חה"כ עמר בר-לc: כמה מילים ממני לסיכום מושב החורף (2015/6)

חברותיי וחבריי,

יתכן וכבר קיבלתם מייל זה, אך היה לי חשוב להעביר אליכם גם באופן אישי.

 

עמר קאבר

סיכום מושב החורף (2015/16) בכנסת

קשה להתחיל ולכתוב לכם מבלי להתייחס לאירועי השבועיים האחרונים. החייל היורה מחברון הפך מלוחם שפעל בניגוד מבצעי לכל המצופה מחייל צה"ל, להון פוליטי בידיהם של ח"כים ושרים מהימין. תוך כדי הקצנת השיח, התלהמות ואף התעלמות מהעובדות, נראה כי ההמון מוביל את מנהיגיו ולא להפך. באין הגה מכוון, הרכב מושך לשוליים. בחסות ממשלת האין-מדיניות, ממשלת המסיתים, ממשלת הקיצוניים והבלתי-מחליטים, העשבים השוטים כבר אינם שוטים וצומחים לתפארת סביב ה"שטוצר" (הברז המטפטף במרכז השדה), שקובע את סדר היום הציבורי.

והמציאות הזו קוראת לנו להתעורר. לכל מי שנפשו חפצה חיים, לכל מי שאוהב את מדינת ישראל ושואף לחיי שוויון וחירות, לכל מי שמוכן גם לשחות נגד הזרם אם פירוש הדבר לדרוש אמת. בחצי השנה האחרונה, במושב החורף של הכנסת ותוך כדי גל הטרור, ניהלתי מספר מאבקים לא פשוטים. חלקם היו בניגוד לכל הסיכויים, וחלקם התבררו כקרב ראשון במערכה ארוכה שאמשיך  ללחום בה עוד זמן רב. אך היכן שיש מאבק, היכן שיש עשיה, היכן שיש רצון, יבוא גם השינוי - גם אם ייקח זמן. מדינת ישראל יכולה לשנות את מצבה המדיני. רוב הקלפים בידנו והגיע הזמן שנתחיל להניח אותם בזהירות, אט-אט על השולחן.

ערב שליחת הניוזלטר הזה, התפרסם בתקשורת כי נערכת בדיקה כנגד יו"ר המפלגה, הרצוג, בעניין פרשת שחיתות פריימריז 2013. קשה לכולנו עם זה, אך למרות כך על כל אחד ואחת מאתנו לקחת נשימה עמוקה לספור עד עשר וכנראה גם עד מאה, לגבות את יו"ר המפלגה ולקוות כי הבדיקה תסתיים במהירות ובלא לכלום. זה בדיוק מה שאני עשיתי בשידור חי מיד עם צאת הידיעה וכך אמשיך... זה לא קל, אך זה נכון!

נפרדים מהפלסטינים ומחזירים את הביטחון

עם תחילת המושב יצאתי עם מתווה "ההיפרדות" שבא לענות על מספר נקודות עיקריות בכל הנוגע לסכסוך מול הפלסטינים. רוב אזרחי מדינת ישראל רוצים לראות שתי מדינות לשני עמים אך בה בעת הם חוששים מהערבים (דאע"ש על הגבולות וסכינאות ברחובות) ולא מאמינים שניתן לסמוך עליהם. לאור זאת עולה השאלה בקרב אזרחי ישראל -  "האם במצב הנוכחי יש שניתן לעשות?" והתשובה היא "כן!".

קרדיט לצילום: עדי עמרן

הציונות מעולם לא חיכתה לאישורים ושותפים, מעולם לא קיוותה שהמציאות תשתנה מעצמה ומעולם לא הייתה תגובתית כי אם תמיד יוזמת. לשמחתי אימץ יו"ר המפלגה, הרצוג, את עיקרי תכנית "ההיפרדות" שלי וועידת מפלגת העבודה אישרה את המתווה הזה כמתווה המדיני של המפלגה. עוד במושב החורף, קיימתי בכנסת כנס משותף עם יוזמת ז'נבה  שכותרתו הייתה "מגל טרור לתהליך מדיני". לכנס הגיעו ח"כים מכל הקשת הפוליטית והביעו את רצונם בשינוי המציאות במדינת ישראל.

קרדיט לצילום: תומר נויברג

מחזירים את המחוזות אל לב המפלגה

לפני כחודשיים שלחתי מכתב ליו"ר המפלגה, הרצוג, בו טענתי כי עלינו להשתחרר מהדימוי של מפלגת "חדרה-גדרה". אני מאמין כי שינוי אמיתי מתחיל בפנים, ובכדי שאזרחי מדינת ישראל ירגישו שמפלגתנו אכן מייצגת את כל חלקי העם והארץ, על מפלגת העבודה למצוא את הדרך לאפשר זאת תוך מתן העדפה מתקנת לנציגי הפריפריה. 

 

מתרחבים לחברה הישראלית

במושב החורף השיק המחנה הציוני בהובלתה של ח"כ מיכל בירן, את פרויקט "מעגלים מתרחבים" שמטרתו העמקת הקשר עם קבוצות שונות בחברה הישראלית. בחרתי לקחת על עצמי את קשירת והעמקת הקשר עם בני העדה האתיופית. תופעות הגזענות החוזרות ונשנות במדינת ישראל, האלימות של שוטרים כנגד בני הקהילה ותחושת חוסר השייכות שמרגישים הרבה מהצעירים ילידי הארץ, הובילו אותי למסקנה שאין ברירה אחרת מלבד הכנסת נושא שילובם כמטרה מרכזית בעשיה שלי בכנסת. הובלתי מספר כנסים בנושא: כנס "נשים יוצאות אתיופיה"- סיפור הצלחה עם ח"כ מירב מיכאלי, כנס בשיתוף הרב יפת אלמו וכנס עם חברי פורום "תמרצ'" של בני הקהילה המכהנים כחברי מועצות ועיריות, אליו הגיע גם אהוד פראוור, סמנכ"ל במשרד רוה"מ שמוביל את התוכנית הממשלתית לשילוב יהודי אתיופיה. בנוסף סיירתי בעיר אשקלון, נאמתי בכנסת בנושא אלימות שוטרים ופגשתי במובילי מאבק הסטודנטים בני העדה.

 

למען הביטחון האישי ובשביל הסדירניקים והמילואימניקים

כחבר ועדת חוץ וביטחון וכיו"ר ועדת המשנה למוכנות צה"ל ובט"ש המשכתי לעסוק בנושאים רבים הקשורים בביטחון המדינה. מכיוון שישיבות הועדה וועדות המשנה חסויות אינני יכול לפרט את כלל פעילותי בהן. רק אציין שערכתי מספר סדרות של דיונים בנושא מוכנות צה"ל לעימות צבאי בכל אחת מהגזרות הרלוונטיות. התובנות המרכזיות של דיונים אלו נשלחו בכתב הן לדרג המדיני והן לצבאי. לשמחתי אני יכול לציין כי התגובות היו פוריות ונראה כי מערכת הביטחון מתייחסת ברצינות לתובנות האמורות. 

במהלך מושב החורף הגשתי שתי הצעות חוק בנושאי צבא וחברה שלצערי הופלו על-ידי הקואליציה. האחת ביקשה לתקן עוול שקשור במשך שירותם של בני ישיבות ההסדר בצה"ל (משרתים בסך הכל 17 חודשים ומקבלים משכורת צבאית גם עבור החודשים שאינם חיילים – זה שוויון בנטל?) והשנייה מטרתה הייתה לדחות תשלומים למוסדות (מתשלום מס הכנסה ועד לתשלום חשמל) לאזרחים שנקראו למילואים בפתאומיות תחת צו 8. על אף מאמצי וחרף העובדה כי לא מעט מחברי הממשלה נבחרו אליה תחת הדגל "החברתי", ההצעות הופלו והייתה זו אכזבה גדולה.

נאבקים עבור פנסיה הוגנת

גם במושב הנוכחי המשכנו ח"כ מיכל בירן ואני כיו"רים המשותפים של השדולה לפנסיה הוגנת להיאבק עבור הפנסיות שלכם ולהבטיח שלכשתצאו לגמלאות תוכלו לחיות בכבוד. הצעת החוק שלנו על קיצוץ דמי הניהול המקסימליים בחצי עברה בקריאה טרומית על אף התנגדות הממשלה, הרבה בזכות מאבקים קשים שניהלנו מאחורי הקלעים. הוזמנו להופיע בפני ועדת שטרום ולטעון לטובת הצעת החוק שלנו הנוגעת לקרן פנסיה ממלכתית המיועדת בעיקר לעובדים לא מאוגדים או כאלו שאינם מתעניינים מספיק בנושא הפנסיה. נוסף על כן קיימה השדולה למען פנסיה הוגנת "כנס ריבית חישובית" בכנסת. בכנס השתתפו מומחים מכל הסקטורים והתקיים דיון בו הועלו הצעות עם פתרונות אפשריים למשבר.

קרדיט לצילום: שיר סגל

המאבק למען חקלאות ישראל

גם המושב הנוכחי, כיו"ר משותף לשדולה החקלאית פעלתי רבות במסגרת השדולה, במסגרת דיונים עם ראשי תנועות ההתיישבות ובשיח ישיר מול שר החקלאות כדי לקדם נושאים חקלאיים והתיישבותיים העומדים על הפרק. היו לנו מספר הישגים לא מבוטלים כמו הוצאת נושא הפטם מחוק ההסדרים ורפורמת המכסים שתפעל בפסח הקרוב שתהווה רשת הגנה לחקלאים בישראל ותגן עליהם על אף הייבוא המאסיבי. השתתפתי במחאת החקלאים בה עלו לירושלים כ-200 טרקטורים ומחו על הגזרות השונות של שרי האוצר והחקלאות. הממשלה הנוכחית מסרבת בתוקף לחבק אליה את החקלאים ולומר בקול ברור וחד משמעי – החקלאות במדינת ישראל איננה עוד שורה של רווח או הפסד, כי אם ערך – ערך לאומי, ערך חברתי, ערך התיישבותי וערך ציוני. לאחרונה שלחתי מכתב לשר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, בדבר הבטחתו להעמדת הצעת חוק ממשלתית דומה לזו שאני הגשתי בנושא פערי התיווך של רשתות השיווק של התוצרים החקלאיים. השר טרם עמד בהבטחתו ואם לא יקיימה אניח את הצעת החוק שלי על שולחן הכנסת במושב הבא.

למען שלושת הנערים החטופים

בשבוע האחרון של מושב החורף עבר בקריאה שניה ושלישית החוק שהגשתי אחרי חטיפת שלושת הנערים לפני כמעט שנתיים, למניעת הטרדות של מוקדי חירום  ונכנס לספר החוקים של מדינת ישראל. הגשתי את החוק מתוך ההבנה כי מוכרחים להילחם בתופעת ההטרדות היוצרות אפקט 'זאב-זאב' למוקדי החירום וזאת על מנת לייעל את עבודת אנשי מוקדי החירום ולאפשר להם לעסוק במקרי אמת.

הצעות חוק שבדרך

במושב הבא אקדם מספר הצעות חוק נוספות שהונחו כבר על שולחן הכנסת: הצעת חוק שתתמרץ תקציבית מפלגות בהן מתקיים פריימריז, מספר הצעות חוק בנושא פנסיה הוגנת, הצעת חוק שתתקצב אוטיסטים המתנדבים לצה"ל במכינות קדם צבאיות, והצעת חוק סיעתית של חיבור האוכלוסייה הבדואית בכפרים המוכרים לחשמל ועוד.

ולסיכום

מושב החורף היה מלווה מתחילתו בגל טרור עממי, שיש שיקראו לו האינתיפדה השלישית. התבטאתי פעמים רבות  על כך שאין לגל הטרור פתרון צבאי בלבד וללא אופק מדיני כלשהוא לאורך זמן אנו צפויים להתדרדרות רבה יותר. מדיניות "ניהול הסכסוך" של נתניהו נכשלה!  אזרחי ישראל אינם בטוחים, לא ביהודה ושומרון, לא בירושלים ולא בשאר חלקי הארץ. 

אני רוצה לפנות אליכם ולומר כי אני מבטיח להמשיך בדרכי, להמשיך ולהיאבק בעד פנסיה הוגנת, נגד גזענות בחברה הישראלית, למען מתווה מדיני ומציאות ביטחונית טובה יותר וכדי שנחיה בחברה שוויונית וחופשיה יותר. אני קורא אליכם – המשיכו להיות מעורבים, המשיכו להתעניין, המשיכו לצעוק. הטוב והנכון יהיה זה שינצח.

אני מודה לכם ולכן על כל התמיכה והאמון שלכם ושלכן.

עמר

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית