ח'כ חיליק בר: זיכרון ועצמאות 2016
hilik cover pic new new.jpg


זיכרון ועצמאות 2016: פעילות הסברתית ומדינית חובקת עולם. ארה״ב, אירופה, ישראל: מסבירים את ישראל, מקדמים היפרדות לשתי מדינות, נאבקים ב- BDS !


חברות וחברים יקרים, שותפיי לדרך,


דווקא לקראת יום העצמאות, החלטתי להקדיש את מעט הזמן הפנוי שמאפשרת פגרת הכנסת, לשלוש משימות חשובות וחיוניות לעצמאותנו במישור הבינלאומי: הסברה ישראלית בעולם, קידום ההיפרדות לשתי מדינות ומאבק בארגון החרם ההרסני BDS. אז מיד לאחר ששמחתי לגלות כי דורגתי כח״כ השני החברתי והפעיל ביותר בכנסת ה-20, ובין ההכנות הקדחתניות למושב הכנסת הבא, שינסתי מותניים ויצאתי לביצוע המשימות הללו.

פעילותי החלה כאשר בפעם השנייה זכיתי לנאום בפני סנאט ובית נבחרים של מדינה אמריקאית חשובה. שמחתי לקבל מכתב מנשיאת הסנאט של מדינת אלבאמה בארה״ב, בו היא בישרה לי כי היא מזמנת ישיבה מיוחדת ומשותפת של בית הנבחרים ושל הסנאט של אלבאמה לקראת נאום שלי בפני שני בתים הנבחריםכמובן שנעניתי בחיוב, והיה לי הכבוד לשאת שם נאום בן חצי שעה, המפרט שת"פ אפשרי בין המדינות, את האתגרים העומדים בפני ישראל ואת דרכי ההתמודדות עם איומים אלו, זאת לצד חתירה תמידית (במידת האפשר) להסדרים מדיניים ולשלום. אני מודה, התרגשתי מאוד כאשר בתום נאומי שם עמדו חברי שני בתי הנבחרים למחוא כפיים משך דקה ארוכה, כפי שתראו בתמונות מטה:

111 kolaz
hilik alabama.jpg

 

מדינת אלבאמה היא לא עוד מדינה בארה״ב. מעבר לחשיבות שיש לה כמדינה מובילה בדרום, הרי שבהקשר ההיסטורי, אלבמה הייתה המדינה האמריקאית הראשונה אשר כבר בשנת 1943, בעיצומה של השואה ומלחמת העולם השנייה, קיבלה החלטה רשמית בבית הנבחרים שלה להכיר בצורך לכונן מדינה לעם היהודי בארץ ישראל. לקריאת ההחלטה ההיסטורית הזו משנת 1943 לחצו כאן


התרגשתי לא פחות כאשר לאחר נאומי שם העניקה לי נשיאת הסנאט קיי אייבי (Senate President Kay Ivey) העתק חרוט של אותה החלטה היסטורית כפי שתראו בתמונה מטה:


111 pic key alabama.jpg 


הדובדבן שבקצפת לקראת ביקורי שם היה החלטה של הסנאט לתמוך בחקיקת אנטי BDS אשר פוסלת כל מגע של מדינת אלבאמה עם גורם עסקי המחרים את ישראל או המעורב עם ארגון ה BDS. הצבעה זו טרם נאומי שם הייתה המתנה הטובה ביותר שיכלתי לקבל לקראת ביקורי באלבאמה, וחקיקה זו הובלה על ידי הסנאטור ארתור אור (Senator Arthur Orr). יותר מאוחר, במהלך ערב גאלה למען ישראל, הענקתי לסנאטור אור את "אות המנהיגות" על פעולתו זו. בתמונה מטה אני מציג את סנאטור אור (עומד לצידי) טרם הענקת הפרס.


111 senator orr.jpg


הייתה לי גם הזכות להיות הנואם המרכזי בערב גאלה עוצמתי וחשוב למען ישראל, ובעיקר בימים של טרור, מערכה צפויה בדרום ואיומים ביטחוניים אחרים. היה זה אירוע מוצלח מאוד, בו נטלו חלק מאות משפיענים מאזור זה בארה"ב. אני מבקש בהזדמנות זו גם להודות מכל לב לאיקי אלנר מנכ"ל המכון למנהיגות עתיד, ולצוות המכון, על חלקם בארגון המסע החשוב ועל תרומתם הרבה כל כך לפיתוח מנהיגות צעירה בישראל, מתוך מושבם בעיר שדרות. לחצו על התמונה מטה כדי לצפות בוידאו בנאומי בערב החשוב (ותודה לגל רייך המוכשר על התרגום לעברית).


111 pic speech gala 1.jpgבהמשך הביקור נפגשתי לשיחה ארוכה גם עם יו״ר בית הנבחרים של אלבמה מייק האבארד (Speaker Mike Hubbard) אשר הבטיח לי כי החקיקה נגד החרם שעברה בסנאט תעבור בשבועות הקרובים גם בבית הנבחרים. אני שמח לבשר לכם שבהמשך להבטחתו זו, קיבלתי לפני ימים אחדים מכתב עדכון מיו״ר בית הנבחרים כי החקיקה עברה ונכנסה לתוקף. הישג חשוב! בתמונה עם יו"ר בית הנבחרים מייק האבארד:


11111 pic cahir
alabama.jpg 


טרם הגעתי לאלבמה ביקרתי גם באטלנטה בירת ג׳ורג׳יה השכנה לאלבאמה, בה ערכתי מספר פגישות על מנת לחזק את הקשרים בינם לבין מדינת ישראל ובין אטלנטה לירושלים ותל אביב. החשובה בפגישות הייתה עם סגן מושל מדינת ג׳ורג׳יה קייסי קייגל (Lt. Governor Casey Cagel) יחד, סגן המושל ואני, קבענו להקים כוח משימה משותף מיוחד אשר בראשו נעמוד שנינו, ואשר יפתח תכניות לשיתוף פעולה ויקדם תכניות מנהיגות בין אטלנטה-ג׳ורג׳יה למדינת ישראל, זאת בשיתוף עם המכון למנהיגות עתיד בראשות איקי אלנר. בתמונה מטה, עם סגן המושל קייגל:


11111 pic lt gov.jpg 


ומארה״ב לזירה האירופאית. בישראל טועים שמזניחים את הזירה האירופאית ומוותרים עליה. זו איוולת חמורה, שכן למרות הדימוי, לישראל יש ידידים רבים בפרלמנטים של המדינות השונות המרכיבות אותה. היה לי הכבוד להיות מוזמן כנואם המרכזי באירוע ענק של ה European Alliance for Israel "הברית האירופאית למען ישראל", אותה כינו בתקשורת "האייפק (AIPAC) של אירופה". זה היה כנס חשוב שכלל מאות חברי פרלמנט ומשפיענים מכל אירופה, המבקשים להבין את ישראל יותר ולתמוך בה. נשאתי שם נאום בן כמעט שעה.


כמו באלבמה, התרגשתי גם כאן, כאשר הנוכחים עמדו דקות ארוכות למחוא כפיים בתום נאומי, וזה בדיוק בשל עובדתם היותם קהל אוהד ברובו, שגם אם יש לו שאלות או ציפיות מישראל, הרי שהוא מבקש להבין זאת מתוך רצון לתמוך בישראל ולהבטיח לה עתיד טוב ובטוח יותר. הנה תמונה מנאומי שם.


111 kolaz hilik eai.jpg 

נאומי הארוך מול הפורום, נגע ברבות מסוגיות הליבה של ביטחון ישראל, מערך החוץ שלה והמדיניות שלה, כמו גם שעניתי על שאלות והסברתי את הצורך והחובה להיפרד אחת ותמיד מהפלשתינים לשתי מדינות. לצפייה בנאומי המלא מול הפורום החשוב לחצו על התמונה מטה:


111 pic speech eai.jpg


בדרך חזרה עצרתי בפולין לביקור שורשי משפחתה של אימי, ביקור וסיפור מדהים עליו סיפרתי לכם בניוזלטר הקודם. את שהותי בפולין ניצלתי גם במסגרת כובעי כיו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-פולין, לפגישות פוליטיות עם הממשל החדש, ממשל עם נשיא חדש וצעיר שנבחר שם. פולין היא חברה טובה של ישראל ויש לחזק את הקשרים בין המדינות ובעיקר בשל תפקידה החשוב של פולין באיחוד האירופי. בתמונה מטה: יחד עם ג'וני דניאלס, יוצא ממעונו של נשיא פולין הנבחר:


111 pic
palace poland.jpg


עם חזרתי ארצה ממשימות ההסברה בארה״ב ובאירופה הייתה לי הזכות הגדולה לארח להרצאה ושיחה פתוחה ופומבית אדם יקר ואיש חשוב בהיסטוריית השלום העולמית, ראש ממשלת אירלנד לשעבר, ברטי אהרן, אשר יחד עם טוני בלייר היה מאדריכלי השלום באירלנד. ברטי אהרן הוכיח כי מה שכולם חשבו שהוא בלתי אפשרי - הוא אפשרי בהחלט ודורש אומץ מדיני ומנהיגות יוצאת דופן. כדאי שנאמץ את הגישה שלו גם כאן אצלנו. 


ברטי אהרן הגיע להיפגש עם חברי מפלגת העבודה באירוע נדיר ויוצא דופן, בו נטל חלק גם היו"ר יצחק הרצוג. באירוע זה ישב איתנו ראש הממשלה האירי לשעבר קרוב לשעתיים, שוחח בהנחייתי עם החברים, תיאר את פעולותיו להשגת השלום במדינתנו ואף ענה משך שעה ארוכה לשאלות הקהל. הנה תמונות ממפגש מרגש וחשוב זה:


111 kolaz bertie.jpg 


האירוע היה מעניין, חשוב ובעיקר מלמד מאוד ומפיח תקווה. ולמי מכם/ן שפיספס/ה ומעוניינ/ת לצפות בווידאו של האירוע כולו – נא ללחוץ על התמונה מטה:


111 pic hilik bertie.jpg 


אני רוצה להודות לחברי הוועדה לקשרי חוץ של המפלגה בראשה אני עומד, על שסייעה לי בערב זה ולאסנת הלמן היקרה שריכזה העבודה לקראת האירוע. המפגש עם ברטי אהרן הוכיח כי גם אם הדברים אינם פשוטים הרי שהסדר מדיני הוא אפשרי, אולי אף הכרחי, כדי להבטיח לנו ולילדנו עתיד של רווחה, ביטחון ואופק של פתרון מדיני, עם מי משכנינו שיהיה נכון לכך. עלינו לעבוד קשה כדי להבטיח שגם במפלגתנו וגם במדינתנו תצמח המנהיגות האמיצה אשר תוציא אותנו מהייאוש והבוץ הנצחי אל עבר הסדר מדיני ופתרון הסכסוך.


וכמובן לפני שאאחל לכולנו חג עצמאות שמח, אי אפשר לשכח את שני הימים העצובים כל כך לכולנו, המציינים את זכרונם של אלו, הגיבורות והגיבורים, אשר בזכותם אנו כאן. יום הזכרון לשואה ולגבורה, ויום הזכרון לחללי מערכות צה"ל. התרגשתי להתכבד ולהניח זר זיכרון בשם כנסת ישראל בטקס הממלכתי בהר הרצל. יהי זכרם של אחינו ואחיותינו ברוך. עלינו מוטל עכשיו לוודא כי אלו השאירו אחריהם מדינה חזקה, ראויה וצודקת. בתמונה מטה מתוך הטקס בהר הרצל לצד נשיא המדינה וראש הממשלה:


111 pic zer
tekes.jpg


זהו להפעם, אני כמובן אמשיך לפעול ללא הרף למען הבטחת מדינה צודקת ומסלול מדיני אחראי ואפשרי, לצד הבטחת צבא חזק והגנה על גבולותינו ועל האינטרסים האסטרטגיים שלנו. השילוב הזה הוא הכרחי, וכמו שאני תמיד אומר: לצד טילים חכמים ומדויקים יש לנו החובה להחזיק גם במדיניות חכמה ומדויקת. אז טילים חכמים ומדויקים כבר יש לנו ב"ה, וחובה שתמיד שיהיו. אך מדיניות חכמה? זה יש לנו פחות. לכאן בדיוק עלינו להיכנס כמפלגה וכמנהיגות, להציב אלטרנטיבה ולתת אופק, חזון ותקווה. 


זה אפשרי וזה בידינו.


 

אני מאחל לכם ולמשפחה יום עצמאות שמח!


 

ח"כ חיליק בר

מזכ"ל מפלגת העבודה

סגן יושב ראש הכנסתמסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית