ח'כ סתיו שפיר: סיכום מושב הכנסת

 

 

כחלק מהמאבק שלי על שקיפות, אני משתפת אתכם גם החודש בפעילות ובסדר היום שלי לאורך כל המושב - לפרטי פרטים, כולל שעות וקילומטרים. 

 

 

סגן נשיא ארצות הברית לסתיו שפיר: "הלוואי שהפוליטיקה שלך תנצח"

השבוע היה לי הכבוד הגדול לנאום באירוע המרכזי של ועידת J-Street, השדולה היהודית הפרו-ישראלית באמריקה – לצדם של סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, ומזכיר המדינה, ג'ון קרי.
כבר שבע שנים שנתניהו עושה כל מאמץ כדי לחבל בברית האסטרטגית החשובה ביותר שיש למדינת ישראל – הברית עם ארה"ב – שנבנתה במשך עשרות שנים, בהשקעה אדירה, על-ידי ראשי ממשלה גם מימין וגם משמאל.

נתניהו מנסה להציג את העימות ההרסני שלו עם הבית הלבן כבלתי-נמנע. האמת, כמובן, שונה לחלוטין: ההנהגה האמריקאית מחויבת לחלוטין לביטחון ישראל. מי שמקריב אותו לטובת שיקולים פוליטיים צרים זה דווקא נתניהו.

כשאת המדינה ינהיגו נבחרי ציבור המציגים תפיסת עולם אחרת – לא גזענית ולא פלגנית, כזו שפועלת למען כל אזרחי ישראל ולא נגררת אחרי הפנטזיות של מיעוט קיצוני ומשיחי, כזו שמבינה שהאינטרס העליון של מדינת ישראל הוא ליישם ובהקדם את פתרון שתי המדינות – גם היחסים שלנו עם בעלי הברית שלנו ייראו אחרת לגמרי.

מאוד התרגשתי מהמחווה של סגן נשיא ארצות הברית ביידן, שאחרי הנאום שלי ביום שני בוועידה פנה אלי ואמר: ״הלוואי והחזון שלך, הוא שינצח״.


 

 

הנאום שלי התקיים בתום מסע הרצאות אינטנסיבי בחוף המערבי ובוושינגטון לקהילות יהודיות ולאמריקאים צעירים, במטרה לגייס אותם לתמוך בישראל ולפעול ביחד איתנו למען עתיד טוב יותר כאן. 

בארץ אנחנו שומעים לא מעט על ה-BDS. מה שלא מספרים לנו זה שלממשלה אין שום תוכנית לחיזוק הקשר עם דור העתיד של אמריקה. לתנועת ה-BDS עוד לא הייתה הצלחה פוליטית משמעותית, אבל יש לה השפעה על דעת הקהל: צעירים אמריקאים, שמאמינים בערכים ליברליים, עומדים בפני בחירה בעייתית. הם רואים את ההתבטאויות הגזעניות והקיצוניות של ממשלת ישראל (מ"הערבים נוהרים לקלפיות" של נתניהו ועד "אני לא רוצה שאשתי תלד ליד ערביה" של סמוטריץ׳). הם רואים את סרבנות השלום והמשך הבנייה בהתנחלויות. הם רואים את ניסיונותיו של ראש הממשלה להתערב בפוליטיקה האמריקאית. והם פשוט לא יכולים להתחבר לזה. 

עשרות מיליוני הדולרים שהמדינה ותורמים אמריקאים משקיעים ב"מלחמה ב-BDS" לא ישנו דבר. כל עוד זו המדיניות הישראלית, צעירים אמריקאים יתקשו לצדד בה, ויתרחקו מישראל. זה סיכון אסטרטגי אדיר: בעוד 10-15 שנה, כשהצעירים האלה ישבו במקומות שבהם מתקבלות החלטות על תמיכה כלכלית ובטחונית בישראל, לא בטוח שהם יפעילו את הלחץ הדרוש לטובתנו.  

מה שצריך לעשות כדי לשנות את המצב, זה להראות להם שיש גם ישראל אחרת. שיש פה מחנה שדורש מהממשלה לצאת מהתקיעות, שלא מאמין ב"ניהול הסכסוך", שרוצה לסיים את השליטה הישראלית במיליוני פלסטינים ולהגיע לגבול מוסכם שממנו נוכל להגן על עצמנו, ולהבטיח את עתידנו כמדינה יהודית ודמוקרטית. רק המחנה שלנו יכול לחבר מחדש את הדור הבא של ארצות הברית.

את החזון שלנו הצגתי בנאום שלי לוועידת ג׳ייסטריט, מוזמנים להקשיב (יש גם תרגום לעברית):  הקול השפוי והפרוגרסיבי הישראלי חייב להישמע, גם בבית וגם כאן באמריקה. מוזמנים להאזין לראיון שלי בקול ישראל מכנס AIPAC, בו הסברתי על הקשר הישיר בין יוזמה ישראלית במישור המדיני לבין כוח ההסברה שלנו בעולם.
 

 

 

השקרים של הבית היהודי והחטיבה להתיישבות נחשפים

 

בעקבות מידע שהעברתי למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה, מנסח המבקר בימים אלו דו"ח חמור על שוד הפריפריה הגדול של אורי אריאל והבית היהודי, שכלל שחיתות והעדפת מקורבים.

לאורך שנים, במקום למלא את תפקידה ולדאוג לפריפריה – החטיבה להתיישבות הזרימה בסתר עשרות מיליוני שקלים מהקופה הציבורית לעמותות תורניות של מקורבים לבית היהודי. צפו בנאום שלי במליאת הכנסת בו התנגדתי נחרצות לחוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ', שיאפשר לחטיבה להמשיך להעביר את הכסף שלכם לחברים.

 


 

 

 

 

בזכות ועדת השקיפות: עשרות פרוטוקולים נחשפו
 

השבוע ועדת השקיפות, שיזמתי עם תחילת הכנסת ה-20, מסכמת מושב ראשון. מה היה לנו בינתיים? 

·         מועצת מקרקעי ישראל שמקבלת החלטות בנוגע לאחד המשאבים המרכזיים של הציבור ושיש בהחלטותיה חשיבות גדולה לפתרון בעיית הדיור, התנהלה במשך שנים ללא כל שקיפות. בעקבות דיון בוועדה המועצה חשפה לראשונה את הפרוטוקולים שלה.

·         הון עתק ששייך למאות אלפי ישראלים שוכב בקופות פנסיה וגמל רדומות על שמם ועל שם קרובי משפחותיהם ונזללות על ידי עמלות חברות הפנסיה. בוועדה חשפנו את היקף התופעה כאשר קיבלנו לראשונה מהאוצר את המספרים האמיתיים שנמצאים באותם חסכונות האבודים - בשיעור של פי שלושה (!) מפרסומים קודמים.

·         הממשלה נגד תג מחיר? לא בטוח. בדיון מטלטל שערכנו בוועדה נחשפה מדיניות העלמת העין של משרדי הממשלה כאשר הם מממנים פעולות במאחזים לא חוקיים ועמותות שתומכות בתג מחיר. הבנתם נכון- כספי המיסים שאתם עובדים עליהם כל כך קשה מושקעים בפעילות בלתי חוקית נגד צה"ל והמדינה.

·         בזמן ששרת המשפטים איילת שקד רודפת את עמותות השמאל שפועלות בשקיפות גמורה, קיימות עשרות עמותות ימין שמשרד המשפטים מעניק להם חיסיון מלא על תורמיהן. בדיון בוועדה חשפנו את רשימת העמותות שנהנות מחיסיון תורמים על ידי משרד המשפטים ורשם העמותות - יש לכם ניחוש באילו עמותות מדובר? התשובות בסרטון:

 

bec757db-3174-499e-8fa1-5235d360c29e.jpg (576×371)

 

·         למרות ששני שרי אוצר הצהירו שיקדמו שכירות הוגנת,משרדי הממשלה מעולם לא טרחו לבצע את המחקר הנדרש כדי לגבש מדיניות שכירות בישראל. אין להם שמץ של מושג מה באמת קורה בשוק שחיים בו שני מיליון ישראלים. בעקבות הדיון בוועדה התגייסה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לאיסוף הנתונים הדרושים במסגרת הסקרים שהיא מריצה. מדאיג לחשוב שאנשי המקצוע מסתמכים על חוויות אישיות ודיעות קדומות כדי לקבוע ששוק השכירות לא צריך פיקוח. 

·         עובדי קבל"ן היא תופעה מכוערת וכר פורה לניצול עובדים. אבל כיצד אנחנו מצפים מהמדינה להתמודד איתה כשאנחנו אפילו לא יודעים כמה עובדי קבל"ן מועסקים על ידי המדינה עצמה? במסגרת הדיונים בוועדה משרדי הממשלה דיווחו על היקף ההעסקה במשרדים שלהם ובימים אלו אנחנו פועלים לקדם חקיקה בנושא.

·         כמה תחקירים כבר פורסמו על הקרן הקיימת לישראל? לא יפתיע לגלות שמעל קק"ל אין גופים מבקרים חיצוניים, בטח לא של המדינה. בוועדת השקיפות הודיע יו"ר קק"ל לראשונה כי היא מוכנה לחשוף את עצמה לביקורת מבקר המדינה!

·         למשבר האמון של הציבור בכנסת יש סיבה: הרבה פעמים כל מה שקורה פה נראה כמו משחק מכור. סיבה מרכזית לכך היא "ועדת השרים לחקיקה" בה מחליטים השרים מראש לאיזה חוקים יהיה רוב בכנסת ולאילו לא - ועל כך מוטלת משמעת קואליציונית. הוועדה פועלת בחוסר שקיפות מוחלט ובכך מבטלת את השיח הענייני הנדרש לכל חוק, והופכת הכרעות מהותיות על החיים שלנו, לדילים פוליטיים הרחק מהעין הציבורית. לאחר דיון פורץ דרך בנושא בוועדת השקיפות, בו היתה הסכמה של ח״כים רבים שמוכרחים לשנות את המצב, יזמתי הצעת חוק שתחיל שקיפות על הוועדה והחתמתי למעלה מ-40 חברי כנסת בקואליציה ובאופוזיציה. זו רק ההתחלה!

·         חשפנו שצוותים דומים ל"צוות קנדל", שתכנן את מתווה הגז הכושל של ממשלת נתניהו, פועלים בעוד משרדי ממשלה ולא רק שאינם חושפים פרוטוקולים - הם אפילו לא מקיימים אותם. בנוסף נחשף שהמשרד להגנת הסביבה הודר מדיונים שנוגעים לרפורמה ברשות החשמל וקצא"א. למרבה המבוכה, המשרד להגנת הסביבה גילה זאת ממש במהלך הישיבה אצלנו בוועדה - ודרש להתערב בהליכים.

·         בדיון מיוחד שערכנו על תקצוב של גרעינים תורניים קיבלנו עדות מדהימה של רונית גדוליאן מנהלת אגף שיקום שכונות במשרד השיכון על הרב דורפמן, מקורב לשר לשעבר אורי אריאל ועסקן הבית היהודי, שהציג עצמו כעובד משרד ולקח חלק בהחלטות להעברת כספים לעמותות שהוא עצמו מנהל. 

·         אתר סודי של הממשלה שנקרא "המעטפה" מאפשר לשרים להעביר החלטות ממשלה שאנחנו חברי הכנסת והציבור לעולם לא נשמע עליהם. בעקבות דיון יחד עם מ"מ מזכיר הממשלה אריה זוהר הוחלט לפרסם גם את החלטות אלו באינטרנט.

·         לפי דו"ח ה- OECD ישראל נמצאת במקום רביעי מהסוף בכל הקשור לפרסום עסקאות בין המדינה למגזר הפרטי. למרות שלפי החוק המשרדים מחוייבים לפרסם את כל התקשרויותיהם עם גורמים פרטיים - בדיון מעקב שערכנו התגלה כי משרד הרווחה, החינוך, הבריאות ומשרדים נוספים פרסמו 42 חוזים בלבד מתוך אלפים. שישה מתוכם פורסמו ערב לפני הדיון. משרדי התחבורה, הרווחה והשיכון הציגו לראשונה תוכניות מפורטות לוועדה ומסגרת זמנים מחייבת לפרסום ההתקשרויות בחודשים הקרובים. הוריתי למשרד החינוך והבריאות לפרסם את המידע בשבועות הקרובים. 

·         כולכם מכירים את הסכם הפשרה המביש של המדינה עם משפחת עופר. בדיון שערכנו על הסכמי פשרה של רשות המיסים חשפנו לראשונה את המנגנון ואת היקף הפשרות עם הרשות. אולם יש עוד מידע רב כדי לקבוע אם קיימת אפליה כלפי עסקים קטנים ואזורים גאוגרפיים שונים - עוד נושא שנמשיך לקדם בוועדה גם במושב הבא.

 

 

המלחמה על הכסף שלנו


הבג”צ שהגשתי נגד שיטת ההעברות התקציביות ממשיך להתנהל. בינתיים הצלחנו להוביל נוהל חדש בוועדת הכספים, שמחייב את משרד האוצר לחשוף בפני הוועדה מידע מפורט על כל העברה חוץ תקציבית שעולה להצבעה. בשיתוף עם ארגוני השקיפות הצלחנו לחייב את פקידי האוצר ומשרדי הממשלה למסור דין וחשבון על הבקשות הרבות לשינויים בתקציב, שמגיעות לכדי עשרות מיליארדי שקלים בשנה. נהלים שקופים ומחייבים יאפשרו לנו לעצור את הניהול המושחת של כספי הציבור, ולחתור לחלוקה הוגנת של התקציב. 

 

אך מהר מאוד התברר שהאוצר השתמש בנוהל רק כדי לנסות לקבור את העתירה שלי לבג"צ. העברה חדשה, של 80 מיליון שקלים להבטחת הכנסה לאברכים, צצה על סדר היום בניגוד להנחיות. אני מקווה שבית המשפט העליון יגיב למניפולציה הגסה הזו - וישים סוף לקומבינות שנעשות בוועדת כספים על חשבונכם. לחצו על התמונה כדי לגלות איך הכרעות לגבי מאות מיליוני שקלים מתקבלות כהרף עין בחדר כמעט ריק. מוזמנים גם לקרוא על המאבק שלי ב-YNET ולצפות בכתבה בנושא בערוץ 2.

וזו רק טעימה - מזמינה אתכם לעקוב אחרי כל הדיונים שהתקיימו באתר הוועדה.

 

 

 

 

 

זה היה הדין וחשבון שלי, אם יש לכם שאלות, בעיות ואפילו ביקורת אתם מוזמנים לפנות אליי בכל דבר ועניין לכתובת הזו - sshaffir@knesset.gov.il

מאחלת לנו עוד שנה של עשייה!
שלכם,
סתיו 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית