ח'כ איתן ברושי: דיון בוועדת העלייה והקליטה בנושא תכנית תל"מ המשלבת תעסוקה, לימודים ומגורים בקיבוצים לצעירים בני העדה האתיופית

היום (ג', 14/6) התקיים דיון בוועדת העלייה והקליטה בנושא תכנית תל"מ המשלבת תעסוקה, לימודים ומגורים בקיבוצים לצעירים בני העדה האתיופית. קיימת סכנת סגירה או צמצום של התכנית הפועלת משנת 1998 ומשותפת למשרד הקליטה, הכלכלה ולקיבוצים. החלטת הממשלה אומרת שטיפול משרד הקליטה יסייע לעולים עד 15 שנים מיום עלייתם, מה שמקשה על צעירים רבים.

 
בדיון השתתפו ד"ר גבי אסם, מנהלת אגף חינוך ומשימות בתנועה הקיבוצית, איציק שפרן מנהל התכנית כמה מבוגרי התכנית, נציגי משרדי הקליטה והכלכלה והח"כים איתן ברושי וחיים ילין.

 
גבי אסם ואיציק שפרן הציגו את התכנית והצלחותיה.

 
גבי אסם: התכנית הזו מאוד חשובה לתנועה הקיבוצית ואנו משקיעים בה המון מתוך ראייה של מקומה של התנועה בחברה. בכל זמן נתון יש 3000 אנשים הנמצאים בקיבוצים מטעם תכניות שונות כגון תל"מ, גרעיני צבר וחיילים בודדים. הייחוד של התכנית שהיא תפירה אישית לכל משתתף. יש גם מגורים, מסלול לימודים והשתלבות ותכנית אישית. לא ברור לי מדוע מישהו החליט לקחת לאחור את התכנית או לבטל אותה. לא צריך רק לשמור על התכנית אלא להגדיר אותה. למעלה מששים קיבוצים משתתפים בתכנית. אנחנו מבקשים שמהדיון היום נצא בקריאה להרחבת התכנית.

 
איציק שפרן: התכנית נוצרה בשיתוף פעולה מצויין עם האגף ליוצאי אתיופיה במשרד העלייה והקליטה ומהווה הזדמנות להעצמה אישית. למעלה מ-1200 איש ואישה סיימו את התכנית ומהווים שגרירים שלה. רבים מהם נשארו בקיבוצים לשנה-שנתיים אחרי התכנית וכמה עשרת נקלטו כחברים בקיבוצים. אנחנו מבקשים לתת אופק לתכנית ולתת מענה לצרכים ההולכים וגדלים של התכנית. קיימים רבים שמחכים לשיבוץ, ואי הגדלת התכנית פירושה צמצום או סגירה.

 
אשר סלמסה, בוגר התכנית: אני בוגר התכנית מאוגוסט 2013 למשך שנתיים. בקיבוץ גבעת חיים מאוחד. התכנית תרמה לי המון לחיים ולעצמאות האישית ונתנה לי הזדמנות להכיר את החיים בקיבוץ ואורח החיים בו. בקיבוץ הרגשתי שאני מתפתח ומקבל דברים שלא היו לי ביומיום. עשיתי בקיבוץ עבודה מועדפת ורישיון נהיגה למשאית והייתה לי את האפשרות והשקט לחשוב על העתיד שלי מה שלא היה לי בבית. אני אומר בכל מקום בגאווה שאני בוגר תל"מ ואני חושש לבני הנוער שלנו אם התכנית תסגר. היום אני מדריך נוער בקיבוץ עין השופט.

 
ח"כ איתן ברושי: יש להודות ולשבח את התנועה הקיבוצית על המפעל הזה שנמשך כבר הרבה שנים. התנועה הקיבוצית הייתה אחד המקומות שבהם קלטו את העולים מאתיופיה כאשר הגיעה לארץ והייתה חלק מאותה תחושת ההתעלות שהייתה כאשר הגיעו ראשוני העולים מאתיופיה. המפעל הזה חשוב לנו בתנועה הקיבוצית ואנו גאים בו. היתרון שלנו הוא בפיזור של הקיבוצים על פני כל הארץ ואין נכס גדול לפרויקטים מסוג זה כמו התנועה הקיבוצית. זו דוגמא לאיך הבירוקרטיה הורסת פרויקטים טובים וחשובים. זה לא מעניין את יוצאי אתיופיה איזה משרד ידאג וייתן תקציבים, אלא שהתכנית תל"מ תמשך. אם צריך ניתן להחריג את התכנית מיתר התכניות במשרד הקליטה, או שמשרד הכלכלה יתקצב ומשרד הקליטה יהיה קבלן הביצוע. לא מתפקידה של התנועה הקיבוצית לבחזר אחרי הכסף אצל כל משרדי הממשלה. אם יצמצמו עכשיו את התכנית לא יהיה אחר כך לאן לחזור. אני נאמן לתכנית ומחויב לעליה של עולי אתיופיה שאני מאמין בה.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית