ח'כ איתן ברושי: משאל עם עכשיו. אסור לסתום את הגולל על רעיון שתי מדינות לשני עמים
משאל עם עכשיו

 
חלון ההזדמנויות טרם נסגר: אסור לסתום את הגולל על רעיון שתי מדינות לשני עמים

   
ממשלת ישראל, ממשלת הימין הקיצוני, מנסה לסתום את הגולל על אופציה אפשרית לפתרון סוגיית שתי המדינות לשני העמים, תוך יצירת מדינה אחת דו לאומית שתוותר על עקרונות היהדות והדמוקרטיה. אל לנו לאפשר למצב להימשך. הפתרון היחיד הוא משאל עם, כבר עכשיו, על שאלת שתי המדינות, מה שייצור מחויבות של כל ממשלה עתידית לפתרון היחיד האפשרי להשגת ביטחון אמיתי וארוך טווח לאזרחי ישראל.

 
אנו מצויים בעיצומו של גל טרור המתמשך זמן רב מידי. אמנם קיימת אחדות מלאה במאבק בטרור ובמאמץ להחזרת הביטחון בפועל וכן תחושת הביטחון לכלל האזרחים בכל מקום ומקום, אולם הממשלה לא עושה די. במקום לשאוף לפתרון מדיני, הממשלה מקדמת פעולות שכובלות אותנו למציאות הטרור הנוכחית. הבנייה ביהודה ושומרון בכלל, ומזרחית לגדר ההפרדה בפרט, מתעצמת ויוצרת מציאות בה אנחנו קרבים לנקודה בה לא נוכל עוד להגיע להסדר שמתבסס על שתי מדינות לשני עמים.

 
דווקא בעת קשה זו, של טרור וקיפאון מדיני, עומד לפנינו חלון הזדמנויות מדיני ההולך ונסגר. חובתנו כחברי כנסת, כמפלגה המאמינה בשלום ובצדק, לפעול ולרכז את כל המאמצים על מנת להוביל את מדינת ישראל לעתיד טוב יותר. אנחנו בעיצומו של מאבק על דמותה, אופייה וגבולותיה של המדינה, מאבק שתוצאותיו יקבעו את גורלנו כאן. לכן נחוץ מהלך נועז יותר, מילים בלבד כבר אינן מספיקות.

 

 
המציאות סביבנו משתנה, נוצרו הזדמנויות אזוריות חדשות, אך יחד עם זה העולם איבד סבלנות. המשך הבנייה על פי הבית היהודי מסוכנת. הממשלה הימנית-הקיצונית משתקת כל יוזמה וראש הממשלה שלנו שבוי בידי הימין הקיצוני ואינו מממש את התחייבותו לשתי מדינות לשני עמים. ממשלת ישראל יוצרת במו ידיה, בשל השיתוק המדיני, מדינה דו לאומית שתהפוך את מדינת ישראל למדינה לא יהודית ולא דמוקרטית.
אלו רגעים גורליים. הזמן קצר ורוב הציבור רוצה הסכם בר קיימא שישיב לו את הביטחון. הציבור תומך בהסכם על בסיס של שתי מדינות, לכן יש ליזום משאל עם בסוגיה זו ולהשלים אותו עד תום שנת 2016. פתרון שתי המדינות לא פשוט ויהיה כרוך בויתורים כואבים. לא תהיה לנו ברירה, נאלץ לוותר על אזורים ביהודה שומרון ויש לשתף את הציבור כולו בהכרעה גורלית זו. השאלה היא בסדר גודל של הכרעה לאומית שאיננה בשגרה ומחייבת משאל עם.

 
נוכח ממשלת הימין הקיצוני אשר אינה מייצגת את עמדת רובו המוחלט של העם, אי אפשר להמשיך לדחות את ההכרעה -ישראל זקוקה להחלטה עכשיו. אסור להשתהות, מדינה דו לאומית היא יעד של הימין הקיצוני, אך היא אסון לציונות ואיום על קיומנו.

 
הכרעה במשאל עם תחייב את הממשלות בישראל, גם בהעדר תהליך מדיני, לקיים מדיניות תכנון ובנייה בשטחים השומרת את האופציה להסדר קבע ולרצף טריטוריאלי בבוא העת למדינה פלסטינית לצידה של מדינה ישראל יהודית ודמוקרטית.

 
בחירה בתקוה, בשלום ובעתיד של שתי מדינות, אינה ויתור על הביטחון, להפך. כל מדינה פלשתינית שתקום בעתיד, תוקם תוך שמירה ונחישות בהקפדה על הביטחון. לכן עלינו למנוע את חיסולו של הרעיון על ידי מדיניות ממשלה קיצונית ללא אופק מדיני.

 
מדיניותה של ממשלת ישראל הנוכחית לא מאפשרת לתת ביטוי לסדר העדיפויות הנכון והערכי של ביטחון, חברה וכלכלה, של חברה צודקת וחתירה לשלום, שוויון וצדק חברתי. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לחדול לשאוף לשלום ולהסדר, עם מדיניות ביטחון תקיפה ואחראית.

 
יש היום שאלה מרכזית אחת, היא החשובה וממנה נגזר כל היתר. הכרעה כזו תחייב שינוי מדיניות של כל ממשלה בישראל ותאפשר את מימוש החזון של המחנה הציוני למען עתידה של מדינת ישראל ולמען הדורות הבאים.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית