ח'כ פרופ' יוסי יונה: מסכמים מושב חורף עם צדק פיוטי

בעיות תצוגה? צפה בניוזלטר בדפדפן שלך.

---

 

חברות וחברים!

השבוע הסתיים מושב החורף של הכנסת. בכך מסתיימת לה השנה הראשונה של הכנסת הנוכחית.

הייתה זו שנה שבה התבקשה הסיעה להתמודד עם ממשלת נתניהו, אחת הקיצוניות  שידענו מאז ומתמיד. למול התמיכה שכוחות הביטחון מקבלים מאתנו במאמציהם לסכל את הטרור, פעלנו נגד יוזמות חקיקה רבות  שמאיימות לכרסם באופי הדמוקרטי של המדינה.

הסיעה הציגה לוחמנות אופוזיציונית מרשימה, ביקרה ללא הרף את חוסר יכולתה של הממשלה להבטיח את ביטחונם של אזרחיה, את אוזלת ידה של הממשלה במישור המדיני ואת התנהלותה התורמת לבידודנו במישור הבינלאומי. כל אלה, אמרנו, הם פועל יוצא מכך שנתניהו וממשלתו שבויים בידיו של מיעוט ימני קיצוני המכתיב לה את צעדיה.

הסיעה גם קידמה יוזמות חקיקה רבות ועמלה נמרצות כדי לתת ביטוי לקובלנותיו ולמצוקותיו של הציבור הן במליאת הכנסת והן בוועדותיה השונות.  זאת יש לזכור, "הודות" למדיניותו הכלכלית של נתניהו , ישראל מדורגת באחד המקומות הנמוכים בעולם המערבי  בכל הנוגע לממדי העוני, לפערי שכר, לחוסר שוויון בחינוך, ולמצוקת הדיור שפוגעת ברבים מאזרחי ישראל, ובמיוחד בבניו ובנותיו של הדור הצעיר.

סיום מושב החורף מסמן גם את סיומה של השנה הראשונה לכהונתי בכנסת.  הייתה זו שנה של "לימוד תוך תנועה", או "הכשרה במהלך העבודה" (on the job training).  זו התנסות מרתקת ותובענית. במהלכה של השנה מקדתי את פעילותי בסוגיות הקשורות רובן בצדק חלוקתי, בין אם בתחום החינוך, התרבות,, דיור ובריאות.  

בימים הקרובים יעלה באתר המפלגה סיכום מושב החורף של הסיעה ובה פירוט של הפעילות של כל אחת ואחד מחבריה.

 

---

 

ועדת ביטון  

השבוע הוצגו בפני וועדת החינוך של הכנסת עקרונותיה של ״ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות המזרח וספרד במערכת החינוך״. זהו ללא ספק רגע היסטורי.

בדיון שהתקיים בוועדה אמרתי כי אין תפקידה של הוועדה להבטיח שההיסטוריה והתרבות של יוצאי ארצות האסלאם והמזרח יקבלו את ביטויים "במרכזי מורשת" של "העדות השונות", אלא לבחון דרכים שבהן יש לפעול כך שההיסטוריה והמורשת של יהודי ארצות האסלאם בתהליכי הכינון המחודש והמתמשך של הזהות התרבותית המשותפת של החברה הישראלית כולה. 

כנסו לסטטוס שלי בנושא, בו גם הסבר על יצירת האמנות שבתמונה של האמן מאיר גל.

 

---

 

הביטוי פולשים חייב להיעלם מן העולם

כך אמרתי בסיכום הכנס "מחלוצים לפולשים" שיזמתי יחד עם ח"כ דוד אמסלם ותושבי השכונות.

הכנס שנערך בכנסת, בו נכחו שרת המשפטים אילת שקד, חברי וחברות כנסת מכל סיעות הבית וכן כ-200 תושבי שכונות, הוא המשך לפעילות מתמשכת של תושבים וחברי כנסת למען הכרה בזכויות התושבים על בתיהם.

האירוע המרגש אפשר לראשונה קואליציה מאוחדת של תושבי השכונות מכל הארץ, וכן קואליציה של חברי כנסת מסיעות הבית השונות.

הבטחתי לתושבי השכונות שאמשיך יחד עם חברי כנסת נוספים לקדם יוזמות חקיקה שמטרתם לעגן את הזכויות הבסיסיות של התושבים, וכן נפעל לעצירת ההליכים המשפטיים נגד התושבים.

כנסו לסטטוס שלי מהכנס.

 

---

 

ההסתה חייבת להיפסק

ההסתה המתמשכת נגד ארגוני שמאל אחרים וביניהם "שוברים שתיקה" מחייבת כל אחד שחרד לחוסנה של החברה הישראלית וללכידותה לגנות את ההסתה. ההסתה מסכנת את לכידותה של החברה שלנו; היא מאיימת לפורר אותה לקבוצות משנה הנמצאות במלחמת אחים מכוערת.

רבים העמים שבניהם הביטו אחורה בבושה אל עבר זמנים שבהם לא עמדה לאבותיהם היכולת לעמוד מול הסחף; רבים העמים שבניהם הביטו אחורה בכלימה על כך שאבותיהם לא השכילו להדוף מנהיגים שכל מעייניהם שרידות פוליטית, מנהיגים שניצלו את הרגשות הפטריוטים הכנים של אזרחיהם וניתבו אותם לערוצים אפלים.

כנסו לסטטוס המלא שלי בנושא.

 

---

 

רשות ציבורית חזקה היא כזו המסוגלת להגן על עובדיה

השבוע עבר במליאה בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק רשות השידור.

הרפורמה ברשות השידור יצאה לדרך עוד בכנסת הקודמת כאשר גלעד ארדן שר התקשורת דאז הוביל הצעת חוק שזכתה, צריך לומר בהגינות, לתמיכה רחבה חוצה מפלגות.

מאז עברו ימים רבים ובאה לעולם הצעת חוק אחרת, בעייתית מאוד, ששולחת מאות עובדים הביתה וגם כזו שמקיימת זיקה לא בריאה בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי. זיקה שיכולה להקשות עליה לפעול באופן עצמאי, ללא מורא ומשוא פנים  

לנאומי המלא מהמליאה לחצו כאן

ולדברי בדיון בוועדת הכלכלה לחצו כאן

 

---

 

חוק ההשעייה- אי הבנה של משטר דמוקרטי מהו

יש לעשות הבחנה בין התכנים הנאמרים לבין זכותם של האנשים לבטא אותם, ובוודאי לזכותם להיבחר בבחירות דמוקרטיות לכנסת.

רה"מ שלנו אוהב לחזור ולומר שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון והנה אותו ראש הממשלה מביא לכאן לכנסת ישראל עוד הצעת חוק שמבקשת לכרסם באופי הדמוקרטי של המדינה שלנו.

אלו חלק מדברים שנשאתי במליאה בעת הדיון לפני הצבעה על חוק ההדחה המסוכן והאנטי דמוקרטי שמקדם רה"מ נתניהו.

וכאן הנאום במלואו

 

---

 

פיוטים של צדק חלוקתי

ביום ראשון השבוע חגגנו את מסורות הפיוט של יוצאי ארצות האסלאם בכנסת, במסגרת הפעילות של השדולה לצדק חלוקתי ושל ארגון קהילות שרות.

האודיטוריום של הכנסת היה גדוש עד אפס מקום. כ 400 איש ואשה, אוהבי הפיוט מכל רחבי הארץ באו לחגוג אתנו. הפייטן הרב חיים לוק, הפייטן הרב דוד מנחם, הזמרת נטע אלקיים, הפייטנית ג'נט יהודיאן-רוטשטיין, הפייטן רחמים זיני והזמר צבי זלבסקי החזירו רבים מאיתנו, בשירתם הענוגה, למחוזות ילדותנו. האירוע לווה ע"י אנסמבל הנגנים של התזמורת האנדלוסית ירושלים.

נשאו דברים:
חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (יושבת ראש משותפת של השדולה), חתן פרס ישראל - המשורר ארז ביטון, מנהל ארגון 'קהילות שרות' יוסי אוחנה, יו"ר תנועת תיקון דר׳ מאיר בוזגלו, מנכ"לית התזמורת האנדלוסית ירושלים שירה אוחיון, גב' שולה קשת ואור סיונוב.

תודה לרכזת השדולה מיכל אורבנו הנפלאה, שארגנה את האירוע  והנחתה אותו יחד עם חגית מולגן במקצועיות ובחן רב.

היכנסו ותייגו את עצמכם באלבום התמונות המלא.

וכאן לראיון שלי מערוץ 1 עם יוסי אוחנה מארגון קהילות שרות.

 

---

 

הדור הצעיר של מפלגת העבודה- הערובה והתקווה שלה

ביום שישי לפני שבועיים הדרמנו אני והצוות שלי לנגב, לערד.

תא אופק של אונ' בן גוריון קיים בעיר סמינר סוציאל דמוקרטי שנמשך על פני כל סוף השבוע.

הוזמנתי אליהם כדי להרצות על רב תרבותיות בחברה, על המחאה החברתית ועל החשיבות של סוציאל דמוקרטיה בעולם קפיטליסטי. 

 

נשארתי עימם לאחר מכן להרצאתו של הפעיל החברתי יעקב לקס (לקסי), על היסטוריית המאבק למניעת הקידוחים בשדה בריר.

לקסי, למרות גילו, ניחן במרץ נעורים ואנרגיות שאינן יודעות שובע. התברכה מפלגת העבודה שלקסי בחר לעשות את מאבקיו הציבוריים במסגרתה.

המשכתי עם הסטודנטים לסיור בשטח יחד עם לקסי בלב הכפר הבדואי "אל פורעה". מחזיקים אצבעות לתושבי ערד האקטיביסטיים במאבקם נגד עוד מכירה של אוצרות מדינה לידי הטייקונים.

מוזמנים לקרוא עוד על המאבק שלהם כאן.

 

---

 

פורים בשכונה ד'-באר שבע

סניף המפלגה בבאר שבע מספק דוגמה יפה ל"הרחבת המעגלים". קיימת שם פעילות מתמשכת שבה נוטלים חלק פעילים וותיקים, פעילי המשמרת הצעירה, תא אופק באוניברסיטה וקהילת קמה.

הסניף מקיים כל שבוע קבלת קהל לתושבים המקומיים ונעזר בחברי הכנסת של המפלגה כדי לתת מענה לבעיות שמגיעות לפתחם (שם גם תהייה התחנה הבאה שלנו במסגרת הפרויקט - "קבלת קהל בשטח").   

בשבוע שעבר קיים הסניף מסיבת פורים פתוחה במרכז גילת בבאר שבע, מסיבת פורים לתפארת - ״מסכות, רעשנים שירים וריקודים". בהזדמנות זו נפגשתי עם פעילים ותיקים וחדשים וביניהם יהודה אלוש ושמשון בונקר (שותפים למאבקים חברתיים זה יותר משני עשורים) וגם חגית סיגאווי ועדן אברהם נשים מופלאות שניצבות בחזית המאבק לדיור ציבורי בבאר שבע ובכלל. 

לתמונות נוספות מהאירוע המשמח לחצו 
כאן.

 

---

 

טעימות מהשטח...

 

בפגישה עם צוות המאבק של תושבי רמת אביב נגד סגירת סניף הדואר בשכונה.

 

הרצאה בכנסת בפני 50 סטודנטים של אונ' שיקאגו המבקרים בארץ.

 

בארוחת ערב אצל עינת מרום בהוד השרון יחד עם מזכיר הסניף וחברים.

 

בשיחה בכנסת יחד עם 50 "סטודנטים" של האוניברסיטה בעם – פרויקט מקסים של סטודנטים מאונ' בן גוריון להנגשת ההשכלה לציבור. הבטחתי להם מפגש נוסף אצלם בבאר שבע. 

 

---

 

ולסיום

לפני למעלה משנה, הרבה לפני היבחרי לכנסת, הוזמנתי להרצאה בפני חניכי המכינה הקד"צ "אחד משלנו" בכפר הנוער הדסה נעורים. הרושם של הביקור נותר עליהם ועליי זמן רב, ולפני שבוע הוזמנתי שוב להרצאה דומה בפני המחזור הנוכחי של המכינה.  בסופו של הביקור נכונה לי הפתעה מרגשת: "הספונסר" המרכזי של המכינה היה מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר, שהלך לעולמו לפני ימים ספורים.

כולנו  קיבלנו בעצב את הידיעה על מותו של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן. כאבנו את מותו של האיש שהפך לסמל של פיכחון מדיני ואחריות מנהיגותית. זכרנו אותו בעת שקרא בהתרגשות את נאומו בכיכר רבין לפני שנה, נאום בו שטח את החרדה העמוקה לעתידה של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית.

מסתבר שבשנותיו האחרונות לקח מאיר דגן חסות על הפנימיה ונסע ברחבי העולם כדי לגייס תרומות עבורה. כמו כן הוא הוא העביר את הכנסותיו מהרצאות שנתן לטובת הפנימיה ולטובת המכינה הפועלת בתחומה. במותו השאיר דגן את המכינה על חניכיה "יתומים מאב". יש לקוות שעד הקיץ יימצא האדם שייכנס בנעליו הגדולות של דגן.

הנה דברים שאמרתי למחרת בכנסת, תחת הרושם של הביקור שערכתי במכינה.

אתכם,

יוסי.

 

Footer


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית