ח'כ איתן ברושי: הצעה דחופה לסדר בנושא העברה דחופה של יתרת תקציב 2016, שהובטחה בהחלטת ממשלה, למו"פים של הפריפריה החקלאית

מקור פרנסה משמעותי ביישובי הפריפריה הינו החקלאות על מעגליה. על מנת לבסס את ההתיישבות יש צורך בייצור ידע רלוונטי לאזור. ללא המו"פים לא תוכל להמשיך להתקיים החקלאות האזורים אלו.

 
שמונת המו"פים (מרכזי מחקר ופיתוח) האזוריים הקיימים בפריפריה/נגב וגליל, הם המנוע של פיתוח וייצור חקלאי בהיקף של יותר מ-12 מיליארד ₪, המהווים כ-40% מהיצור החקלאי הטרי של המדינה.

 
תקציבי המו"פים הוא 15 מיליון ₪ מקק"ל, ועוד 15 מיליון ₪ מארבעה משרדי ממשלה: 7.5 חקלאות, 2.5 שיתוף פעולה אזורי, 2.5 המשרד לפיתוח הנגב והגליל, 2.5 החטיבה להתיישבות.

 
כתוצאה מפיזור התקציב בארבעה משרדי ממשלה, בכל שנה המו"פים מתקשים לקבל את התקציבים המיועדים, ובכל שנה קיימת אי ודאות גדולה. מצב חוסר היציבות בשנת 2016 הורע משמעותית. עד היום אושרו לתשלום רק 5 מיליון ₪ ממשרד החקלאות, המהווים כ-1/3 מתקציב תמיכות הממשלה לשנת 2016. בנוסף קיימת התנייתה של קק"ל כי תקציבה יופעל אך ורק מול הפעלת החלק הממשלתי - התחייבות להפעלת 5 מיליון ש"ח בלבד.

 
במצב הנוכחי, כאשר קיימת התחייבות להפעלת שליש מהתקציב (שגם הוא צומצם בכהונת הממשלה הנוכחית מ 18 מיליון ש"ח ל-15 מיליון ש"ח בלבד) חלק ממרכזי המו"פ החלו בצימצום ועצירת פעילויות ואף הכנות לסגירת הפעילות כולה ופיטורי צוותי המחקר מה שיחסל את המו"פ הפריפריאלי ויכה מכה אנושה בחקלאות בפריפריה שגם כך סובלת מקשיים לא מעטים.המו"פים נמצאים לפני קריסה, פיטורי החוקרים, וסגירת המחקרים.

 
לצערי שוב מראה הממשלה עד כמה חשובים לה החקלאות, הפריפריה ותוצרת טרייה ואיכותית לאזרחיה. זאת ממשלה מלאה בסתירות. מצד אחד רוצה ליישב מהים עד לירדן, אך מצד שני מאמללת את התושבים שמעבדים את אדמותיה. מצד אחד מבודדת אותנו בעולם, אך מצד שני מחסלת את החקלאות המקומית וגורמת לנו להיות תלויים בייבוא. לצערי, גם שר החקלאות ופיתוח הכפר בורח מאחריותו ושולח אותי ואת החקלאים ותושביי הפריפריה לקושש את הכסף ממשרדי הממשלה שהוא חבר בה.

 
הנושא יעבור לדיון בוועדת הכספים ואני מקווה ששם נוכל לפתור את הבעיה והגיע לפתרון שימנע אותה כל שנה.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית