ח'כ פרופ' יוסי יונה: הגבלת שכר הבכירים בתאגידים הפיננסיים - הישג חשוב אך הדרך עדיין ארוכה

---

 

חברות וחברים!

 

לא כל יום משלבים חברי וועדת הכספים ידיים ומקדמים יוזמת חוק במשותף; לא כל יום מסתיים הדיון בוועדה זו בהצבעה פה אחד, בחיוכים ובמחיאות כף. זה קרה היום כשעל שולחנה של הוועדה הונח החוק שנועד להגביל את שכר הבכירים בתאגידים הפיננסיים.

כן, זה אירוע היסטורי! הוא אמנם לא פותר את הבעיה החמורה של אי-השוויון העמוק המאפיין את החברה הישראלית; הוא אמנם לא מביא בשורה למחציתם של העובדים בשוק העבודה שמשכורתם אינה עולה על 7.600 שח והוא גם לא מנחם את העובדים הרבים המשתכרים שכר מינימום ואף פחות מכך. אבל הוא מעורר תקווה שהנה הכנסת, על כלל סיעות הבית, מאוחדת בתפיסה שיש להתמודד ברצינות  עם בעיית פערי השכר בשוק העבודה, פערים המספקים את אחד הגורמים המרכזיים ליצירתו של אי-השוויון החברתי בישראל.

הנה דברים שאמרתי בנושא לניב גלבוע בתכנית לילה כלכלי

ודברים שאמרתי במליאת הכנסת בעת העברת החוק.

 

---

 

מחלוצים לפולשים  

שבוע הבא, יום ג' 22.3.16 בשעה 13:00, יתקיים כנס שיזמנו יחד עם ח"כ דוד אמסלם ותושבי השכונות שמעמדם בקרקע לא הוסדר על ידי המדינה, ששיכנה אותם עוד בשנות ה-50.

אנו עוסקים בנושא מזה זמן רב, בדיונים בוועדת הפנים ובכתיבת הצעות חוק יחד עם התושבים, במטרה להסדיר את זכויותיהם על הקרקע. חשוב לנו להציף את סיפורם הקשה של התושבים, ולהפעיל יחד איתם את הלחץ הנדרש, על מנת שהממשלה תמצא לכך פתרון ותביא את הסיפור הקשה הזה לסיומו.

יכבדו אותנו בהשתתפותם שרת המשפטים ח"כ איילת שקד וחברי כנסת נוספים.

מוזמנים ומוזמנות לשלוח לנו מייל אם ברצונכם להשתתף בכנס. team@yossiyonah.org.il

וכאן לקרוא עוד בנושא בכתבה של ערוץ 7.

 

---

 

אחת הפיקציות הגדולות בישראל היא חוק חינוך חינם

השבוע עלתה להצבעה הצעת חוק שגיבשנו עם הקליניקה למשפט באוני' חיפה, חוק שבא לייצר פיקוח ושקיפות על מנגנון תשלומי ההורים בישראל.

לצערי משרד החינוך החליט שלא לתמוך בהצעת החוק (מבלי שנימק מדוע) ובשל כך החוק נפל ברוב של 46 מול 43.

גביית תשלומי הורים במערכת החינוך נעשית בצורה בלתי מבוקרת ומתבצעת בניגוד לרוח עקרון חוק חינוך חינם. כתוצאה מכך מאושרים תשלומים נוספים ללא דיון ציבורי ראוי, ללא שקיפות וללא פיקוח של וועדת החינוך בכנסת.

לצערנו המציאות הנוכחית היא כזו שמצבם הכלכלי של הורי התלמידים ומקום מגוריהם קובעים את סיכויי ההצלחה שלהם בלימודים, ואת סיכוייהם להגיע למוסדות להשכלה יוקרתיים.

הנה דברים שאמרתי לפני ההצבעה על החוק.

 

---

 

מבטלים את חוק ועדות הקבלה

תופעת ועדות הקבלה בישובים קהילתיים היא תופעה בעייתית שראוי לבטלה.

החוק שקיים היום בנושא ועדות הקבלה מסדיר את הרכבן וסמכויותיהן של הועדות הפועלות ביישובים הקהילתיים וביישובים החקלאיים בנגב ובגליל. החוק חל על 434 יישובים והוא מעניק שיקול דעת כמעט מוחלט לוועדות הקבלה בכל הנוגע לדחיית מועמדים המבקשים להתגורר ביישובים אלה.

על אף שהחוק קובע איסור על אפליה של חברי קבוצות חברתיות שונות, הוא מתיר דחיית מועמדים בנימוק ש"המועמד אינו מתאים לחיי חברה בקהילה", ובפועל מצדיק הדרה של אדם מיישוב קהילתי תחת הקריטריון האמורפי של "התאמה חברתית".

סיפורים רבים שהגיעו אלינו ללשכה הותירו אותי בתדהמה, התהליך הארוך והמשפיל שהמועמדים נאלצים לעבור, מותיר רבים מהם בתחושת חוסר אונים, תסכול ואף עלבון מתמשך. לכן הנחתי על שולחנה של הכנסת הצעת חוק שתכליתה ביטול ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים.

אני פונה אליכם, מועמדים ומועמדות שנדחו בוועדות הקבלה, כתבו אלינו ללשכה ולאתר הפייסבוק, וספרו לנו את סיפורכם האישי. הצפתה של תופעה מקוממת זו בשיח הציבורי, תסייע לנו במאבק לקידומו של החוק.

כתבו למייל שלנו: team@yossiyonah.org.il

הנה דברים שאמרתי למרגול וניר כחלילי בראיון בנושא

 

---

 

יוצרים אופק תעסוקתי לאדריכלים הצעירים

מה צריך לעבור אדם שרוצה להיות אדריכל בישראל על מנת לקבל רישיון?

באופן תמוהה התשובה לכך תלויה בוועדה בעלת אינטרסים שמייעצת למשרד הכלכלה בנושא.

בעקבות פניות רבות שהגיעו ללשכתי, התחלנו ביחד עם ארגון האדריכלים הצעירים, בראשות ויקטור אבקסיס ורונה אורבנו המופלאים, לעשות סדר בתוך תהליך הלימוד וההכשרה שעובר סטודנט לאדריכלות בדרכו לקבלת הרישיון בישראל.

הישג ראשון משמעותי, עליו כתבתי לכם בעבר, התקיים לפני חודשיים כאשר הצעת חוק שהגשתי בנושא זכתה לתמיכת הקואליציה ועברה ברוב של 45 בעד ללא מתנגדים במליאת הכנסת.

התקדמות נוספת נעשתה השבוע כאשר החוק הגיע לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת. בדיון נכחו נציגי פורום האדריכלים שסיפרו על מסלול התלאות שסטודנט לאדריכלות נאלץ לעבור בדרך לקבלת התואר.

בסיכום הדיון נקבע כי אנו נקיים עם נציגי הממשלה דיון במטרה להגיע להבנות לגבי הנוסח המוסכם. בשבועות הקרובים נעדכן  אתכם על התקדמות החוק בוועדה ולאחר מכן במליאת הכנסת.

כנסו כאן לראיון שלי ושל רונה אורבנו בתכנית "סודות הנדל"ן" בערוץ 10.

וכאן לכתבתה של נעמה ריבה מהארץ שסיקרה את הדיון.

מוזמנים גם לצפות בדברי הפתיחה שלי בוועדת הכלכלה. 

 

---

 

 עוד מהשבוע בכנסת  

פניתי במליאה ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין והסברתי למה דווקא הוא, שפעל לקידום עליית יהודי ברה"מ לשעבר לארץ, צריך להתערב במשבר ולמצוא פתרון שיאפשר את עליית יהודי אתיופיה לישראל.

הנה נאומי מהמליאה 

 

השבוע עלה להצבעה במליאה ביוזמת הממשלה תיקון לחוק רשות השידור החדש, שרק בקיץ האחרון אושר בוועדה בה הייתי חבר.

לא לילד הזה פיללנו, אמרתי בנאומי במליאה, ואכן התיקון הזה מעורר חששות עמוקים שבמקום רשות שידור ציבורית איכותית עצמאית ואובייקטיבית - נקבל רשות שידור שנשלטת על ידי בעלי אינטרסים כלכליים שיפעלו כדי לשרת את השלטון.

לדברי מהמליאה לחצו כאן 

 

---

 

האזרח הקטן והבעיות הגדולות

ביום חמישי האחרון התארחתי במודיעין לשם קבלת הקהל ״בשטח״. איילת מור ואני ישבנו שעות ארוכות ושוחחנו עם הפונים שהגיעו ממודיעין ומהיישובים הסמוכים לה - זה בא וזה יוצא, זה יוצא וזו נכנסת.

הפניות והמצוקות שונות זו מזו במהותן, אך קו מקשר בין כולן הוא אותו חוסר אונים של האזרח הקטן כאשר הוא נדרש להתמודד עם כוחות גדולים ממנו. לצערי, חלק מאותם כוחות הם לא פעם הגופים הממלכתיים שאמורים לסעוד את האדם בעת חולשתו. אך לא די שאינם מסייעים לאזרח אלא שמוסיפים נטל כבד על צווארו.

השבוע ישב צוות פניות הציבור בלשכתי, יחד עם איילת מור נציגתנו במודיעין. דנו בכל פניה ופניה ובדרך המתאימה לסייע ולהגיע לפתרון. 

השבוע גם ביקרנו ברהט  והתארחנו אצל ראשי השבט אל-הוזייל. למדנו על הבעיות שאתם מתמודדים תושבי רהט ואנו נערכים כדי לקיים מפגש סיעתי עמם, כדי לגייס את הסיעה למאמצים לשם מתן פתרונות לבעיות אלה. 

 

 

---

 

שינשינים של תנועת החלוץ מעירים את מטה המפלגה

40 בני נוער של תנועת' החלוץ' נמצאים בעיצומו של מסע "להכרת ישראל"

במסגרת המסע הם מסיירים לאורכה ולרוחבה של הארץ, ובמיוחד ביישובים הרחוקים מהעין ומהלב.

ביום ראשון האחרון הם עשו יום סיור בתל אביב ומיוחד בשכונותיה המוזנחות -שכונות הארגזים וגבעת עמל, וכן בדרום תל אביב,  ועל האזורים בהם מרוכזים הפליטים מסודן ואריתריאה.

לסיכומו של אותו יום הוזמנתי לקיים עמם שיחה בנושא חברה וכלכלה. משרדי המפלגה השקטים בדרך כלל, הפכו בעזרתו של דני אזולאי הנפלא למעוז שוקק של צעירים חסרי מנוח. צעירים אידיאליסטים שבאמת ובתמים רוצים בשינוי ומחויבים לעשותו.

״בודאי שיש סיכוי לכינון שינוי" אמרתי להם, "אתם ההוכחה וההשראה לשינוי המיוחל!"

 

---

 

הקיבוצניקים רוצים לשמוע על צדק חלוקתי

בשבוע שעבר התארחתי בפאב 'שנלר' שבקיבוץ רבדים.

הוזמנתי לשם לשיח פתוח על צדק חלוקתי. זו לא פעם ראשונה שאני מוזמן דווקא ע"י בני הקיבוצים לבוא ולשטוח את משנתי, לשמוע את הסתייגויותיהם, ולנסות לשרטט יחדיו קווי הסכמה אידאולוגיים שיכולים לייצר ברית וקירוב לבבות.

 

יומיים לאחר מכן השתתפתי בוועידת ראשי המועצות האזוריות במלון דניאל בים המלח.

הוזמנתי לשיחה בנושאי צדק חלוקתי בהנחייתה  של סיגל מורן - ראש מועצת בני שמעון. היה זה מפגש טעון אך שמחתי  לגלות שגם שם יש כאלה הקשובים

לדרישה שיש לחשוב על דרכים חדשות ויצירתיות לנהל ולחלק את משאבי הקרקע של ישראל ושל היתרונות הכלכליים הצומחים מהם.

 

---

 

על צדק חלוקתי בתרבות וכנס הפיוט שאנו עושים בכנסת

על צדק חלוקתי בתרבות וכנס הפיוט שאנו עושים בכנסת:

הדרכים לחלוקה צודקת של המשאבים המשותפים רבות ומגוונות.

אחת מהן היא חלוקה מחודשת וצודקת של משאבי התרבות, דבר הנדרש לשם גיבושה של זהות לאומית משותפת.

הזיקה בין חלוקה מחודשת של משאבים חומריים לחלוקה צודקת של משאבים תרבותיים מתחייבת משום שהכרה תרבותית מספקת לעיתים קרובות הצדקה לאופן חלוקתם של משאבים חומריים.

אמונה זו משותפת לרבים מחברי הכנסת ה20. מודרכים על ידי אמונה זו, הקמנו, חברי הכנסת אורלי-לוי אבקסיס ומיקי זהר ואני, את השדולה לצדק חלוקתי. בשדולה זו חברים 25 חברות וחברי כנסת מסיעות הבית השונות, וכן אנשי ציבור ופעילים רבים מארגוני החברה האזרחית. שמאמינים ופועלים לעשיית צדק חלוקתי גם בתחומי התרבות.

ביום ראשון הבא, 27/03/2016 נערוך באולם האודיטוריום של הכנסת "כנס פיוט" ביוזמת השדולה ובשיתוף ארגון "קהילות שרות' בראשות חברי יוסי אוחנה.

ישתתפו בכנס חברי השדולה וראשיה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, השר משה כחלון, חתן פרס ישראל – ארז ביטון, הפייטנים רבי חיים לוק ורבי דוד מנחם, הזמרת נטע אלקיים, ד"ר מאיר בוזגלו, ופייטנים נוספים.

האירוע ילווה ע"י אנסמבל הנגנים של התזמורת האנדלוסית ירושלים.

אתם, תומכי השדולה, יותר ממוזמנים לבוא ולהתרגש משעתיים של תרבות פיוט קלאסית בלב ליבה של הדמוקרטיה הישראלית – כנסת ישראל.

הירשמו כאן, קישור להרשמה ל"צדק פיוטי" בכנסת  

או במייל חוזר ונשמור עבורכם מקומות לאירוע.

 

---

 

מקבץ מהשטח...

יחד עם 20 בני נוער מתכנית "נצר" של התנועה הרפורמית העולמית. הרצאה על הדמוקרטיה הישראלית ועל סיכויי השלום בין ישראל לפלסטינים.

 

הרצאה בכנסת ל 30 תלמידי י"ב מהכפר טובה א זנגריה.

 

 

פאנל על דמוקרטיה בישראל יחד עם ח"כ מיקי לוי וסגן השר איוב קרא מול 250 תלמיד י"א-י"ב של תיכון 'מיתרים' במיתר. 

 

עם נשיא רומניה קלאוס יוהאניס בארוחת צהרים רשמית יחד עם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג. 

 

יחד עם פרופ' שלמה מעוז והשחקנית גילית יצחקי בפרמיירה להצגה "חצוצרה בוואדי" ע"פ ספרו של גיסי הסופר סמי מיכאל.

 

---

 

ולסיום

בחמישי הקרוב 24/03/16 בתל אביב את תושבי רמת אביב הנאבקים נגד סגירת סניף הדואר בשכונתם.

המפגש יעסוק בנושא הפרטתה של חברת דואר ישראל, הפרטה שכותרתה "ייעול השירות לאזרח" ומתבררת כריסוקו של אחד השירותים הקריטיים למדינה כמדינה – שירות דואר יעיל ואמין.

התושבים ברמת אביב הקימו וועד פעולה למניעת סגירת הסניף, אהיה שם איתם.

חמישי הקרוב, בשעה 19.30 בסניף המפלגה ברח' ברודצקי 16 ת"א

איתכם!

יוסי.

 

Footer


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית