ניוזלטר של ח'כ עמר בר לב: כמה מילים ממני אליכן ואליכם


"תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר" - כשליברמן שר הביטחון ובנט מחזיק את הציבור כבן ערובה תמורת שיעורי עזר לקבינט. אני בכל זאת אופטימי

 
חברות וחברים,

 
מושב הקיץ של הכנסת התחיל, וכפי שכולכם יודעים, בסערה גדולה. בנוגע למגעים לממשלת אחדות -  אם אין כוונה ברורה של נתניהו למימוש החזון הציוני - כלומר, היפרדות מהפלסטינים והבטחת מדינת ישראל בטוחה, דמוקרטית ובעלת רוב יהודי מובהק, אין עניין להיות לו לעלה תאנה. אבל הרי העניין היה פרדוקסלי מלכתחילה - ובמבחן התוצאה הוא העדיף את ליברמן לחיזוק הקואליציה שלו מאשר ליזום מהלך מדיני אמיתי משנה פני מציאות. על כן, נמשיך לעבוד קשה, עד שניבחר להוביל את מדינת ישראל, וגם אז העבודה הקשה תמשך.

 
רבים מכם ודאי חוששים ממינויו של ליברמן לשר ביטחון, בטח אחרי יעלון. יעלון, שעל אף שבנושאים ביטחוניים חלקתי עליו לא פעם, היה בתקופה האחרונה מגדלור בחשכת השלטון ושומר הסף האחרון של צה"ל ומערכת הביטחון. שומר מפני מי? מפני פוליטיקאים ימניים שהשתלחו בצה"ל, מליברמן דרך בנט ועד לרגב. אינני יודע אם ליברמן יהיה שר ביטחון טוב או לא אך אני יודע שליברמן הוא אדם מסוכן, לא מהסיבה שהיה רב"ט או סמל, כי אם מפני שיצא כנגד צה"ל, כנגד ערכי המוסר שלאורם הוא פועל ובנוסף לכל אלו, יש סביבו הילה רבת שנים של חוסר יושרה. במדינת ישראל רבת המכשולים והשסעים - תתפלאו או לאו, אך אני עודני מאמין כי יושרה היא התכונה החשובה ביותר למנהיג.

 
ובינתיים בממשלת הימין-ימין, מתחרים השרים מי מושך תשומת לב רבה יותר בגין נושאים לא עניינים. כרגע זה שעושה את מאמציו הכבירים ביותר להוביל במרוץ הוא השר בנט, זה שדרש בשבוע שעבר מנתניהו "להכשיר" את שרי הקבינט לתפקידם. הדבר נשמע לי מגוחך ומעט מטריד. מדוע שישב בקבינט המדיני-ביטחוני שר שלא ראוי לכך? האם בדבריו של בנט רמיזה על כך שתפקידים ניתנים בממשלה לאו דווקא לראויים להם ביותר? כפי שוודאי עודכנתם מהתקשורת, המשבר בין שני ה"ספיניורים" נגמר כלא היה ובני הערובה לגחמות הפוליטיקאים האלו, הם כתמיד, אזרחי מדינת ישראל.

 
ובצד השני של מליאת הכנסת אני מקדם מספר הצעות חוק - ביניהן הצעת חוק למתן תוספת תקצוב למפלגות בהן מתקיים פרימרייז, זאת על מנת לחזק את המנגנונים הדמוקרטיים במערכת הפוליטית. הצעת חוק להגברת התמיכה שמספקת המדינה ליתומי צה"ל, הצעת חוק המגנה על מאושפזים בבתי חולים מפני "מאעכרים", שמנצלים את מצבם הרגיש של חולים כדי למכור מוצרים ושירותים שונים. כמו כן, חברת הכנסת מיכל בירן ואני ממשיכים להילחם עבור הפנסיות שלכם ומתכננים במושב זה לקיים יום מיוחד בעניין. מטרתנו בשדולה לפנסיה הוגנת היא כפולה – להציף את הנושא למודעות ולהבטיח חיים בכבוד ליוצאים לגמלאות. אני ממשיך בפעילות השוטפת כיו"ר השדולה למען הדיור הציבורי ובמסגרת היותי יו"ר השדולה לעוטף ישראל - קו העימות אני מקדם הצעת חוק שלפיה יוענק מענק לבניית מרחב מוגן דירתי ביישובים סמוכים לגבול, לבניינים שנבנו לפני שנת 1992.

 
אני ממשיך לגנות כל גילוי של גזענות, הסתה ואפליה בחברה הישראלית, כנגד כל קבוצה, מגזר ועדה. בשבוע הראשון של כנס הקיץ שלחתי מכתב למפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, בעניין המעצר האלים של מייסם אבו אלקיען, צעיר בדואי מחורה שבנגב, העובד בתל אביב. ציינתי בפני המפכ"ל שאני מוקיר את עבודת המשטרה ועל כן מצפה ממנה לשמור על רף ערכי ומוסרי גבוה. שוטרי משטרת ישראל צריכים להוות דוגמא בשמירה על שלטון החוק והענקת יחס שוויוני לכל אזרח.

 
אסיים כהרגלי בציטוט, המשפט האחרון מנאומו של אלי ויזל שנשא בבית הלבן ב-1992:
"יחדיו אנו הולכים לעבר האלף החדש, נישאים על כנפי פחד עמוק ותקווה יוצאת מגדר הרגיל".

 
אז אמנם לא אלף, כי אם "רק" מושב קיץ בכנסת, אך התקווה והאופטימיות הן אלו שמחזקות את ידי במאבק על מימוש החזון הציוני.

 
אני מודה לכם ולכן על תמיכתם ותמיכתכן בי ומבטיח להמשיך ולהיאבק.

 
עמר


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית