ח'כ איתן ברושי בוועידה הכלכלית של הקיבוצים והמושבים: "אם הממשלה הימנית קיצונית חושבת שצריך להתיישב בין הירדן לים אבל לחסל את כל מה שביניהם, אז צריך להיאבק בכך בכל כוחנו
ח"כ איתן ברושי בוועידה הכלכלית של הקיבוצים והמושבים: "אם הממשלה הימנית קיצונית חושבת שצריך להתיישב בין הירדן לים אבל לחסל את כל מה שביניהם, אז צריך להיאבק בכך בכל כוחנו".

 
ח"כ איתן כבל: "אני הייתי החומה הבצורה כנגד המתקפה המתוכננת נגד תנועת ההתיישבות. החקיקה שהגיעה לשולחנה של ועדת הכלכלה בראשותי הייתה חקיקה דרקונית בלי שום שיח של הידברות. יאיר סרוסי: הסימנים להאטה זה ירידה בהשקעות. מה שצומח במדינה זה הנדל"ן והצריכה האישית. כמעט בכל שאר הסקטורים אנו בירידה, לכן המטרה צריכה להיות עליה ברמת הצריכה לנפש והבאת יותר עובדים לסקטור האישי לייצור וטכנולוגיה. עודף החקיקה והמשפטיזציה זה סף הפחד לקבלת החלטות במדינה ובתעשייה. השר אורי אריאל: לא תעבור אף רפורמה לא בחוק ההסדרים ולא מחוצה לו שלא בשיתוף ובהסכמה עם נציגות החקלאים - התאחדות חקלאי ישראל.

 
חבר הכנסת איתן ברושי (המחנה הציוני) התבטא הבוקר במילים קשות כלפי ממשלת ישראל: "אם הממשלה הימנית קיצונית חושבת שצריך להתיישב בין הירדן לים אבל לחסל את כל מה שביניהם, אז צריך להיאבק בכך בכל כוחנו.... אנחנו בפתחה של תקופה אחרת. קו פרשת המים בין מציאות שהביאה את החקלאות לשיא לבין מציאות שיכולה להיות קשה. מעדיפים פה את היבואן על פני היצרן ואת הסוחר והמשווק על פני החקלאי".

 
הדברים נאמרו במהלך פאנל מקבלי החלטות שנערך במסגרת הועידה הכלכלית של הקיבוצים והמושבים בו השתתפו גם ניר מאיר, מזכיר התנועה הקיבוצית, מאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, דודו קוכמן מזכ"ל האיחוד החקלאי ויו"ר התנועה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, גאל גרינוולד. הועידה הכלכלית 2016 של המושבים והקיבוצים התקיימה היום בסימן של איחוד כוחות מושבים, קיבוצים, תעשייה, חדשנות וצמיחה. את הוועידה הנחה הפרשן הכלכלי של ערוץ 10 מתן חודורוב.

 
לפני הפאנל דיברו יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת ח"כ איתן כבל, שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל ויו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי.

 
יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל: "אני הייתי החומה הבצורה כנגד המתקפה המתוכננת נגד תנועת ההתיישבות. החקיקה שהגיעה לשולחנה של ועדת הכלכלה בראשותי הייתה חקיקה דרקונית בלי שום שיח של הידברות. בימים אלה אני יודע שהאוצר מתכנן סדרה ארוכה של רפורמות לא פשוטות עבור ההתיישבות ולנצל את העובדה שיש תקציב דו שנתי.

 
ההתיישבות היא העבר אך גם העתיד ועל כן אני פונה לשר החקלאות שייתן לחקלאים את התחושה שהוא בראש ובראשונה השר שלהם. החקלאים מוצאים עצמם במלחמות עולם ועל כן אני מצפה שהנושאים החשובים יובאו לשולחנה של ועדת הכלכלה ולא לוועדות אחרות כדי להבטיח את עתידה והצלחתה של תנועת ההתיישבות בישראל".

 
שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל: "לפני למעלה משנה , אמרתי על בימת הכנסת, שרפורמות שלא יתואמו עם משרד החקלאות או החקלאים לא יתקיימו. עד היום אף רפורמה מתוך החמש לא עברה. ואני אומר גם כאן לא תעבור אף רפורמה לא בחוק ההסדרים ולא מחוצה לו שלא בשיתוף ובהסכמה עם נציגות החקלאים- התאחדות חקלאי ישראל. זה גם מה שיקרה השנה. היות והאוצר למד מה היה שנה שעברה, אני מניח שלא יהיו התנגדויות".

 
לגבי טיעונו של ח"כ איתן כבל שאריאל אינו מייצג את החקלאים, אמר אריאל: "אני מייצג קודם כל את הערך שנקרא חקלאות. זהו ערך בפני עצמו וככה על מדינת ישראל להתייחס על זה".

 
על הכנסת פערי התיווך לפיקוח אמר אריאל: "קיימת אפשרות שיהיה פיקוח על החקלאות בסוגי פירות וירקות חלקיים וזאת כדי לתת לצרכנים לחיות בכבוד. הצו פורסם להערות לציבור ואנחנו נכנסים לדיון בוועדת המחירים של האוצר. אני מניח שתוך חודשיים נגיע למסקנות ושלקראת החגים זה יסתיים.

 
על המים אמר אריאל: "פנינו לאוצר שמחיר המים ירד מ- 2.6 ₪ לקוב ל- 1.5 ₪ לקוב. ז"א סבסוד שנתי של המדינה בכ- 300 מיליון ₪ לשנה".

 
יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי: "כלכלת ישראל מתקרבת לצומת שבו קצב הצמיחה הולך ויורד והצמיחה קרובה לאפס. המחלקה הכלכלית בבנק הורידה את תחזית הצמיחה מ-2.6% ל- 2.2%. הסימנים להאטה זה ירידה בהשקעות. מה שצומח במדינה זה הנדל"ן והצריכה האישית. כמעט בכל שאר הסקטורים אנו בירידה, לכן המטרה צריכה להיות עליה ברמת הצריכה לנפש והבאת יותר עובדים לסקטור האישי לייצור וטכנולוגיה. עודף החקיקה והמשפטיזציה זה סף הפחד לקבלת החלטות במדינה ובתעשייה.

 
מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "הכל מתחיל מהערכים. המדינה לא צריכה להסתכל על הכסף אלא על ערך שמירת החקלאות וגבולות המדינה. כבר הוכח כי החקלאות הישראלית לא יותר יקרה מכל חקלאות בכל מקום אחר בעולם. הבעיה מתחילה משרשרת המכירה ופערי התיווך. אי אפשר לבקש מהחקלאי לשלם ביוקר על מחירי מים, עובדים זרים וכו' ולבקש ממנו להוריד מחירים לצרכן. לנו יש את היכולת לגדל, להתפרנס וגם לדאוג לצרכן. אנחנו רוצים להתפרנס מהעבודה ולא מרנטות. אנחנו לא רוצים לשבת בבית. בגלל זה אנשים גרים בערבה, בגבול עזה או על גבול לבנון".

  
מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "במקום ללמוד מהטעויות של הרגולציה של החקלאים באירופה, יש מי שחושב שכדאי לאמץ את הרפורמה שנכשלה מעבר לים. זאת תפיסה לא נכונה ולא כדאי שננסה אותה. אנחנו כאן כדי לשמור על הערכים שלשמה קמה המדינה ושבשבילם הגיעו הורינו וסבינו ליישב את המדינה הזאת ולפתח אותה".

 
בהקשר הקליטה בקיבוצים אמר מאיר: "תפיסת העולם של מקבלי ההחלטות בעשור האחרון – קיבוץ מתחדש הוא ישוב קהילתי. זאת אקוסיומה שגויה. אנחנו לא רוצים לקלוט כמה שיותר אנשים, אנחנו רוצים חברים. אנחנו קואופרציה להתיישבות, לא יישוב קהילתי".

 
מזכ"ל האיחוד החקלאי: דודו קוכמן: "אתגרים מונחים לפתחם של החקלאים בעניין פרנסתם של החקלאים ורק בהתארגנות משותפת נוכל להבטיח פרנסה מכבדת ופיתוח של המרחב הכפרי כמרחב רב תפקודי. זה לא מובן מאליו שעל מדפי הסופר או הצרכנייה מונחים פירות וירקות ממיטב התוצרת הישראלית כל השנה ואחריותה של המדינה להבטיח שהדבר יימשך במחיר סביר לצרכן ובפרנסה מכבדת לעוסקים בעבודה היצרנית, החקלאים".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית