ח'כ פרופ' יוסי יונה: קיצור תולדות ההפרטה

---

 

חברות וחברים!

דבריו של הרמטכ"ל גבי אייזנקוט, האיש שאמון על השמירה על גבולותינו ועל חייהם של אזרחינו, ראויים להערכה ולתמיכה. אמירתו כי אין הוא רוצה "שחייל יפתח באש וירוקן מחסנית על נערה המחזיקה סכין, גם אם היא עושה מעשה חמור מאוד, אלא יפעיל את הכוח הדרוש לביצוע המשימה," מעידים אומץ לב ציבורי נדיר. 

דבריו, שנאמרו ביום שבו נדקרו עוד קורבנות חפים מפשע, מייצגים את האתוס הערכי המוסרי שמן הראוי שבשמו יפעלו השומרים על הביטחון שלנו. אמנם גם ילדה פלסטינית בת חמש עשרה יכולה לקפד חיי אדם חפים מפשע ואמנם ניתן להרוג באמצעות יידוי אבנים, אבל גם במקרים אלה, כשלא לא נשקפת סכנת חיים לחיילים או לשוטרים הממלאים את תפקידם, יש לחרוק שיניים ולהתאזר בתעצומות נפש כבירות.

אנו, במחנה הציוני, גינינו את הביקורת שעלתה מקרב שרי הקואליציה נגד הרמטכ"ל, שבהם אנו רואים דברי הסתה נגדו, ותבענו מראש הממשלה לקרוא אותם לסדר. 

 

---

 

עושים צדק חלוקתי 

התייחסתי בעבר לעיוותים הגדולים שקיימים עוד מקום המדינה בחלוקת המשאבים בין הרשויות המקומיות בישראל. אחד העיוותים הגדולים בהקשר זה מתקיים באופן בו מתחלקת הארנונה הממשלתית במדינת ישראל.

מה זו ארנונה ממשלתית? עד לשנת 1954 לא שילמה ממשלת ישראל לרשויות המקומיות ארנונת רכוש וארנונה כללית בגין נכסים המשמשים אותה ברשויות המקומיות (בסיסי צה"ל, בתי חולים ומתקנים ממשלתיים שונים).  בשנת 1954 שונה המצב ונקבע שהמדינה תשלם ארנונה בשיעור לעיר ירושלים ורשויות מקומיות שעליהן יכריז שר הפנים כעיר עולים, וזאת עבור הנכסים המשמשים אותה באותן רשויות.

העניין הוא שמאז שנות החמישים נותרה, פחות או יותר,  רשימת הרשויות המוגדרות כערים קולטות עלייה על כנה. כתוצאה מכך נוצר עיוות עמוק באופן חלוקת תשלומי הארנונה הממשלתיים.  כך למשל העיר רמת השרון שבה פחות מ-2% מהאוכלוסייה הם עולים עדיין מוגדרת עיר קולטות עלייה, בעוד שהעיר בת-ים, בה למעלה מ-33% עולים לא כלולה בהגדרה ולא מקבלת תקציבים המגיעים לה בדין.

בימים האחרונים הגשתי הצעת חוק שבה ניסחתי מתווה לחלוקה הוגנת וצודקת של תשלומי הארנונה הממשלתית. בקרוב תתחיל בוועדת הכספים סדרה של דיונים אותה יזמתי יחד עם יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני כדי לקדם את הנושא.

אני מזמין אתכם לצפות בכתבתה של ליאור קינן שסוקרת את הנושא בצורה מקיפה.

 

---

 

נאבקים למען הילדים החולים

בישראל מאות ילדים חולים המרותקים לביתם או מאושפזים בבתי חולים בשל מחלה זמנית או כרונית. אותם ילדים זכאים מתוקף חוק ייחודי "חוק הילדים החולים" לקבל שירות הוראה לביתם. עשרות מורים עושים את דרכם מידי שבוע לביתם של אותם תלמידים במטרה להקנות להם לימודים פרטניים, וזאת כדי למנוע מהם לצבור פערים אל מול התלמידים האחרים.

גם שירות זה, לצערי, ניתן באמצעות חברה חיצונית. עשרות המורים בפרויקט זה הם למעשה מורי קבלן. מזה חודשים מספר יזמתי פעולות שמטרתן להחזיר את השירות החשוב הזה לאחריותו של משרד החינוך עצמו או להבטיח לפחות פיקוח ובקרה משמעותיים על אופן אספקתו, וזאת לנוכח התלונות הרבות שעולות מקרב מורים והורים על איכותו הפגומה של שירות זה. 

כמו כן, אני מקדם הצעת חוק שמבקשת להוריד את רף הגיל הקיים היום ב"חוק הילדים החולים" מגיל 3 לגיל 5, כך שגם ילדים חולים ייהנו מהרחבת חוק החינוך לגילאים אלו.  לשמחתי בכל הנוגע להורדת הגיל משרד החינוך תומך בחוק, אולם במשרד האוצר מבקש לבחון את העלות התקציבית הכרוכה בהורדת הגיל.

מזמין אתכם לצפות בדברי במליאה בעת העלאת החוק לדיון. ההצבעה עליו תתקיים בהמשך לאחר שנגיע להבנות עם משרד האוצר. מבטיח להמשיך ולעדכן.

 

---

 

קיצור תולדות ההפרטה- הדואר כמשל

בשבוע שעבר ערכתי סיור לימוד והזדהות במרכז המיון של דואר ישראל בתל אביב. הפוסט ובו רשמים מהסיור שבר את שיאי הצפייה בעמוד שלי. הוא פתח בעיקר דיון מעמיק ונרחב התומכים והמתנגדים לתורת ההפרטה לסוגיה. בעקבות התגובות הרבות, העליתי פוסט נוסף ובו דיון מקיף ויסודי בניסיון להתמודד עם הטענות שהעלו המגיבים.

"בשנת 2006 חברת דואר ישראל היא חברה ממשלתית רווחית, המפרנסת קרוב לעשרת אלפים משפחות ישראליות, זוכה לפופולאריות עצומה בסקרי דעת קהל, מתקדמת בצעדי ענק לשורה העליונה של חברות הדואר הבינלאומיות. עשר שנים אחר כך חברת דואר ישראל היא חברה ממשלתית שנאבקת על חמצן, נסמכת על תקציבי האוצר, מפרנסת כמחצית מהמשפחות שנותרו מלפני עשור, ממותגת כ"נושנה ופרימיטיבית", שנואה על חלקים גדולים בציבור ונאבקת על מקומה השברירי מול מקבילותיה מהעולם. כל זאת נעשה מתוך מטרה ברורה להפריט את שירותי הדואר. " 

אם גם אתם חשים סתירה פנימית בין התסכול של ההמתנה הארוכה בתור בסניפי הדואר ובין הסירוב המצפוני שלכם לתמוך בהפרטת שירות ממשלתי גדול וחשוב, השקיעו 7 דקות מזמנכם וכנסו לפוסט הסוקר את שאלת "על מי מוטלת האחריות לקריסתו של דואר ישראל".

 

---

 

 אדוני רה"מ נתניהו אתה מעודד את בעלי ההון על חשבון הציבור בישראל  

מדיניותו של רה"מ נתניהו מרחיבה את הפערים הכלכליים בישראל. משפט זה מתמצת את הצעת אי האמון שנימקתי נגד המדיניות הכלכלית ההרסנית שמקדם רה"מ נתניהו. בנאומי פניתי לרה"מ וציינתי שאכן הצמיחה במשק הישראלי מרשימה, אך אוי לנו אם נתעלם ממדדי העוני ופערי האי שוויון הגואים בחברה הישראלית. 

לנאומי המלא מהמליאה היכנסו לקישור

 

---

 

עמיר פרץ שב הביתה

לפני שבוע וחצי קיים ח"כ עמיר פרץ ישיבת הקמה ראשונה של השדולה בראשותו למעמד האדם העובד בישראל. בשדולה חברים חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית. לפני מספר חודשים, באחת מישיבות הסיעה השבועיות שלנו, עלתה לדיון שאלת הכורח שלנו להתעקש על חוק שקלושים סיכוייו לעבור למרות שהוא צודק ונכון. עמיר סיפר כי זהו חוק שהוא מגיש כל חצי שנה, וכל פעם הוא נופל. "אני ממשיך בדבקות כבר כמה שנים, להעלות את החוק הזה כל חצי שנה מחדש, למרות שהוא חוזר ונופל, אינני מתייאש כי אני יודע שיגיע הרגע הנכון, הרגע של דמדומי ממשלה, או משבר קואליציוני כזה או אחר והחוק יצליח לעבור בסוף". זהו בהחלט מאבק ראוי שרבים מחבריי לסיעה שותפים לו. ובהקשר זה, מונח על שולחנה של הכנסת חוק שאני מבקש לקדם התובע לבטל העסקה קבלנית במערכת החינוך.

 לפני שבוע, עשה עמיר את הצעד לו ציפו רבים בתנועת העבודה וחזר לביתו הפוליטי והאדיאולוגי – מפלגת העבודה. בירכתי אותו על כך פומבית, ואני מאמין שחזרתו הרשמית הביתה מהווה חיזוק חשוב ומשמעותי לחזית הסוציאל דמוקרטית במפלגת העבודה.

ברוך הבא!

 

---

 

השדולה לקידום החינוך ההומני 

השבוע הקמתי את השדולה לקידום החינוך ההומניסטי, וזאת לאחר חודשי עבודת הכנה רבים. השדולה פרי יוזמה של הכוורת שהקמנו בראשותם של ד"ר דודו רוטמן, ד"ר נטע ארנון שושני, ד"ר רוני קליין ודליה בלומנפלד. לאחרונה הצטרפה לכוחותינו דורית בר שתרכז את עבודת השדולה בכנסת. דורית היא סטודנטית למדעי המדינה ומזרח אסיה באוניברסיטה העברית. היא בת 26 ועובדת באגף מכרזים במשרד האוצר בירושלים. בהצלחה לדורית, לשדולה ולצוות המחויב שמלווה אותה.

 

---

 

קבלת קהל בשטח

בשבוע הקרוב, יוצא לדרך פרויקט חדש וניסיוני שלנו. לשכת פניות הציבור שבלשכתי מקבלת כל שבוע עשרות פניות מאזרחים שנתקלים בקירות אל מול הביורוקרטיה הממסדית, או כאלה שהפכו קרבן לעוולות שהן פרי המדיניות הכלכלית-חברתית של הממשלה.

 על הפניות ללשכה אמונות במסירות דליה בלומנפלד ודבי רמז, שמרכזות את הצוות שמטפל בפניות הציבור. אני מבקש להרחיב פעילות זו ולהביא אותה מחוץ לכותלי הכנסת. החל מהשבוע הבא נערוך ביקורים ביישובים שונים כדי ללמוד על הבעיות השונות שעמן מתמודדים אזרחים רבים ולבחון דרכים שבהן ניתן לפתור ולו חלק מבעיות אלו. התחנה הראשונה במסע תהיה אשקלון, שם נסתייע בעזרתו המסורה של מזכיר הסניף, ידידי ישראל זיו. אשמח אם אתם, תושבי האזור, תגיעו למפגש שיכלול גם שיחה על רב-תרבותיות בחברה הישראלית ותפיצו הלאה את ההזמנה המצורפת.

 במידה ואתם מעוניינים להצטרף לצוות המתנדבים בטיפול פניות שיזרמו ללשכה מהשטח, אתם יותר ממוזמנים לכתוב לכאן mendi@yossiyonah.org.il

 

---

 

האדם עץ השדה

לפני שבוע ציינה קרן קיימת לישראל חמש שנים לאסון הכרמל. האירוע, פרי יוזמתה של ח"כ נאווה בוקר, התקיים באנדרטה לזכר 44 הנספים וכלל נטיעת 44 עצים לזכרם. התבקשתי להתלוות למשפחת מלינה, משפחה מופלאה, שאיבדה את בנה סנ״צ איציק ז״ל באסון. איציק קיפד את חייו כשניסה, יחד עם צוות החילוץ, לחלץ את נוסעי האוטובוס שנלכדו בתופת. התרגשתי במיוחד כשנטענו יחד עץ על שמו ולזכרו. הקשבתי לאלמנתו כרמית, לאביו יוסף, לאמו ג׳ולי, ולבת הזקונים שלו, יעל, שהעלו זיכרונות וסיפרו על הבעל, הבן והאבא המיוחד שהם איבדו.

בתמונה המשפחה בנטיעה המרגשת לזכרו של סנ"צ איציק מלינה ז"ל.

 

---

 

שבת תרבות

פיצ'י דובינר, ידידי היקר והערכי, מזכיר סניף קציר,  מארח אותי בשבת הקרובה (פאב הבקתה, קציר, יום ה-  20/02/16, שעה 12:00) לשבתרבות בסניף מפלגת העבודה ביישוב לשיחה פתוחה על כלכלה, צדק חלוקתי ושלום.

 

 

והנה תמונה משבתרבות עמוסה במיוחד ברמת השרון- שם דיברנו על מקומה של מפלגת העבודה כמובילה של דרך השלום בתקופה שבה רבים מחבריה נוטים להסתייג מדרכה הסוציאל- דמוקרטית המסורתית, המשלבת מאבק לצדק חברתי מחד, ומאמצים מתמשכים לקידום שלום עם שכנינו על בסיס שתי מדינות לשני עמים, מאידך.

 

---

 

קצת מהשטח...

בסיור במגזר הדרוזי, במעבדות צמחי המרפא של ד"ר זיאד דבור בבית ג'ן .

 

 

בשיחה בכנסת עם קהילת פארק אבניו ברוקלין – במסגרת ביקורם בישראל.

 

 

עם חוג יסו"ד ופרופ' דני גוטווין, על צדק חלוקתי וחזית סוציאל דמוקרטית במפלגת העבודה.

 

ביהוד - ערב של שיח מעמיק וכנה שארגנה מזכירת הסניף חברתי חלי פרידמן.

 

---

 

ולסיום

קשת אוגד אחייניתי האהובה חגגה השבוע יומולדת. רובכם וודאי מכירים את קשת ואת האנרגיות הבלתי נדלות שלה ואת המחויבות העמוקה שלה לנושאים שאותם אני מקדם. היא לא חדלה להאמין ולעולם כנראה גם לא תחדל. מזל טוב לקשת!

 

 

Footer


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית