גפני השיב לזהבי: "נושא הארכיונים חשוב מאוד. עם בלי עבר גם אין לו עתיד וגם ההווה שלו שנוי במחלוקת. חשוב שיתקיימו הארכיונים וזה שהמדינה שמה אותם במקום צדדי הוא דבר רע מאוד. ועדת הכספים תקיים דיון על תקציב הארכיונים בעוד שבועיים ובאותו יום אביא להצבעה את הצעת החוק הזו. נודיע על-כך לוועדת השרים שיידעו שלא לעולם חוסן, וכן למרכז השלטון המקומי. צריך שמשרד התרבות גם יאמר לנו בכמה ארכיונים מדובר, הרי אם יש שלושה ארכיונים בת"א, זה ממילא לא משפיע על העירייה, אם יש יותר אולי יידרש שיפוי. בכל מקרה, מדובר בכסף קטן יחסית שיכול להציל את הארכיונים".

 
בסיכום פנה גפני לנציגי השלטון המקומי ולפי הצעתו של איתן ברושי קרא להם להסיר את התנגדותם להצעת החוק. "מדובר בסכומים זניחים ובגופים שלא נמצאים בהמוניהם בכל רשות מקומית, כך שלא מדובר באובדן הכנסות משמעותי. בעוד שבועיים נצביע על הצעת החוק".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית