ח'כ מרב מיכאלי: על גופתי המתה

 

לצפייה בסרטון לחצו על התמונה

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9E%D7%94%20%D7%9C%D7%A2%D7%A9%D7%95%D7%AA%20%D7%9E.jpg

 

חברות וחברים יקרות ויקרים,

 

19 שנים מלאו השבוע לאסון המסוקים, התאונה האיומה והנוראית ביותר בתולדות צה״ל שגבתה חיים כל כך רבים, והממשלה לא שלחה אף נציג לטקס האזכרה. אני מאמינה בכל לבי שיש נושאים שבהם אין מקום לפוליטיקה. ביום רביעי מוקדם בבוקר, כשהבנתי שבגלל שיקולים פוליטיים של היעדרות מהצבעה הממשלה טוענת שאין לה נציג לאזכרה בשאר יישוב, הודעתי שכמובן שנאפשר קיזוז לכל שר יכבד את משפחות הנופלים ביום הקשה הזה.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%94%D7%A8%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA%20%D7%A9%D7%9C%20%D7%94%D7%9E%D7%9E%D7%A9.jpg

 

אני לא יודעת מה הסיבה שהשר בנט, שאמור היה לנסוע, לא הגיע לאזכרה. אבל כשנתפס בקלקלתו הוא בחר להאשים אותנו. השקר של בנט, שלא בוחל בזכר חללי צה"ל כדי לעשות הון פוליטי, מקומם במיוחד. אנחנו, כרגיל, נמשיך לפעול לפי המצפון הלאומי והממלכתי שלנו.  

 

אני בטוחה שגם אתן ואתם מודאגים מהמשחק המסוכן שמשחק נתניהו עם הדמוקרטיה שלנו. נכון, הבטן מתהפכת מביקור חברי הכנסת מבל"ד אצל משפחות המחבלים. גם לאלה מאתנו שהכי מאמינות בדו קיום ובשלום, כמוכןם וכמוני, קשה לחיות אתו. כמו מחברות וחברי הכנסת היהודים, גם מהח"כים הערבים יש ציפייה להתנהגות אחראית יותר, שתנמיך את הלהבות ולא תשפוך שמן למדורה. ראש הממשלה, כהרגלו, בוחר לנצל את הפרובוקציה של חברי הכנסת מבל"ד בשביל גניבת דעת, אבל חוק ההשעיה שהוא הוביל השבוע הוא חציית קו מסוכנת אפילו במונחים של נתניהו. חברות וחברי כנסת נבחרים על ידיכןם, האזרחיות והאזרחים. הכנסת היא לא תכנית ריאליטי, שבה ראש הממשלה יכול להדיח את מי שלא משתף פעולה עם הבריתות שלו. אבל נתניהו בהחלט חש בהישרדות, ולכן לא אכפת לו לעקוף את הדמוקרטיה תוך כדי שהוא מסית עוד נגד הערבים כדי להשכיח את המצב ברחובות, את חוסר הבטחון, את הכלכלה המקרטעת, את כל הכשלונות שלו. אסור להתבלבל: היום אלה ח"כים ערבים אבל מחר אלה יכולים או יכולות להיות חברות כנסת ממגזר אחר שלא ימצאו חן בעיני נתניהו או מישהו אחר. אחרי שבע שנים בתפקיד, ראש הממשלה מתחיל להתבלבל ולחשוב שהדמוקרטיה הישראלית שייכת לו, והוא יכול לעשות בה כרצונו. אנחנו פה להזכיר לו שזה לא נכון. סיעת המחנה הציוני התייצבה השבוע, שוב, בקול אחד רם וברור בעד הדמוקרטיה הישראלית. לחצו כאן כדי לקרוא את המאמר שלי ב"מעריב".

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA%20%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%94%20%D7%AA%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA.jpg

 

 

אולי גם אתן ואתם שואלים בימים אלה למה נפגעות פונות לתקשורת ולפייסבוק ולא למשטרה. פסק הדין במשפטו של יניב נחמן הוא אחת הסיבות לכך. יניב נחמן, האיש שהורשע באונס ומעשה מגונה בכח, ולמרות זאת קיבל רק ששה חודשי עבודות שירות, שמצטרפים לחצי שנת מעצר שכבר ישב.

 

השבוע, ביום האחרון שבו אפשר היה, הודיעה הפרקליטות שתערער על העונש הקל. עוד לפני ההודעה, פנינו חברי דוד ביטן מהליכוד ואני לפרקליט המדינה והפנינו את תשומת לבו לכך שזה היום האחרון, וביקשנו ממנו, בשם הנפגעות, לערער על העונש. צדק צריך גם להיראות, והעונש הקל הוא נזק של ממש לאמון הציבורי במערכת אכיפת החוק. וכשהציבור רואה אדם שהובא בפני בית משפט, נשמעו ראיות, נחקרו עדות ועדים, ובית המשפט בחר להרשיע אותו בעבירה האיומה של "אונס" אבל להעניש אותו בעבודות שירות בלבד – זאת בעיה. הפרקליטות היא הקול של הקרבנות בבית המשפט. יש לה חובה כלפיהן. הדרך היחידה לפתור את משבר האמון הזה היא שהקול שלהן יישמע באופן ברור ורם. אין ספק שהפרשיות בחודשים האחרונים מעוררות דיון מאד עקרוני על הטיפול בעבירות מין, ואני שמחה על הדיון הזה – כי הוא הדרך לשינוי. את הדברים האלו אמרתי לאריה אלדד ובן כספית, וגם ב"פגוש את העתונות" בשבת, מוזמנותים ללחוץ כאן או על התמונה ולצפות.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9C%D7%90%20%D7%9E%D7%AA%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%A0%D7%95%D7%AA.png

 

למרות חיבתי העזה לצמחים, אני גננת בינונית מאד. טוב, גרועה. עציץ שמחזיק אצלי בבית יותר מחודש הוא בגדר נס בוטני. אבל אני בטוחה שגם אתן ואתם חולקים אתי את האהבה למשתלות. אין תחליף לריח הזה, לצבעוניות בעיניים – תמיד מרחיבים לי את הלב. אין דבר יותר נעים מלקפוץ למשתלה, ביום היחיד שבו העבודה שלי מאפשרת את זה - שבת.

 

אבל יש מי שזה מפריע לו. אחרי הרבה שנות סטטוס קוו שקט, בשבת האחרונה לא נפתחו משתלות בכל רחבי הארץ בגלל איום על קנס מטורף שקיבלו ממשרד הכלכלה אם יעסיקו עובדות ועובדים יהודים בשבת. שר הכלכלה, שהוא גם שר החוץ, התקשורת, הנגב והגליל, שכחתי משהו? אה, כן, שר הכלכלה שהוא ראש הממשלה שלנו, אותו אחד שהזמין חשמלאי יהודי ביום כיפור, אז שר הכלכלה החליט שדחוף דווקא עכשיו לאכוף את חוק המנוחה בשבת על המשתלות. מעבר לפגיעה במשתלות, שמרבית ההכנסה שלהן היא בשבת, מעבר לפגיעה בכל העובדות והעובדים שיאבדו פתאום חלק ניכר מהפרנסה שלהןם, האכיפה הזו היא פגיעה באותו איזון עדין בין מדינה יהודית לדמוקרטית, בין תרבות יהודית לכפיה דתית, בין חופש העיסוק לזכות השקט הציבורי ביום המנוחה.

 

בשבת בצהריים הייתי במשתלת סלונר במושב סתריה. פגשתי שם עובדות ועובדים שמתות על העבודה שלהן – פשוט ככה, ורק רוצות להמשיך לעבוד אותו דבר. היה שם קהל רב של לקוחות המשתלה הותיקה, אבל גם אנשים ששמעו על זה בתקשורת ובאו כי הפגיעה בחופש שלנו, לבחור את השבת שלנו, מכעיסה גם אותם. אני מכבדת את החוק וכמובן שיום מנוחה לכל עובדת ועובד הוא חובה. יותר מזה – אני מאמינה שיום המנוחה הקולקטיבי שלנו צריך להיות השבת. אבל אני מאמינה גם שבשבת חייבת להתאפשר תרבות ופנאי ובילוי, ומשתלה היא בדיוק אלה. משתלה היא לא מרכז קניות, היא טבע וחקלאות, שהנסיון לפגוע בהם גם מהכיוון הזה מקומם ביותר. אני אמשיך ללוות את המאבק של עובדי המשתלות לשמור על השבת שלהןם בדרך שלהןם, וגם על הפרנסה שלהם. ביום ד' העליתי שאילתה לשר הכלכלה, שכמובן לא טרח להופיע ושלח במקומו את השר יריב לוין, תוכלו לצפות בה כאן. דיברתי על זה עם קובי אריאלי בגל"צ, ואת המחאה סיקרו גם בYNET ובדה-מרקר.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%91%D7%97%D7%99%D7%A8%D7%94%20%D7%97%D7%95%D7%A4%D7%A9%D7%99.jpg

 

מפגן מכובד של כוח הייתה ועידת המפלגה השבוע (ומעבר לזה, כמובן אושר להפגש ככה באמצע השבוע ולפטפט!) העובדה שהמפלגה שמובילה את האופוזיציה מנהלת דיון כל כך ענייני ועקרוני בדבר העמדה המדינית שלה היא דבר שלשאר המפלגות יש רק לקנא בו, ודאי וודאי אלו שלא בדיוק דוגלות בדמוקרטיה ולא יכולות לחלום שחברות וחברי המפלגה יעמדו על במה ויגידו את דעתןם כמו שקרה בראשון בגני התערוכה.

 

לקראת הועידה התראיינתי ב"הכל דיבורים",ואחריה ב"מה בוער", וגם בערוץ הכנסת.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9E%D7%A8%D7%91%20%D7%A0%D7%97%D7%9E%D7%9F%20%D7%99%D7%97.jpg

 

ואחרי הועידה, קיבלנו בשמחה בחזרה לשורותינו את עמיר פרץ, שהתפקד למפלגת העבודה. זה כל כך טבעי ונכון – כאילו הוא אף פעם לא עזב. ברוך שובך חבר.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%98%D7%A2%D7%99%D7%9B%20%D7%9E%D7%A8%D7%91%20%D7%90%D7%99%D7%AA%D7%9F.jpg

 

הרבה מכן ומכם פונים אלי וללשכה שלי לשאול איפה עומדת הצעת החוק שלי למניעת התעמרות בעבודה. ובכן, החוק בעבודה בינינו לבין המשרדים השונים ואני שמחה לבשר שהשבוע היתה פגישה טובה שמבשרת על התקדמות משמעותית. אני ממשיכה לעבוד על זה, עד שהחוק שלי יאושר ותהיה תשובה לכל מי שסובלת או סובל התנהגות פוגענית במקום העבודה שלו. "מבט שני", תכנית התחקירים של הערוץ הראשון, הקדישה השבוע כתבה לתופעה שאחד מכל שלושה-ארבעה עובדות ועובדים מכירים, למרבה הצער, על בשרם. אשמח שתצפו בה ובשיחה אתי שהייתה באולפן אחריה, ומבטיחה לעדכן אתכן ואתכם בכל התקדמות.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A9%D7%9E%D7%97%D7%94%20%D7%9C%D7%A9%D7%AA%D7%A3.jpg

 

שמחה לשתף אתכןם בהישג אדיר של חברנו ח"כ פרופ' טרכטנברג, שהצליח להעביר השבוע בקריאה טרומית הצעת חוק שלו ושל אלי אלאלוף לרשות לאומית לטיפול בגיל הרך.  כשהחוק יאושר, יוקם גוף אחד שיופקד על מדיניות לאומית כוללת לגיל הרך, במקום המצב היום, שהאחריות על הקטנטנות והקטנטנים עד גיל שש מתחלקת בין משרדים רבים ואין ״אמא ואבא״ שדואגים רק להןם ולצרכיהם. במחנה הציוני אנחנו מאמינות ומאמינים בחשיבותו העצומה של החינוך. מנו הוא אחד הכוחות המשמעותיים ביותר לעניין וההישג שלו השבוע צריך לטעת גאווה ותקווה בלב כולנו.

 

בשבוע הבא אייצג את ועדת החוץ והבטחון בסיור מקצועי באירופה. נקיים שם מרתון פגישות עם בכירות ובכירים באיחוד האירופי ונייצג את ישראל, אבל גם ניתן להם להבין שלא כל ישראל היא נתניהו והמדיניות שלו. ממש לא.

 

ולפני סיום, רגע של צחוק אי שם בשעות הקטנות והלא מצחיקות בכלל של ליל שני במליאה, כפי שנתפס בעדשתו של אחד, חבר הכנסת בוז'י הרצוג. כל הכיף בטוויטר, כדאי לכןם להצטרף!

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9C%D7%A7%D7%A8%D7%90%D7%98%D7%AA.png

 

שבת שלום – צאו לספוג קצת שמש! 

 

שלכן ושלכם,

 

מרב.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///ff.png

 

/Pulseem/ClientImages/3320///T.png

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית