ועדת הכספים קיבלה את המלצתו של ח"כ איתן ברושי והמליצה על ביטול הפעימה האחרונה של הפחתת המכסים בענף הטונה
ועדת הכספים קיבלה את המלצתו של ח"כ איתן ברושי והמליצה על ביטול הפעימה האחרונה של הפחתת המכסים בענף הטונה

 
משרד הכלכלה: המחירים של הטונה מושפעים ממחיר חומר הגלם הרבה יותר מאשר מהמכסים.

 
היום התקיים דיון המשך בוועדת הכספים על סכנת ייקור שימורי הטונה, ועורר אמוציות, בעיקר לאור הפרסום בנושא בעיתון גלובס. ח"כ איתן ברושי(המחנה הציוני) דחף לקיום הדיון מזה זמן מה. ברושי פתח את הדיון והודה ליו"ר הוועדה שנענה לקיימו לאחר הרבה זמן ואמר כי "מי שפתח את העיתונים הבוקר ראה שרוח רעה מנשבת מהאוצר לכיוון ייצור מקומי בחקלאות ובתעשייה. המהלך של הורדת המכסים לא הוכיח את עצמו ולא הוביל להורדת מחירים לצרכנים ומנגד פגע בתעשייה המקומית וגרם לסגירת מפעלים בפריפריה ופיטורי פועלים. צריך להישיר עיניים למפוטרים ולהסתכל במראה ולשאול האם זו מדינת ישראל שאליה אנו חותרים. יש לבטל צעד זה, להחזיר את המצב לקדמותו ולאפשר לאנשים להתפרנס מעבודתם – זו לא הפרנסה הגדולה ביותר במשק, אבל אין לה חלופה אחרת במקומות שהיא קיימת." ברושי הציע להמליץ לבטל באופן מידי את הפעימה האחרונה בהפחת המכס על הטונה בשיעור של שקל לק"ג כהמלצת משרד הכלכלה ועל היתר לדון בישיבה הבאה בנושא. "צריך לעשות ניתוח מציל חיים במקום ניתוח שלאחר המוות".

 
על פי נתונים של התאחדות התעשיינים בישראל מחיר הטונה בקופסה (160 ג') ירד בשיעור מתון של כ-2% לעומת מחירי מוצרי הדגים, הסרטנים ורכיכות המעובדים והמשומרים שנמכרים על ידי תעשיית המזון לרשתות השיווק ולחנויות המקומיות שצנחו מאז החלת הצו בכ-12%

 
נציג משרד הכלכלה בדיון אמר כי המחירים של הטונה מושפעים ממחיר חומר הגלם הרבה יותר מאשר מהמכסים. הירידה הסופית מושפעת יותר מהירידה במחיר של חומר הגלם מאשר מהורדת המכסים. המכס מורכב ממכס קבוע ומכס יחסי. יש להחזיר את המכס הקבוע.

 
נציגי תעשיית הטונה בישראל אמרו כי החזרת הפעימה האחרונה בלבד פירושה להשאיר את המפעלים גוססים. לדבריהם, הם הזהירו לפני ארבע שנים שהמהלך לא יוביל להורדה. "אותה טעות חוזרת פעם אחר פעם. המהלך נכשל. בהיעדר תחרותיות לא תעזור הורדת מכסים. אם המפעלים מרוויחים טוב ולא חולקים רווחים עם העובדים כדברי האוצר - מדוע נסגרים מפעלים? רק היבואנים מרוויחים מהורדת המכסים.

 
נציג האוצר בדיון אמר כי ייבוא והורדת מכסים מביאים תחרות. ונציג איגוד לשכות המסחר תמך בעמדתו.

 
גליה שגיא מהתאחדות התעשיינים: "לא ראינו את הדו"ח ואת הנתונים. הנתונים שיש ברשותנו מצביעים על ירידה זעומה במחירים".

 
יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני: "יש לעשות את האיזונים הנדרשים בין הורדת מחירים לצרכן לבין פגיעה בעובדים ובמפעלים. כרגע עושה רושם שאין הוזלה משמעותית ומנגד יש פגיעה קשה בתעשייה המקומית. עמדת חברי הכנסת בוועדה היא כי יש להחזיר את הגלגל אחורנית. ולהשיב את האיזון. מותר להודות בטעות, ולמצוא את האיזונים המתאימים. יש לתת עדיפות לתעשייה המקומית על פני הייבוא. עוד שבועיים נקיים דיון נוסף ואבקש ממשרדי האוצר והכלכלה לבצע בדיקה יסודית. הייתי מקבל את המלצת ברושי אל אין לנו סמכות לכך".

 
חברי ועדת הכספים קיבלו את הצעת ברושי להמליץ למשרד האוצר לבטל את הפעימה האחרונה ולדון תוך שבועיים בצעדים להמשך על בסיס נתונים בדוקים שנציגי האוצר יספקו.

 
ח"כ ברושי בתום הישיבה: "לאחר מאמץ שנמשך מספר חודשים, אני חש תחושת סיפוק מהסכמת חבריי לוועדה ומרוצה מהיכולת להשפיע מהאופוזיציה בנושאים שחשובים לתעשייה, לפריפריה ולכלל החברה והמשק. חייבים לשנות את הרוח שנושבת במשרדי הממשלה והאוצר ולחזור לכיוון ערכי, אנושי וחברתי יותר".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית