ח'כ מרב מיכאלי: להציל את הניצולים

 

לצפייה בסרטון לחצו על התמונה

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%93%D7%9B%D7%98%D7%95%D7%9F%D7%9C%20%D7%91%D7%99%D7%9F%20%D7%94%D7%93%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99.jpg

 

 

שלום חברות וחברים,

 

תסתכלו בעיניים לאליעזר וחנה צינמן. "אנחנו אוכלים רק לחם, כי זה מה שאני יכול להרשות לעצמי. אם ביום שישי מוכרים פירות מאוד זולים אז אנחנו קונים. גם את החימום אנחנו כבר לא מפעילים כי אין כסף לחשמל". ככה סיפר ל"הארץ" אליעזר, שהוא ואשתו נמנים על הניצולות והניצולים שלא מקבלים את הקצבה שלהם כבר כל כך הרבה חודשים. אני מספרת לכן ולכם פה כבר חודשים על המאבק שאני מנהלת בועדות החוקה והכספים, כדי לפתור את משבר הקצבאות, מאבק משפטי סבוך על כסף, כשבינתיים כל יום נפטרים עוד ניצולים. מעבר למה שאמרתי לכןם בוידאו, מוזמנות ומוזמנים לשמוע על חרפת הקצבאות גם בראיון שלי עם רונן כץ ב"קול ברמה".

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%96%D7%A7%D7%99.jpg

 

 

השבוע נשמנו לרווחה כשוועדת השחרורים החליטה שלא לקצר את עונשו של משה קצב, הנשיא לשעבר. אין בי שמחה לאידו של קצב אבל כשלפי וועדת השחרורים "האסיר תופס את עצמו כקרבן, מתנהל בצורה כוחנית ולא הביע חרטה", ברור שאין שום מצב לקצר את עונשו. אני שמחה שגם ועדת השחרורים בחרה להתייצב לצד הקרבנות, החלטה שמחזקת נפגעות ונפגעי תקיפה מינית ותורמת למאבק נגד אונס. כשהתפרסמו בתקשורת הקולות שאיילת שקד שוקלת חנינה לנשיא לשעבר פנתה אלי אחת הנפגעות של קצב, מבועתת מהאפשרות שקצב ישתחרר כבר בסוף החודש. קצב לא חסך כלום מהמתלוננות. לאורך כל המשפט וגם אחריו, גרר אותן בבוץ וחבריו ערכו נגדן מסע השמצה מטורף. הוא לא לקח אחריות על המעשים שלו, לא הביע חרטה ולא עבר שיקום. כל החלטה אחרת שהייתה הועדה מקבלת הייתה בגידה באמון הציבור ובאמון המתלוננות. אמרתי את זה בגל"צ וברדיו חיפה, ועל אנחת הרווחה שנשמעה אתמול עם פרסום החלטת ועדת השחרורים כתבו גם במאקו, בויינט וב-nrg

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9C%D7%90%D7%A0%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%99.jpg

 

 

אגב שיקום אסירים, אני מאמינה גדולה מאד בשיקום. כשאדם לוקח אחריות על מעשיו ופועל להשתקם כך שלא יחזור עליהם, זאת תועלת עצומה לו, למשפחתו, לחברה ולמדינה. כל זה נכון פי כמה וכמה כשמדובר באסירות, שכמעט תמיד הגיעו למצבן בגלל תנאי חיים מחרידים ממש. אבל מסתבר שלממשלה הזאת כל זה פשוט לא אכפת. "עולות על הגל" היא תכנית של משרד הרווחה המספקת השכלה לאסירות משוחררות. אלו נשים שלרוב נשרו מהמסגרת בגיל צעיר, ומסלול החיים שלהן גלגל אותן לכלא. עשרות נשים קיבלו בזכות האפשרות הזו השכלה והתחלה חדשה לחיים שאחרי הכלא. עכשיו במשרד הרווחה לא מוצאים יותר את הכסף כדי להפעיל אותה והיא תיסגר. מיד כשגיליתי את זה פניתי לשר הרווחה בשאילתה שתוכלו לקרוא כאן וביקשתי ממנו שיסביר למה לא מוצאים את הסכום הפעוט שנדרש כדי להמשיך את התכנית. אעדכן אתכןם.

 

קרה לכןם שעזבתןם מקום עבודה וקיבלתןם הודעה שדמי הניהול של הפנסיה שלכן קפצו פתאום בהרבה? (זה במקרה הטוב, שקיבלתןם הודעה וגם ידעתןם לקרוא ולהבין אותה). דווקא בשלב הפגיע הזה, "בין עבודות", פתאום דורשים מאיתנו את דמי הניהול המרביים. בעידן הפנסיוני שבו אנחנו חיות, גם אלו מאתנו שחוסכות ממש באדיקות צפויות להיתקל בקשיים כלכליים בזקנה, ולרכיב דמי הניהול יש השפעה רבה על גובה החסכון. אז ביום האחרון של כנס החורף הנחתי הצעת חוק שתגביל את חברות הביטוח מלעשות את זה למשך שנה מיום עזיבת העבודה. על ההצעה חתמו 73 חברות וחברי כנסת, לא דבר של מה בכך, מה שאומר שהיא זוכה לתמיכה רחבה ואני מקווה שעם תחילת כנס הקיץ נקדם אותה לטובת כל העובדות והעובדים. קראו מה כתבו על ההצעה ב"כלכליסט".

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%94%D7%92%D7%91%D7%9C%D7%AA%20%D7%94%D7%A7.jpg

 

 

בעודנו מחכות ומחכים לראות מה תחליט הממשלה לגבי הצעת החוק שלי שתאפשר לכל אחד ואחד לאמץ ילדות וילדים, לא רק לזוגות סטרייטים נשואים, בארה"ב עברו השבוע סופית למצב שבו בכל המדינה גם זוגות גאים יכולים לאמץ. רבות ורבים מכןם קראו ושיתפו את הפוסט הזה, שמזכיר לנו עוד צעד שעלינו לעשות לעבר שוויון לקהילה הגאה.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%93%D7%9B%D7%A2.png

 

 

עודד: הי, עיקלתם לי את חשבון הבנק.

נציגת ביטוח לאומי: כי יש לך חוב.

עודד: אני יודע.

נציגת ביטוח לאומי: אז תשלם את החוב.

עודד: אני רוצה.

נציגת ביטוח לאומי: אז מה הבעיה?

עודד: עיקלתם לי את חשבון הבנק.

נציגת ביטוח לאומי: אז תשלם בכרטיס אשראי.

עודד: אין לי אשראי באשראי. האשראי שלי יורד ישירות מהחשבון. ועיקלתם לי את החשבון.

נציגת ביטוח לאומי: אז תשלם במזומן.

עודד: רגע, אני בודק אם יש לי שלושת אלפים שקל מתחת לבלטה. לא. אין. למה אתם פשוט לא לוקחים את הכסף? הכסף בחשבון והחשבון אצלכם. הושיטי יד וגעי בו.

נציגת ביטוח לאומי: אנחנו לא עושים את זה.

עודד: אבל אני רוצה שתעשו את זה.

נציגת ביטוח לאומי: אנחנו פועלים לפי חוק.

עודד: לא, האמת היא שאתם פועלים לפי פקודה מנדטורית של המלך ג'ורג' החמישי.

נציגת ביטוח לאומי: מי?

 

זו שיחה של איש אמיתי עם פקידה אמיתית על עיקול אמיתי לגמרי. זה היה מצחיק אם זה לא היה כל כך מקומם וחמור. פקודת המיסים גבייה מאמללת חיים של רבות ורבים שמסתבכים עם עיקולים וחובות, הרבה פעמים בגלל חוב קטן ושולי, בגלל תקלות ואפילו בגלל טעויות של הרשות. בירוקרטיה דרקונית של השלטון במלוא תפארתה. בתחילת מושב הקיץ צפוי הפרק הבא במאבק שלי ושל האגודה לזכויות האזרח לביטול הפקודה המיושנת הזו, שמערימה קשיים מאז ימי המנדט הבריטי. חובות צריך לשלם, חד משמעית. אבל בדרך אנושית ודמוקרטית. חברות וחברי כנסת מכל הסיעות כבר הצטרפו למאבק לביטול פקודת המיסים גבייה, וגם אתםן מוזמנות ומוזמנים. עד שזה יקרה מוזמנותים לקרוא את הטור המצחיק והמרגיז של עודד כרמלי ולצפות בראיון בנושא בתכנית של אורלי וגיא.  

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%AA%20%D7%A0%D7%99%D7%A1.jpg

 

 

הרבה הרבה מכן פנו אלי אחרי הפוסט הזה, שכתבתי על לידות טבעיות, וביקשתן שארים את הכפפה. התחלתי מיד לבחון מול משרד הבריאות מה אפשר לעשות כדי שכל אחת, בכל מקום, תוכל ללדת כרצונה. אז יש לי פריצת דרך לדווח עליה: משרד הבריאות יפעל ליישום הזכות ללידה טבעית בבתי החולים! השבוע הזמנתי למרפסת הכנסת, כמו שאתןם רואות בתמונה, את איריס בדרק המיילדת האגדית מתל השומר, שרון גוזמן, שילדה רק לפני שבועיים בלידה טבעית, ואת מנכ"ל משרד הבריאות וצוותו. בהמשך לפניה שלי, תת-ועדה המליצה מה צריך כדי לאפשר לידות טבעיות בבתי חולים, ללא תשלום מצד היולדת. בקרוב מאוד משרד הבריאות עומד להוציא חוזר מנכ״ל, כדי שכל אשה שרוצה תוכל ללדת בלידה טבעית. בפינתנו יגעת ומצאת תאמיני, או בגרסה של איריס: ״זה מגף בדלת״.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9B%D7%99%D7%A1%D7%91%D7%90.jpg

 

 

קהל גדול ומתעניין במיוחד הגיע בסוף השבוע שעבר לסלון בבניין הבלט באמסטרדם לשיחה שלי על נשים ומגדר בישראל. יש ביקורת כלפינו גם בהולנד, אבל יש גם אהבה גדולה ואכפתיות רבה מהישראליות והישראלים. היה מרתק לראות איך נראית ישראל בעיניים שלהןם. אם אתןם דוברות הולנדית מוזמנות לקרוא קצת מהחוויות שלי בפוליטיקה הישראלית בראיון למגזין הפמיניסטי opzij.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9E%D7%A0%D7%A6%D7%97%D7%97%D7%97%D7%97.jpg

 

 

ימים לא קלים עוברים עלינו כשהיו"ר של כולנו עומד לבדיקה. אני מאמינה ביושר של הרצוג, ואין לי ספק בכנות הכוונות שלו. יש לי אמון מלא במערכת אכיפת החוק, המשטרה ובתי המשפט, ואני מקווה שהצדק יצא לאור בקרוב ובמהירות. דיברתי על זה במהדורת הלילה של גלי צה"ל, מוזמנותים להאזין.

 

לסיום, אני גאה ביותר להשתייך לעשירייה הראשונה במדד חברות וחברי הכנסת החברתיים ביותר בכנסת, ועוד יותר גאה שחצי מהעשירייה מורכבת מחברי המחנה הציוני. אתן ואתם שלחתם אותנו לכנסת, ואנחנו עובדות ועובדים יום יום כדי למזער את הנזקים של הממשלה הרעה הזו ולהביא לשינוי. כסיעה שמובילה את האופוזיציה אנחנו מובילות בחקיקה חברתית, בהצבעות חברתיות ובכלל בשימוש בכלים הפרלמנטריים לטובת החברה בישראל, עד שנחליף את השלטון.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A2%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%94.jpg

 

 

שבת שלום,

 

שלכן ושלכם,

 

מרב.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///ff.png

 

/Pulseem/ClientImages/3320///T.png

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית