ח'כ איתן ברושי: השדולה החקלאית: יש לצאת לקרב נגד גזירות האוצר

השדולה החקלאית: יש לצאת לקרב נגד גזירות האוצר

 

השדולה החקלאית בכנסת, קיימה הבוקר 28.3 כנס בנושא "עתידה של החקלאות בישראל" על רקע ההצבעה לחוק הפקעת הקרקעות המאיים על ענף החקלאות נוסף למשבר הקשה ביותר הפוקד את ענפי החקלאות בישראל.

 

הכנס נערך בהובלת ראשי השדולה החקלאית בכנסת חברי הכנסת: איתן ברושי, חיים ילין, יצחק וקנין ועמר בר לב. בכנס נכחו גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל וכל ראשי התנועות החקלאיות.

 

ממלא מקום יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) ניהל את הדיון בו הוצגו הקשיים אותם חווים החקלאים בארץ והועלו דרכים בהן יש לנהוג על מנת להקל ולהציל את מגזר החקלאות. בהמשך הדיון עלו טענות רבות כנגד משרד החקלאות ומשרד האוצר על שנוהגים במדיניות לקויה ואינם תומכים ומבינים את צורכי החקלאות ובעקבות אינטרסים שגויים הפוגעים בענפים.

 

חבר הכנסת ויו"ר השדולה החקלאית ח"כ איתן ברושי אמר כי ענף החקלאות הנמצא במשבר סובל מסכנת הכחדה והדגיש כי הפתרון מצוי בראש ובראשנה בהגדרת יעדים ומטרות ע"י החקלאים וארגוני החקלאות ולאחר מכן יציאה מגובשת ומאוחדת של כל החקלאים למאבק אל מול משרד החקלאות והממשלה.

 

"אני מוכן להוביל הנהגה מאוחדת ורק ככה נגיע להסכמים ונדע להגיע להסדרים עם הממשלה, עלינו להתאחד ולהגדיר יעדים ותכנית מפורטת, החקלאים יוצאים למלחמה על זכויותיהם. בלי חקלאות אין ציונות. חובתנו להיאבק יחד כולנו, כל ענפי החקלאות יחד, על עתידה של החקלאות".

 

יו"ר השדולה החקלאית, ח"כ חיים ילין (יש עתיד): "החקלאות הישראלית, עבודת האדמה בישראל, הינה מאבני היסוד של הציונות, אבן יסוד שאסור לנו לפגוע בה ולהזניחה. במקום לרכז את הטיפול בכל החוליות בשרשרת, בעיקר ביבואנים, רשתות השיווק והטייקונים. הממשלה בוחרת להפיל הכל על החקלאים. התוצרת החקלאית הישראלית זולה בכ10% מיתר העולם, אך פערי התיווך והדאגה לבעלי ההון מייקרת את התוצרת על חשבון הצרכנים והחקלאים. במקום ליצור עתיד וחזון לחקלאות הישראלית, תוך ראייה ארוכת טווח ובניית תכנית אסטרטגית כוללת, הממשלה ממוטטת את הענף".

 

חה"כ עמר בר-לב יו"ר השדולה: "אנחנו בעיצומו של מאבק אידיאולוגי-ציוני בין התפיסה השלטת של "שוק חופשי" כערך עליון לבין ההכרה בחקלאות כערך לאומי. בניגוד למה שציפינו מכחלון, על אף שהוא רץ תחת סיסמא של שר אוצר "חברתי", המאבק הזה נמשך, עקרון השוק החופשי ממשיך לנצח, החקלאות קורסת ומנהלת קרב מאסף - פעם בפטם, פעם בשמן זית ופעם בדגים. הדרך היחידה להתמודד ולקבוע את החקלאות כערך לאומי היא באחדות הארגונים ובגיבוש תפיסה לאומית כוללת שתהווה את ה"אני-מאמין" הלאומי שלנו".

 

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג: " אף אחד לא מדבר על נזיד עדשים מדברים על רעידת אדמה. אם אתה רוצה לסבסד את החקלאי אבל השיח שיוצא מהמשרד שלך הוא שיח מפלג ושיח מחסל. משרד האוצר שונא את החקלאות המאורגנת. יש תחושה היום של אנשים שעובדים קשה ומתקשים לגמור את החודש".

ח"כ נחמיאס ורבין:״אתמול קיבלתי סמס שמבקש לעזור לחקלאים מניר בנים המגדלים כרוב וכרובית. שיווק ישיר שנועד להציל את המשק שלהם. נעצבתי ומיד נרשמתי. האתגרים בחקלאות משתנים כל יום כי מדובר בתעשייה מורכבת וקשה וכל מגזר בה הוא עולם שלם של ייצור, ניהול סיכונים דרמטי ומעט רווח. אחד הרכיבים החיוניים בייצור תוצרת חקלאית הוא ביטוח כנגד הסיכונים ולכך יש חסרה ממשלתית אחת בלבד שגם היא עוד מעט לא תוכל לעמוד המדינה המורכבת של רשת ביטחון לחקלאים. אנחנו מקשים ומעמיסים ולא מייצרים פתרונות למי שאחראי על הביטחון התזונתי והמדיני כאחד״

 

ח״כ נחמן שי: ״מאבק החקלאים הוא על ערכי היסוד של המדינה והחברה. הציונות נולדה מתוך הקשר הזה לאדמה והרצון והצורך להפיק ממנה חיים. בעולם כולו מטפחים חקלאות ושומרים עליה כי היא אומרת מדינה ולאום. וכך מחוייבת גם מדינת ישראל״.

 

ח"כ נורית קורן (הליכוד): "כשמדובר בחקלאות אין פה ימין ושמאל- חקלאות ישראלית היא הביטחון התזונתי שלנו בזמן שכל העולם מחרים אותנו ואין לכך תחליף. אני קוראת לשרי החקלאות והאוצר לטפל בבעיות החקלאים על מנת לאפשר חקלאות בת קיימא ולהוריד לצרכן את עלויות סל המזון באמצעות טיפול בפערי התיווך"

מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן אמר בדיון: ״בחוק ההסדרים, בשנה האחרונה, שמו חמישה נושאים שכולם ירדו והכל כתוצאה משיתוף הפעולה עם הלובי החקלאי. ברפורמת המכסים של פסח, הוצאנו 88 מיליון שקלים מהאוצר כדי להראות שמי שרוצה לעשות ייבוא אז שישלם.. טרם יבשה הדיו ויש לנו עד פסח רק שישה דיונים על ביטול כל מכסי המגן, ביטול התכנון בחלב וביצים, ביטול מועצות ייצור ומעבר לתמיכה ישירה.

 

בהמשך אמר וילן: " יש כאן ניסיון לעשות מחטף ציני שאין לו שום סיכוי להתממש. בצרפת כ-500 רפתנים התאבדו, בבריטניה הכניסו פרות לסופרים. תמיכה ישירה זה להוריד את מחיר המים, שקרן נזקי טבע שהממשלה תשלם 70%, תמיכה בייצוא. כדי לקבל תמיכה ישירה של 18 כמו בoecd הסכום שלנו צריך להיות 5.1מליארד ש״ח. מורחים איתנו את הזמן. מנכ״ל משרד החקלאות מתווכח איתנו על תיאומי פגישות".

 

לסיכום אמר: מניסיוננו בכנסת הנוכחית הצלחנו יחד עם הלובי החקלאי של הכנסת לעצור ולבלום. אני חושב שעל הלובי החקלאי לחסום את כל התכניות ההרסניות של החקלאות. זה הזמן להתעורר. אנחנו לא נשב במשאים ומתנים במידה ויהיו חסרי תוחלת״.

 

נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים, דובי אמיתי, הציג את העקרונות הבסיסיים עליהם צריך להישען כל מתווה לשיקום המגזר החקלאי. מלבד הפתרונות בדבר הטיפול במחירי התשומות ופערי התיווך, מתייחס המתווה גם לפתרונות שהוצאו לתמיכה ישירה בדמות השלמת וביטוח הכנסה, אשר לטענת התאחדות האיכרים והחקלאים - אינם נכונים שכן הם מעודדים חוסר יעילות וקיעקוע החקלאות כנזקקת. אמיתי, התומך באיחוד השורות של ההנהגה החקלאית, אמר בכנסת כי תמיכה ישירה צריכה להיעשות בסיוע בהשקעות לטווח ארוך וקרא לשר החקלאות אשר נכח בדיון: "אל תתנו לנו דגים, תנו לנו חכות. אל תתנו לנו דמי אבטלה, תנו לנו להתפרנס בכבוד".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית