ח'כ איתן ברושי: בג"צ דחה את עתירת הקשת הדמוקרטית המזרחית ואישר את 'חלופת האגודה'
בג"צ דחה את עתירת הקשת הדמוקרטית המזרחית ואישר את 'חלופת האגודה'

 
בג"ץ דחה את עתירת הקשת הדמוקרטית המזרחית נגד חלופת האגודה (החלטה 1447) - במקביל משכה התנועה הקיבוצית בעצת השופטים את העתירה כנגד הקפאת חלופת הפיקדון שנועדה לאפשר לחברי קיבוץ לבנות בכספם מבלי לשייך את הנכס על שמם, ושהנכס יוחזר לקיבוץ עם פקיעת חברותם, וזאת לאחר ששופטי בג"צ בחרו שלא להתערב בנושא.

 
בדיון שנערך ביום רביעי (6.7) דחה בג"צ את עתירת הקשת הדמוקרטית המזרחית ואישר את 'חלופת האגודה' המאפשרת לרבים מקיבוצי עוטף עזה והפריפריה לבצע את החלופה הזו ולחדש את הבניה. החלטת בג"צ בראשות השופטים ניל הנדל, אורי שוהם ונועם סולברג התקבלה אחרי מאבק ציבורי אותו ניהלה התנועה הקיבוצית בחודשים האחרונים מול שורה של גורמים וארגונים שביקשו לעצור את הבניה בקיבוצים הפריפריה בכלל ובתנועה הקיבוצית בפרט.

 
חלופת האגודה נוצרה בתקופתו של מזכ"ל התנועה הקודם, ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), בהמלצת ועדה בין-משרדית שמינה שר השיכון לשעבר אורי אריאל (הבית היהודי), במטרה להעניק זכויות לחבר הקיבוץ לעת שיוך אך לשמר את מעמדה של האגודה השיתופית. המלצות הוועדה בראשות מנכ"ל רמ"י דאז בנצי ליברמן, התקבלו על ידי מועצת מקרקעי ישראל בהחלטה 1380. ההחלטה לא בוצעה מסיבות שונות. בינואר השנה התקבלה החלטה נוספת בעניין זה, 1447, שלמרות שהרעה את תנאי הקיבוצים, נתקפה בבג"ץ על ידי הקשת הדמוקרטית המזרחית, האגודה לצדק חלוקתי וארגון תהודה, בטענה כי היא מעניקה הטבות לקיבוצים ובהן ההנחה של תשלום מרוכז.

 
בתגובה לדחיית העתירה אמר ח"כ איתן ברושי: "כמי שעמד מאחורי יוזמת חלופת האגודה, וחטף לא מעט ביקורת על כך, אני מברך על החלטת בג"ץ שאישר את החלופה. ידענו שההחלטה לא מתאימה לכל הקיבוצים, אך נוכחנו שקיבוצים רבים רוצים לאמץ אותה ולפעול לפיה. זו חלופה מוצקה, ערכית, סבירה מבחינה כספית, ושומרת הן על זכויות החבר והן על זכויות הקיבוץ. את חלופת הפיקדון לא הצגנו במועצת מקרקעי ישראל, כשנוכחנו שבניגוד לרוב חברי הוועדה שני יועצים משפטיים הסתייגו ממנה, אך לאחר מכן ביקשנו מבג"ץ לאפשר אותה בעקבות חוות דעת של עורכי דין מובילים ואף השופט לשעבר תיאודור אור. לדעתי, צריך לבחון בהמשך את הרעיונות של חלופת הפיקדון בדרכים נוספות".

 
מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר: "התנועה הקיבוצית התמודדה מול מתקפה והסתה חסרת תקדים על לא עוול בכפה שכל מטרתה הייתה לשסות ולסכסך בין תושבי הפריפריה - בני הקיבוצים ובני היישובים האחרים. מדובר היה בניסיון לעצור את התפתחות יישובי עוטף עזה והפריפריה. היום בג"צ אמר את המילה האחרונה - כן לבניה בקיבוצים! כן לפיתוח הפריפריה!

 
עו"ד מיכי דרורי: "יש חשיבות רבה לכך שאפשר לקדם כעת את חלופת האגודה "במלוא הקיטור" בקיבוצים המעוניינים ומסוגלים לבצע אותה. כזכור, חלופה זו הנה פרי יזמה תנועתית, שנועדה לשלב בין הרצון והצורך לעגן את זכויות החברים בדירות המגורים מצד אחד, ולשמר בצורה טובה יותר את עקרונות הקיבוץ וזכויותיו בכלל המשבצת הקרקעית שלו, מצד שני. יחד עם זאת, יש לזכור שהעלות הכספית הגדולה של מימוש ההחלטה מותירה אותה מחוץ להישג ידם של קיבוצים רבים, ונדרש עדיין מאמץ גדול לנסות ולהתאים ההחלטה בהקשר זה".

 
מנהל אגף כלכלה בתנועה הקיבוצית רו"ח דגן לוין: "העתירה כנגד חלופת האגודה, שנדחתה בקול רם וברור ע"י בית המשפט, נולדה בחטא וטוב היה לו כלל לא באה לעולם. באשר לעובדה שהתנועה הקיבוצית, על פי עצת השופטים משכה את עתירה - אנו נמשיך להילחם על זכותו של קיבוץ שאינו רוצה לשייך ושאין ביכולתו הכלכלית לממן בנייה - וזה המצב במרבית הקיבוצים המתחדשים שאינם משייכים - לצמוח, להתפתח ולבנות. במקביל אני ממליץ לקיבוצים אלו לבחון ביסודיות את חלופת האגודה על אף עלותה הגבוהה עבור קיבוצי המרכז".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית