ח"כ איתן ברושי: לא אתן ליוסי יונה לגרור את המפלגה לפגיעה בהתיישבות ולחיסולה

ביום ראשון (29/05) עולה לוועדת שרים לחקיקה הצעת חוק לביטול ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים בנגב ובגליל אותה יזם ח"כ יוסי יונה ועליה חתומים חברים נוספים מהמחנה הציוני.

 

ח"כ איתן ברושי ביחד עם גורמים נוספים בהנהגת הקיבוצים והמושבים, פנו ליצחק הרצוג ולמירב מיכאלי על מנת להוריד מסדר היום, לפחות בכל הקשור למחנה הציוני, את הצעת החוק. בין היתר פנו בנושא לחברי הכנסת של הסיעה, דודו קוכמן מזכ"ל כפרי האיחוד החקלאי, ניר מאיר מזכ"ל התנועה הקיבוצית וסיגל מורן ראשת המועצה האזורית בני שמעון, במטרה למחות על כך שעולה הצעה כזו מכיוונה של הסיעה מבלי שנועצים בהם. בעקבות הפניות של ברושי וראשי ההתיישבות אמרו חלק מחברי הכנסת שחתומים על הצ"ח זו שהם לא הבינו במה מדובר וימשכו את חתימתם.

 
איתן ברושי: "לא אאפשר ליוסי יונה ולחברים אחרים לגרום לכך שסיעת המחנה הציוני תוביל לחקיקה שמטרתה היא פגיעה בהתיישבות. כנציג ההתיישבות במפלגה ובכנסת, אני אחראי על כך שהקשר ההיסטורי והליכה יד ביד של מפלגת העבודה וההתיישבות תימשך. רק בבחירות האחרונות קיבלה המפלגה יותר מארבעה מנדטים מאנשי ההתיישבות - מצפון ועד דרום. אני וראשי ההתיישבות דאגנו לכך שההצעה תיפול מחר בעזרת גורמים בקואליציה. חבל שאנו זקוקים לעזרת הקואליציה בשביל לבלום יוזמות הפוגעות בהתיישבות אשר מגיעות דווקא מתוך הסיעה. אין מדובר פה בגזענות או ברצון למנוע ממגזרים ספיציפיים להשתלב בהתיישבות, הן הקיבוצים והן המושלבים הם בעלי זהות מגוונת, אך יש להבין שהחיים בקיבוץ, במושב ובהרחבות הקהילתיות לא מתאימים לכל אחד. עושה רושם שח"כ יונה לא ערך בדיקה לאחרונה באשר להרכב האוכלוסייה בהתיישבות".

 
גם התנועה הקיבוצית, הקיבוץ הדתי ותנועת המושבים יפנו לשרים לא לאשר את ההצעה אם תגיע לממשלה.

 
"לדעתי, היכולת להיות שותפים בקביעת דמותו של היישוב רק תעודד את מגמת ההצטרפות, ותגביר את הבנייה באותם יישובים ולא להיפך. אנשים מחפשים היום להיות חלק מקהילה וכל קהילה יש את הדרישות והתנאים שלה", הוסיף ברושי. "כלל, אני סבור שהצעות חוק שנויות במחלוקת יש להביא לדיון בסיעה קודם לכך שהן עולות להצבעה בוועדת השרים לענייני לחקיקה או בכנסת. כך צריכה להתנהל מפלגה דמוקרטית".

 
מסביבתם של אנשי ההתיישבות עולה טענה שמדובר בצביעות של יוסי יונה. "מדובר באדם שגר בתל אביב מזה זמן רב וגם כאשר לימד באוניברסיטת בן גוריון לא שעה לקריאת של הנשיאה פרופ' כרמי לאנשי הסגל הקבוע לעבור להתגורר בנגב ונשאר בתל אביב. האם יוסי יונה עשה לאחרונה בדיקה לגבי הרכב האוכלוסייה במושבים, בקיבוצים וביישובים הקהילתיים? אנשי ההתיישבות בכנסת דואגים ליישובים מכל האזורים בארץ וללא הבדלי מוצא, גזע ומין. למי יוסי יונה דואג? מאז שהקים שדולה לצדק חלוקתי הוא לא עשה כלום בנושא. מוטב שבמפלגה ציונית ושורשית שהוקמה על ידי ההתיישבות לא יהויו חברים כאלו אשר לא מזדהים עם אחרים אלה.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית