ח'כ איתן ברושי: ניוזלטר יוני 2016

 

05/06/16

 כ"ח באייר תשע"ו

חברים וחברות שלום,

 

מושב הקיץ של הכנסת נפתח ואנחנו ממשיכים במרץ את העבודה הפרלמנטרית. גם בפגרת הפסח המשכתי לחרוש את הארץ לאורכה ולרוחבה והשתדלתי להגיע, להקשיב, להתרשם ולעזור לאנשים ויישובים ורשויות מכל המגזרים. אני שמח לעדכן אתכם בניוזלטר זה על חלק מפעילותי בפגרה ומאז פתיחת המושב.

מוזמנים לעקוב אחריי בדף הפייסבוק שליביוטיוב ולפנות אליי בכל נושא eitanbr@knesset.gov.il

 

לפני הכל, אני חש צורך להתייחס לנושא הבוער מהשבועות האחרונים בו השמעתי בעקביות את דעתי ולהסביר.

 

בחינת האפשרות של כניסה לממשלה

יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג עשה מאמץ עליון לבחון אפשרות להצטרף לממשלה, מתוך דאגה עמוקה למדינה. עמדתי ואני עדיין עומד לצדו במהלך זה. ראש הממשלה היה צריך לבחור בין המחנה הציוני ודרך השלום לבין הימין הקיצוני. למרבה הצער ראש הממשלה בחר באופציה השנייה. מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים חשובים והכרעות גורליות. אנחנו מחויבים להמשיך לשמור ממשיכים לשמור על המדינה מתוך כסאות האופוזיציה ועושים את הכל על מנת להוות אלטרנטיבה ראויה שתזכה לאמון הציבור ותדע להוביל את המדינה למקומות טובים יותר. יחד עם זאת, אנו עדים גם לקולות החדשים אשר נשמעים מכיוונו של ראש הממשלה ושר הביטחון שציין ש"שלמות העם חשובה משלמות הארץ" ועלינו להיות ערים גם לכך. אין לנו זמן לדחות את הפתרון המדיני. מוזמנים להאזין לדברים שאמרתי בנושא לאריה גולן ברשת ב', לצפות בדברים שנשאתי בכנסת בדיון על השבעתו של ליברמן, ובמאמר שכתבתי ופורסם בעיתון הארץ.

 

"איני סבור שעלינו לזחול לממשלה ללא תנאי ועם דגל לבן באמתחתנו, אך אנו מחויבים לציבור שבחר אותנו, וגם למדינת ישראל כולה, לומר מתי כן ועבור מה כן..... כך מצופה מהרצוג שינהג – זוהי זכותו וחובתו לנהל את הדיאלוג עם ראש הממשלה ולבדוק את האפשרויות.....בשלב זה יש לתת להרצוג את הגיבוי הנדרש לבדיקה, ואם תתקבל הצעה ראויה היא תובא לאישורה של ועידת המפלגה. את עמדתי הסופית אני אקבע רק לאחר שתובא ההצעה. ואם לא, נישאר אופוזיציה לוחמת."

בכל מקרה, ובכל תנאי אנחנו מחויבים לפתרון של שתי מדינות לשני עמים ולשמירת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

התיישבות, חקלאות, תעשייה ופריפריה:

ים המלח - במהלך התקופה שחלפה, סיירתי באזור ים המלח ונפגשתי עם אריה כהן, ראש מועצת מגילות השוכנת בצפון ים המלח. שוחחנו על מגוון נושאים המעסיקים את תושבי האזור, ובראשם חינוך, צמיחה דמוגרפית ואתגרי התעסוקה. הדגשתי פעם נוספת את מחויבותי כלפי התושבים ויישובי האזור. בעקבות תופעת הבולענים, נסגרים חופים רבים ותשתיות לוקות בחסר. עלינו לטפל ולתת מענה לסוגיה ביחד עם משרדי הממשלה השונים. ביקשתי לקיים דיון מעקב בוועדת הפנים והגנת הסביבה. סיירתי במפעלי ים המלח וניצלתי את ההזדמנות כדי לקיים שיחה יחד עם דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר וחברים רבים מהאזור כולו.

 

ותמ"ל - לשמחתי, הצלחנו לשנות לפחות את חלקו של הותמ"ל (חוק התכנון והבנייה) שרוצה לקחת את הריאה הירוקה האחרונה במרכז הארץ תוך פגיעה בזכויות החקלאים ובישובים כפריים. חוק זה מבטא את כישלון הממשלה בתמ"א 35 ובפיזור האוכלוסייה. יש פתרונות וחלופות בנייה אחרות מלבד להפקיע אדמה מעובדת של חקלאים אשר משרתים אינטרס מדיני. החוק הזה מלווה אותנו עוד מהממשלה הקודמת ואנו נמשיך להילחם בו ולעמוד לצד החקלאים והיישובים. דיברתי על כך בתכנית סודות הנדל"ן בערוץ 10.

 

המשבר בחקלאות מחריף - במקום לעודד את החקלאות ולסייע לחקלאים, ולתכנן יעדים ארוכי טווח שיסדירו את השוק ולא יפגעו בגידולים המקומיים, הממשלה מגדילה את הייבוא הפרוע ופוגעת בייצור המקומי. אני מתכוון להמשיך לבנות חומת מגן חוצת מפלגות שתיתן גב לחקלאים ותמשיך לתמוך בערכים שעליהם קמה המדינה וחשובים גם כיום לא פחות. בשבועות האחרונים אני נפגש עם חקלאים, יישובים וארגונים על מנת לעמוד על המצב מקרוב. לדברים שאמרתי למיקי מירו ברשת ב', ולצפות בדברים שנשאתי בנושא במליאת הכנסת. בימים אלו אנו נערכים להתמודדות עם תקציב  2017/18 וגזרותיו.

 

רמת הגולן - הגעתי לסיור בגולן כדי לעמוד מקרוב על ההתפתחויות בתחומי הקליטה, הביטחון, תעסוקה, חקלאות וחינוך. ביחד עם ההנהגה האזורית, סיירתי ביישובים ופגשתי משפחות חדשות שנקלטו במושב מיצר, וכמו כן שמעתי סקירה על התפיסה הפדגוגית הייחודית בבית ספר מצפה גולן בבני יהודה ועל תכנית הקליטה לנחלות חקלאיות ביישובי הגולן. למפלגת העבודה קיים קשר היסטורי, עמוק וישיר להתיישבות בגולן עוד מראשיתה. אני שמח על הצמיחה ועל האזרחים הרבים שרוצים לבנות את ביתם ברמת הגולן, אך הצלחת ההתיישבות ברמה תלויה בממשלה ובמדיניותה.

 

תעשייה - כחלק מפעילותי כיו"ר השדולה לקידום התעשייה בישראל שמחתי להשתתף בהשקת המפעל החדש של Teknion בכרמיאל. אני שמח ומברך על כל מפעל חדש אשר מוקם בכלל, ובפריפריה בפרט, ומהווה את הצעד הראשון בפיזור האוכלוסייה בכל רחבי הארץ. חשוב שנזכור שהגענו לכאן כדי להיות עם שחוזר לעבד את אדמתו ומתפרנס מעבודתו. זה היה החזון של אבותינו. הישגי התעשייה שלנו נשענים על חזון המייסדים והחלטות שקיבלו ממשלות קודמות. הממשלה הנוכחית צריכה להחליט במי היא מצדדת - באלו שמייצרים ומספקים עבודה לאזרחים ומאפשרים לנו עצמאות או באלו שמייבאים סחורה מבחוץ. לא יהיה פיזור אוכלוסייה וחיזוק הנגב והגליל בלי יצירת מקומות עבודה חדשים המספקים שכר שהולם את המאה ה-21. צפו בנאומי מהאירוע.

 

העיר אילת -  השתתפתי בישיבתה של ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא אתגריה הייחודים של העיר אילת. חלק ניכר מהדיון הוקדש לנושא פינוי שדה דב. בהמשך הוקדש לנושא דיון מיוחד בוועדה לביקורת המדינה. התכנון הוא לפנות את שדה התעופה האזרחי במאי 2017, ואת השדה הצבאי בינואר 2019, לטובת שימוש בקרקע לפרויקטים נדל"ניים. בשני הדיונים טענתי את מה שאני אומר בעקביות בנושא - אין לנתק את אילת, הערבה, הגליל העליון והגולן משאר המדינה ויש לשמר את פעילותו של שדה דב. סדר העדיפויות השתבש והממשלה מעדיפה את פיתוח הנדל"ן בתל אביב על פני דאגה לנגב ולגליל. מוזמנים לקרוא עוד בפוסט שפרסמתי בפייסבוק בנושא.

 

פעילות פרלמנטרית

 

חינוך:

בשבוע שעבר התקיימה ישיבה של ועדת החינוך, התרבות והספורט, בה אני חבר, אשר הוקדשה לענייני החינוך הבלתי פורמלי בהשתתפות גורמים בכירים רבים מתחום החינוך הבלתי פורמלי ובמעמד שר החינוך נפתלי בנט ומנכ"לית המשרד מיכל כהן. בישיבה הדגשתי את חשיבות פעילות החינוך הבלתי הפורמלי המתקיימת בכל הארץ ובירכתי את השר והמנכ"לית על כך שהם מקדמים את הנושא. בנוסף, הודעתי על כוונתי להביא להשלמת המהלך של קידום נושא העבודה המועדפת בתחום החינוך, במקום העבודה המועדפת בתחנות הדלק. עוד ביקשתי את עזרתו של השר בקידומו של שבוע "אהבת הארץ וידיעתה, מורשת, גדנ"ע והתנדבות בחקלאות ובהתיישבות" אשר יועבר לכלל תלמידי כיתות י' או י"א מכל הארץ בשיתוף ועיגון משאבים משרד הביטחון, האוצר והגדנ"ע. השר בנט הודיע לאחר מכן שהוא תומך ביוזמות שלי ומברך עליהם והבטיח את סיועו במימושן והוצאתן לפועל. הובטח שהתערבותם של השר והמנכ"לית תהיה כבר בימים הקרובים. אני מקווה לקדם את שתי היוזמות ביחד עם הצעת חוק חינוך ממלכתי-התיישבותי כבר במושב הקרוב. הכוונה היא לעגן את זרם החינוך ההתיישבותי בחוק החינוך הממלכתי ובכך יובטח המשך קיומם של מוסדות החינוך ההתיישבותי, המהווים את אחד מכורי ההיתוך החשובים בחברה הישראלית וזהו תנאי הכרחי להמשך קיומה ועתידה של ההתיישבות. צפו בדברים שאמרתי בנושא.

 

צרכנות וחברה:

 ההצבעה על חוק הדואר שאותו אני מקדם, נדחתה למועד מאוחר יותר בתיאום עם השר לוין הממונה על הקשר בן הממשלה לכנסת. על החוק חתומים 31 ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה.  על פי הצעת החוק, הדואר יהיה מחויב למסור תוך שבעה ימי עסקים מרגע הגעת דבר הדואר אל תיבת האיסוף/בדיקת מכס (למשל הזמנת מוצרים באינטרנט). לכל אזרח יתאפשר להגיש תלונה בעניין עיכוב בנושא באתר האינטרנט של הדואר. הדואר יחויב תוך ארבעה ימי עבודה מיום הגשת הבקשה לבדוק את התלונה. במידה והתלונה מוצדקת הדואר יפצה את האזרח בסכום הגבוה פי ארבעה מהמחיר שהדואר גבה עבור שליחת החבילה. הדואר מהווה כלי חשוב בחיבור בין המרכז והפריפריה וחשוב שיהיה ניתן לפקח ולבקר את תהליכי ההתייעלות שהוא עובר וצפוי לעבור. מוזמנים לקרוא על הנושא בכתבה שפורסמה בעיתון גלובס. ובעיתון ישראל היום.

 

ג'סְּר אֶ-זַּרְקָא היא מועצה מקומית שנוסדה לפני כ-55 שנה ושוכנת צפונית לקיסריה. המדד הסוציו האקונומי של ג'סְּר אֶ-זַּרְקָא הוא 1 מתוך 10. הנמוך ביותר, למרות הפוטנציאל הענק הטמון בה. שוחחתי עם ראש המועצה מורד עמאש ושמעתי על הנעשה בשטח. שוחחנו על החינוך כמרכיב המרכזי להצלחה, על פיתוח התיירות והתשתיות ביישוב. כמו כן, על אתגרי התעסוקה ככלל, ועל תעסוקת הנשים בפרט. חסרים כיתות וגנים, חסרים מרכזי העשרה לילדים ובני הנוער בשעות הפנאי. נחוץ טיפול נקודתי על מנת לשפר את תשתיות החינוך הקיימות. השבוע שאלתי את שר החינוך בנט בנושא. ראו את שאלתי ואת תשובת השר.

 

בחודש האחרון ציינו מספר מועדים ביניהם יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות. הנחתי זר כנציג הכנסת בטקס הזיכרון לחללי המגזר הבדואי באנדרטת הלוחם הבדואי שבצומת המוביל. מועדים אלו מזכירים לנו שחיינו כאן אינם מובנים מאליהם וכי עלינו להשקיע כל טיפת מאמץ על מנת להמשיך ולנסות לבנות פה מדינה מתוקנת ובטוחה עם גבולות קבועים וברורים שתהווה בית חם לכל תושביה ולכל יהודי אשר יחפוץ.

השתתפתי בטקס ההתייחדות השנתי עם נופלי התנועה הקיבוצית, באתר ההנצחה לחללי התנועה הקיבוצית ביער הקיבוצים שליד משמר העמק. התנועה הקיבוצית תרמה רבות להקמתה וכינונה של מדינת ישראל עד ליום זה, ובכלל זה גם בתחום הביטחוני. באנדרטה מונצחים 3065 חללי צה"ל בני התנועה הקיבוצית מתוך 23,447 הנופלים במערכות ישראל ובפעולות האיבה - הרבה יותר מחלקנו היחסי באוכלוסייה. התנועה הקיבוצית תמיד לקחה מרכזי בהגנת הארץ ובשמירה על גבולותיה, ותמשיך להיות גורם משמעותי ומרכזי בביטחון המדינה, בהתיישבות ובתחומים חשובים נוספים.

 

בתקופה הקרובה

הדבר המרכזי בו נעסוק בתקופה הקרובה הוא הדיונים לקראת אישור התקציב הקרוב לשנת 2017/18 והמאבק לשיפורו כך שיהיה חברתי יותר ומיטיב לאזרחים, לפריפריה להתיישבות ולחקלאות. יש לעשות הכל כדי שהסיעה תפעל בשיתוף פעולה, באחדות ובנחישות בשביל למנוע את גזירות הממשלה הרעות, עד להחלפתה.

 

בימים הקרובים נציין חג השבועות. החג מציין את סיום ספירת העומר, מתן תורה, עבודת האדמה וחיבור של האדם והאדמה. זוהי הזדמנות לברך ולהודות לכל אלו שמעבדים את אדמתנו ועוסקים בתעשייה ובייצור עבור כולנו. יש שמנצלים את החג כדי לעשות את תיקון ליל השבועות. אני מאחל לכולם חג שמח ושנזכה לעשות תיקון במדינה בכל מה שדרוש.

שלכם,

איתן ברושי

 

הלשכה והצוות עומדים לרשותכם בכל עת, ואשמח לכל פנייה

טלפון בכנסת:    02-6408104

טלפון נוסף:       02-6408106

דואר אלקטרוני:  eitanbr@knesset.gov.il

דניאל - 0545611293

בני -  0525224334

רועי - 0542620611

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית