ח'כ איתן ברושי בדיון על הצעת חוק המים: "לטובת החקלאות והמדינה יש להפריד בין משק מים הביתי לחקלאות"
ח"כ איתן ברושי בדיון על הצעת חוק המים: "לטובת החקלאות והמדינה יש להפריד בין משק מים הביתי לחקלאות בהצעת החוק. להקצות 300 מיליון ₪ מדי שנה בתקציב השוטף של המדינה לטובת הוצאת מרכיב התשתיות הלאומיות ממחיר המים לחקלאי"

  
נציגי החקלאים וארגוני ההתיישבות והחקלאות: "גורמים במשרדי האוצר והתשתיות מנסים לשרבב לתוך הצעת חוק "תמימה", רפורמה מהפכנית ומשנה סדרי בראשית בהפקת המים, בניסיון להלאים ולהפקיע רכוש פרטי בשווי מיליארדי שקלים, ולהכפיפו למונופול הבזבזני והדורסני של 'מקורות' "

 
הבוקר התקיימה ישיבה של הוועדה המשותפת לוועדת הפנים וועדת הכלכלה לדיון בהצעת חוק המים (תיקון מס' 27), התשע"ו-2016. מטרת הצעת החוק היא להוזיל את מחיר המים לצרכנים הביתיים. לטענת החקלאים והארגונים השונים בהתיישבות, בתזכיר החוק, הוכנסו בדלת האחורית סעיפים הנוגעים למשק המים לחקלאות אשר מונעים כל אפשרות לתחרות בין מפיקי וספקי המים בענף החקלאות, משעה שתושת על כולם גזירה שווה של "אמבטיה" ארצית ובינם לבין מטרת הוזלת המים לצרכנים הביתיים אין דבר וחצי דבר. לדבריהם, "גורמים במשרדי האוצר והתשתיות מנסים, במחטף מתוכנן ומתוחכם, לשרבב לתוך הצעת חוק "תמימה", רפורמה מהפכנית ומשנה סדרי בראשית בהפקת המים. כל זאת, בניסיון להלאים ולהפקיע רכוש פרטי בשווי מיליארדי שקלים, ולהכפיפו למונופול הבזבזני והדורסני של 'מקורות' . לא ברור מדוע התארגנויות של חקלאים מקומיים הפועלים ללא כוונת רווח, שהשקיעו מאות מיליוני שקלים מכספם ומרצם על מנת שיוכלו להפיק מים זולים יותר ובמחיר נמוך יותר- צריכים להיפגע, בכך שתינטל מהם האפשרות להפיק מים באופן פרטי במחירים שהם יכולים לעמוד בהם ומצד שני ימשיך ענף המים לסבול מחוסר יעילות ובזבזנות, כאמור בדו"ח בלניקוב, ואף להחריף עוד יותר. אין חולק כי יש להוזיל את מחירי המים לחקלאות ויפה שעה אחת קודם. אולם, לא הוזלה לחקלאי אחד על חשבון חקלאי אחר- כשגוזרת הקופון, באופן אבסורדי, הינה חברת "מקורות" המונופוליסטית".

 
ח"כ איתן ברושי, יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, אמר בדיון כי "גם המים וגם הקרקע הם משאב לאומי בניהול המדינה ושניהם מרכיבים חשובים בהתיישבות ובחקלאות. גם אנחנו צרכנים ביתיים ובעד הוזלה". הוא ציין כי הוא מתנגד למשק המים הסגור שמקדם האוצר. "לטובת החקלאות והמדינה יש להפריד בין משק מים הביתי לחקלאות בהצעת החוק המדוברת. יש להשקיע בפיתוח משק המים בניגוד לשנים האחרונות, ולהקצות 360 מיליון ₪ בשנה למשך שמונה שנים להשקעה בתשתיות מים להשבה וקולחין. כמו כן, יש להקצות 300 מיליון ₪ מדי שנה בתקציב השוטף של המדינה, החל מתקציב 2017 הקרוב, לטובת הוצאת מרכיב התשתיות הלאומיות ממחיר המים לחקלאי. כמו שנוסע האוטובוס לא משלם בכרטיס את מחיר הכביש שנסלל לערבה, ונוסע הרכבת לא משלם בכרטיסו את מחיר הנחת פסי הרכבת לאילת, כך אין סיבה שהחקלאי יאלץ לשלם את מרכיב התשתיות במחיר לקוב. יש לקבוע תקציב שיאפשר מחיר מים ריאלי, ולא להעלות את המחיר הנמוך של מים לחקלאות באזורים מסוימים, אלא להוריד את המחיר באזורים שהוא גבוה".

 
ח"כ יצחק וקנין: להקים תת ועדה שתידון בנושא המים לחקלאות כיוון שלא ניתן לסכם ולסקור הכל בדיון אחד אבל אני לא בעד ההפרדה בחוק בין הוזלה לצרכן הביתי לבין החקלאות, כדי שלא יתבזבז זמן רב מדי בהעברת החוק.

 
ח"כ עמר בר-לב: בכסות של מחיר אחוד לכולם מסתתר רצון ל"הפרד ומשול". מדובר פה בלהפוך את מקורות למונופול. אין מה לשים את הצרכן הביתי אל מול החקלאי. המדינה צריכה לראות בחקלאות נכס וערך לאומי ותסבסד את המים לחקלאות. ההפרדה בין הצרכן הביתי לחקלאות היא מבורכת.

  
ח"כ רועי פולקמן: מברך את שרי האוצר והפנים על המהלך של הוזלת המים. יש הוזלה משמעותית אבל אפשר יותר מזה. משק המים עובר להתפלה, האם הפיתרון המוצע הוא בר קיימה עבור החקלאות?

 
ח"כ רויטל סויד: החיבור בין הצרכן הביתי לחקלאי הוא מלאכותי. לא קיימים אותם צרכים והיבטים לשני המגזרים. יש לפצל את החקיקה, להתחיל בצרכן הביתי ולהמשיך לחקלאות.

 
ח"כ חיים ילין: מים זה הכלי מספר 1 היום בשביל ליישב אנשים בנגב. מי שלא מבין את הצורך במים גם לא מבין את חשיבות החקלאית. 70% מהמים ממוחזרים בישראל ואין לזה אח ורע, אבל כשמשווים את החקלאים בישראל ל-OECD מגלים ששם המים לחקלאי הם בחינם. אין חוסר במים מאז שהחלו בהתפלה. ולכן יש צורך לראות כיצד מוזילים אותם. יש לפצל את הדיון בין הצרכן הביתי לחקלאות אך לעסוק בכך במקביל מבלי לעכב את קידום החוק.

 
יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דוד אמסלם, אמר בסוף השיבה שיקיים דיון נוסף בנושא, בו יוכלו החקלאים להביע את דעתם.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית